1. Usytuowanie

Miejsce, w którym się osiedlimy, ma niebagatelne znaczenie. Odległość od centrum miasta, dostępność komunikacji miejskiej czy niewielka odległość od marketów to wielki atut. Niestety często podczas planowania zakupu mieszkania, nie zwracamy na to uwagi, a powinniśmy.

2. Plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem mieszkania warto dowiedzieć się, czy jest plan zagospodarowania przestrzennego na działki znajdujące się w sąsiedztwie. Możemy po czasie zorientować się, że obok naszego bloku pojawi się jakaś firma, dyskoteka czy sklep całodobowy. O ile sklep nie będzie problemem to już dyskoteka tak. Nocne kluby mają to do siebie, że ciągle jest ruch, a i zdarzają się hałasy.

3. Rok budowy

Wbrew pozorom ma duże znaczenie rok budowy bloku. Niegdyś bloki były składane z modułów tzw. "wielkiej płyty". Tego rodzaju budownictwo nie cieszy się dziś dobrą opinią. Poza pękaniem ścian niegroźnym, ale jednak, kłopotliwym jest istotna strata ciepła. Tego typu budownictwo niestety może w przyszłości okazać się najgorszym rozwiązaniem.

4. Trakcja kolejowa

We własnym mieszkaniu chcemy czuć się dobrze, komfortowo i wygodnie. Niewielka odległość od trakcji kolejowych z jednej strony gwarantuje dobrą komunikację na dłuższe odległości, ale niestety kosztem spokoju. Każdy zna hałas nadjeżdżającego pociągu, nie da się do tego przyzwyczaić. Pomimo niższych kosztów zakupu takiego mieszkania, możemy zwyczajnie nie wytrzymać tego hałasu.

5. Udogodnienia

W zależności od wielkości miasta bloki mają od kilku do kilkunastu pięter. Jeśli została przewidziana w nich winda, to duże udogodnienie. Jeśli natomiast windy nie ma, a warunki konstrukcyjne nie pozwalają na jej implementację, to takie mieszkanie może okazać się złym zakupem.

6. Ogrzewanie

Nowe konstrukcje mają przewidzianą kotłownię, gdzie zarządca budynku zajmuje się ogrzewaniem. Nieco starsze bloki (nie jest to regułą) czasem nie posiadają centralnego ogrzewania. Wówczas na własną rękę musimy ogrzewać mieszkanie.

Schodzenie do podpiwniczenia w celu podłożenia węgla do pieca jest mocno uciążliwe. Pomijając młodych ludzi, którzy mają dość energii, aby zejść do piwnicy. Starszym osobom będzie sprawiać to wiele kłopotu. Starzejemy się wszyscy, jeżeli decydujemy się na takie mieszkanie, to warto przemyśleć i podjąć najlepszą dla nas decyzję.

7. Dobra cena - szybkie kupno

Czas może działać na naszą korzyść lub odwrotnie. W zależności, do jakiego biura nieruchomości trafimy. Piękne słowa, mnóstwo atutów, niska cena to jedne z argumentów, które są nam "wciskane" przez najróżniejszego rodzaju agencje. Zwłaszcza w takim przypadku warto dobrze się zastanowić, sprawdzić dokumentację oraz rzeczywisty stan mieszkania. Dobrze mieć przy sobie fachowca, który zna się na budownictwie i doradzi w sprawie zakupu i ewentualnego remontu.

8. Mieszkania do remontu

Pomimo ich relatywnie niskiej ceny, możemy wpaść w pułapkę własnej ignorancji. Mieszkania do remontu często sprzedawane za bardzo obniżoną stawkę, mają wiele ukrytych mankamentów. Często ich remont wymaga zbyt dużego nakładu finansowego, aby było to korzystne. Oczywiście możemy trafić na perełkę, ale to jest jak wygrana na loterii. Nieruchomości to gałąź gospodarki, gdzie bardzo łatwo stracić pieniądze, jeśli nie mamy adekwatnej wiedzy.

9. Dzielnica

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest dzielnica miasta, w którym chcemy zakupić mieszkanie. Zdarza się, że niektóre osiedla są bardziej narażone na kradzieże i inne przestępstwa. W obawie o własną przyszłość warto skorzystać z pomocy policji i dowiedzieć się, jaka jest skala przestępczości w danym miejscu. Ograniczając ryzyko do minimum, ustrzeżemy się przed różnego rodzaju nieprzyjemnościami, które z kolei mogą zaważyć na naszym poczuciu bezpieczeństwa.

10. Lokatorzy

W zależności od wieku lokatorów możemy wydedukować, czy bez problemu zaaklimatyzujemy się w danym mieszkaniu. Będąc w średnim wieku, a mając sąsiadów bardzo młodych, możemy nie uświadczyć spokoju. Z kolei ludzie starsi potrzebują więcej spokoju, a to może przełożyć się na zakaz urządzania głośniejszych spotkań z rodziną. Może się wydawać, że są to drobne rzeczy, ale z czasem mogą się stać nie do zniesienia.

Zakup własnego mieszkania to ogromna radość i poczucie spełnienia. Nareszcie mamy własny kąt. Jednak przed jego zakupem warto skorzystać z dobrych porad, aby radość ta nie okazała się przedwczesna.

Powiązane artykuły