Salon, hol i przedpokój – ile kosztują w sumie?

Przed rozpoczęciem kosztorysowania należy określić rozmiary pomieszczeń. Nasz dom, którego budową omawialiśmy w poprzednich artykułach ma parter i poddasze użytkowe o łącznej powierzchni użytkowej 160 m2. Łazienka, WC i kuchnia zajmują łącznie powierzchnię 30 m2. Garaż i pomieszczenia gospodarcze (kotłownia) to kolejne 20 m2. Na salon,  sypialnie i przedpokoje zostaje nam więc 110 m2. Koszty wykończenia i wyposażenia tych pomieszczeń rozłożyły się następująco:

Jak widać, całkowity koszt wykończenia pod klucz i umeblowania tych pomieszczeń zamknął się w kwocie niecałych 40 000 zł. Doliczając do opisane w poprzednich odcinkach kuchnię (18 000 zł) oraz łazienkę (17 000 zł) dochodzimy do wniosku, że dom od stanu deweloperskiego do stanu pod klucz można wykończyć i wyposażyć w podstawowe meble i urządzenia za około 75 000 zł. Łącznie z kosztem budowy (252 tysiące złotych - kosztorys do stanu deweloperskiego znajdziecie pod tym linkiem) budowa domu w średnim standardzie powinna zamknąć się w kwocie około 327 tysięcy złotych.

Szczegółowe założenia wykończenia pod klucz salonu, holu i przedpokoju znajdziecie poniżej. Kosztorys dla sypialni i garażu zostanie zaprezentowany w ostatniej części artykułu.

Koszt wykończenia salonu

Wykończenie salonu rozpoczniemy wykonania podwieszanego sufitu, w który wpuścimy później świetlówki oraz malowania ścian. Podwieszany sufit w domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się z płyt karton-gips. Jednak poza płytami karton-gips potrzebujemy również wiele innych elementów montażowych, takich jak stelaże (profile), pręty wieszakowe, kleje, masy szpachlowe i wiele innych. W przeliczeniu na m2 sufitu na komplet materiałów wydamy od 40 do 60 zł. Większym kosztem będzie robocizna – za wykonanie metra kwadratowego sufitu fachowiec weźmie od 60 do nawet 110 zł. Średnia, najczęściej spotykana cena to około 80 zł. Podsumowując, koszt wykonania sufitu podwieszanego o powierzchni 15 m2wyniesie ponad 1800 zł.

Przy wykonaniu sufitu przeprowadzimy montaż oświetlenia. Zdecydujemy się na 6 oprawek stropowych wpuszczanych w sufit. Ich zakup nie jest dużym wydatkiem, można je nabyć za niecałe 20 zł/sztuka. Dwukrotnie większym wydatkiem będzie natomiast ich montaż przez fachowca. Aby lepiej doświetlić pomieszczenie, przydadzą się nam również 2 kinkiety – po jednym na przeciwnych ścianach salonu. Za eleganckie, niezbyt tanie kinkiety zapłacimy prawie 200 zł za sztukę, a więc w sumie 400 zł. Montaż każdego z nich będzie kosztował dodatkowe 40 zł. W sumie za kompletne oświetlenie stałe zapłacimy 900 zł. Później warto dokupić jeszcze lampę stojącą – w marketach budowlanych średniej jakości model nabędziemy za około 130 zł.

Czy wiesz, że...

Ceny usług remontowych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kolejnym krokiem będzie malowanie ścian i nowego sufitu.  Łączna powierzchnia ścian w tym pomieszczeniu po odjęciu otworów drzwiowych i okiennych wynosi około 35 m2, do tego sufit o powierzchni 15 m2.  Ściany pomalujemy kolorem, natomiast sufit pozostawimy na biało. Na początek czeka nas dwukrotne gruntowanie. Będziemy do tego potrzebować około 10 litrów zwykłej białej farby, można również użyć specjalnego podkładu gruntującego. Trzecie malowanie przeprowadzimy już docelową farbą – na ściany będziemy potrzebować niecałe 4 litry farby akrylowej, natomiast na sufit nieco ponad 1 litr (taka ilość farby wystarczy do jednokrotnego malowania – przy dobrym zagruntowaniu może to wystarczyć do idealnego pokrycia ścian, w przeciwnym wypadku będzie konieczne drugie malowanie farbą powierzchniową). Łącznie za komplet farb zapłacimy niecałe 200 zł. Znacznie większym wydatkiem będzie wynajęcie malarza – za położenie trzech warstw farby weźmie on przynajmniej 10 zł/m2 co podniesie koszty malowania o okrągłe 600 zł.

Na podłodze zdecydujemy się na dobrej jakości parkiet dębowy. Tu największym wydatkiem będzie oczywiście zakup materiałów – za ich komplet (włącznie z gruntem poliuretanowym i odpowiednim klejem do parkietu) na naszą podłogę zapłacimy niecałe 2400 zł. Montaż na takiej powierzchni będzie kosztował kolejnych 600 zł. Trzeba również pamiętać o zakupie drzwi wejściowych – z ościeżnicą i montażem zapłacimy za nie 630 zł.

Osobnym tematem jest kompletne urządzenie naszego salonu. Tu ceny są bardzo zróżnicowane, a różnice mogą sięgać kilku tysięcy procent. Postaramy się jednak podać przybliżone ceny najczęściej wybieranych produktów. Tak więc w naszym salonie znajdzie się miejsce dla sofy z jednym fotelem (łącznie 2000 zł za dobrej jakości sofę przy obiciu ze sztucznej skóry lub podobnym), zestawu mebli (dwa regały na książki, szafka pod TV i jedną półkę wiszącą nad TV), oraz średniej wielkości szafki z szufladami (690 zł za średniej jakości mebel). Warto do tego dodać telewizor ze średniej półki cenowej – wydamy na niego około 1500 zł i lustro pokojowe (niecałe 200 zł).

Podsumowując, kompletne wydatki na wykończenie salonu wyniosły niecałe 13 000 zł.

Wydatki na budowę domu mogą być niespodziewanie wysokie. Koszt wykończenia salonu czy przedpokoju nie jest duży, ale już schody czy kuchnia dużo kosztują.
Wydatki na budowę domu – wykończenie i wyposażenie wnętrza

Hol, wiatrołap, przedpokój i schody

Wykonanie kosztorysu dla tych pomieszczeń będzie najłatwiejsze, gdyż nie wymagają one specjalnych mebli ani wyposażenia. Tak więc na dole mamy niewielki wiatrołap (4 m2)oraz hol (6 m2), natomiast na piętrze znajdziemy tylko niewielki przedpokój.

Ze względu ba wiele otworów drzwiowych do pomalowania będziemy mieć ściany o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 20 m2 oraz 14 m2 sufitu. Za 6 litrów farby gruntującej (pozwalającej na dwukrotne malowanie) zapłacimy nieco ponad 20 zł. Do tego będziemy potrzebować 2 litry farby w kolorze na ściany (ok. 50 zł) oraz trochę ponad litr farby akrylowej białej na sufity. Największym kosztem tradycyjnie będzie robocizna (340 zł za całość), a malowanie tych pomieszczeń zamkniemy w sumie w kwocie 425 zł.

Podłogi na parterze warto wykonać z płytek ceramicznych. Są one zwykle bardziej trwałe niż panele lub parkiety sprzedawane w podobnych cenach. Przyjmując, że za metr kwadratowy płytek zapłacimy około 42 zł (należy uwzględnić przynajmniej 10% nadwyżkę), przyjdzie nam za nie zapłacić ok. 420 zł (10 m2).  Uwzględniając zakup fugi (3,5 kg), kleju (45 kg), preparatu gruntującego oraz robociznę dobrego glazurnika (50 zł/m2) koszt  podłogi na parterze wyniesie nas nieco ponad 1000 zł.

Czy wiesz, że...

Ceny usług remontowych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Dużym wydatkiem będzie wykończenie schodów. Aby zachować spójność z holem na parterze zdecydujemy się wykończyć je płytkami ceramicznymi. Wykończymy nimi zarówno stopnie, jak i podstopnie. Łączna powierzchnia do wykończenia (pozioma + pionowa na podstopniach) wyniesie ok. 7 m2.  Za całość prac (komplet potrzebnych materiałów oraz robociznę) zapłacimy nieco ponad 1000 zł. Nie uwzględniamy przy tym kosztu balustrady, gdyż został on już dodany przy obliczaniu stanu deweloperskiego.

Na piętrze natomiast na podłodze zdecydujemy się na panele. Zakup niewielkiej ilości paneli wraz z podkładem i listwami przypodłogowymi wyniesie nas niecałe 200 zł. Nie uwzględniamy przy tym kosztu robocizny, gdyż na tak małe zlecenie nie mamy raczej co liczyć na fachowca. Nie zmienia to faktu, że układanie paneli jest bardzo proste i każdy może to zrobić samodzielnie.

W każdym z pomieszczeń trzeba będzie ponadto zamontować po jednej lampie sufitowej. Za komplet trzech dobrej jakości lamp wraz z montażem zapłacimy niecałe 400 zł.

Pomieszczenia takie jak przedpokój nie posiadają zwykle bogatego umeblowania. W naszym przypadku zdecydujemy się tylko i wyłącznie na sporą szafę wnękową do wiatrołapu. Za model z parą drzwi przesuwnych zapłacimy od 1600 do 2000 zł (szafa wykonana na wymiar wraz z montażem).

Podsumowując, koszt wykończenia holu, przedpokoju, wiatrołapu oraz schodów wyniósł w sumie ponad 4600 zł. Za tę cenę wykonaliśmy jedynie podłogi, ściany, oświetlenie oraz zamówiliśmy jedną, stosunkowo niewielką szafę wnękową.

Trzy sypialnie

Wykończenie 3 sypialni w naszym domu składa się w dużej części z bardzo podobnych etapów, jak wykończenie salonu. W tym przypadku jednak nie będziemy montować na przykład sufitu podwieszanego, gdyż nasze skosy i sufit na piętrze zostały wykończone przy okazji doprowadzania domu do stanu deweloperskiego. W takim wypadku mamy do wykończenia 3 pomieszczenia o łącznej powierzchni 42 m2, powierzchni sufitów 46 m2 (skosy powodują, że powierzchnia sufitu będzie większa od powierzchni podłogi) i łącznej powierzchni ścian 80 m2.

Rozpoczynamy od malowania. Na zagruntowanie ścian i sufitów o łącznej powierzchni 126 m2będziemy potrzebować około 21 litrów zwykłej białej farby lub innego preparatu gruntującego. Do pokrycia sufitów wystarczą nam 4 litry dobrej jakości farby akrylowej (znów jednokrotne malowanie na czysto), natomiast w przypadku farby w kolorze będziemy potrzebować jej w sumie niecałe 7 litrów. Łącznie za farbę do pomalowania trzech sypialni zapłacimy niecałe 350 zł. Większym wydatkiem będzie robocizna malarza. Za trzykrotne pomalowanie 126 m2  dobry malarz weźmie przynajmniej 1260 zł (10 zł/m2). W sumie malowanie wyniesie nas więc około 1600 zł.

Na ścianach w pokojach dziecięcych warto też dodać fototapety z motywami z bajek. Zakup dwóch takich fototapet wraz z klejem do tapet i naklejeniem na ścianę przez fachowca nie powinno przekroczyć 400 zł.

Sypialnia urządzona ze smakiem - source: FreeDigitalPhotos.net by James BarkerPrzy podłodze mamy naprawdę wiele możliwości. Możemy położyć panele, parkiet, przykryć je dodatkowo dywanem albo położyć przyjemną w dotyku wykładzinę dywanową. Ostatnia opcja jest najbardziej atrakcyjna cenowo, dlatego to właśnie na nią się zdecydujemy. Przy średniej cenie wykładzin na poziomie 30 zł/m2za 42 m2 wykładziny zapłacimy około 1260 zł. Na klej (prawie 17 kg) i listwy przypodłogowe (36 mb) wydamy kolejne 250 zł. W sumie więc za same materiały zapłacimy prawie 1500 zł. Za położenie wykładziny dywanowej w trzech pomieszczeniach fachowiec weźmie ponad 600 zł.  W sumie więc wykończenie podłóg w sypialniach wyniesie nas sporo ponad 2000 zł.

Do każdej z sypialni należy zamontować mocne i wydajne oświetlenie. Za trzy dobrej jakości lampy sufitowe na przynajmniej 3 żarówki zapłacimy około 270 zł. Za ich montaż zapłacimy około 120 zł (średnio 40 zł za każdą lampę). Do tego cztery lampki nocne po 70 zł/sztuka (w sumie 280 zł). W sumie na szeroko pojęte oświetlenie wydamy ponad 660 zł. Osobnym wydatkiem będzie też zakup 3 drzwi wewnętrznych wraz ościeżnicami. Za pojedyncze, niezłej jakości drzwi z ościeżnicą zapłacimy 450 zł, natomiast montaż to wydatek około 180 zł. W sumie za 3 pary drzwi przyjdzie nam zapłacić prawie 1900 zł.

Po wykończeniu trzech sypialni do stanu pod klucz możemy przejść do ich wyposażenia. Będziemy więc potrzebować jedno łóżko podwójne z materacem (łącznie ok. 1300 zł), jedno łóżko pojedyncze (około 800 zł z materacem) oraz wersalkę do pokoju gościnnego (niecały 1000 zł). Do głównej sypialni wstawimy ponadto obszerną szafę do zabudowy (za trzydrzwiową szafę z drzwiami przesuwnymi, projektem i montażem zapłacimy średnio niecałe 3000 zł). Do pozostałych dwóch pokojów wystarczą nam duże szafy wolnostojące (za szafę metrowej szerokości zapłacimy około 700 zł). Przydadzą się również duże komody z szufladami (przynajmniej 400 zł za sztukę), 4 stoliki nocne (łącznie ok. 500 zł), jedno biurko (ok. 500 zł za spore biurko z szufladami), dobrej jakości krzesło obrotowe (230 zł) oraz jedna toaletka z lustrem na kosmetyki (dobrej jakości mebel to wydatek min. 700 zł). Do sypialni przyda się również niewielki telewizor (25-30 cali – ok. 800-1000 zł). W sumie za kompletne wyposażenie trzech sypialni zapłacimy więc nieco ponad 11 tysięcy złotych.

Ostatnim elementem wykończenia wnętrza będzie zakup zestawu 6 rolet okiennych (po dwie na każde dwukomorowe okno). Za dobrej jakości produkty na wymiar wraz z montażem zapłacimy ponad 1000 zł.

Podsumowując, na wykończenie i wyposażenie trzech sypialni o łącznej powierzchni 42 m2wydaliśmy w sumie ponad 18 500 zł.

Garaż i kotłownia

Przy obliczaniu kosztu stanu deweloperskiego uwzględniliśmy już koszt wyposażenia kotłowni w odpowiednie źródło ciepła – łącznie z montażem 17,5 tysiąca złotych. Podobnie uwzględniliśmy koszt bramy garażowej (1650 zł). Przyszedł jednak czas na pomalowanie ścian i wykończenie podłogi w kotłowni (5 m2) i niewielkim garażu (15 m2).  Do tego do garażu zakupimy regały na narzędzia.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Wykonanie podłóg z płytek ceramicznych na łącznej powierzchni to wydatek ponad 2000 zł. Będziemy do tego potrzebować około 22-23 m2 płytek ceramicznych (więcej, jeżeli planujemy cokoły), 7 kg fugi, 90 kg kleju do płytek oraz preparat gruntujący. Wynajęcie glazurnika to połowa kosztu całkowitego – około 1000 zł (przy założeniu 50 zł/m2).  Za tę cenę uzyskamy trwałą, dobrej jakości podłogę, którą bez problemu utrzymamy w bardzo dobrym stanie przez wiele lat.

Niewielkim kosztem będzie też malowanie. Łączna powierzchnia ścian i sufitów w garażu i kotłowni wyniesie około 85 m2. Do pomalowania takiej powierzchni będziemy potrzebować około 15 litrów farby gruntującej (57 zł za najtańszą farbę), do tego około 7 litrów lepszej akrylowej farby powierzchniowej (7 litrów). Największym wydatkiem będzie robocizna – malarz za położenie trzech warstw farby weźmie podobnie jak w innych pomieszczeniach weźmie około 10 zł/m2 – łącznie 850 zł. W sumie więc za malowanie wszystkich ścian zapłacimy niecałe 1000 zł.

Oświetlenie w kotłowni zapewni nam jedna, a w garażu dwie lampy sufitowe. Nabędziemy je za nieco ponad 260 zł (modele na 2-3 żarówki), a ich montaż wyniesie nas 40 zł za sztukę. W sumie na oświetlenie wydamy niecałe 400 zł.

Ostatnim wydatkiem będzie zakup dwóch niewielkich, metalowych regałów do trzymania narzędzi w garażu. Dobrej jakości regał posiadający 4-6 półek i wysokość 180-200 cm kosztuje około 140 zł. Taki mebel ma nośność około 200 kg, co powinno spokojnie wystarczyć na najważniejsze narzędzia. Za dwa takie regały zapłacimy zatem około 280 zł.

Podsumowując wszystkie wydatki, wykończenie garażu i kotłowni wyniosło nas nieco ponad 3700 zł.

Podsumowanie wydatków związanych z budową domu

Budowę domu można podzielić na trzy główne etapy. W naszym przypadku kosztowały one odpowiednio:

  • Stan surowy zamknięty – 142 tysiące złotych
  • Stan deweloperski – 110 tysięcy złotych
  • Wykończenie pod klucz i wyposażenie – 75 tysięcy złotych

W sumie więc budowa domu 160 m2 od zera aż po stan umożliwiający zamieszkanie kosztowała nas 327 tysięcy złotych. W tej cenie zawierało się wykończenie wszystkich pomieszczeń i ich podstawowe wyposażenie. W kosztorysach wykonanych przy pomocy Kalkulatorów Budowlanych stosowaliśmy niezbyt drogie, ale również nie najtańsze materiały. Staraliśmy się znaleźć optymalne proporcje pomiędzy dobrą jakością, a wciąż atrakcyjną ceną. Do całkowitego kosztu nie wliczaliśmy działki ani podłączenia mediów, gdyż niemożliwe jest podanie jednej kwoty dla całej Polski. Jedna osoba wybuduje się na działce obok domu rodziców, druga kupi działkę na wsi za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a trzecia zakupi działkę w atrakcyjnym punkcie Warszawy, czy Wrocławia za okrągły milion.

Warto przy tym przytoczyć pytanie, czy przeciętnego Polaka stać na budowę takiego domu? Kredyt na około 330 tysięcy oznacza miesięczną ratę na poziomie 2.000-2.500 zł – w zależności od bardzo wielu czynników. Przeciętne wynagrodzenie wynosi około 4000 zł brutto, czyli około 2800 zł netto. Przy dwóch osobach pracujących w rodzinie można więc przyjąć, że własny dom nie jest nieosiągalnym marzeniem. Nieco gorzej sytuacja wygląda patrząc na medianę – połowa pracowników w Polsce otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 2250 zł netto lub mniej. Można więc przyjąć, że na własny dom stać około połowę polskich rodzin. Warto jednak pamiętać, że decydując się na nieco mniejszy dom i wykonując dużą część prac samodzielnie można obniżyć wydatki na budowę domu nawet o 30-40%, a to sprawia, że taka inwestycja staje się dostępna nawet dla 75% polskich rodzin.

Szczegółowe kalkulacje związane z budową domów o mniejszym metrażu można przeprowadzić samodzielnie na Kalkulatorach Budowlanych.

ikona podziel się Przekaż dalej