Domy szkieletowe

Technologia budowy domów szkieletowych dopiero wchodzi na polski rynek, jednak cieszy się coraz większą popularnością. Jej głównym atutem jest szybkość wykonywania prac, a także stosunkowo niewielki koszt budowy. Według orientacyjnych kalkulacji, dom budowany w technologii szkieletowej może być o 10 do 15 % tańszy w porównaniu z domami wznoszonymi w technologii tradycyjnej.

Warto także podkreślić, że dom szkieletowy można budować o każdej porze roku. Brak spoin betonowych nie wymaga stosowania przerw technologicznych, a czas budowy to od 2 do 6 miesięcy. Ściany tego typu budynków zajmują mniej miejsca, a cała konstrukcja jest znacznie lżejsza. Dzięki temu możemy budować duże pomieszczenia, które nie wymagają wzmocnień ze słupów podporowych. Oferta firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych jest z roku na rok coraz bogatsza. W chwili obecnej mamy już do dyspozycji wiele ciekawych projektów, które w niczym nie ustępują projektom domów wznoszonych technologią tradycyjną. Jedynym istotnym mankamentem tego rozwiązania może być słaba akustyka pomiędzy pomieszczeniami.

W ofertach dostępnych na rynku znajdziemy dwa typy szkieletów:

  • Szkielet drewniany – składa się z drewnianej konstrukcji nośnej, drewnianego szkieletu stropu, dachu oraz ścian. Montowany na płycie fundamentowej o odpowiedniej grubości. Szkielet drewniany jest najbardziej popularny ze względu na niski koszt, łatwość obróbki drewna, a także jego trwałość i funkcjonalność. Ściany powstają z drewnianych słupków (3,8x14 cm) rozstawionych osiowo, co 50 – 60 cm. Konstrukcja nośna zostaje połączona z fundamentem, a jej szczyt stanowi podstawę do wykonania poszycia dachowego. Szkielet drewniany zostaje wypełniony wełną mineralną, zaizolowany i obłożony płytami kartonowo gipsowymi (od środka). Z zewnątrz stosuje się tradycyjne tynki bądź szalówkę drewnianą.
  • Szkielet stalowy – rzadziej stosowany w budownictwie domów jednorodzinnych. Stalowa konstrukcja nośna składa się z ocynkowanej blachy o grubości 1,0 do 1,5 mm. W fabrykach łączy się ją w specjalne panele, które stanowią podstawę ścian nośnych. Cały szkielet stalowy powstaje w halach produkcyjnych i dociera na miejsce budowy w gotowych elementach. Wystarczy przymocować go do fundamentów za pomocą śrub i gwoździ wstrzelinowych. Tak samo łączymy konstrukcję nośną z dźwigarami dachowymi. Szkielet stalowy nie wymaga żadnych prac „na mokro”, dzięki temu możemy montować go na uprzednio wykonanym fundamencie o każdej porze roku, bez względu na temperatury.

Warto podkreślić, że dobrze ocieplony dom szkieletowy może posiadać bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Niektóre firmy podkreślają, że domy budowane w technologii szkieletowej spełniają wymogi domów energooszczędnych, a czasem nawet pasywnych.

Domy z bali

To kolejna sucha technologia, którą możemy wykonywać o każdej porze roku. Domy z bali nie są nowością, jednak dopiero w ostatnich latach zyskały większą popularność. Budowa domu składanego na miejscu budowy może potrwać od 2 do 4 miesięcy. Jednak w Polsce działa niewiele wyspecjalizowanych firm, dlatego czasem zdarza się, że inwestor musi poczekać z rozpoczęciem prac. Do budowy wykorzystuje się bale o grubości 6 – 9 cm. Nieco rzadziej są to okrąglaki z drewna rodzimego (sosna, świerk, modrzew). Konstrukcja budynku może być wykonana na dwa sposoby.

  • Konstrukcja zrębowa – tworzona z bali o różnych rozmiarach, wykonana w kilku warstwach. Pierwsza warstwa to podwalina, którą montujemy bezpośrednio do fundamentu. Bale łączy się ze sobą stosując trójkątne wcięcia, które sprawiają, że poszczególne elementy zachodzą na siebie. Ściany powstają z kilku warstw bali, rozciągniętych na całej długości. Dla wzmocnienia konstrukcji ściany dybluje się drewnianymi kołkami. Narożniki łączy się ze sobą na tzw. „jaskółczy ogon”. Owe łączenie sprawia, że bale delikatnie wystają poza narożnik i pełnią jednocześnie funkcje ozdobną.
  • Konstrukcja sumikowo-łątkowa – wykonana z poziomych słupów (sumików) wmontowanych w żłobienia na słupach narożnych i pośrednich (łętki). Poziome słupy układa się jeden przy drugim, tworząc szczelne wypełnienie ścian.

Technologia budowy domów z bali zyskała opinie dość wysublimowanej i luksusowej. Domy z bali wyglądają charakterystycznie i świetnie wpisują się w styl tradycyjny. Warto także pamiętać, że drewno posiada zdolność do regulacji wilgotności. Dzięki temu we wnętrzu pomieszczeń panuje korzystny mikroklimat.

Domy z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów buduje się w wielu technologiach (jedną z nich może być opisana powyżej technologia szkieletowa). Budowa może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od specyfiki prefabrykatów. Elementy prefabrykowane zostają przygotowane bezpośrednio w fabrykach, a na plac budowy docierają w gotowych elementach, które należy zamontować na przygotowanych wcześniej fundamentach. Wśród technologii prefabrykowanych największą popularnością cieszą się:

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Domy z prefabrykatów małowymiarowych – prefabrykaty małowymiarowe przybierają standardowe kształty (większe od cegieł i pustaków). Jednak ich rozmiar nie przekracza wysokości jednej kondygnacji budynku. Zastosowanie prefabrykatów małowymiarowych znacznie przyspiesza prace budowlane. Dzięki zastosowaniu standardowych formatów możemy docinać prefabrykaty na miejscu budowy. Na szczególną uwagę zasługują

  • Płyty zrębkocementowe – tworzone z drewnianych zrębków, sprasowanych razem ze szkłem wodnym i masą cementową. Płyty są szalunkiem traconym i układa się je na fundamentach (równolegle) od wewnętrznej i zewnętrznej strony domu. Całość wystarczy spiąć specjalnymi klamrami. W ofertach handlowych znajdują się ocieplone płyty zrębkowe, które wykorzystujemy do budowy ścian zewnętrznych. Płyty nieocieplone nadają się jedynie do budowy ścian wewnętrznych.
  • Panele PCW – to kolejny szalunek tracony. Panele na ściany zewnętrzne posiadają grubość 15 – 20 cm. Składają się z pionowych komór, które po zamontowaniu należy zalać mieszanką cementową. Dzięki temu ściany nośne zyskają dużą wytrzymałość. Po związaniu betonu i wykonaniu konstrukcji budynku należy jeszcze wykonać izolacje termiczną na elewacji. Ocieplenie może być wykonane w ten sam sposób jak na domach budowanych w technologii tradycyjnej.
  • Panele styropianowe – ciekawe prefabrykaty, które zapewniają wysoki poziom termoizolacji budynku. Panel styropianowy na ściany zewnętrzne musi mieć grubość 19 cm. Każdy panel posiada wzmocnienia ze stalowych kątowników, które zapewniają sztywność konstrukcji nośnej.  Do budowy ścianek działowych wykorzystuje się panele o grubości 14 cm. Po zakończeniu montażu trzeba jeszcze wykończyć ściany od zewnątrz i we wnętrzu. Warto pamiętać, że największą zaletą prefabrykatów z paneli styropianowych jest brak mostków termicznych. Budynek nie wymaga dodatkowego ocieplenia i posiada niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną.

Domy z prefabrykatów wielkowymiarowych – To ciekawe rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Prefabrykaty wielkowymiarowe to z reguły całe ściany, które montuje się w dużych halach produkcyjnych. Elementy wykonuje się na zamówienie, tworzy wnęki okienne, wnęki drzwiowe, a często także rozprowadza instalacje i wykonuje ocieplenie. Prefabrykaty wielkowymiarowe mogą być zmontowane w kilka dni i zapewniają dużą wytrzymałość budynku. Do najciekawszych należą:

  • Prefabrykaty keramzytobetonowe – to gotowe, trójwarstwowe prefabrykaty o zróżnicowanych rozmiarach. Składają się z warstwy keramzytu (najczęściej o grubości 10 cm), termoizolacji ze styropianu (grubości 9 do 20 cm), a także z cienkiej warstwy elewacji.  W ofertach producentów znajdują się także nieco tańsze, jednowarstwowe płyty keramzytobetonowe. Jednak wymagają ocieplenia, a także wykończenia po obydwu stronach. Oferty od sprawdzonych firm budujących domy z keramzytu możesz otrzymać wypełniając ten formularz.
  • Prefabrykaty z betonu zbrojonego – Prefabrykaty z betonu zbrojonego mogą mieć grubość od 15 do 24 cm. Do budowy ścian zewnętrznych przeważnie stosuje się prefabrykaty z warstwą ocieplenia. Z reguły są one także pokryte tynkiem ozdobnym. Prefabrykaty na ściany działowe mogą być otynkowane oraz posiadać rozprowadzenie izolacji. Dzięki temu czas budowy zostaje znacznie skrócony.

Czy warto inwestować w nowe technologie?

Nowe technologie stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Największą zaletą domów z prefabrykatów, czy drewna jest szybka realizacja budowy. Warto też pamiętać, że niektóre technologie (np. szkieletowa) pozwalają na poczynienie pewnych oszczędności finansowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w niczym nie ustępują już tradycyjnemu budownictwu, a domy mogą być odpowiednio zaizolowane, trwałe i funkcjonalne. Z pewnością warto przynajmniej przyjrzeć się nowoczesnym technologiom budowlanym i ocenić ich przydatność. Ostateczny wybór musi być jednak uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły