Od 2016 roku ceny rosną coraz szybciej

Co obejmują wyliczenia Kalkulatorów Budowlanych?

Kalkulatory Budowlane umożliwiają wykonanie kosztorysu budowy własnego domu jednorodzinnego. Każdego roku na stronie pojawia się poglądowy kosztorys inwestycyjny, wykonany dla trzech rodzajów budynków. Są to nieruchomości o powierzchni 100, 140 oraz 195 m2.

Wyliczenia opierają się o stawki materiałów i koszty firm budowlanych z pośredniej półki cenowej. Prezentowane kwoty stanowią wartości netto i należy do nich doliczyć wartość podatku VAT.

Dom o powierzchni 100 mdroższy o ponad 19%

Wielu inwestorów szuka tanich projektów domów jednorodzinnych. Dlatego dość dużą popularnością cieszą się parterowe domy o powierzchni do 100 m2. Stosunkowo niewielka powierzchnia, a także brak konieczności budowy piwnicy i piętra użytkowego wpływają na ograniczenie kosztów inwestycyjnych.

Pierwszym kosztorysowanym budynkiem jest parterowy dom o powierzchni 100 m2. W 2016 roku średnia cena doprowadzenia owego budynku do stanu deweloperskiego wynosiła około 211,8 tysięcy złotych netto. Jeszcze w 2017 roku wzrost cen wyniósł mniej niż 4%. W roku 2018 mogliśmy zaobserwować coraz większe ubytki pracowników z branży budowlanej. Był to jeden z głównych powodów, które wpłynęły na wzrost ostatecznych kosztów inwestycji. Średnia cena wybudowania domu o powierzchni 100 m2 wzrosła na progu 2018 roku do 231,3 tysiąca złotych. Wzrost ceny o 11,5 tysiąca złotych oznaczał jednocześnie 5,2% wyższą cenę całej inwestycji.

Na przestrzeni ostatniego roku nastąpiła kolejna fala podwyżek cen robocizny i materiałów budowlanych. Najnowszy, zaprezentowany na stronie Kalkulatorów Budowlanych kosztorys wskazuje, że budowa domu o powierzchni 100 m2 pochłonie 252,8 tysięcy złotych. Jest to o 9,3 % procent więcej niż w roku ubiegłym. Nagły wzrost cen jest bezpośrednio związany z dynamicznym rozwojem branży budowlanej.

Za dom 140 m2 w stanie deweloperskim zapłacisz już prawie 300 tys. zł netto

Analizując wzrost cennika usług budowlanych nie sposób pominąć obiektów o nieco większym metrażu. Budynki o powierzchni 140 m2 będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla kilkuosobowej rodziny. W kalkulacjach dostępnych na stronie Kalkulatorów Budowlanych od kilku lat mogliśmy analizować kosztorysy budowy piętrowego domu bez piwnicy z powierzchnią użytkową 140 m2 (po 70 m2 na każdą kondygnację). Jeszcze na progu 2016 roku cena takie inwestycji nie przekraczała 250 tys. złotych.

W 2017 roku średni koszt opisywanego powyżej domu wzrósł do ok. 256 tysięcy złotych. Rok później było to już 275,6 tysięcy złotych, co daje wzrost o 7,5 %.

Postępujące niedobory pracowników budowlanych wpłynęły na dalsze podwyżki cen. Średnia cena budowy domu na progu 2019 roku wzrosła do 298,7 tysięcy złotych. Mamy tu do czynienia z podwyżką o kolejne 23 tysiące złotych, co daje 8,3 % wzrost kosztów inwestycyjnych.

Duże domy również drożeją

Wzrost cen nie omija także inwestorów, którzy decydują się na budowę większych budynków mieszkalnych. Widać to chociażby na przykładzie corocznie kosztorysowanego obiektu o powierzchni 195 m2. Jest to budynek trzypoziomowy, składający się z piwnicy, parteru oraz piętra.

Jeszcze w roku 2016 cena nie przekraczała 300 tys. zł. W 2017 magiczna granica z trójką z przodu została przekroczona, ale zaledwie o 1000 zł. Już rok później szacowana kwota wzrosła o 5,8% do wartości 318,8 tysiąca złotych.

Apogeum podwyżek wydarzyło się w przeciągu 2018 roku. Stałe niedobory wykwalifikowanych pracowników, rosnące wydatki na drogi, jak również olbrzymia liczba deweloperskich inwestycji mieszkaniowych sprawiły, że koszty budowy wzrosły o 9,1%. Oznacza to, że statystyczny Polak musi wydać na budowę domu ok. 347,9 tys. zł netto (do stanu deweloperskiego, należy pamiętać, że taki dom trzeba jeszcze wykończyć, co będzie kosztowało przynajmniej dodatkowe 50-100 tys. zł). W praktyce uwzględniając VAT, koszty wykończenia i inne nieprzewidziane wydatki inwestor musi zabezpieczyć kwotę przynajmniej pół miliona złotych.

Koszt budowy domu w ciągu ostatnich trzech lat - od roku 2016 do 2019 wzrósł o prawie 20%

Ceny domów nadal będą rosły

Jak widać, koszty budowy domu w ostatnich latach wzrosły prawie o 20%. Podwyżki odczuwają zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy rozpoczynający nowe przedsięwzięcia.

W kraju nieustannie rozwija się budownictwo biurowe, kolejowe i mieszkaniowe. Nie bez znaczenia okazują się inwestycje drogowe. Aktualna sytuacja sprawiła, że w branży budowlanej brakuje ponad 100 tysięcy pracowników. Sytuacja była chwilowo załagodzona przez napływ robotników z Ukrainy. Jednak ich ilość nie jest w stanie sprostać potrzebom coraz bardziej wymagającego rynku budowlanego.

Obecnie firmy budowlane chętnie sięgają także po pracowników z innych krajów (Białoruś, Mołdawia czy Uzbekistan). Na chwilę obecną nic nie wskazuje jednak, by w najbliżej przyszłości ceny usług remontowo budowlanych miały ulec obniżce.

ikona podziel się Przekaż dalej