Etap zerowy czyli formalności

Nie mylić ze stanem zerowym budynku! Przygotowania formalne do budowy domu są wymagane przez prawo i zwyczajnie nie mamy możliwości ich pominąć. Na tym etapie gromadzimy wszystkie dokumenty, pozwolenia i zgody oraz określamy specyfikacje naszego domu jednorodzinnego.

Stan 0 rozpoczyna się w momencie zakupu działki budowlanej. Pierwszym krokiem będzie zakup projektu budowlanego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że indywidualny projekt budowlany może być nieco droższy, a jego przygotowanie wymaga więcej czasu. Jednak jego największą zaletą jest uwzględnienie naszych preferencji oraz indywidualnych potrzeb.

Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Możemy oczywiście budować na zgłoszenie, ale w praktyce decyduje się na to niewielki odsetek inwestorów. Pamiętajmy jednak, że do wniosku o pozwolenie na budowę (składanego w Starostwie Powiatowym), dołączamy także szereg dokumentów pomocniczych, między innymi takich jak:

Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów (najczęściej jest to znacznie szybciej - warto dowiedzieć się w swoim urzędzie, ile może to zająć). Pamiętajmy, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach (jest to okres, w którym strony postępowania mogą złożyć odwołanie od decyzji).

Jeśli nie planujemy rozpocząć budowy natychmiast, pamiętajmy, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach. Jeśli przez ten czas nie rozpoczniemy robót budowlanych, wówczas konieczne będzie ponowne uzyskanie pozwolenia.

I etap budowy domu – stan zerowy

Stan zerowy to fundamenty lub płyta fundamentowa. Nazwa związana jest z tym, że budynek po jego zakończeniu jest "na równo z ziemią". Prace zaczynamy zwykle przy ogrodzeniu placu budowy. Jest to niezbędne, aby nikt niepożądany nie krzątał się w okolicy budowy. W następnej kolejności należy wytyczyć dokładną lokalizację naszego domu. Pamiętajmy, że wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta.

Po wytyczeniu nieruchomości następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy. Podczas budowy fundamentów musimy pamiętać o izolacji części podziemnej oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych.

W niektórych przypadkach konieczne będzie też wykonanie drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Budowa domu zaraz po etapie stanu zero
Dom powoli wychodzący ze stanu zero - powstają pierwsze ściany

II etap budowy domu – stan surowy otwarty

Rozpoczęcie drugiego etapu budowy domu powinniśmy odłożyć na miesiące wiosenne. Jeśli chcemy sprawnie pokierować pracami budowlanymi, umówmy się wcześniej z ekipą murarską oraz z dekarzem. 

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Etap stanu surowego otwartego obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po zakończeniu tych prac przystępujemy do wykonania więźby dachowej, komina, pokrycia dachu oraz ewentualnego zamontowania okien dachowych.

Etap stanu surowego może pochłonąć dość dużą ilość gotówki (od 35 do 40% wartości całej inwestycji). Dlatego przed jego rozpoczęciem powinniśmy dobrze się przygotować pod względem finansowym. Jeśli korzystamy z pomocy banku jest to ostateczny czas na zakończenie formalności kredytowych bądź pożyczkowych.

Jeżeli chciałbyś poznać dokładnie koszty tych prac, zapraszamy na kalkulator kosztów budowy lub na przykładowy kosztorys budowy domu do stanu surowego.

Dom z dachem, na którym układana jest dachówka
Pokrycie dachu oznacza powolne kończenie budowy na etapie stanu surowego otwartego

III etap budowy domu – stan surowy zamknięty

W trzecim etapie budowy koncentrujemy się na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych oraz gazowych. Niezbędne będzie także osadzenie wszystkich drzwi zewnętrznych, a także wykonanie stolarki okiennej. W momencie ukończenia trzeciego etapu budowy, nasza nieruchomość będzie już odpowiednio przygotowana do zimy.

Po montażu instalacji trzeba je odpowiednio przetestować. Konieczna będzie wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy przetestują instalacje i dokonają ich odbioru.  

Po odbiorze instalacji przychodzi czas na wykonanie tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wykonanie ogrodzenia domu.

Dom w stanie surowym zamkniętym
Dom w stanie surowym zamkniętym

IV etap budowy domu – wykończenie domu oraz prace montażowe

Etap czwarty rozpoczynamy od montażu urządzeń grzewczych (piece, kominki, grzejniki itp). Po wykonaniu tych prac przystępujemy do wykończenia wnętrza domu. Owe prace obejmują między innymi:

Niezbędne będzie też wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Ten etap może jednak poczekać nawet kilka lat, jeżeli chwilowo nie dysponujemy czasem lub odpowiednimi środkami.

Po zakończeniu czwartego etapu budowy, nasza nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz”. Wszystkie instalacje są już gotowe do użytku, wystarczy odpowiednio umeblować wszystkie pomieszczenia.

V etap budowy domu – zakończenie budowy

Jest to etap, w którym kończymy wszystkie sprawy formalne. Aby legalnie zamieszkać w naszym domu musimy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Kompletny wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego. Pamiętajmy by do wniosku dołączyć:

Jeśli zawiadomienie o zakończeniu budowy było kompletne, wówczas nadzór budowlany udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku, nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że możemy w pełni legalnie wprowadzić się do naszego domu.

ikona podziel się Przekaż dalej