Wzór kosztorysu budowlanego? Lepiej oblicz online!
Budowa domu jest wieloetapowym, kosztownym przedsięwzięciem, do którego należy się dobrze przygotować. Odpowiedni projekt, plan prac oraz kosztorys mogą usprawnić roboty budowlane i rozwiązać potencjalne problemy z finansowaniem jeszcze zanim się one pojawią. Pamiętajmy jednak, że kosztorysy dołączane do projektów budowlanych przeważnie nie wskazują realnej skali wydatków. Dlatego warto przygotować własną, indywidualną kalkulację.
Własny kosztorys budowlany możesz w kilka minut stworzyć korzystając z dostępnego w tym miejscu kalkulatora

Wzory, szablony i uproszczenia
W Internecie znajdziemy sporo wzorów służących do sporządzania kosztorysów inwestycyjnych. Możemy z nich skorzystać podczas wykonywania własnych obliczeń. Dobre wzory i szablony podzielą nasze wyliczenia na kilka etapów, jednak nie wskażą aktualnych cen materiałów ani kosztów robocizny. Dlatego tworzenie kalkulacji w oparciu o tego typu dokumenty jest bardzo trudne i wymaga znajomości branży budowlanej.
Osoby chcące wykonać wiarygodny oraz dokładny kosztorys budowlany mogą skorzystać z pomocy programów dostępnych w internecie. Jednym z nich są Kalkulatory Budowlane (dostępne na kb.pl). Ich największą zaletą jest intuicyjny panel użytkownika, który znacznie ułatwia przeprowadzanie profesjonalnych obliczeń. Korzystanie z pomocy programów online z pewnością będzie łatwiejsze i bardziej dokładne niż wykonywanie obliczeń przy użyciu tradycyjnych wzorów oraz szablonów kosztorysowych.
Jak działają kalkulatory online?
Jedną z największych zalet kalkulatorów budowlanych jest przejrzysty podział wydatków. Można obliczyć zarówno koszty budowy domu, jak i wykończenia poszczególnych pomieszczeń (zarówno w domu, jak i w mieszkaniu). Kosztorysowanie budowy domu dzieli się na kilka niezależnych etapów:
- Konstrukcja budynku
- Dach
- Stolarka zewnętrzna
- Wykończenie wnętrza
Dzięki takiemu podziałowi możemy dokładnie obliczyć koszty wykonania każdego etapu prac budowlanych. Osoba korzystająca z kalkulatorów musi jedynie wprowadzić odpowiednie dane wejściowe (jeżeli nie mamy projektu, wystarczy wprowadzić wyłącznie powierzchnię netto budynku). Jeżeli dysponujesz projektem, dokładne parametry techniczne powinny być wskazane w naszym projekcie budowlanym. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy programu kosztorysującego. Po kliknięciu w ikonkę znaku zapytania uzyskujemy dostęp do praktycznych wskazówek i wzorów stosowanych do określenia powierzchni ścian, dachu, okien itp.

Czy wiesz, że możesz kupić klimatyzator i pompę ciepła w jednym urządzeniu? Sprawdź koniecznie najczęściej wybierane urządzenia przez naszych czytelników.
W następnym etapie obliczeń trzeba jedynie wybrać standard cenowy. Do dyspozycji mamy materiały i robociznę z trzech grup: standardu ekonomicznego, pośredniego oraz luksusowego. Tego typu podział cen wpływa na zwiększenie dokładności kosztorysu. Każdy kosztorysant może wybrać wariant cenowy, którym będzie się kierował podczas wykonywania budowy. Dzięki temu ostateczne wyliczenie będzie ukazywało realną skalę wydatków, które trzeba będzie poświęcić na wykonanie każdego poszczególnego etapu prac budowlanych.
Kalkulatory Budowlane to także narzędzie, które możemy wykorzystać do obliczenia kosztów wykończenia lub remontu pomieszczeń. Do dyspozycji kosztorysanta pozostaje kalkulacja kosztów remontu bądź wykończenia łazienki, kuchni, salonu, sypialni, przedpokoju oraz piwnicy. Wszystkie wyliczenia są dość proste i wygodne dla użytkownika. Jego zadaniem jest określenie parametrów pomieszczenia, wybór zakresu prac, standardu cenowego, materiałów oraz ewentualnych elementów wyposażenia. Powyższe kalkulatory mogą być bardzo przydatnym narzędziem, które pozwoli nam określić przybliżoną cenę prac wykończeniowych. W wyliczeniach możemy też uwzględnić zakup elementów aranżacyjnych oraz sprzętów RTV i AGD. Do dyspozycji użytkownika pozostaje także opcja „inne”. W tym miejscu wpisujemy wszystkie wydatki, które nie zostały uwzględnione w wyliczeniach (np. koszt projektu aranżacyjnego). Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować kompletny kosztorys, który zawiera wycenę wszystkich prac i elementów wyposażenia. Dla inwestora jest to przydatne źródło wiedzy, pozwalające na oszacowanie sumarycznej skali wydatków.
Dlaczego warto korzystać z programów online?
Programy do kosztorysowania to przede wszystkim oszczędność naszego czasu. Nie musimy wyszukiwać aktualnych cen materiałów ani zastanawiać się nad wynagrodzeniem wykonawców. Robi to za nas program do kosztorysowania. Intuicyjne menu użytkownika sprawia, że kalkulacje może wykonać nawet osoba, która nie ma żadnego doświadczenia z branżą budowlaną.
Wygenerowane kosztorysy stanowią wiarygodne źródło informacji, które wskaże nam najważniejsze wydatki. Istotną zaletą Kalkulatorów Budowlanych jest także fakt, że są dostępne za darmo. Każdy użytkownik sieci ma możliwość bezpłatnego obliczenia kosztów budowy, remontu czy wykończenia wnętrz. Tego typu narzędzie może zadecydować o wyborze najlepszych materiałów oraz technologii budowlanych. Na stronie kb.pl znajdziemy także dział praktycznych porad, które mogą stanowić źródło przydatnych informacji.
Pełnowartościowy kosztorys w formacie PDF
Warto wiedzieć, że kosztorysy wykonywane na Kalkulatorach budowlanych mogą być pełnowartościowym dokumentem. Po zakończeniu wszystkich obliczeń mamy możliwość wydrukowania dokumentu, zapisania go w zasobach online bądź wygenerowania w postaci dokumentu PDF. Dzięki temu otrzymujemy dokumentacje, która może być przydatna podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny na przykład w banku. Kalkulatory Budowlane mogą pomóc nam wykonać pełnowartościowy kosztorys inwestorski. Po określeniu terminów realizacji budowy będzie to kompletny dokument, który można przedłożyć pracownikowi banku.
Warto wiedzieć - jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem kosztorysu inwestycyjnego dla mieszkania, odwiedź serwis zysker.pl - znajdziesz tam kalkulatory, które pozwolą Ci ocenić, czy inwestycja w zakup mieszkania lub budowę domu na wynajem/sprzedaż się opłaca.
Powiązane artykuły
-
Wzrost kosztów budowy domu jednorodzinnego. Jak mocno wzrosły ceny inwestycji na przestrzeni lat 2017-2022? Analiza
-
Ceny domów szkieletowych - zobacz, ile kosztuje ich budowa
-
Cena fińskich domów modułowych - zobacz, ile kosztują takie domki
-
Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Sprawdzamy ceny
-
Ceny domów z drewna - całkowite koszty całorocznych domków
-
Ceny domów kanadyjskich - przykładowe wyceny, omówienie kosztów
-
Czy da się wybudować dom w cenie mieszkania? Tak, to możliwe!
-
Budowa domu będzie dużo droższa – w 2021 r. wchodzą w życie nowe przepisy o termoizolacji budynków
-
Ciekawe rozwiązania i oszczędności podczas budowy domu - sprawdzone sposoby
-
Budowa domu w 2023 roku. Czy jest szansa na spadek cen?
-
Jakie są ceny domów modułowych? Zobacz projekty z wycenami
-
Ile kosztują domy mobilne? Ceny popularnych modeli
-
Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?
-
Kosztorys budowy domu dla banku – jak go zdobyć?
-
Koszty budowy domu w ciągu ostatnich 3 lat wzrosły prawie o 20%
-
Cennik domów góralskich z bali – sprawdzamy ceny w Polsce
-
Domy z kontenerów morskich - zalety, wady, opinie, porady
-
Dom w cenie mieszkania - czy to możliwe? Porównanie kosztów
-
Ceny domów z kontenerów - ile kosztują popularne projekty?
-
Cena domów z bali i ich najbardziej interesujące projekty
-
Ile kosztuje kierownik budowy? Sprawdzamy ceny usług w różnych miastach
-
Ceny kontenerów mieszkalnych - zobacz, jakie są średnie koszty
-
Budowa domu 100 a 150 m2 - porównanie kosztów i cen
-
Ile kosztuje dom z gliny i słomy? Zobacz aktualne ceny
-
Koszt budowy domu energooszczędnego 2019
-
Cennik gotowych domów - sprawdzamy aktualne koszty
-
Budowa domu znowu droższa – wzrost o średnio 25% w kilka lat
-
Budowa domu w 2018 roku dużo droższa niż przed rokiem
-
Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany
-
Dom za 350 tys. zł? Sprawdzamy, czy to w ogóle możliwe!