Przepisowe ogrodzenie
Przepisy w polskim prawie nie dbają zbytnio o ochronę mienia przed kradzieżą. Dbają za to o osoby postronne, które mogą znaleźć się w pobliżu budowy. Odnosząc się do polskiego prawa budowlanego oraz zasad BHP z DzU z 2003 r., nr 47, poz.401 wokół placu budowy powinniśmy postawić ogrodzenie. Jego minimalna wysokość wynosi 1,5 metra. Jeśli nie jesteśmy w stanie ogrodzić działki, powinniśmy oznaczyć jej granice lub ustalić nawet stały nadzór.
Wgłębiając się w przepisy dowiadujemy się, że szczególne warunki stawiania ogrodzenia mówią o tym, że powinno się ono znajdować w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku, aby osoby postronne nie doznały obrażeń ze spadających cegieł, narzędzi etc.
Oczywiście w zwartej zabudowie miejskiej niekiedy trudno i 1/10 odległości wysokości budynku, dlatego możemy zmniejszyć odległość do naszych możliwości.
W założeniu jest to jakiegoś rodzaju zabezpieczenie, jednak prawdziwy złodziej nie przestraszy się żadnego ogrodzenia.
Rozważamy monitoring
Jeśli obawiamy się złodziei (powinniśmy), pierwszą opcją jest monitoring przemysłowy, który zabezpieczy plac budowy przed niepożądanymi gośćmi. Z instalacji tego zabezpieczenia wynikają dwie podstawowe korzyści – możemy sprawdzić czym zajmują się wykonawcy w godzinach pracy oraz posiadać stałą kontrolę nad powstającym budynkiem. System telewizji przemysłowej może być wyposażony w detekcję ruchu, rejestratory cyfrowe czy nawet w wirtualne płoty. Wybierając wśród urządzeń zwróćmy uwagę na homologację, atesty oraz na to, czy sprzęt został dopuszczony na terenie naszego kraju. Jeśli planujecie poważniejszą inwestycję nie ma sensu ryzykować, lepiej chuchać na zimne.
Alarmowe interwencje
Uzupełnieniem monitoringu może być alarm, który powiadomi odpowiednie służby o ewentualnym naruszeniu naszej własności. Plusów alarmu nie trzeba nikomu tłumaczyć, potencjalny złodziej choćby przez sam fakt, że musi forsować więcej zabezpieczeń, zacznie się powoli zniechęcać. System alarmowy może wykryć nie tylko włamanie, ale wybuch pożaru, zalanie mienia etc., zależnie na jakie zdecydujemy się opcje. Warto przekładać swoje potrzeby na kosztowność alarmu, gdyż nie każda inwestycja wymaga najdroższego systemu w ofercie agencji ochrony mienia i osób, która zajmuje się instalacją tego rodzaju urządzeń.
Stróż na posesji
Sprawdzoną metodą zabezpieczenia budowy przed kradzieżą jest wynajęcie ochrony fizycznej, która w razie problemu podejmie natychmiastową interwencję. Oczywiście to rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy, ale jest jedną z opcji polecanych dla większych inwestycji, w których należy działać kompleksowo. Dozorca placu budowy powinien posiadać oczywiście wszelkie licencje, odpowiednie przeszkolenie w zakresie technik interwencyjnych i sztuk walki oraz znać przepisy z Ustawy o ochronie osób i mienia. Lepiej nie martwić się o to, że sąsiad pilnujący budowy pobije złodzieja, który wyjdzie z całej sytuacji bez szwanku. Profesjonaliści naprawdę wiedzą co robić w każdej sytuacji.
Gdy cena nie gra roli
Często decydujemy się na wielkie inwestycje, które mają przynieść nam w przyszłości dochody, wesprzeć markę czy wizerunek firmy, jednak zapominamy o tym, że złodzieje mogą skutecznie zepsuć nasze dalekosiężne nastroje. Materiały przechowywane na placu budowy mogą zostać skradzione, wywołując dziurę w budżecie. Podobnie sprawa wygląda z urządzeniami, niezależnie od ich ceny. Organizując budowę zaplanujmy od razu szereg zabezpieczeń, gdyż niezależnie jaką wybierzemy opcję, nasze mienie nie będzie od tej pory łakomym kąskiem dla złodziei.
Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!
Powiązane artykuły
-
Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji
-
Z czego budować dom? Beton komórkowy, silikaty czy pustak ceramiczny?
-
Ile trwa budowa domu? Dokładny harmonogram i przerwy technologiczne
-
Jakie domy są najtańsze w budowie? Praktyczny poradnik dla inwestorów
-
Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?
-
Szybkie sposoby na budowę domu
-
Budowa domu a okres zimowy - jak się przygotować do zimy?
-
10 rzeczy, o które musisz zadbać zanim zaczniesz budowę domu
-
Jak budować dom? Systemem gospodarczym, czy zleconym?
-
Ile potrzeba pustaków na m2 ściany? Wyjaśniamy, jak obliczyć ilość
-
Etapy budowy domu krok po kroku - co zrobić po kolei?
-
Zabezpieczenie i zagospodarowanie placu budowy – jak to zrobić?
-
Czego na budowie złota rączka nie może zrobić sama?
-
Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne?
-
Jak wybrać rzeczoznawcę budowlanego? Ceny, uprawnienia, porady
-
Wentylacja w kotłowni - wymagania dla różnych źródeł ciepła
-
Jak zbudować dom? Praktyczny poradnik budowy domu
-
Zawór zwrotny w wentylacji - jak działa i po co go założyć?
-
Jak wyliczyć, ile pustaków na dom należy zakupić? Praktyczny poradnik
-
Słownik terminów budowlanych
-
Jak wygląda proces budowy domu od A do Z? Zobacz!
-
Budowa domu systemem gospodarczym - potencjalne oszczędności i co musisz pamiętać?
-
Budowa domu - jeden czy wielu wykonawców?
-
Budownictwo - branża budowlana w Polsce