Jak wyrównać pochyłą działkę i ile to kosztuje? Sprawdzamy
Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba przygotować teren działki. W przypadku działek pochyłych możliwe są ciekawe rozwiązania architektoniczne. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wyrównanie terenu, to wiążą się z tym koszty i dodatkowe prace. Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyrównywać czy nie wyrównywać?
Kiedy nie wyrównywać działki?
Zanim powiemy, jak wyrównać pochyłą działkę, zacznijmy od sytuacji, kiedy nie warto lub nie powinno się wyrównywać działki. Niwelacja terenu na działce nie zawsze jest konieczna, a czasami może być niewskazana.
Głównymi przeszkodami w wyrównywaniu terenu mogą być lokalne warunki np. ze względu na ochronę środowiska naturalnego lub terenu znaczącego kulturowo (np. w pobliżu zabytków). Zgłoszone równanie terenu może się spotkać z odmową.
Musimy pamiętać, że wyrównanie działki wiąże się nie tylko ze zmianą nachylenia terenu, ale z wycinką roślin. Może też wpłynąć na przepływ wód opadowych, roztopowych, a nawet gruntowych. Teren pochyły odgrywa ważną rolę w przepływie wody. Zmiana nachylenia i kształtu terenu mogłaby wpłynąć np. na zmianę kierunku i natężenia odpływu wód. W dodatku może to prowadzić np. do zalewania działki sąsiada. Wszystkie te przypadku zostały przewidziane w Prawie Wodnym, które zakazuje prowadzenia prac prowadzących do tego typu zmian. Te sytuacje nie muszą oznaczać rezygnacji z wyrównania działki, ale powinno się zaplanować zachowanie naturalnych dróg przepływu wód.
Trzeci powód, dla którego wyrównanie działki może być niewskazane, to zagrożenia dla samego inwestora np. obsuwanie terenu czy lawina na terenach wysokogórskich.
Wyrównanie terenu można przeprowadzić domowym sposobem. Prawo budowlane nie przewiduje dodatkowych pozwoleń na samą czynność niwelacji terenu. Jednak samodzielne rozpoczęcie prac przed uzyskaniem pozwolenia na budowę może być uznane za samowolę budowlaną. Zatem nawet kiedy jesteśmy właścicielami działki i nie ma przeszkód środowiskowych, dobrze jest zgłosić chęć równania terenu i poczekać 21 dni na ewentualne obiekcje urzędu.
Kiedy przyda się wyrównanie działki?
Powiedzieliśmy jakie mogą być przeszkody w wyrównaniu działki lub kiedy nie jest to zalecane. Jednak istnieją sytuacje, w których wyrównanie terenu jest najlepszą opcją, jeżeli chcemy wybudować dom lub założyć ogród. Kiedy najlepiej wyrównać działkę?
Kiedy planujemy na pochyłej lub nierównej działce obiekt wymagający dużej powierzchni horyzontalnej. To może być dom parterowy, boisko lub inny obiekt sportowy, basen itp.
Wyrównanie może być konieczne, jeżeli ziemia ma być dostosowana do jakichś celów gospodarczych, np. pod uprawy.
Wyrównując działkę pod teren zielony np. ogród warto się zastanowić nad celowością takiego przedsięwzięcia. Zbudowanie domu może być trudne na kilku poziomach i będzie wymagało dedykowanego projektu budowlanego. Natomiast ogród może wyglądać dużo ciekawiej, jeżeli rozmieścimy go w systemie terasowym. To również wymaga pewnych prac wyrównujących, ale o wiele mniej ingerujących w naturalną pochyłość terenu. Dobrze dobrana roślinność może nie tylko poradzić sobie z pochyłościami, ale wzmocnić humus na powierzchni nachylenia. W wielu miejscach stosowanie np. rokitnika, zapobiega osunięciom terenu i poprawia wnikanie oraz drenaż wód. Może to być też sposób na ograniczenie osuwania ziemi po wykonaniu prac wyrównujących.
Sposoby wyrównywania działki
W zależności od stopnia nachylenia spadku, a także rodzaju gruntu, na którym znajduje się działka, wyrównanie terenu może przebiegać w różny sposób. W niektórych przypadkach można sobie poradzić domowym sposobem, w innych będziemy musieli zaangażować profesjonalny sprzęt i ekipę. Jak wyrównać pochyłą działkę w różnych przypadkach?
Działka nierówna lub o niewielkim spadku
Działka o niewielkich nierównościach lub o małym nachyleniu jest najprostsza do samodzielnego wyrównania. Jak wyrównać działkę ze spadkiem o niewielkim kącie nachylenia? Zwykle wystarczy usunięcie humusu i przesypanie go w inne miejsca, żeby uzyskać pożądany poziom. Nie powinno się tego jednak robić przed wyliczeniem na jakim poziomie będzie się znajdować wyrównany grunt. Ten etap najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie lub geodecie, bo wymaga wiedzy i konkretnego doświadczenia. Po pomiarach i wyliczeniach przystępujemy do usuwania roślinności. Następnie przechodzimy do właściwego równania terenu.
Plantowanie, czyli proces niwelacji terenu, można wykonać z wykorzystaniem sprzętu takiego jak minikoparka. Żeby prace przebiegały sprawnie i w wyznaczonym czasie zaleca się jednak również dodatkowe maszyny np. spychacz i walec. Zależnie od niwelowanej powierzchni mogą to być mniejsze lub większe pojazdy budowlane. Cel plantowania, w przypadku budowy domu, to uzyskanie płaskiej powierzchni pod wykopanie fundamentów. Dlatego teren powinno się dodatkowo ubić i wzmocnić.
Działka z gruntem niestabilnym lub niechłonnym
Jak wyrównać pochyłą działkę, jeżeli teren się osypuje lub jest niechłonny? Żeby umożliwić wsiąkanie i przepływ wód powierzchniowych dobrze jest uzupełnić warstwy o kruszywo lub piasek. Dzięki temu woda nie będzie pozostawała na powierzchni, zalewała działki naszej lub sąsiada.
W przypadku groźby osuwania się gruntu – zwłaszcza jeżeli powstała sztuczna skarpa – wzmacnia się ziemię dodatkową ścianą lub murem oporowym. Takie zabezpieczenie sprawi, że ziemia nie osunie się niszcząc nasze fundamenty. Jako murów oporowych używa się również gabionów – są to kosze metalowe wypełnione kruszywem, jakich chętnie używa się też w ogrodnictwie. Bardziej tradycyjną formą ściany oporowej jest drewniana palisada. Można ją zastosować w nowoczesnym plantowaniu terenu, pod warunkiem, że kąt nachylenia nie jest bardzo duży.
Przynajmniej część tych prac można wykonać domowym sposobem. Warto jednak przynajmniej do obliczeń i projektu zatrudnić profesjonalistę.
Ile kosztuje wyrównanie działki?
Odpowiedź na pytanie ile kosztuje wyrównanie działki nie jest prosta. Tak jak sposoby wyrównania i zaawansowanie prac zależy od rodzaju działki i planów jakie dla niej mamy. Niewielki kawałek ziemi pod trawnik czy ogródek można wyrównać samodzielnie, posługując się słupkami i sznurkiem. Od biedy wystarczy też szpadel, nawet bez angażowania pojazdów. Zupełnie inaczej będą się kształtowały ceny jeżeli chcemy wyrównać teren pod dom. Wiedza jak wyrównać działkę ze spadkiem pod fundamenty nie gwarantuje jeszcze bezpiecznego wykonania. W przypadku trudnych terenów najlepiej zaprosić ekipę ze sprzętem. Do tego dojdą materiały na mur lub ścianę oporową i wykonanie takiego zabezpieczenia. Być może dodatkowo trzeba będzie zakupić żwir lub piasek pod drenaż. Czy ekipa będzie też karczować drzewa przed niwelacją? Według różnych źródeł cena za samo wyrównanie może się wahać od 5,50 do 10 zł za metr kwadratowy. Razem z usuwaniem drzew i większej roślinności może to kosztować nawet dwa razy tyle. Równanie terenu warto przemyśleć. Być może nie będzie ono konieczne na całej powierzchni 1000 m2 działki. Rozwiązania architektoniczne, które biorą pod uwagę kształt działki mogą być ciekawe wizualnie, ekologiczne i korzystne dla mieszkańców. Być może najlepszą odpowiedzią na pytanie jak wyrównać działkę ze spadkiem jest: minimalnie?
Źródła:
- Plantowanie terenu. Podstawowe informacje, https://intbau.eu/plantowanie-terenu-podstawowe-informacje/, dostęp 13.05.2024
- Niwelacja terenu – jak to zrobić własnymi siłami, https://zogrodemnaty.pl/niwelacja-terenu-jak-to-zrobic-wlasnymi-silami/, dostęp 13.05.2024
- Cennik wyrównywania terenu, https://ktozbuduje.pl/wokol-domu/cennik-wyrownania-terenu/, 13.05.2024