Koszt inwestycji, a wybór projektu budowlanego

Wybór projektu ma decydujący wpływ na finalny koszt budowy każdego budynku. Jeśli chcemy wykonać budynek stosunkowo tanio, zastanówmy się nad jego charakterem. Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Pamiętajmy, że im kształt budynku i dachu będzie bardziej skomplikowany, tym bardziej skomplikowany będzie też koszt jego wybudowania. Najtańsze będą zatem proste, estetyczne budynki o bryle prostokąta ze zwykłym dwuspadowym dachem.

Podczas wyboru projektu budowlanego zastanówmy się również nad budową piwnicy. Bez wątpienia dom bez piwnicy będzie zdecydowanie tańszy w budowie. Zaoszczędzimy między innymi na głębokich wykopach, izolacji przeciwwilgociowej oraz na wykonaniu schodów na kondygnacje podziemną. Obecnie coraz częściej odchodzi się od budowania piwnicy. Orientacyjny koszt wykonania tego pomieszczenia może obejmować od 10 do aż 30 % kosztów całkowitych. Domy z pomieszczeniami piwnicznymi są obecnie tworzone na małych działkach budowlanych, czyli tam gdzie nie ma miejsca na budowę dodatkowych obiektów (garaży, budynków gospodarczych, większych altan).

Bardzo duży wpływ na cenę budowy będzie miał wybór odpowiedniego wykonawcy. Nigdy nie należy akceptować pierwszej oferty. Najlepiej poprosić o wycenę prac przynajmniej kilka firm z okolicy, porównać między sobą ich oferty oraz pozbierać opinie. Dopiero na tej podstawie można podjąć rzetelną decyzję. Jest sposób na załatwienie tego szybko i sprawnie. Wystarczy wypełnić ten formularz. Na jego podstawie roześlemy informację do lokalnych firm budowlanych i te, które mają wolne terminy zgłoszą się do Ciebie z ofertą budowy. Otrzymasz kilka ofert i będziesz miał pewność, że wybrałeś tę najlepszą.

Wstępny kosztorys

Przed wybudowaniem domu warto sporządzić wstępny kosztorys, który powinien zawierać jak największą ilość szczegółów. Bardzo pomocny może się okazać darmowy kalkulator kosztów budowy. Jako przykład prezentujemy dom parterowy oraz piętrowy. Będą to konstrukcje o prostej bryle i dwuspadowym dachu. W obu przypadkach uwzględnimy też orientacyjny koszt budowy piwnicy.

Koszt budowy domu parterowego z piwnicą

Pierwszy uniwersalny wydatek to kupno projektu budowlanego. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy będzie zakup projektu gotowego, którego koszt waha się pomiędzy 3 a 6 tys. zł. Projekt indywidualny będzie nieco droższy, można go nabyć za 5 do 15 tys. zł. Po zakupie projektu przystępujemy do wstępnego oszacowania kosztów. Załóżmy, że powierzchnia parteru i piwnicy wynosi 240 m2 (po 120 na każdą kondygnację). Kosztorys stanu surowego zamkniętego dzielimy na trzy kategorie, którymi są:

Budowa domu jednorodzinnego to przede wszystkim konstrukcja, a także wykonanie fundamentów i zaznaczenia miejsca postawienia ścian. Obsługa czytników ekranu włączona.
Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

  • fundamenty i konstrukcja budynku
  • dach
  • stolarka zewnętrzna

Konstrukcja budynku

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Wykopy i fundamenty - pierwszym etapem prac jest zrobienie wykopów i wykonanie fundamentów. Za 1 m3 mechanicznego wykopu zapłacimy od 30 do 40 zł. Załóżmy, że nasz wykop ma standardową głębokość 1,3 metra (przy powierzchni 120 m2 daje to wynik 156 m3). Zatem całkowity koszt tego przedsięwzięcia będzie wydatkiem rzędu 4.680-6.240 zł. Owe koszty mogą dodatkowo wzrosnąć w przypadku grząskiego gruntu.

Po wykonaniu wykopów możemy przystąpić do budowy fundamentów. Załóżmy, że nasz budynek będzie osadzony na ławach zagłębinowych. Koszt wykonania takich fundamentów na suchym gruncie to wydatek ok. 80 zł/m2. W przypadku fundamentów na terenie podmokłym koszt może wzrosnąć do 109 zł/m2. Do kosztów sumarycznych dochodzi także cena robocizny czyli 47-55 zł/m2. Możemy zatem przyjąć, że za fundamenty zapłacimy od 15.440 do 19.780 zł (założenie – fundamenty pod piwnicę bez ścian fundamentowych).

Ściany fundamentowe piwnicy – warto je wykonać z betonu komórkowego, który jest stosunkowo tanim i wydajnym materiałem budowlanym. Łączna powierzchnia naszych ścian fundamentowych to ok. 205 m2. Koszt tego etapu budowy waha się pomiędzy 73 a 140 zł (wraz z robocizną). Zatem wykonanie ścian fundamentowych będzie kosztowało od 14.900 do 28.700 zł. Pamiętajmy też o wykonaniu izolacji ścian, która będzie kosztowała średnio 5.800 zł + koszty robocizny.

Ściany nośne – są kolejnym, bardzo ważnym wydatkiem. Dobrym pomysłem jest wykonanie ścian nośnych z betonu komórkowego. Owe rozwiązanie będzie nieco tańsze niż budowa z pustaków ceramicznych. Łączna powierzchnia naszych ścian nośnych wynosi ok. 180 m2. Orientacyjny koszt nie powinien przekroczyć 15.000 zł.

Rekomendowane pompy ciepła- sprawdź promocje

Ściany działowe w piwnicy i na parterze - przyjmuje się, że każdemu 1 m2 powierzchni kondygnacji przypada ok. 1,2 m2 powierzchni ścian. Łączna powierzchnia naszej piwnicy i parteru wynosi 240 m2, zatem ściany działowe będą miały powierzchnię 288 m2. Wykonajmy je z betonu komórkowego, co pozwoli nam zaoszczędzić ok. 5.700 zł (w porównaniu z pustakami ceramicznymi). Sumaryczny koszt wykonania ścian działowych wyniesie w naszym wypadku ok. 13.000 zł.

Koszt domu może być zwiększony przez budowę komina dymnego i wentylacyjnego, ponieważ powinny być one wykonane z najlepszej jakości produktów i materiałów
Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Komin dymowy i wentylacyjny – powinien być wykonany z jak najlepszych jakościowo materiałów, odpornych na działanie zmiennych temperatur. Przyjmijmy, że w naszym kominie znajduje się 6 szachtów oraz 1 wylot dymowy. Koszt wykonania takiego komina w domu parterowym z piwnicą powinien być wydatkiem oscylującym pomiędzy 4.560 a 6.980 zł.

Stropy – w przypadku domu parterowego z piwnicą konieczne będzie wykonanie dwóch stropów. Strop pomiędzy piwnicą a parterem musi wytrzymywać większe obciążenia, dlatego tworzy się go z żelbetonu lub elementów prefabrykowanych typu teriva. O ile owe materiały możemy nabyć w podobnej cenie, o tyle koszt robocizny w przypadku prefabrykatów teriva może być dwukrotnie niższy. Zatem dla wygenerowania oszczędności zaleca się wykonanie stropu z żelbetonu. Uśredniony koszt tego przedsięwzięcia to ok. 35.000 zł.

W drugiej kolejności wykonujemy strop nad parterem. Jego konstrukcja nie jest narażona na tak silne obciążenia, dlatego możemy go bezpiecznie wykonać z drewna. Koszt drewnianego stropu o powierzchni 120m2 może kosztować od 25.200 do 30.180 zł.

Podsumowanie kosztów - wykonanie konstrukcji parterowego budynku z piwnicą może być wydatkiem rzędu 138.580 – 147.878 zł.

Dach

Pierwszym etapem wykonania dachu jest budowa więźby dachowej. Warto wykonać ją z dobrego jakościowo drewna, które będzie zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Dach naszego budynku będzie konstrukcją dwuspadową, której powierzchnia wynosi ok. 180 m2. Dobra jakościowo więźba o takich rozmiarach to wydatek pomiędzy 14.000 a 21.000zł.

Po wykonaniu więźby przystępujemy do ułożenia poszycia. Najczęściej używa się specjalnej folii (membrany), która jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem. Całkowity koszt jej ułożenia wraz z robocizną powinien wynosić ok. 1.200-2.200zł.

Ostatnim etapem tworzenia dachu jest ułożenie pokrycia. Załóżmy, że układamy blachówkę, która jest eleganckim, a jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem. Koszt jej ułożenia na zwykłym, dwuspadowym dachu o powierzchni 180 m2 nie powinien przekroczyć 15.000zł.

Podsumowanie kosztów - koszt wykonania dwuspadowego dachu o powierzchni 180m2 kosztuje od 30.000 do 38.000 zł.

Okna i drzwi

Zamontowanie okien i drzwi doprowadzi nasz budynek do stanu surowego zamkniętego. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się pięciokomorowe okna z PCV. Tego typu konstrukcje są nieco tańsze niż ich nowoczesne, drewniane odpowiedniki. Załóżmy, że na parterze znajduje się 6 otworów okiennych o standardowej wielkości. Z kolei w piwnicy montujemy 6 małych okienek o rozmiarach 785x585 mm. Łączny koszt (wraz z montażem) powinien wynosić ok. 18.000 zł. Z kolei koszt dobrych jakościowo drzwi zewnętrznych z montażem to ok. 2.000 zł.

Koszty całkowite – z powyższych wyliczeń wynika, że wybudowanie parterowego domu z piwnicą będzie kosztowało około 200-230 tysięcy zł. Budynek posiadał prostą bryłę i dwuspadowy dach. Owe koszty mają charakter orientacyjny. Dokładniejszych, indywidualnych obliczeń możemy dokonać za pośrednictwem specjalnego kalkulatora.

Koszt budowy domu piętrowego z piwnicą

Załóżmy, że każda kondygnacja budynku ma wynosić 120 m2 (analogicznie do poprzednich wyliczeń). Pierwszym wydatkiem będzie zakup projektu budowlanego (3 a 6 tys. zł. za projekt gotowy). Koszty poszczególnych etapów budowy wynoszą odpowiednio

Konstrukcja budynku

Wykopy i fundamenty – 17 tys. zł.

Ściany fundamentowe piwnicy z izolacją – 35 tys. zł.

Ściany nośne na parterze i piętrze – łączna powierzchnia parteru i piętra wynosi 240 m2. Na 1 m2 powierzchni przypada średnio 1,5 m2 ściany nośnej. Zatem łączna powierzchnia ścian nośnych w naszym budynku wynosi 360 m2. Uśredniony koszt tego przedsięwzięcia to 25-27.000 zł.

Ściany działowe w piwnicy na parterze i piętrze – Łączna powierzchnia ścian na wszystkich kondygnacjach wynosi 230 m2. Do ich wykonania używamy betonu komórkowego H+H 12. Jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie, które przyniesie nam odczuwalne oszczędności. Orientacyjny koszt wykonania ścianek działowych wynosi ok. 15.000 zł.

Komin dymowy i wentylacyjny – składający się z 6 szachtów i 1 wylotu dymowego.  Jego cena będzie większa w porównaniu z budową komina w domu parterowym (ze względu na większą długość przewodów wlotowych). Łączny koszt montażu komina w domu piętrowym z piwnicą będzie wydatkiem rzędu 7.000 zł. Cena obejmuje także wykończenie elementów znajdujących się powyżej połaci dachu.

Stropy – Potrzebujemy trzech stropów, każdy z nich ma mieć powierzchnię 120m2. Zarówno pomiędzy piwnicą a parterem jak i parterem a piętrem trzeba wykonać stropy z żelbetonu. Zapłacimy za nie ok. 80.000 zł. Strop nad piętrem może już być wykonany z elementów drewnianych. Drewniany strop kosztuje około 26 tysięcy zł. Ceny uwzględniają robociznę za wykonanie danego rodzaju stropu.

Podsumowanie kosztów – wykonanie konstrukcji piętrowego budynku z piwnicą może być wydatkiem na poziomie około 200-210 tysięcy zł.

Dach – koszt wykonania dachu w domu piętrowym jest analogiczny do kosztów budowy dachu w domu parterowym. Orientacyjna cena (przy pokryciu blachodachówką oraz wykonaniu poszycia z membrany) wynosi około 30.000 zł + około 5.000 zł za orynnowanie i wyłaz dachowy.

Montaż okien i drzwi – załóżmy, że w naszym budynku znajduje się 12 dużych otworów okiennych, oraz 6 małych otworów na okienka w piwnicy. Koszt montażu standardowych okien z plastiku wyniesie ok. 18.000zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także cena drzwi zewnętrznych, które będą kosztowały ok. 2.000 zł oraz bramy garażowej (ok. 1.700 zł).

Koszty całkowite – z powyższych wyliczeń wynika, że wybudowanie piętrowego domu z piwnicą będzie kosztowało około 260-280 tysięcy złotych. Dotyczy to budynku w stanie surowym zamkniętym, który następnie trzeba będzie wykończyć.

Jak budować niewielkim kosztem?

Dokładne przygotowania mogą być pierwszym krokiem do wybudowania domu niewielkim kosztem. Dom ekonomiczny w budowie to prosta konstrukcja z tradycyjnym, dwuspadowym dachem. Każde dodatkowe lukarny i zmiany bryły budynku będą generowały dodatkowe koszty. Przemyślmy też kwestię budowy piwnicy. Jest to dość odczuwalny wydatek, który może znacznie podnieść koszty całkowite. Analizując powyższe kalkulacje możemy przyjąć, że najekonomiczniej byłoby wybudować dom parterowy bez piwnicy. Nieco droższą alternatywą będzie budowa domu piętrowego bez piwnicy. Ta druga opcja jest jednak najkorzystniejsza w przeliczeniu na koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej.

Nie można zapominać, że znalezienie taniej firmy budowlanej będzie wymagało od Ciebie porównania przynajmniej kilku ofert z rynku! Wypełnij ten formularz, otrzymasz oferty co najmniej od kilku lokalnych przedsiębiorstw. Porównasz je między sobą i sam zdecydujesz, którą firmę wybrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii koszty budowy