Jak budować dom? Systemem gospodarczym, czy zleconym?
Spora część inwestorów decyduje się na system gospodarczy zamiast zatrudnić firmę budowlaną. Powód? Niższe koszty. Sprawa wyboru metody budowy nie jest jednak tak prosta, jak mogłaby się z początku wydawać. Sprawdzony kierownik budowy zatrudniony zamiast profesjonalnej firmy nie zawsze rozwiąże wszystkie nasze problemy. Budowa systemem gospodarczym wymaga od inwestora niemałego zaangażowania, niezbędna jest odpowiednia wiedza, przydaje się doświadczenie.

Mało który inwestor może pochwalić się takim przygotowaniem. W efekcie większość budujących intensywnie się doucza (przed i w trakcie budowy), a to wymaga czasu. Realizując dom systemem gospodarczym, trzeba liczyć się z problemem dłuższego trwania budowy. Problem z zapewnieniem sprawnego kontynuowania prac przez kolejne ekipy może skutkować przestojami na placu budowy. Z drugiej strony jednak niektórzy inwestorzy mogą być zadowoleni z takiego sposobu zorganizowania prac, ponieważ umożliwia on dostosowanie tempa robót do aktualnych możliwości finansowych.
System gospodarczy kojarzy się – i słusznie – z niemałym zaangażowaniem inwestora. Jeśli nawet on sam nie muruje, betonuje i montuje kolejnych elementów, to zajmuje się wieloma innymi sprawami: kupuje materiały budowlane, zapewnia sprzęt, zatrudnia fachowców oraz kierownika budowy, regularnie sprawdza postęp prac. Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym, trzeba więc rozważyć, czy możliwe będzie jej pogodzenie z innymi zajęciami, w tym z pracą zawodową. Trzeba dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. I uświadomić sobie, że chociaż metoda gospodarcza pozwala na obniżenie kosztów budowy, to osiągnięte oszczędności ostatecznie zazwyczaj okazują się mniejsze od tych zakładanych.
Jeśli bilans zysków i strat nie wypada korzystnie dla systemu gospodarczego, lepiej zdecydować się na zatrudnienie generalnego wykonawcy. Koszt będzie wyższy, ale w zamian zadania inwestora sprowadzą się do podpisania umowy i zapłaty za wykonane prace. Całareszta będzie należeć do zatrudnionej firmy. Inwestor może dodatkowo zatrudnić inspektora nadzoru, który zajmie się kontrolowaniem prac i sprawdzaniem ich zgodności z kosztorysem.
Zleceniodawca, który swoje zaangażowanie zechce ograniczyć do minimum, może zdecydować się na zatrudnienie inwestora zastępczego, który przejmie od niego określone w umowie czynności. Mogą one objąć wszystkie etapy przygotowania i realizacji inwestycji – począwszy od załatwienia formalności urzędowych i uzyskania kredytu, po wykończenie budynku.
Powiązane artykuły
-
Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji
-
Z czego budować dom? Beton komórkowy, silikaty czy pustak ceramiczny?
-
Ile trwa budowa domu? Dokładny harmonogram i przerwy technologiczne
-
Jakie domy są najtańsze w budowie? Praktyczny poradnik dla inwestorów
-
Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?
-
Szybkie sposoby na budowę domu
-
Budowa domu a okres zimowy - jak się przygotować do zimy?
-
10 rzeczy, o które musisz zadbać zanim zaczniesz budowę domu
-
Ile potrzeba pustaków na m2 ściany? Wyjaśniamy, jak obliczyć ilość
-
Etapy budowy domu krok po kroku - co zrobić po kolei?
-
Zabezpieczenie i zagospodarowanie placu budowy – jak to zrobić?
-
Czego na budowie złota rączka nie może zrobić sama?
-
5 rzeczy, które MUSISZ zrobić aby zabezpieczyć na placu budowy
-
Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne?
-
Jak wybrać rzeczoznawcę budowlanego? Ceny, uprawnienia, porady
-
Jak zbudować dom? Praktyczny poradnik budowy domu
-
Jak wyliczyć, ile pustaków na dom należy zakupić? Praktyczny poradnik
-
Słownik terminów budowlanych
-
Jak wygląda proces budowy domu od A do Z? Zobacz!
-
Budowa domu systemem gospodarczym - potencjalne oszczędności i co musisz pamiętać?
-
Budowa domu - jeden czy wielu wykonawców?
-
Budownictwo - branża budowlana w Polsce