Czy nowe musi oznaczać lepsze?

Jedną z największych zalet zakupu nowego mieszkania jest standard nowego budynku i pobliskiego otoczenia. Nowe blokowiska wyglądają dużo lepiej, posiadają strzeżone parkingi, wyremontowane klatki schodowe i eleganckie, bezpieczne place zabaw dla dzieci. Rozkład pomieszczeń w nowych mieszkaniach jest z reguły (choć nie zawsze) lepiej przemyślany i umożliwia wygodne użytkowanie. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że mieszkania w nowych blokach potrzebują mniej energii (chodzi zwłaszcza o koszty ogrzewania). Przedkłada się to na zmniejszenie naszych comiesięcznych rachunków oraz opłaty czynszowej.

Bloki z wielkiej płyty pamiętają czasy PRL. Niektóre mieszkania posiadają nieustawny rozkład pomieszczeń, co znacznie utrudnia wykonanie ewentualnego remontu. Co więcej, stare budynki wymagają częstych napraw i modernizacji. Dla mieszkańców jest to dość niekorzystne zjawisko, które przekłada się na wyższe koszty czynszu (fundusz remontowy). Również same mieszkania często wymagają remontów. Ich koszty warto uwzględnić przy zakupie mieszkania. Można je obliczyć na darmowych kalkulatorach dostępnych w internecie pod adresem https://kb.pl.

Warto jednak pamiętać, że niektóre osiedla bloków z wielkiej płyty nadal pozostają w bardzo dobrym stanie technicznym. Wiele z nich zostało dodatkowo ocieplone co zwiększyło komfort zamieszkania, a jednocześnie przełożyło się na uatrakcyjnienie otoczenia. Blokowiska z wielkiej płyty nie muszą już wyglądać nudnie i ponuro. Niektóre osiedla wyglądają bardzo elegancko, posiadają duże pasy zieleni. Ich największym mankamentem nadal pozostaje brak strzeżonych miejsc parkingowych.

Najlepsza lokalizacja

W tej kategorii zdecydowanie wygrywają bloki z wielkiej płyty. Większość z nich znajduje się w centrach miast lub w niewielkim oddaleniu. Zamieszkanie w bloku z wielkiej płyty niemal zawsze wiąże się z bardzo dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, dostępem do rozbudowanej sieci sklepów, szkoły czy restauracji.

Tymczasem nowe osiedla buduje się na obrzeżach miast. Infrastruktura komunikacyjna jest w tych miejscach dość uboga, a czas dojazdu do centrum może być dla mieszkańców pewnym utrudnieniem. Podobna sytuacja dotyczy obiektów rozrywkowych, sklepów i szkół. Okolice wokół nowych osiedli dopiero zaczynają się rozbudowywać. Z pewnością minie jeszcze trochę czasu zanim ich lokalizacja stanie się atrakcyjna.

Co prawda w ofertach deweloperów znajdują się także mieszkania zlokalizowane w dużych, nowych osiedlach mieszkaniowych. W pobliżu szybko powstają nowe szkoły, sklepy i place zabaw, a połączenie komunikacyjne z pozostałą częścią miasta jest bardzo dobre. Warto jednak pamiętać, że tego typu osiedla nadal należą do rzadkości, a ich wysoki standard przekłada się na podwyższenie cen zakupu mieszkania.

Więcej informacji na temat wyboru najlepszej lokalizacji mieszkania można znaleźć czytając ten artykuł. Jest on związany z poradami, jakie mieszkanie najlepiej kupić na wynajem.

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa zdecydowanie wygrywają mieszkania z rynku pierwotnego. Nowe osiedla mieszkalne zazwyczaj zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Zadaszone bądź chronione parkingi to jedynie jeden z elementów zapewniających bezpieczeństwo mienia mieszkańców. Wiele nowych blokowisk zostaje dodatkowo ogrodzona, dzięki czemu na teren mogą wejść jedynie wybrane osoby. Taka sytuacja z pewnością przekłada się na zwiększenie zadowolenia mieszkańców i poprawę bezpieczeństwa ich mieszkania.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o zabezpieczeniach placów zabaw dla dzieci. W starym budownictwie widzimy niejednokrotnie, że place zabaw znajdują się nieopodal ruchliwych ulic. Dzisiejsze strefy dla dzieci buduje się już w oparciu o różnorodne normy bezpieczeństwa. Place są zazwyczaj dobrze ogrodzone, oddalone od ruchliwych ulic i znacznie bezpieczniejsze. Z pewnością jest to jeden z czynników, który sprawia, że duże grono młodych rodzin z dziećmi wybiera mieszkania w nowym budownictwie.

Koszty zakupu lub wynajmu mieszkania

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są tańsze w zakupie niż ich odpowiedniki pochodzące z rynku pierwotnego. Różnice cenowe mogą sięgać nawet 25 %. Za te same pieniądze możemy kupić mniejsze mieszkanie z rynku wtórnego, bądź większy lokal używany. Pamiętajmy jedynie, że większość używanych mieszkań wymaga przeprowadzenia remontu. Koszty tego przedsięwzięcia są trudne do oszacowania. Wszystko zależy od skali remontu i standardu ponownego wykończenia pomieszczeń. Dlatego przed zakupem warto wykonać wstępny kosztorys remontowy. Czasem bardziej opłaca się zakup mieszkania droższego, ale znajdującego się w lepszym stanie.

Omawiając koszty zakupu mieszkań pamiętajmy też, że większość lokali z rynku pierwotnego znajduje się w stanie deweloperskim. Oznacza to, że przyszły właściciel musi sam wykończyć i umeblować swoje mieszkanie. Koszt tego typu czynności nie powinien przekroczyć kwoty 1 000 zł/m2. Dokładne kalkulacje zależą od standardu wyposażenia, kosztów robocizny oraz od jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych. Te koszty, zarówno przy wykończeniu stanu deweloperskiego jak i przy remoncie, można wycenić na Kalkulatorach Budowlanych.

Nieco inaczej ma się sytuacja przy wynajmie mieszkania. Na koszt wynajmu często większy wpływ niż jakość samego mieszkania ma jego lokalizacja. Dlatego lepszą cenę można uzyskać za mieszkanie z wielkiej płyty w doskonałej lokalizacji, a nie za mieszkanie w nowym budynku na obrzeżach miasta. Więcej na temat cen wynajmu mieszkań w różnych miastach w Polsce można znaleźć w tym artykule.

Gdzie żyje się lepiej?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jednak mieszkanie w nowym bloku wydaje się być bardziej komfortowe. Nie chodzi tu tylko o wizualny stan otoczenia naszego mieszkania. Deweloperzy dokładają starań, by ich lokale były dobrze dopasowane do potrzeb użytkowników. Nie znajdziemy w nich zbyt wąskich korytarzy, ani nieustawnych pomieszczeń (tak jak w blokach z wielkiej płyty).

Największym mankamentem zakupu nowego mieszkania wydaje się być słaba infrastruktura. Jednak należy zaznaczyć, że otoczenia nowych osiedli mieszkalnych stale się rozwijają. Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić listę inwestycji planowanych w najbliższej okolicy. Może się okazać, że już za kilka lat słaba infrastruktura wokół nowego osiedla ulegnie znaczniej poprawie. Być może jest to jeden z czynników, który sprawił, że nowe mieszkania cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów. Wysoki standard oraz komfort mieszkania przekładają się także na wyższą cenę wynajmu lokalu. Dla niektórych osób może być to dość wygodny sposób lokaty swojego kapitału.

ikona podziel się Przekaż dalej