Program do kosztorysowania budowy domu - Kalkulatory Budowlane
W dobie Internetu wykonanie dokładnego kosztorysu budowy domu nie musi być już zbyt skomplikowane. Sieć oferuje swoim użytkownikom dość ciekawe programy do kosztorysowania. Ich obecność stanowi nieocienioną pomoc w samodzielnej wycenie kosztów inwestycyjnych, zarówno robocizny, jak i materiałów budowlanych.
Jednym z takich programów z pewnością są Kalkulatory Budowlane.
Z tego artykułu dowiesz się:
Program do kosztorysowania za darmo?
Program Kalkulatory Budowlane jest darmowym i kompletnym narzędziem. Za jego pomocą możemy wyliczyć nie tylko koszty budowy domu, ale także koszty remontu poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Powyższy program do kosztorysowania jest bardzo intuicyjny i z łatwością obsłuży go nawet osoba, która nie zna się na zagadnieniach związanych z budownictwem. Program odnajdziemy za pomocą wyszukiwarki bądź przechodząc bezpośrednio na stronę kb.pl. Po wejściu na stronę zobaczymy menu główne. Podzielono je na osiem czytelnych działów:
Kliknięcie w odpowiednią ikonkę działu przenosi nas bezpośrednio do właściwego kalkulatora budowlanego.
Jak stworzyć kosztorys budowy domu?
Po wejściu na stronę główną klikamy na ikonkę z podpisem „Budowa”. Strona przeniesie nas do działu poświęconemu kosztorysom budowlanym. Przed rozpoczęciem kosztorysowania wystarczy jedynie wybrać rodzaj domu dla którego chcemy stworzyć wycenę. To dość ważne, bowiem obecność piwnicy czy dodatkowego piętra znacznie podnosi całkowite koszty inwestycyjne. W naszym przykładzie wykonamy kosztorys budowy domu parterowego bez piwnicy. Program do kosztorysowania wskazuje nam, że jest to najtańszy w budowie rodzaj domu, który z reguły posiada niewielką powierzchnię użytkową. Po kliknięciu we właściwą ikonkę przechodzimy do strony z odpowiednim programem do kosztorysowania.
Na wstępie wybieramy zakres prac do wykonania. Używamy do tego menu znajdującego się po prawej stronie. Program dzieli kosztorysowanie na cztery przejrzyste działy:
- Konstrukcja budynku
- Dach
- Stolarka zewnętrzna
- Wykończenie wnętrza
Kosztorysowanie najlepiej rozpocząć od działu pierwszego i stopniowo przechodzić do kolejnych.
Konstrukcja budynku
Dział poświęcony konstrukcji budynku ma największe znaczenie. Obejmuje wykonanie fundamentów, wszystkich ścian, kominów, przewodów wentylacyjnych, stropu oraz elewacji zewnętrznej. Owe prace z reguły są najbardziej kosztowne i warto dołożyć wszelkich starań by kosztorys został wykonany w sposób dokładny. Program do kosztorysowania sam oblicza ceny materiałów i kosztów robocizny. Naszym zadaniem jest jedynie wpisanie odpowiednich parametrów.
W pierwszej kolejności obliczamy koszt wykonania fundamentów. W tym celu wystarczy jedynie wpisać powierzchnię dolnej kondygnacji budynku oraz wybrać standard cenowy. Program do kosztorysowania uwzględni ceny wszystkich niezbędnych materiałów i kosztów robocizny. W dolnej części ekranu pojawi się podsumowanie cen. Po wybraniu odpowiednich parametrów klikamy na zieloną ikonkę „zapisz”. Następnie przechodzimy do następnego działu.
Dział dotyczący ścian nośnych oraz ścian działowych uwzględnia budowę z elementów ceramicznych bądź z betonu komórkowego. Naszym zadaniem jest wybranie odpowiednich materiałów oraz wpisanie łącznej powierzchni ścian. Jeśli mamy jakieś wątpliwości kliknijmy w znak zapytania (widoczny przy nagłówku). Znajdziemy tam podstawowe informacje na temat samodzielnego przeliczania powierzchni ścian działowych oraz ścian nośnych. Nieco niżej znajduje się ikonka „dowiedz się więcej”. W tym miejscu znajdziemy wszystkie praktyczne wskazówki oraz założenia uwzględniane w kosztorysie.
Kominy i wentylacja – są niezbędne w każdym domu i zawsze należy uwzględniać ich koszt. Program do kosztorysowania zasugeruje, abyśmy wpisali ilość kominów wentylacyjnych oraz kominów dymowych. W razie wątpliwości wystarczy kliknąć w ikonkę „dowiedz się więcej”. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące specyfiki kominów. Po wpisaniu liczby przewodów kominowych oraz standardu cenowego klikamy w ikonkę „zapisz” i przechodzimy do następnego działu.
Strop – na tym etapie kalkulator oblicza koszt wykonania stropu żelbetonowego lub drewnianego. W kosztach całkowitych uwzględnione są również podciągi, słupy i wieńce na poziomie stropu. Naszym zadaniem jest wpisanie powierzchni stropu, wybranie jego rodzaju oraz standardu cenowego. Pamiętajmy, by pod koniec obliczeń zapisać nasze wyliczenia.
Elewacja zewnętrzna - obliczana na podstawie powierzchni naszego budynku. Program do kosztorysowania uwzględnia ceny materiałów oraz robocizny. Ocieplenie obejmuje dwie opcje:
- Styropian grubości 15 cm i tynk akrylowy
- Wełnę mineralną i tynk silikatowy.
Wpisujemy całkowitą powierzchnię domu, wybieramy rodzaj ocieplenia i standard cenowy. Po wszystkim zapisujemy nasz wynik i przechodzimy do kolejnego etapu.
Inne – W każdej kategorii wydatków znajduje się dział inne. To miejsce w którym możemy wpisać nasze indywidualne wydatki (np. koszt projektu budowlanego). Wpisujemy nazwę wydatku, cenę, liczbę sztuk oraz zapisujemy wprowadzone dane. Wynik pojawi się na naszym indywidualnym kosztorysie.
Dach
Na tym kalkulatorze możemy szybko obliczyć koszt wykonania dachu jego docieplenia oraz wykonania podbitki. Kosztorysowanie rozpoczynamy od wpisania powierzchni dachu. Następnie wybieramy standard cenowy oraz rodzaj poszycia dachowego. Do wyboru mamy membranę oraz papę na deskowaniu. Po kliknięciu w znak zapytania uzyskamy szczegółowe informacje na temat ich wad oraz zalet. Na koniec wybieramy rodzaj pokrycia dachowego oraz liczbę lukarn. Następnie zapisujemy wynik i przystępujemy do dalszych obliczeń.
Dodatki i wykończenie dachu – to kalkulator poświęcony kosztom zakupu i montażu rynien, okien dachowych oraz wyłazu. Na wstępie należy wpisać długość okapu dachowego. Jeśli nie znamy jego rozmiarów kliknijmy na ikonkę „dowiedz się więcej”. Znajdziemy tam prosty wzór na wyliczenie długości okapu przy dachach dwuspadowych oraz czterospadowych.
W następnej kolejności wpisujemy długość rynien (wzór również znajduje się pod ikonką „dowiedz się więcej”). Wybieramy pomiędzy rynnami stalowymi, a PCV. Następnie klikamy w preferowany standard cenowy i przechodzimy do wyboru okien i wyłazu dachowego. Na koniec zapisujemy wynik.
Docieplenie dachu – program do kosztorysowania może pomóc w określeniu ceny docieplenia stropu. Naszym zadaniem jest wpisanie powierzchni i rodzaju stropu. Następnie wybieramy standard cenowy i zapisujemy wynik.
Podbitka okapu – nie jest to wydatek konieczny, jednak może znacznie podnieść walory dekoracyjne naszego domu. Na tym etapie wystarczy wpisać powierzchnię podbitki (w razie wątpliwości klikamy w ikonę „dowiedz się więcej”). Następnie wybieramy standard cenowy materiałów i robocizny. Wynik zapisujemy i przechodzimy do kolejnego działu.
Stolarka zewnętrzna
W tym etapie program do kosztorysowania budowy domu oblicza ceny okien, drzwi oraz bramy garażowej. Jest to jeden z najprostszych etapów naszych obliczeń. Wystarczy wybrać powierzchnię okien, liczbę drzwi oraz specyfikę bramy garażowej. Wybieramy także standard cenowy i zapisujemy każdy wynik z osobna. W razie potrzeby w menu wybieramy rubrykę „inny koszt” i wpisujemy wydatki, które nie zawierały się w kalkulatorze. Pamiętajmy aby na bieżąco zapisywać wyniki wszystkich obliczeń.
Wykończenie wnętrza
To etap który może wygenerować dość duże wydatki. Program do kosztorysowania podzielono tu na osiem praktycznych działów:
Posadzki – dotyczy oszacowania cen wykonania posadzki, izolacji przeciwwilgociowej oraz szlichty cementowej. Kosztorysant wpisuje jedynie powierzchnię posadzki i wybiera standardy cenowe.
Tynki i gips – na tym etapie obliczeń musimy wpisać powierzchnię ścian wewnętrznych. W razie konieczności korzystamy z praktycznego wzoru dostępnego w zakładce „dowiedz się więcej”. Wybieramy rodzaj tynku, specyfikę gładzi oraz standard cenowy. Pamiętajmy też o zaznaczeniu cen robocizny i zapisaniu wyników.
Parapety – tu wystarczy wpisać łączną długość parapetów. Program do kosztorysowania sam oszacuje koszty parapetów zewnętrznych, wewnętrznych oraz kosztów robocizny. Naszym zadaniem będzie wpisanie standardu cenowego.
Instalacja elektryczna – określamy liczbę punktów elektrycznych oraz standard cenowy. Na tym etapie możemy obliczyć koszt samych materiałów bądź materiałów i robocizny.
Instalacja wodno-kanalizacyjna – wpisujemy liczbę punktów i wybieramy standard cenowy. Program do kosztorysowania sam oblicza jaki będzie koszt wykonania tego etapu prac.
Sufit podwieszany – nasze zadanie polega na wpisaniu jego powierzchni, wyborze rodzaju oraz standardu cenowego. Po wybraniu wszystkich parametrów zapisujemy wynik i przechodzimy do następnego etapu.
Ogrzewanie – obejmuje zakup i montaż grzejników oraz instalacji, koszty montażu ogrzewania podłogowego, osprzętu i materiałów dedykowanych do kotłowni oraz jej wyposażenia. Wszystkie czynności wykonujemy tak samo jak w poprzednich etapach
Inne – tu możemy wpisać dodatkowe wydatki dotyczące kosztów wykończenia wnętrza. Po zakończeniu obliczeń klikamy w ikonkę „zapisz” i automatycznie przechodzimy do naszego kosztorysu.
Kompletny kosztorys budowlany
Program do kosztorysowania budowy domu sam na bieżąco przenosi nas do indywidualnego kosztorysu (zawsze po kliknięciu w ikonę „zapisz”). Po wypełnieniu oraz zapisaniu ostatniego działu należy tylko sprawdzić czy uwzględniliśmy wszystkie etapy prac i określiliśmy właściwe standardy cenowe. W razie niezgodności możemy dokonać edycji lub usunąć daną pozycję z listy. Jeśli wszystko jest w porządku klikamy na zieloną ikonkę „drukuj w PDF” lub „zapisz wynik”. Po kliknięciu w drugą ikonkę pojawi się możliwość wysłania kosztorysu na własny adres e-mail. Co ciekawe, program do kosztorysowania posiada też opcję udostępnienia kosztorysu przez Facebooka, Google+ oraz e-mail.