Ile trwa budowa domu? Dokładny harmonogram i przerwy technologiczne
Czas trwania budowy nie jest określony w przepisach prawa budowlanego. Wszystko zależy od specyfiki projektu budowlanego, technologii budowlanej, a także od środków finansowych, którymi dysponuje inwestor. Poniżej przedstawimy orientacyjny czas trwania poszczególnych etapów budowy w technologii tradycyjnej, a także wskażemy, jak długo wznosi się domy w technologii szkieletowej. Na koniec zaprezentujemy inne sposoby na szybką budowę domu.
Zastanawiasz się, ile będzie kosztowała budowa domu? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i otrzymaj bezpłatnie oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojej inwestycji. Możesz też samodzielnie obliczyć koszt budowy korzystając z tego kalkulatora.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile trwa budowa domu w technologii tradycyjnej?
Największą popularnością w Polsce cieszą się domy murowane. Jest to technologia tradycyjna, która odznacza się dość długim czasem wykonania. Podstawą przeprowadzenia sprawnej budowy domu jest wykonanie dokładnego harmonogramu prac. Wśród nich warto wymienić
Stan zerowy – to pierwszy etap każdej budowy, który możemy wykonać w dość szybkim tempie. Wyrównanie i przygotowanie działki może nam zająć od 2 dni (przy użyciu koparek) do dwóch tygodni (przy pracach wykonywanych ręcznie). Na wytyczenie budynku należy poświęcić kolejny dzień. Wykonanie fundamentów zależy od ich specyfiki. Tradycyjne ławy i ściany fundamentowe wykonamy w ok. 2 tygodnie. Wynika to z faktu, że pomiędzy wylaniem fundamentu, a budową ścian fundamentowych należy zastosować przynajmniej 3 dni przerwy. Ściany nośne możemy budować w czasie ok. 3 tygodni. Alternatywą jest budowa płyty fundamentowej (wymaganej pod domy pasywnei energooszczędne). Nowoczesna płyta fundamentowa pozwala na zaoszczędzenie czasu. Tego typu fundament wykonamy w tydzień, a po upływie kolejnego tygodnia będziemy mogli już rozpocząć budowę ścian.
Stan surowy otwarty – to dość czasochłonny etap prac, który może zająć ponad pół roku. W tym miejscu warto wyszczególnić najważniejsze etapy budowy.
- Murowanie ścian i kominów – murowanie ścian nośnych na jednej kondygnacji oraz wykonanie stropów zajmie od 5 do 10 tygodni. Wyjątkiem jest technologia energooszczędna,która wymaga budowy ścian dwu lub trójwarstwowych. Czas ich budowy może wynieść około 15 tygodni. Dodatkowe dwa tygodnie pochłonie pielęgnacja stropu, a także wykonanie schodów.
- Ściany kolankowe – po upływie dwóch tygodni można przystąpić do budowy ścian kolankowych. Powyższy etap prac zajmie od 4 dni do tygodnia. Wykonanie wieńca pod murłatę to dodatkowe dwa dni pracy.
- Więźba dachowa i pokrycie - po upływie kolejnych dwóch tygodni można przystąpić do wykonania więźby i montażu pokrycia dachowego. Czas wykonania prac zależy od wielu czynników (między innymi od kształtu dachu, rodzaju poszycia i pokrycia dachowego). Według ostrożnych szacunków, wykonanie więźby dachowej oraz jej pokrycie zajmie od 2 tygodni do półtora miesiąca. Najszybsze w budowie będą więźby prefabrykowane,które docierają na plac w gotowych elementach. Wykwalifikowana ekipa monterska wykona więźby prefabrykowane w kilka dni.
Łączny czas doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego wyniesie od 2 do 4 miesięcy.
Stan surowy zamknięty - obejmuje montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej w budynku. Na powyższy etap budowy trzeba poświęcić przynajmniej dwa tygodnie.
Ocieplenie budynku i wykończenie wnętrza – samo ocieplenie elewacji zajmie od 2 tygodni do dwóch miesięcy. Pełne wykończenie wnętrza (tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie, montaż instalacji) zajmie trzy do pięciu miesięcy. Musimy jednak pamiętać, że szybkie wykonanie prac wykończeniowych wymaga zgrania wszystkich ekip, bądź przeprowadzenia budowy systemem zleconym. Jeśli budujemy dom systemem gospodarczym, każde opóźnienie pojedynczego wykonawcy wywoła opóźnienia w rozpoczęciu kolejnych prac. To z kolei przedłuży terminy wykończenia budynku.
Możemy przyjąć, że średni czas budowy domu technologią tradycyjną to dwa lata (pierwszy rok na doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego, drugi na wykończenie wnętrza). Domy pasywne wymagają jeszcze więcej czasu na zakończenie prac. Pamiętajmy, że technologia energooszczędna może wydłużyć czas budowy nawet do trzech lat. Wiąże się to z koniecznością zastosowania innych materiałów budowlanych, dokładniejszą izolacją termiczną oraz wykonaniem dodatkowych instalacji (np. systemu rekuperacji).
Oferty od firm wraz z przybliżonym terminarzem prac możesz otrzymać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.
A może domy w technologii szkieletowej?
Technologia budowy domów szkieletowych nie jest jeszcze zbyt dobrze znana w Polsce. Jednak jej największą zaletą jest szybkość wykonywania prac. Dom w technologii szkieletowej buduje się na płycie fundamentowej, której wykonanie i wyschnięcie zajmie ok. 2-4 tygodnie.
Po tym czasie można już rozpocząć montaż ścian. Do budowy wykorzystuje się elementy prefabrykowane,które znacznie przyspieszają prace. Elementy konstrukcyjne ścian i dachu przyjeżdżają na miejsce budowy w formie gotowej i wymagają jedynie montażu. Całkowity czas budowy domu w technologii szkieletowej może zająć od kilku tygodni do pięciu miesięcy, co jest znacznie lepszym wynikiem, niż budowa w technologii tradycyjnej. Co ciekawe, elementy prefabrykowane są też coraz częściej wykorzystywane podczas budowy domów energooszczędnych. Maksymalne zapotrzebowanie na energię cieplną budynku (technologia energooszczędna) wynosi 70 kWh/(m²·rok). Dobrze zaizolowany budynek w konstrukcji szkieletowej może posiadać zapotrzebowanie w granicach 20 do 60 kWh/(m²·rok). Jest to dość dobry wynik, który wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji.
Atrakcyjne oferty na budowę domu szkieletowego możesz uzyskać za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy.
Inne sposoby na szybką budowę domu
Najprostszym sposobem na szybką budowę domu jest zatrudnienie doświadczonych fachowców i wykonanie prac systemem zleconym. Wyspecjalizowana firma budowlana zrealizuje zlecenie szybciej, niż inwestor budujący dom systemem gospodarczym. Samodzielna realizacja budowy może przynieść oszczędności, jednak z pewnością nie wpłynie na skrócenie czasu zakończenia prac.
Inną kwestią wpływającą na usprawnienie prac jest wybór szybkiej technologii budowlanej. Jeśli zależy nam na istotnym ograniczeniu czasu, warto zastanowić się nad konstrukcjami prefabrykowanymi. Pamiętajmy jednak, że domy prefabrykowane buduje się w różnych technologiach. W budownictwie jednorodzinnym przeważnie stosuje się prefabrykowane elementy wielkowymiarowe (zazwyczaj są to całe ściany, które wymagają jedynie umiejętnego montażu). Elementy wielkoformatowe posiadają otwory okienne, otwory drzwiowe, a także bruzdy i gniazda przygotowane do ułożenia instalacji. Po ich zamontowaniu wystarczy jedynie uzupełnić wnęki, wykończyć wnętrze, a także ocieplić elewacje.
Kolejnym ciekawym sposobem na szybką realizację inwestycji jest budowa domu z bali. Czas przygotowania konstrukcji domu z drewna wynosi od 6 do 11 tygodni. Budowa budynku i doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego to kolejne 3 tygodnie (przy założeniu, że wykonaliśmy już płytę fundamentową). Co więcej, domy z bali charakteryzują się efektownym, ponadczasowym wyglądem i mogą być równie funkcjonalne jak budynki wznoszone technologią tradycyjną.
Atrakcyjne oferty na budowę domu w każdej technologii możesz uzyskać za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy.