Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?
Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, kiedy piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę. Dziś piwnica to raczej dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się np. pralnia, siłownia, a nawet stół z bilardem. Rzadko decydujemy się na umieszczenie tam kotłowni, ponieważ przy obecnych metodach grzewczych nie potrzeba tak wiele miejsca na przechowanie opału czy miejsca na piece CO. Rolą piwnicy jest więc zwiększenie powierzchni użytkowej domu i brak konieczności budowania dodatkowych budynków gospodarczych na terenie działki, co zabiera teren ogrodu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy warto budować piwnicę?
Projekty domów z piwnicą to już rzadkość. Dzieje się tak głównie ze względów finansowych, ponieważ koszt budowy domu z piwnicą jest nawet o 20-30 % wyższy, niż w przypadku domu niepodpiwniczonego (oczywiście poziomy cenowe są różne w różnych firmach - najlepiej zebrać z rynku kilka ofert, na przykład wykorzystując usługę Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych i zorientować się w ten sposób, jaka byłaby różnica w cenie).
Niegdyś, ze względu na brak wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, na potęgę budowano piwnice. Odgradzały one od bezpośredniego styku podłogi pomieszczeń użytkowych z gruntem będąc swoistym ociepleniem. Dziś takie rozwiązania są już niekonieczne. Do zainstalowania kotła grzewczego nie potrzeba wielkich przestrzeni, a wystarczy zaledwie 8 m3. Z powodzeniem można go więc zainstalować na parterze w osobnym pomieszczeniu służącym po prostu za kotłownię.
Istnieje jednak także kilka zalet domu podpiwniczonego. Staje się on niezwykle potrzeby głównie na małej działce, gdzie nie ma już możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wówczas może być jedynym miejscem, gdzie mieści się składzik narzędziowy, spiżarnia czy mały przydomowy warsztat oraz pomieszczenie gdzie przechowuje się narzędzia ogrodowe. Dodatkowym plusem piwnicy jest bezpośrednie połączenie jej z domem mieszkalnym. Do piwnicy najczęściej wychodzi się od razu z wnętrza domu, stąd nie trzeba go opuszczać, aby np. znaleźć młotek. Dodatkowy poziom pod częścią mieszkalną może posłużyć także jako garaż nawet na dwa samochody, pod warunkiem, że projekty domów z piwnicą które rozważamy taką opcję przewidują.
Dom z piwnicą nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem
Istnieje jeden poważny warunek powodzenia oraz skutecznej realizacji projektu budowy domu z piwnicą, a mianowicie niski poziom wód gruntowych na działce. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, piwnica może się stać istnym utrapieniem, w której nieustannie gromadzi się woda i wilgoć. Co więcej fundamenty będą wciąż niebezpiecznie podmywane. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do niebezpieczeństwa osunięcia się całej konstrukcji budynku.
Warto pamiętać, że im płyciej osadzimy piwnicę, tym dalej nam będzie do ewentualnych wód gruntowych. Dlatego strop w tym pomieszczeniu warto umieszczać jak najniżej. 2,4 metra wysokości wydaje się wystarczającą wysokością. Warto też rozważyć możliwość wychodzenia piwnicy ponad poziom gruntu. Będziemy wtedy mieć do czynienia z tzw. wysokim parterem (położonym na przykład 1-1,5 metra nad powierzchnią gruntu), ale dzięki temu poziom podłogi w piwnicy będzie znajdował się płycej – dalej od wód gruntowych.
Oświetlenie piwnicy
Co z oświetleniem? Tutaj czasem jawi się problem, jeśli zapomnimy o zainstalowaniu okien. Jeżeli tylko poziom stropu znajduje się powyżej poziomu gruntu, warto wstawić nawet niewielkie okna. Zapewnią one częściowe doświetlenie pomieszczeń piwnicy. Nie warto także zbytnio na nich oszczędzać, najlepiej jeśli będą się znajdować w każdym piwnicznym pomieszczeniu.
Koszty budowy i utrzymania domów podpiwniczonych
Domy z piwnicą wiążą się z wyższymi kosztami, nie tylko ze względu na większe nakłady pracy czy nakłady materiałowe, ale także ich eksploatację. Decydując się na piwnicę, trzeba ją przynajmniej częściowo ogrzewać, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do wychłodzenia pomieszczenia znajdującego się tuż nad nią. Może się więc zdarzyć, że sam koszt eksploatacji domu z piwnicą zwiększy się nawet o 15-20 %.
Warto także przeanalizować poziom nasłonecznienia w piwnicy. Zwykle ze względu na małe okna ilość światła słonecznego docierająca do piwnicy jest bardzo mała. Konieczne więc będzie ciągłe korzystanie ze światła sztucznego. Koszty energii elektrycznej automatycznie rosną.
Nie warto interesować się projektami domów z częściowym podpiwniczeniem. Koszt takiej inwestycji będzie bardzo zbliżony do domu z pełnym podpiwniczeniem. Podobnie nakład pracy i czas wykonania projektu. Nie warto także decydować się na podpiwniczenie wyłącznie pod garażem, ponieważ to tak samo nieopłacalne rozwiązanie.
Niektóre z dodatkowych kosztów niezbędnych dla wykonania domu z podpiwniczeniem:
- strop nad piwnicą
- izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych
- dodatkowe ocieplenie
- schody prowadzące do piwnicy
- koszty wykończenia piwnicy (tynki, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne itd.)
Działki idealne dla domów podpiwniczonych
Najlepszym rozwiązaniem jest budowa piwnicy na działkach o wysokim spadku, ok. 1,5 metra. Takie ukształtowanie terenu w sposób naturalny wymusza budowę podpiwniczenia. Nie grożą wówczas wody gruntowe czy zbyt duże zaciemnienie, ponieważ okna co najmniej z jednej strony będą usytuowane wysoko ponad poziomem gruntu dając dużo naturalnego światła.
Tak więc nie we wszystkich przypadkach piwnica okazuje się kosztownym i nieopłacalnym pomysłem. Dzięki budowie domu nie tylko w górę, ale i w dół zyskuje się także cenną przestrzeń działki, co można wykorzystać na powiększenie ogrodu. Zwykle więc jedno odbywa się kosztem drugiego i jeśli dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, to może wybudowanie piwnicy, o ile to możliwe, będzie miało jednak sens.