Co wpływa na ceny działek budowlanych na wsi?

Ceny działek budowlanych na wsi są mocno zróżnicowane. Różnice w kosztach zakupu mogą być uzależnione od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich z pewnością jest lokalizacja posesji. Cennik działek ulokowanych w niewielkiej odległości od dużego miasta jest nawet kilkukrotnie wyższy w porównaniu do ceny działek budowlanej na wsi położonej z dala od większych aglomeracji. Nie bez znaczenia okazuje się także wybór województwa. Dla przykładu, koszt działki budowlanej na wsi położonej na Podlasiu będzie odczuwalnie wyższy niż cena cennik działek (o podobnych parametrach), ulokowanych na zachodzie kraju.

Cena działki budowlanej za m2 będzie uzależniona możliwości komunikacyjnych regionu. Im lepszy dojazd do większych miast, tym na ogół wyższy koszt działki budowlanej. Warto także zauważyć, iż cennik działek będzie ściśle uzależniony od atrakcyjności danego terenu. Przykładowo, ceny działek budowlanych na wsi mazurskiej okażą się wyższe niż koszt działki budowlanej na wsi we wschodniej części Lubelszczyzny. Najwyższa cena działki budowlanej za m2 na ogół obowiązuje we wsiach położonych nad morzem. Koszt działki budowlanej w popularnych wioskach nadmorskich może być wielokrotnie wyższy w porównaniu z cenami obowiązującymi na wsiach w pozostałych regionach kraju.

Cena działki budowlanej za m2 waha się w uzależnieniu od stopnia zainteresowania potencjalnych nabywców, a także od istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo istotna dokumentacja, zawierająca informacje o specyfice planowanej zabudowy na działce i w okolicy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może poinformować inwestora o wymaganiach stawianych przyszłym budynkom, planowanych, pobliskich inwestycjach i okolicznej infrastrukturze. Duży wpływ odgrywa także uzbrojenie terenu i jakość dojazdu do działki. Cennik działek uzbrojonych oraz z dobrym dojazdem jest na ogół odczuwalnie wyższy w porównaniu do kosztów, jakie trzeba zapłacić za nieuzbrojoną posesję ze słabym dojazdem i bez planu zagospodarowania przestrzennego.

Warto także zauważyć, iż cena działki budowlanej za m2 będzie uzależniona od łącznego metrażu parceli. Cena m2 1 arowej działki budowlanej okazuje się wyższa (w przeliczeniu na stawki metra kwadratowego) w porównaniu do ceny za m2 działki o znacznie większym metrażu. Różnice w kosztach mogą okazać się bardzo wysokie. W styczniu 2022 roku portal bankier.pl opublikował analizę średnich cen działek budowlanych. Dla przykładu, cena działki budowlanej za m2 w województwie łódzkim wyniosła 269 zł/m2 (dla działek do 800 m2), 149 zł/m2 (parcele o powierzchni 800-1 200 m2), 119 zł/m2 (działki budowlane o powierzchni 1 200 – 2 000 m2)  Cena działki budowlanej za m2 może być jeszcze atrakcyjniejsza w przypadku parceli o powierzchni powyżej 10 000 m2. Średni koszt działki budowlanej w województwie łódzkim oszacowano na wartość 77 zł/m2. Jest to cena stosowana w przypadku bardzo dużych parceli, o wspomnianej wyżej powierzchni powyżej 10 000 m2.

Ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi? Średnie ceny w roku 2022

Ceny działek budowlanych na wsi są mocno zróżnicowane. Nie istnieją jednolite ramy cenowe, które mogłyby posłużyć do dokładnego porównania. Koszt działki budowlanej może różnić się nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do ceny innej, bardzo zbliżonej parceli z pobliskiej miejscowości. Chcąc ustalić, ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi, warto najpierw wybrać bardzo konkretną lokalizację, a następnie przeanalizować aktualne oferty sprzedaży parceli.

Ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi? Aktualnie koszt działki budowlanej o powierzchni 1 ara na ogół przekracza 90 zł/m2. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, która obowiązuje jedynie w niewielkich miejscowościach ze słabym dojazdem. Ceny działek budowlanych na wsi mogą okazać się znacznie wyższe. Atrakcyjniejsza stawka w przeliczeniu na m2 parceli dotyczy jedynie działek o znacznie większej powierzchni (np. działek budowlanych powyżej 10 000 m2).

Analizowane parcele o powierzchni 1 ara na ogół sprzedaje się po wyższych stawkach. Średni cennik działek na terenach wiejskich może utrzymywać się w przedziale 100 – 300 zł/m2. Najatrakcyjniejsze ceny dotyczą działek na terenach wiejskich, ulokowanych we wschodniej części kraju. Wyższe stawki dotyczą parceli uzbrojonych, objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także parceli położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o działkach budowlanych.

Koszt działki budowlanej w mieście. Ceny 2022

Znamy już średnie ceny działek budowlanych na wsi. Podane stawki mogą wydawać się dość wysokie, dlatego warto porównać je ze średnimi cenami parceli w miastach. Przykładem będzie analiza cen, zaprezentowana przez bankier.pl. W raporcie oszacowano średnie ceny ofertowe działek budowlanych w grudniu 2021 roku.

Interesujące nas wyliczenia dotyczą parceli o powierzchni 800 – 1 200 m2. Według analizy średni cennik działek we Wrocławiu wyniósł 579 zł/m2, a w Bydgoszczy 507 zł/m2. Koszt działki budowlanej na terenie Lublina wyniósł średnio 552 zł/m2, a w Gorzowie Wielkopolskim tylko 107 zł/m2. Znacznie wyższa cena działki budowlanej za m2 obowiązywała w Krakowie (średnio 928 zł) oraz w Warszawie (1 319 zł). Za działkę na terenie Rzeczowa trzeba było zapłacić średnio 300 zł/m2, z kolei stawki ofertowe w Gdańsku oscylowały wokół kwoty 448 zł/m2. Wysokie ceny zakupu działki budowlanej obowiązywały także na terenie Poznania (średnio 864 zł/m2), a także Szczecina (średnio 516 zł/m2).

Koszt działki budowlanej w przeliczeniu na m2 będzie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę parcele o powierzchni do 800 m2. Średni cennik działek prezentowany przez serwis bankier.pl wynosi 1 163 zł/m2 we Wrocławiu, 592 zł/m2 w Bydgoszczy i 702 zł/m2 w Lublinie. Ceny ofertowe w Gorzowie Wielkopolskim sięgnęły średnio 515 zł/m2, a w Krakowie 1 443 zł/m2. Najwyższe średnie ceny sprzedaży zanotowano w przypadku działek położonych w Warszawie. Średnia cena ofertowa dla parceli o powierzchni do 800 m2 wyniosła 1 889 zł/m2. Działki budowlane na terenie Rzeszowa kosztowały średnio 527 zł/m2, a w Gdańsku 1 772 zł/m2. Bardzo zbliżone stawki obowiązywały w Poznaniu (1 757 zł/m2). Średnia cena ofertowa działki budowlanej na terenie Szczecina wyniosła 660 zł/m2.

ikona podziel się Przekaż dalej