Koszt transformacji domu w Smart Home. Ile trzeba zapłacić za system inteligentnego domu?
Rozwój technologiczny sprawił, że posiadacze domów mogą obecnie korzystać z wielu funkcjonalnych udogodnień, które zwiększają komfort użytkowy budynków. Jednym z nich są systemy Smart Home, dające wiele możliwości. Możemy je zastosować na etapie wykończenia budynku lub podczas prac remontowych. Jakie możliwości daje Smart Home? Ile kosztuje transformacja starego domu i zastosowanie inteligentnych rozwiązań? Sprawdzamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Smart Home – możliwości technologii
Transformacja domu w Smart Home może wpłynąć na znaczącą poprawę komfortu użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Możliwości są tu niemal nieograniczone, a inteligentny dom może sam dostosowywać się do wymagań i potrzeb użytkowników. Pod pojęciem Smart Home należy rozumieć systemy, które samoczynnie reagują na określone sygnały. System może uruchamiać oświetlenie, sterować temperaturą w pomieszczeniu, a nawet odsłaniać rolety, podgrzewać kawę o określonej godzinie czy uruchamiać muzykę w głośnikach.
Co ciekawe, systemy sterujące mogą także wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa budynku. W Smart Home często wykorzystuje się czujniki bezpieczeństwa (np. czujnik ruchu, czujnik czadu i dymu). Do sieci Smart Home możemy także podłączyć system monitoringu. Obsługa i podgląd z kamer mogą być bezprzewodowe. Możliwość podejrzenia widoku z kamer przez telefon i sterowanie ustawieniami domu z dowolnego miejsca na świecie daje wiele możliwości. Nad całością może czuwać centrala sterująca. W ten sposób nie musimy sięgać po wiele różnorodnych rozwiązań (np. oddzielna aplikacja do monitoringu, oddzielna do systemu alarmowego czy sterowania oświetleniem lub temperaturą). Dzięki zintegrowanym systemom Smart Home, obsługujemy wszystko za pomocą jednego sterownika. Daje to większy komfort użytkowy i możliwość łatwej regulacji wszystkich ustawień za pomocą smartfona.
Pod pojęciem systemów Smart Home, może kryć się wiele rozwiązań. Wybór funkcjonalności ogranicza się wyłącznie do potrzeb i zasobności portfela inwestora. Podstawowy system inteligentnego domu może sterować oświetleniem, temperaturą i klimatyzacją. W wersji rozszerzonej zyskujemy dostęp do obsługi systemów alarmowych i monitoringu. Możemy otrzymywać powiadomienia SMS w przypadku wykrycia ruchu w pomieszczeniach. Co więcej, system może sam regulować parametry temperatury w pomieszczeniach, gdy nie ma nas w domu. Nowoczesny system Smart Home może też sam gasić i zapalać światła w pomieszczeniach, imitując obecność właścicieli. Jest to ciekawa opcja dla inwestorów, którzy chcą zniechęcić potencjalnych włamywaczy. Czujniki otwierania drzwi i okien mogą wykrywać stłuczenia i uruchamiać systemy alarmowe.
W systemach Smart Home możemy też zastosować sterowanie roletami, oświetleniem zewnętrznym, inteligentnymi gniazdami elektrycznymi i czujnikami wilgoci. Wybór jest zależny od indywidualnych wymagań inwestora. W standardzie wielu producentów znajdują się:
- Systemy sterowania oświetleniem – zarówno w budynku, jak i na zewnątrz.
- Systemy sterowania temperaturą – możemy regulować temperaturę w całym domu lub w konkretnych pomieszczeniach. Bardziej zaawansowany system umożliwi także sterowanie wentylacją i klimatyzacją.
- Systemy sterowania Smart Plug – czyli możliwość sterowania inteligentnymi gniazdami elektrycznymi. Opcja daje możliwość kontroli zużycia energii oraz włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych o dowolnie wybranej godzinie.
- Systemy bezpieczeństwa – obejmują różnego rodzaju czujniki (ruchu, gazu, dymu, czadu itp).
- Systemy monitorujące i alarmowe – wszystkie rozwiązania monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego wraz z instalacjami alarmowymi.
- Systemy audio – umożliwiają uruchamianie głośników (np. ustawienie porannej muzyki na określoną godzinę wraz z włączeniem oświetlenia lub odsłonięciem rolet).
- Systemy sterowania roletami – regulują otwieranie i zamykanie rolet zewnętrznych, wewnętrznych bądź markiz.
- Systemy sterowania instalacjami zewnętrznymi – w opcjach rozszerzonych możemy sterować otwieraniem lub zamykaniem bramy wjazdowej, bramy garażowej, systemem oświetlenia na zewnątrz budynku.
Jak widzimy, możliwości rozbudowania domu o instalacje Smart Home są bardzo szerokie. Obecnie znajdziemy wielu producentów, oferujących podstawowe i bardziej rozbudowane systemy inteligentnych domów. Możemy je zaadaptować do potrzeb istniejącego już budynku, a w wielu przypadkach nie musi się to wiązać z koniecznością przeprowadzania generalnego remontu. Niektóre elementy systemów mogą łączyć się z centralą w sposób bezprzewodowy, dzięki czemu eliminujemy ryzyko uszkodzenia okablowania i kucia ścian.
Co wpływa na koszt transformacji domu w Smart Home?
Nie istnieje jednolity cennik adaptacji domu w Smart Home. Wszystko zależy od indywidualnych parametrów budynku oraz oczekiwań inwestora. O skali wydatków w dużej mierze zdecyduje dokumentacja projektowa i stopień skomplikowania systemu. Im bardziej rozbudowana będzie instalacja Smart Home, tym na ogół wyższy będzie jej koszt. Różnice w cenach inwestycji mogą także wynikać z samego metrażu budynku. Dla przykładu, instalacja systemów inteligentnego domu w parterowym budynku o powierzchni 100 m2 na ogół okazuje się mniej kosztowna, niż system montowany w budynku dwukondygnacyjnym o powierzchni 200 m2. Wynika to z faktu większej powierzchni użytkowej, większej liczby pomieszczeń, wyższego stopnia skomplikowania instalacji oraz konieczności zastosowania większej liczby urządzeń sterujących.
Podczas adaptacji istniejącego już budynku, nie unikniemy przynajmniej podstawowych prac remontowych (np. konieczność ukrycia okablowania, montaż monitoringu na ścianach itp.). Dlatego o całkowitych kosztach całego przedsięwzięcia może poniekąd zadecydować stawka usług remontowo-budowlanych. Ta będzie zależna od doświadczenia konkretnej firmy, jej renomy, a często również od lokalizacji.
Omawiając czynniki, które mogą wpłynąć na koszt transformacji domu w Smart Home, nie sposób pominąć kwestii wyboru centrali sterującej. Istnieje wielu producentów technologii Smart Home, a sam koszt centrali sterującej może być mocno zróżnicowany. Z pewnością warto wybrać producenta, który posiada dobre opinie, a jego rozwiązania odpowiadają indywidualnym wymaganiom inwestora. Bazę sterującą zintegrujemy z interesującymi nas systemami Smart Home, zyskując możliwość łatwej obsługi. Niektórzy producenci umożliwiają także dalszą rozbudowę systemów.
Warto także zauważyć, że nie wszystkie urządzenia w naszym domu będą kompatybilne z systemami Smart Home. Dlatego w praktyce na ogół musimy zastąpić je nowymi. Dobór elementów systemu warto powierzyć doświadczonej firmie, która przygotowuje projekt całej instalacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrane urządzenia będą płynnie współpracowały z centralą, zapewniając pełną funkcjonalność sterowania.
Ile kosztuje transformacja domu w Smart Home?
Ostateczna cena transformacji domu w Smart Home może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od rozwiązań, na które się zdecydujemy. W nowym budownictwie na ogół stosuje się fizyczne systemy Smart Home. W tym przypadku instalacje są połączone okablowaniem, a ich cena jest w dużej mierze zależna od metrażu budynku oraz poziomu rozbudowania systemu. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że podstawowy system inteligentnego domu w budynku o powierzchni 100 do maksymalnie 150 m2 będzie kosztował około 25 000 – 40 000 zł.
W przypadku starszego budownictwa, musimy jeszcze zapłacić za konieczność wykonania remontu. Dlatego ciekawą opcją są też systemy bezprzewodowe. Opcja nabiera szczególnego znaczenia w przypadku transformacji istniejącego już budynku. Systemy bezprzewodowe, choć z pozoru nieco droższe, pozwalają na ograniczenie kosztów remontu pomieszczeń. Cena systemów bezprzewodowych jest trudna do jednoznacznego oszacowania. Oprócz centrali (w cenie od kilkuset złotych do kilku tysięcy), musimy dokupić urządzenia, które będą współpracowały z systemem. W zależności od rozbudowania instalacji, cała inwestycja może kosztować od 25 000 do ponad 60 000 zł. Ze względu na dużą różnorodność cen, warto zapoznać się z ofertami konkretnych producentów, którzy przedstawią możliwości adaptacji budynku oraz zakres funkcjonalności systemów Smart Home.
Szacunkowe koszty wykonania systemów Smart Home możemy także oprzeć na kalkulacji sporządzonej przez SMARTech. Firma wykonała analizę wartości kupowanych przez polskich inwestorów urządzeń i usług w standardzie systemu KNX. Analiza pozwoliła na określenie orientacyjnych kosztów całej inwestycji. W wyliczeniach SMARTech znalazły się:
- Wariant podstawowy – sterowanie oświetleniem.
- Wariant typowy – sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami, opcjonalnie klimatyzacją.
- Wariant komfortowy – czyli system sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami bądź klimatyzacją.
- Wariant luksusowy – obejmuje system Smart Home ze sterowaniem oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją roletami i różnymi innymi dodatkami.
Ceny instalacji Smar Home można ustalić w oparciu o metraż budynku. Dlatego stawki zawarte w kalkulacji SMARTech zostały ustalone w przeliczeniu na metr kwadratowy. Poniżej prezentujemy stawki w formie tabelarycznej.
Pozycja | Średnia cena od | Średnia cena do |
---|---|---|
Wariant podstawowy | 200 zł/m2 netto | 250 zł/m2 netto |
Wariant typowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami/klimatyzacją) | 250 zł/m2 netto | 350 zł/m2 netto |
Wariant komfortowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami/klimatyzacją | 350 zł/m2 netto | 500 zł/m2 netto |
Wariant luksusowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami i dodatkami | Ponad 500 zł/m2 netto |
Źródło: https://www.smartech.pl/ile-kosztuje-inteligentny-dom/