Czym właściwie jest kosztorys budowy domu dla banku?

Kosztorys budowlany na potrzeby banku to dokument, który określa przybliżone koszty poszczególnych etapów inwestycji. Dane zawarte w kosztorysie stanowią podstawę do negocjacji na linii bank – kredytobiorca. W oparciu o wyliczenia zawarte w owym dokumencie bank ustala z kredytobiorcą wartość poszczególnych transz kredytu. W kosztorysie powinien znajdować się także przybliżony harmonogram prac budowlanych. Dla banku będzie to wiarygodne źródło informacji, stanowiące podstawę do ustalenia terminów udzielenia transz kredytowych. Co więcej, bank w oparciu o harmonogram prac budowlanych będzie regularnie sprawdzał postępy na placu budowy, Dlatego warto dołożyć wszelkich starań by dokumentacja została sporządzona dokładnie.

Warto także pamiętać, że kosztorys budowy domu dla banku powinien uwzględnić przynajmniej kilku procentowy margines cenowy. Pamiętajmy, że niektóre ceny materiałów budowlanych mogą ulec podwyższeniu. Dlatego podczas tworzenia tego typu dokumentacji nie warto uwzględniać wyłącznie najniższych cen rynkowych.

Kto może sporządzić kosztorys budowy domu dla banku?

Kosztorys może być wykonany przez samego kredytobiorcę. Warto jednak pamiętać, iż sporządzenie tego typu dokumentacji wymaga dość specjalistycznej wiedzy i znajomości aktualnych stawek rynkowych. Niektóre banki wymagają też, aby kosztorys został podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Dokumentacja opatrzona stosownymi podpisami jest dla kredytodawcy bardziej wiarygodna. Czasem bank wymaga też, by kosztorys budowy domu został wykonany przez uprawnionego kosztorysanta. Jednak takie sytuacje należą raczej do rzadkości.

Drugą opcją jest skorzystanie z bezpłatnych Kalkulatorów Budowlanych.

Bank czasami może wymagać sporządzenia kosztorysu budowy domu, w którm należy zawrzeć mniej więcej nakłady konieczne do wykończenia budynku pod klucz.
Kosztorys budowy domu dla banku – jak go zdobyć?

Kalkulatory Budowlane – praktyczna pomoc w tworzeniu kosztorysu budowy domu

Osoby decydujące się na samodzielne tworzenie dokumentacji dla banku mogą skorzystać z pomocy tematycznych stron internetowych. Dobrym przykładem są Kalkulatory Budowlane dostępne na kb.pl. Na stronie znajdują się rozbudowane programy do kosztorysowania, które stanowią duże ułatwienie w tworzeniu dokumentacji. Obsługa strony jest prosta i z pewnością poradzi sobie z nią każdy inwestor (nawet ten, który nie zna się na branży budowlanej). Pamiętajmy jedynie, że kosztorys budowy domu dla banku powinien być wykonany na podstawie projektu budowlanego bądź przedmiaru robót. Program do kosztorysowania zawarty na stronie kb.pl sam wylicza ceny poszczególnych etapów prac budowlanych. Zadaniem kosztorysanta staje się wybranie dostępnych technologii, standardu cenowego, a także określenie parametrów poszczególnych etapów budowy. Kalkulatory Budowlane dzielą nasz kosztorys na cztery podstawowe kategorie:

  • Konstrukcja budynku
  • Dach
  • Stolarka zewnętrzna
  • Wykończenie wnętrza

Po ustaleniu zakresu prac otrzymamy kompletny kosztorys budowy domu dla banku. Możemy go wydrukować, zapisać w PDF lub w postaci linku. Warto pamiętać, że tego typu dokumentacja powinna być przepisana na szablon banku oraz opatrzona stosownym harmonogramem prac. Po wprowadzeniu dodatkowych informacji kosztorys budowy domu może zostać przedłożony pracownikowi banku.

Podstawowe zasady tworzenia kosztorysu budowlanego

Tworzenie każdego kosztorysu inwestycyjnego podlega sztywnym zasadom. Kosztorys budowy domu dla banku powinien uwzględniać wszystkie planowane wydatki ponoszone na poszczególnych etapach budowy. Kredytobiorca, który chce pokryć część wydatków ze środków własnych powinien jasno zaznaczyć to w swoich wyliczeniach.  Pamiętajmy, że szczegółowy kosztorys jest dla banku bardziej wiarygodny. To z kolei przekłada się na klarowne ustalenie wysokości transz kredytowych oraz terminu ich przekazania.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Podczas tworzenia kosztorysu dla banku musimy też pamiętać, aby w wyliczeniach nie uwzględniać wyposażenia ruchomego. Dotyczy to wszystkich sprzętów AGD, mebli, elementów wystroju, a także sprzętów RTV. Owe produkty nie mogą być objęte kredytem hipotecznym, dlatego kosztorys zostałby uznany za błędny. Standardowe wyliczenia kosztorysowe powinny doprowadzić naszą nieruchomość do stanu surowego zamkniętego lub do stanu deweloperskiego. Pamiętajmy, że bank będzie na bieżąco kontrolował postępy na placu budowy, a podstawą owej kontroli stanie się harmonogram prac. Jego niewłaściwe sporządzenie może się wiązać ze wstrzymaniem kolejnych transz kredytu. Pamiętajmy też, że kontrola ze strony banku zakończy się dopiero wtedy, gdy inwestor otrzyma pozwolenie na użytkowanie budynku. Dla kredytodawcy będzie to informacja, że działania budowlane zostały już doprowadzone do końca.

Czy warto powierzyć wykonanie kosztorysu certyfikowanej firmie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niektóre banki wymagają by kosztorys został wykonany przez osoby do tego uprawnione. W tym wypadku nie mamy żadnego wyboru i musimy powierzyć prace uprawnionemu kosztorysantowi. Pamiętajmy jedynie, że dokument powinien być wykonany na podstawie projektu budowlanego oraz zgodnie z ustaleniami inwestora.  Jednym z ważniejszych punktów będzie tu ustalenie technologii budowlanych oraz terminu przeprowadzania poszczególnych etapów prac. Zadaniem inwestora będzie wybranie takiego kosztorysanta, który uwzględni w dokumentacji wszystkie szczegóły. Im kosztorys budowy domu dla banku będzie bardziej szczegółowy, tym wyliczenia będą bardziej miarodajne.

W ofertach firm znajdziemy kosztorysy wzorcowe oraz indywidualne. Ta pierwsza opcja może być znacznie tańsza, jednak nie sprawdzi się jako dokumentacja dla banku. Pamiętajmy, że kosztorys wzorcowy stanowi jedynie szablon, który można wykorzystać do samodzielnej wyceny. Jeśli chcemy nabyć kompletną dokumentację, wówczas pozostaje nam jedynie zakup kosztorysu indywidualnego.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy, że kosztorys budowy domu dla banku to podstawowy dokument od którego zależy wysokość i częstotliwość udzielania transz kredytowych. Warto wykonać go w sposób jak najbardziej dokładny i rozważyć zwiększenie niektórych kosztów zawartych w wyliczeniach. Dzięki temu zabezpieczymy się przed możliwym wzrostem cen i będziemy lepiej przygotowani do zrealizowania budowy.

Kosztorys budowy domu dla banku możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Zaleca się jednak dużą ostrożność podczas kosztorysowania. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy darmowych programów, które znacznie ułatwiają prace i minimalizują ryzyko powstania pomyłek. Jeśli chcemy zyskać pewność, że dokument został wykonany w sposób należyty, zaprezentujmy go doświadczonemu budowlańcowi, który wskaże ewentualne błędy. Zwróćmy też szczególną uwagę na fakt, że kosztorys powinien być spisany na formularzu wygenerowanym przez bank. Zatem udajmy się do właściwej placówki i zasięgnijmy wszystkich informacji jeszcze przed rozpoczęciem kosztorysowania. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie kosztorysu, wówczas pozostaje nam skorzystanie z usług uprawionego kosztorysanta.

Pamiętaj również, że aby pozyskać bardzo konkretne oferty od firm budowlanych zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia musisz wypełnić ten formularz i skorzystać z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Zostawiasz dane i zapytanie, kontaktuje się z Tobą konsultant i precyzuje zapytanie, a później otrzymujesz oferty. Ty decydujesz, czy i z której oferty skorzystać.

ikona podziel się Przekaż dalej