Domek holenderski - co to

Jeżeli właśnie rozważamy budowę domku na swojej działce rekreacyjnej, wcześniej warto przemyśleć, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ten cel, a także z jakich opcji możemy skorzystać. Oczywiście do wyboru mamy tradycyjne budownictwo, czyli murowane domki letniskowe. Jednak ich cena oraz ewentualne pozwolenie na budowę mogą okazać się wyjątkowo szkodliwymi czynnikami. Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem jest domek drewniany. Buduje się go na podstawie drewnianej konstrukcji lub też z wcześniej wyprodukowanych modułów. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, jednak często również ze względu na zastosowane materiały, nie zalicza się do najtańszych.

Ostatnio coraz częściej decydujemy się na domek holenderski, czyli tak naprawdę na domek na kółkach. Jego popularność wzięła się od naszych Zachodnich sąsiadów. Najczęściej można je spotkać w Belgii, czy też Holandii. Domki holenderskie zbudowane są z metalowej konstrukcji, która jest wykończona drewnem. Bardzo często domek jest uznawany za całoroczny, ponieważ jest odpowiednio izolowany, a także może być z powodzeniem ogrzewany. W przypadku domków holenderskich również nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem ich do energii elektrycznej oraz sieci wodno-kanalizacyjnej. Wbrew pozorom na wyposażeniu domków holenderskich nie znajdują się same pokoje, ale posiadają one niewielką łazienkę oraz aneks kuchenny.

Domek holenderski a formalności

Gdy chcesz kupić całoroczny tani domek holenderski, to z pewnością interesują Cię wszystkie formalności związane z posiadaniem takiego domku. Z racji, że posiada on koła, możesz mieć obawy, że musisz go zarejestrować jako pojazd. Nic bardziej mylnego, nie mamy tutaj do czynienia z przyczepą kempingową, ponieważ domkiem holenderskim nie możemy poruszać się samodzielnie po drogach. W związku z tym nie wymaga on żadnej rejestracji.

Pozostaje zatem odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy potrzebować pozwolenia na budowę domku holenderskiego. Jeżeli nie będziemy go chcieli w żaden sposób wiązać z gruntem, to rzeczywiście w zupełności wystarczy, aby zgłosić go jako obiekt tymczasowy. Należy jednak pamiętać o tym, iż taki obiekt powinien być co 120 dni przestawiany w zupełnie inne miejsce na terenie działki. Wtedy można również domek holenderski ustawić na bloczkach betonowych. W przypadku przytwierdzenia do gruntu, taki domek powinniśmy potraktować jak tradycyjny budynek mieszkalny. W takich okolicznościach trzeba wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę.

Gdzie tanio kupić domek holenderski?

Gdy już wiemy, że rzeczywiście domek holenderski jest świetnym pomysłem na działkę rekreacyjną, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać o tym, aby znaleźć właściwe miejsce, w którym będziemy mogli go zamówić. Jeżeli zastanawiamy się właśnie nad tym, gdzie tanio kupić domek holenderski, to warto rozważyć używany domek. Rzeczywiście jego cena będzie dużo niższa w porównaniu do nowych budynków.

Używany domek holenderski, który również może być całoroczny, z pewnością będziemy mogli zakupić na lokalnych serwisach ogłoszeniowych. Może się okazać, że ktoś ma tani domek holenderski do sprzedania, ponieważ już z niego nie chce korzystać. Dodatkowo nie powinniśmy ograniczać się tylko i wyłącznie do tego typu ogłoszeń. Ponieważ oprócz nich znajdziemy także firmy, które specjalizują się w sprzedaży domków holenderskich, które są sprowadzane z zachodniej części Europy. Możemy jednak być spokojni, ponieważ takie firmy zajmują się również wszystkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą domków na kółkach z zagranicy. Sprawdź także ten artykuł z cenami domków holenderskich.

Może jednak się okazać, że używany domek, mimo iż będzie bardzo tani, tak naprawdę nie spełni naszych oczekiwań. To jednak wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z pomysłu na domek holenderski na swojej działce. Istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją takich domków. W związku z tym nie tylko możesz zamówić całkiem nowy domek holenderski, ale również możesz mieć całkowity wpływ na jego wygląd oraz wyposażenie. W związku z tym, jeżeli zależy Ci na realizacji indywidualnego projektu, to na pewno znajdziesz ofertę dogodną dla siebie.

Ceny domków holenderskich

Chcesz się przekonać o tym, gdzie tanio kupić domek holenderski, a także jaka cena będzie ostatecznie za dany domek, warto sprawdzić prywatne, jak i również firmowe ogłoszenia. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, ile zapłacisz za używany, a ile za nowy domek. Wtedy przynajmniej zobaczysz, jaka jest różnica między domkami holenderskimi kupowanymi z różnych źródeł, a także o rozmaitym standardzie.

Ceny domków holenderskich używanych oraz nowych

Domek holenderski

Cena

Domek holenderski, domek angielski 12x6 m, 72 m2, używany

100 tys. złotych

Domek holenderski mobilny 10x3,5 m2, nowy

227 550, 00 złotych

Domek holenderski angielski 33 m2, używany

32 tys. złotych

Domek holenderski 3,2x9,5 m2, używany

27,9 tys. złotych

Domek holenderski Willerby 11,1x3,7 m, całoroczny używany

62,0 tys. złotych

Domek holenderski 3,2x11,5 m, 3 sypialnie, używany

38,9 tys. złotych

Domek holenderski angielski całoroczny 12,0x3,7 m, używany całoroczny

109,00 tys. złotych

Domek holenderski Willerby Retreat A252 11x3,7 m, całoroczny używany

80 tys. złotych

Domek holenderski sezonowy 10,15x3,7 m, 2 sypialnie

53,9 tys. złotych

Domek holenderski 3 sypialnie, używany

38,9 tys. złotych

Domek holenderski Willerby Salisbury A282, 11x3,7 m, używany

94 tys. złotych

Domek holenderski Willerby Lyndhurst A139, całoroczny ogrzewany 11x3,7 m

89 tys. złotych

Taras segmentowy pod domek holenderski

3 999 złotych

Podpory kobyłki pod domek holenderski 8 sztuk

2 200 złotych

Zestaw solarny na domek holenderski na działkę 3000W

19 950 złotych

Elektrownia solarna 600 W 150Ah na domek holenderski

5 708 złotych

Solarny regulator MPPT 30A LCD na domek holenderski

498,00 złotych

Jak widzimy, ceny są naprawdę zróżnicowane. Poszukując odpowiedzi na to, gdzie kupić domek holenderski, z pewnością warto zajrzeć na popularne serwisy aukcyjne. Tam możemy zakupić bez najmniejszego problemu tani domek, który jest używany. Jednak, jeżeli będzie nam zależeć na domkach holenderskich nowych, to w takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się bezpośrednio do producenta takich domków. Niestety nie będzie już on taki tani, jakbyśmy tego chcieli, ponieważ jego wartość bardzo często sięga kilkuset tysięcy złotych.

Gdy już będziemy mieli swoją działkę rekreacyjną, to na pewno będziemy jeszcze się borykać z wieloma innymi problemami. Do nich zalicza się chociażby to, jak zrobić wjazd na działkę przez rów, czy też jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie. Mając odpowiedzi na takie pytania, będzie nam o wiele łatwiej zarządzać naszą działką.

ikona podziel się Przekaż dalej