Jakie domy są najtańsze w budowie? Praktyczny poradnik dla inwestorów
Budowa domów jednorodzinnych wiąże się z bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Wielu inwestorów poszukuje oszczędności, które mogłyby przełożyć się na ograniczenie skali wydatków. W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, jakie domy są najtańsze w budowie? Jaki projekt budynku wybrać, by ograniczyć koszt całego przedsięwzięcia? Odpowiadamy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa domu systemem gospodarczym, a systemem zleconym
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie domy są najtańsze w budowie, musimy omówić specyfikę wykonywania robót budowlanych. Dom jednorodzinny w tradycyjnej technologii murowanej najczęściej wznosi się systemem gospodarczym. W tym przypadku to inwestor bierze na siebie odpowiedzialność za poszukiwanie wykonawców do kolejnych etapów robót budowlanych. Niektóre, prostsze prace może wykonać samodzielnie, co przełoży się na atrakcyjniejszy koszt inwestycji.
Drugie rozwiązanie to budowa domu systemem zleconym. W tym wypadku budowa domu zostaje powierzona generalnemu wykonawcy. To on czuwa nad wszystkimi etapami inwestycji i odpowiada za płynność prac podwykonawców. Jest to realna oszczędność czasu inwestora, który nie musi kontrolować budowy, ani samodzielnie wykonywać żadnych robót budowlanych.
Oczywiste oszczędzenie czasu oraz zmniejszenie zaangażowania inwestora często oznacza także nieco wyższy koszt inwestycji. Co prawda generalny wykonawca może zapewnić tańsze materiały. Mimo tego sumaryczna cena budowy domu systemem zleconym na ogół okazuje się wyższa w porównaniu z kosztami inwestycji realizowanej systemem gospodarczym (szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na samodzielne wykonanie niektórych prac). Atutem budowy systemem gospodarczym jest natomiast gwarancja na wykonanie usługi, a także szybszy czas realizacji inwestycji. Okazuje się, że budowa systemem zleconym może zostać zakończona nawet pół roku wcześniej niż inwestycja realizowana systemem gospodarczym.
Klucz do oszczędności – prosty projekt budowlany
Dom jednorodzinnym z dwuspadowym dachem
Chcąc wybudować tani dom, musimy zwrócić uwagę na projekt. W ofertach biur projektowych pojawiają się ciekawe realizacje małych domków o powierzchni (70, 100 m2). Dom tani w budowie powinien posiadać niewielką powierzchnię, ale i klasyczny, dwuspadowy dach.
Im bardziej skomplikowany będzie kształt dachu, tym wyższy koszt budowy. Dlatego projekty tanich w budowie domów na ogół przewidują budowę prostego, dwuspadowego dachu. Na ścianach szczytowych mogą znajdować się typowe okna ścienne, które okazują się tańsze od okien dachowych. Budowa dodatkowych lukarn może nieco zwiększyć komfort użytkowania poddasza, jednak wiąże się z podniesieniem kosztów inwestycyjnych.
Warto także zauważyć, że projekty tanich domów jednorodzinnych na ogół przewidują pokrycie dachu blachodachówką. Jest to bardzo popularny, stosunkowo tani materiał budowlany, który dzięki swojej lekkości, nie wymaga budowy bardzo masywnej więźby. Alternatywą mógłby okazać się dach z dachówki ceramicznej. To ponadczasowy materiał o dużej wytrzymałości oraz zdolności tłumienia dźwięków uderzeniowych. Niestety, wybór ciężkiej dachówki ceramicznej znacząco podnosi koszt budowy. Jest to związane z wyższymi cenami zakupu materiału i koniecznością wybudowania masywniejszej więźby. Pokrycie dachu (nawet w niewielkim domku jednorodzinnym 100 m2) jest dość ciężkie. Dlatego w wielu przypadkach musimy także zainwestować w nieco droższe fundamenty. Warto zauważyć, że pokrycie z dachówki ceramicznej powinno być przewidziane już na etapie projektu budowlanego.
Jakie domy są najtańsze w budowie? Dom jednorodzinny parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Koszt budowy domu z pewnością będzie także uzależniony od liczby pięter. Załóżmy, że planujemy budowę obiektu o powierzchni użytkowej 100 m2 lub 150 m2. Mamy tu do wyboru parterowy budynek lub niewielki dom z poddaszem użytkowym. Okazuje się, że cena doprowadzenia owych budynków do stanu deweloperskiego będzie mocno zróżnicowana.
Budowa domu z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 100 m2 czy 150 m2 jest tańsza od realizacji budynku parterowego o takim samym metrażu Wiąże się to z kilkoma oczywistymi faktami. W przypadku domów parterowych musimy zainwestować w znacznie większe fundamenty oraz większą powierzchnię dachu. Oszczędzamy jedynie na zmniejszeniu metrażu ścian nośnych i działowych. Dlatego budowa jednorodzinnych domów z poddaszem użytkowym cieszy się aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.
Kolejne rozwiązanie to budynki piętrowe. Na ogół są to większe domy jednorodzinne. Budowa piętrowego domu 100 m2 należy raczej do rzadkości. Domy piętrowe również okazują się droższe w budowie niż budynki z poddaszem użytkowym. Wyższa cena na ogół wynika z większej powierzchni użytkowej, konieczność wybudowania dodatkowego stropu oraz zwiększonej ilości ścian i okien.
Projekt tanich w budowie domów jednorodzinnych na ogół nie obejmuje podpiwniczenia. Konieczność wykonania głębszych wykopów, izolacji przeciwwilgociowej oraz dodatkowych ścian znacząco zwiększa koszt budowy. Szacuje się, że cena budowy domu z podpiwniczeniem może być nawet o kilkanaście procent droższa od kosztów budowy domu bez podpiwniczenia. Różnice będą jeszcze bardziej odczuwalne w przypadku działek budowlanych z wysokim poziomem wód gruntowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat projektów domów tanich w budowie.
Jakie domy są najtańsze w budowie? Prosta kubatura, typowe okna
Kolejnym pomysłem na ograniczenie kosztów budowy jest wybór prostego projektu budowlanego. Kubatura budynku powinna mieć jak najprostszy kształt. Dzięki temu oszczędzimy na materiałach budowlanych i kosztach robocizny.
Budynek jednorodzinny może posiadać dodatkowe lukarny, wykusze i efektowne kolumny, które zdobią i podtrzymują przestronny balkon. Niestety im więcej detali w kubaturze budynku, tym wyższy koszt budowy. Najekonomiczniejsze w budowie są domy jednorodzinne z typową bryłą i nieskomplikowanym dachem.
Co ciekawe, prosta, wpisująca się w plan prostokąta kubatura budynku może się przełożyć na niższy koszt eksploatacji. Wiąże się to z faktem, że wszystkie uskoki i nierówności w przegrodach zewnętrznych budynku mogą powodować pojawienie się mostków termicznych. Dlatego domy pasywne na ogół posiadają minimalistyczne kształty, a także bardzo zwartą kubaturę. Im mniejsze będzie zapotrzebowanie domu na energię grzewczą, tym niższe okażą się rachunki za ogrzewanie.
Ostatnią wartą uwagi kwestią jest wybór okien. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w okna o typowych kształtach i rozmiarach. Duże przeszklenia mogą wyglądać efektownie, jednak spotęgują wydatki inwestycyjne. Zdecydowanie ekonomiczniejszym pomysłem będą okna o typowych rozmiarach, jednak o bardzo dobrym poziomie izolacji termicznej.
Podpowiedzieliśmy już, jakie domy są najtańsze w budowie. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad z zakresu budowy, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się, ile kosztuje budowa domu, a także, ile bierze kierownik budowy za odbiór domu.