Wzory, szablony i uproszczenia

W Internecie znajdziemy sporo wzorów służących do sporządzania kosztorysów inwestycyjnych. Możemy z nich skorzystać podczas wykonywania własnych obliczeń. Dobre wzory i szablony podzielą nasze wyliczenia na kilka etapów, jednak nie wskażą aktualnych cen materiałów ani kosztów robocizny. Dlatego tworzenie kalkulacji w oparciu o tego typu dokumenty jest bardzo trudne i wymaga znajomości branży budowlanej.

Osoby chcące wykonać wiarygodny oraz dokładny kosztorys budowlany mogą skorzystać z pomocy programów dostępnych w internecie. Jednym z nich są Kalkulatory Budowlane (dostępne na kb.pl). Ich największą zaletą jest intuicyjny panel użytkownika, który znacznie ułatwia przeprowadzanie profesjonalnych obliczeń. Korzystanie z pomocy programów online z pewnością będzie łatwiejsze i bardziej dokładne niż wykonywanie obliczeń przy użyciu tradycyjnych wzorów oraz szablonów kosztorysowych.

Jak działają kalkulatory online?

Jedną z największych zalet kalkulatorów budowlanych jest przejrzysty podział wydatków. Można obliczyć zarówno koszty budowy domu, jak i wykończenia poszczególnych pomieszczeń (zarówno w domu, jak i w mieszkaniu). Kosztorysowanie budowy domu dzieli się na kilka niezależnych etapów:

  • Konstrukcja budynku
  • Dach
  • Stolarka zewnętrzna
  • Wykończenie wnętrza
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Dzięki takiemu podziałowi możemy dokładnie obliczyć koszty wykonania każdego etapu prac budowlanych. Osoba korzystająca z kalkulatorów musi jedynie wprowadzić odpowiednie dane wejściowe (jeżeli nie mamy projektu, wystarczy wprowadzić wyłącznie powierzchnię netto budynku). Jeżeli dysponujesz projektem, dokładne parametry techniczne powinny być wskazane w naszym projekcie budowlanym. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy programu kosztorysującego. Po kliknięciu w ikonkę znaku zapytania uzyskujemy dostęp do praktycznych wskazówek i wzorów stosowanych do określenia powierzchni ścian, dachu, okien itp.

Kosztorys budowlany to dokument, który warto wykonać, ponieważ jest kluczowy do uzyksania kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego. Wyliczenia można przeprowadzić online.
Wzór kosztorysu budowlanego? Lepiej oblicz online!

W następnym etapie obliczeń trzeba jedynie wybrać standard cenowy. Do dyspozycji mamy materiały i robociznę z trzech grup: standardu ekonomicznego, pośredniego oraz luksusowego. Tego typu podział cen wpływa na zwiększenie dokładności kosztorysu. Każdy kosztorysant może wybrać wariant cenowy, którym będzie się kierował podczas wykonywania budowy. Dzięki temu ostateczne wyliczenie będzie ukazywało realną skalę wydatków, które trzeba będzie poświęcić na wykonanie każdego poszczególnego etapu prac budowlanych.

Kalkulatory Budowlane to także narzędzie, które możemy wykorzystać do obliczenia kosztów wykończenia lub remontu pomieszczeń. Do dyspozycji kosztorysanta pozostaje kalkulacja kosztów remontu bądź wykończenia łazienki, kuchni, salonu, sypialni, przedpokoju oraz piwnicy. Wszystkie wyliczenia są dość proste i wygodne dla użytkownika.  Jego zadaniem jest określenie parametrów pomieszczenia, wybór zakresu prac, standardu cenowego, materiałów oraz ewentualnych elementów wyposażenia. Powyższe kalkulatory mogą być bardzo przydatnym narzędziem, które pozwoli nam określić przybliżoną cenę prac wykończeniowych. W wyliczeniach możemy też uwzględnić zakup elementów aranżacyjnych oraz sprzętów RTV i AGD. Do dyspozycji użytkownika pozostaje także opcja „inne”. W tym miejscu wpisujemy wszystkie wydatki, które nie zostały uwzględnione w wyliczeniach (np. koszt projektu aranżacyjnego). Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować kompletny kosztorys, który zawiera wycenę wszystkich prac i elementów wyposażenia. Dla inwestora jest to przydatne źródło wiedzy, pozwalające na oszacowanie sumarycznej skali wydatków.

Dlaczego warto korzystać z programów online?

Programy do kosztorysowania to przede wszystkim oszczędność naszego czasu. Nie musimy wyszukiwać aktualnych cen materiałów ani zastanawiać się nad wynagrodzeniem wykonawców. Robi to za nas program do kosztorysowania. Intuicyjne menu użytkownika sprawia, że kalkulacje może wykonać nawet osoba, która nie ma żadnego doświadczenia z branżą budowlaną.

Wygenerowane kosztorysy stanowią wiarygodne źródło informacji, które wskaże nam najważniejsze wydatki. Istotną zaletą Kalkulatorów Budowlanych jest także fakt, że są dostępne za darmo. Każdy użytkownik sieci ma możliwość bezpłatnego obliczenia kosztów budowy, remontu czy wykończenia wnętrz. Tego typu narzędzie może zadecydować o wyborze najlepszych materiałów oraz technologii budowlanych. Na stronie kb.pl znajdziemy także dział praktycznych porad, które mogą stanowić źródło przydatnych informacji.

Pełnowartościowy kosztorys w formacie PDF

Warto wiedzieć, że kosztorysy wykonywane na Kalkulatorach budowlanych mogą być pełnowartościowym dokumentem. Po zakończeniu wszystkich obliczeń mamy możliwość wydrukowania dokumentu, zapisania go w zasobach online bądź wygenerowania w postaci dokumentu PDF. Dzięki temu otrzymujemy dokumentacje, która może być przydatna podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny na przykład w banku. Kalkulatory Budowlane mogą pomóc nam wykonać pełnowartościowy kosztorys inwestorski. Po określeniu terminów realizacji budowy będzie to kompletny dokument, który można przedłożyć pracownikowi banku.

Warto wiedzieć - jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem kosztorysu inwestycyjnego dla mieszkania, odwiedź serwis zysker.pl - znajdziesz tam kalkulatory, które pozwolą Ci ocenić, czy inwestycja w zakup mieszkania lub budowę domu na wynajem/sprzedaż się opłaca.

ikona podziel się Przekaż dalej