1. Niewłaściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią

Fundament jest najbardziej narażony na działanie wilgoci występującej w gruncie. Do zabezpieczenia go wykorzystujemy hydroizolację poziomą oraz pionową. Pionowa chroni przed działaniem wilgoci z gruntu, natomiast pozioma zabezpiecza ściany parteru przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Hydroizolacja jest niewidocznym elementem zabezpieczenia, jednak jej brak lub niewłaściwe wykonanie spowoduje nasiąkanie fundamentu i ścian.

2. Brak łączenia zbrojenia

W trakcie wykonywania fundamentów należy zadbać o zachowanie ciągłości zbrojenia. Narożniki są najbardziej narażone na deformacje przy niewłaściwie wykonanym zbrojeniu. Nie należy zapominać, że równie istotne są ławy wzajemnie prostopadłe. W tym przypadku także odgrywa wielką rolę i nie należy o nich zapominać.

3. Błędnie wykonany szalunek

Mocny szalunek podczas wylewania betonu to priorytet. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że deformacje i odkształcenia w przyszłości mogą zaważyć na żywotności całego budynku. Podczas wylewania betonu nie jest już możliwe poprawienie szalunku, gdyż nacisk betonu jest zbyt duży. Ponadto może się okazać, że jeden wadliwy element stworzy efekt domina i reszta szalunków może się zniekształcić.

4. Pozorne oszczędności

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych na budowie jest zakup tanich materiałów budowlanych. Pomimo wytycznych w projekcie co do jakości materiałów, często kupujemy najtańsze. Jest to błędne przekonanie, ponieważ niewłaściwy materiał będzie zużywał się szybciej. Parametry pustaków, betonu czy klejów zostały dobrane do wielkości i typu naszego domu.

Zmiana materiału na inny może grozić deformacją ścian, a w skrajnych przypadkach zawaleniem się budynku. Jego żywotność będzie o wiele krótsza niż wtedy, kiedy używamy materiałów wysokiej klasy.

5. Odpowiedni komin

Wentylacja i odprowadzanie spalin ma ogromne znaczenie. Należy dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem komina, aby zapewnić odpowiedni ciąg. Komin nie powinien mieć zakrętów i długich kolan. W takich sytuacjach w przewodzie zbiera się dużo sadzy i ciąg zostaje ograniczony. Tak niebezpieczna sytuacja może doprowadzić do wydobywania się czadu z instalacji. Nie mniej ważne jest jego docieplenie, aby nawet podczas niskiego ciśnienia nie było problemu z rozpalaniem czy wentylacją.

6. Murowanie ścian

Podczas murowania ścian muszą zostać spełnione wszelkie zalecenia wykonawcze. Ważne jest rozłożenie właściwej ilości zaprawy murarskiej i stosowanie odpowiedniej szerokości elementów murowych. Nie możemy zapominać o dokładnym łączeniu ścian z elementami budynku. Aby mur był solidny, ważne jest precyzyjne jego wykonanie. Krzywe ściany tracą na wytrzymałości, a prostowanie tynkiem nie daje żadnego efektu wzmocnienia, jedynie wizualny.

7. Więźba dachowa

Może się wydawać, że dach jest elementem najmniej narażonym na niewłaściwe montowanie. Nic bardziej mylnego! O ile skorzystamy z pomocy doświadczonych budowlańców, to nie mamy się czym przejmować. Natomiast sprawa ma się inaczej, kiedy zatrudniamy mniej doświadczonych fachowców. Więźba musi wytrzymywać ogromne naprężenia. Zespalanie elementów musi być przeprowadzane zgodnie z kolejnością oraz projektem.

8. Beton powinien wyschnąć

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Bardzo częstym błędem jest zbyt szybkie wylewanie kolejnych elementów betonowych. Beton osiąga swoją wytrzymałość po około 30 dniach od jego wylania. Zbyt szybkie zdejmowanie szalunków może doprowadzić do pękania, a tym samym odsłaniania części zbrojenia. Takie pęknięcia sprawiają, że dostaje się wilgoć, a druty zbrojeniowe rdzewieją i rozsadzają element.

9. Docieplanie budynków

Piętą achillesową wielu nowo powstałych budynków jest zbyt wczesne docieplanie. Nowy, niewyschnięty jeszcze mur potrafi kumulować bardzo dużą ilość wody. Jeśli nie zdąży odparować przed dociepleniem, to jest duże prawdopodobieństwo, że pojawi się grzyb. Oczywiście są środki, które skutecznie zabijają grzyby i pleśń, jednak koszt przewyższa wartość czasu, który poświęcimy na wyschnięcie ścian.

10. Niewłaściwie wykonywane instalacje

Nie powinniśmy wykonywać bruzd, wnęk czy przebić instalacyjnych o wymiarach większych niż przewidują normy. Każde usunięcie większej ilości materiału spowoduje osłabienie ścian. Nieumiejętne wykonywanie tych prac może doprowadzić do wstrzymania budowy przez kierownika za nią odpowiedzialnego. Fachowcy z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem wykonają pracę szybko oraz zgodnie z zasadami.

Jeśli ustrzeżesz się powyższych błędów, możesz mieć pewność, że Twój dom będzie solidny. Czasami nawet z pozoru drobne odstępstwa od normy, mogą skończyć się poważnymi defektami w konstrukcji. To zaś przekłada się na podwyższone koszty użytkowania.

ikona podziel się Przekaż dalej