Dom typu stodoła - projekty, zdjęcia, ceny, wady i zalety
Dom typu stodoła cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Projekty tego typu budynków z pewnością zwracają na siebie uwagę i mogą spełniać wiele indywidualnych wymagań. Czym charakteryzuje się dom typu stodoła? Jakie mogą być jego wady, zalety oraz orientacyjne ceny inwestycji? Odpowiadamy na często zadawane pytania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym dokładnie jest dom typu stodoła?
Nowoczesne budownictwo stawia przed architektami wiele nowych możliwości. W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rodzący się trend na domy typu stodoła. Tego rodzaju budynki wyglądają podobnie jak dom ze stodoły. Stosuje się przy tym nowoczesne rozwiązania budowlane i zasady minimalizmu. Dom typu stodoła posiada prostą bryłę, zwieńczoną dwuspadowym dachem. W kubaturze brakuje wykuszy i innych dodatkowych elementów, które wpływałyby na zwiększenie kosztów budowlanych.
Podobnie jak dom ze stodoły, nowopowstały budynek na ogół wpisuje się w kształt prostokąta. Niektóre budynki posiadają budowę parterową. W ofercie biur architektonicznych znajdziemy wiele możliwości. Może to być budynek parterowy z garażem, dom typu stodoła z antresolą lub nieco rzadziej z poddaszem użytkowym. Nowoczesne projekty występują w tak wielu formach, że każdy inwestor będzie w stanie dobrać rozwiązanie dopasowane do własnych oczekiwań i możliwości.
Zarówno przerobiony dom ze stodoły, jak i nowoczesny dom typu stodoła mogą zawierać duże przeszklenia, które najlepiej sprawdzają się od strony południowej. Przeszklone ściany budynków stanowią ich wizytówkę i dodatkowo podkreślają nowoczesny charakter budynku. Duże, rzucające się w oczy przeszklenia to bardzo modne rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza dużą dawkę naturalnego światła. W budynku na ogół znajdują się duże, otwarte salony z jadalnią i kuchnią.
Nowoczesne domy z garażem bądź antresolą przeważnie wykorzystują naturalne materiały. Widzimy to chociażby po wykończeniu elewacji. We wnętrzach może panować drewno, a całe wnętrze niejednokrotnie nabiera bardzo nowoczesnego charakteru. Warto przy okazji zauważyć, że parterowy dom typu stodoła może charakteryzować się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Nowoczesne projekty budowlane zawierają szereg rozwiązań, które poprawiają parametry termoizolacyjne tego typu budynków. Dom ze stodoły na ogół nie uzyskuje tak dobrych parametrów. Jest to poniekąd związane z trudnościami adaptacyjnymi. Modernizacja istniejącego już, nieocieplonego obiektu utrudnia wykonanie przegród, które będą w pełni pozbawione mostków termicznych.
Jakie zalety i wady może posiadać dom typu stodoła?
Zarówno dom ze stodoły, jak i dom typu stodoła zwracają na siebie uwagę i wychodzą naprzeciw współczesnym trendom. Nowoczesne budynki typu stodoła są inwestycjami o uniwersalnym charakterze. Możemy dopasować je do potrzeb niemal każdej rodziny, tworząc funkcjonalne, a zarazem eleganckie i dobrze doświetlone przestrzenie. Dom parterowy, budynek z garażem lub dom uzupełniony o taras wentylowany łączą także zasady minimalizmu. Brak wykuszy, balkonów i większej ilości spadków połaci dachowej wpływają na ograniczenie ceny inwestycji. Przy budynku można natomiast wykonać taras wentylowany, który zwiększy walory wizualne i dodatkowo poprawi funkcjonalność.
Warto zauważyć, że projekty tego typu budynków na ogół przewidują wysokie sufity i dobrze doświetlone wnętrza, co należy zaliczyć do ważnej zalety. Parterowy dom typu stodoła może spełnić oczekiwania oraz potrzeby kilkuosobowej rodziny. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym i prostej kubaturze, okaże się tani w utrzymaniu. Do niewątpliwej zalety należy możliwość stworzenia budynku energooszczędnego bądź pasywnego. Prosta kubatura ogranicza jednocześnie koszty budowy (przynajmniej na etapie wznoszenia konstrukcji budynku). Do dodatkowej zalety należy możliwość dowolnego zaaranżowania wnętrz. W domach typu stodoła możemy postawić zarówno na nowoczesność, jak i na rustykalny wygląd. Każde z rozwiązań świetnie sprawdzi się w zestawieniu z uniwersalną kubaturą budynku.
Niestety rozwiązanie posiada nie tylko zalety, ale także pewne wady. Zarówno dom typu stodoła jak i dom ze stodoły to rozwiązania, które nie spełnią oczekiwań wizualnych niektórych inwestorów. Z pewnością nie będzie to rozwiązanie dedykowane dla inwestorów, którzy oczekują większego zróżnicowania kształtów bryły budynku. Kolejną kwestią będzie trudność w rozmieszczeniu przeszkleń. Szczególnie niestandardowa stolarka okienna, która znajduje się na dwóch kondygnacjach będzie dostarczała pewnych trudności (zarówno montażowych, jak i użytkowych). Do podstawowej wady należy także utrzymanie dużych, szklanych powierzchni w czystości. Ceny tego typu stolarki mogą odczuwalnie wpłynąć na sumaryczny koszt całej inwestycji, co należy zaliczyć do kolejnej wady tego typu rozwiązania.
Do podstawowej wady można zaliczyć także końcowe ceny inwestycji. Dlatego przed rozpoczęciem tego typu budowy, warto zapoznać się z poglądowymi kosztorysami, a następnie ustalić bardziej dokładną wycenę całego przedsięwzięcia. Sprawdź także ten artykuł: Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda.
Kosztorysy inwestycyjne – jakie mogą być ceny inwestycji budowlanej?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje dom typu stodoła. Wszystko zależy od specyfiki projektu, lokalizacji placu budowy, charakterystyki terenu i indywidualnych warunków gruntowych. W niektórych przypadkach musimy dodatkowo zapłacić za podciągnięcie mediów na działkę budowlaną.
Ceny parterowych domów typu stodoła nie odbiegają znacząco od kosztów budowy domów tradycyjnych. Warto przeanalizować kosztorysy inwestycyjne pamiętając, że zawierają one dane przybliżone. Większość dołączonych do projektów kosztorysów budowlanych okazuje się mocno niedoszacowana. Dlatego warto wykonać własne kalkulacje, porównywać ceny i sporządzić przynajmniej podstawowy kosztorys. Darmowy kosztorys można przeprowadzić za pomocą kalkulatorów dostępnych na stronie kb.pl
Na ceny domów typu stodoła z pewnością wpłynie jakość materiałów, kubatura budynku i zastosowane rozwiązania. Prosty, parterowy dom z garażem z pewnością będzie tańszy w budowie niż duży, piętrowy budynek. Na ceny inwestycji wpłyną także zastosowane rozwiązanie termoizolacyjne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne itp.
Możemy przyjąć w uproszczeniu, że ceny doprowadzenia parterowych budynków do stanu surowego zamkniętego będą wahały się pomiędzy kwotami 300 – 400 tysięcy złotych. Jest to oczywiście wartość mocno uśredniona, a ostateczne ceny doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego mogą być bardzo silnie zróżnicowane. Warto przy tym podkreślić, że dom typu stodoła na ogół jest nieco tańszy w budowie niż zbliżone rozmiarowo, tradycyjne domy murowane z wielospadowym dachem, balkonami bądź tym bardziej z piwnicą.
Dom typu stodoła i dom ze stodoły – aspekty prawne
Poznaliśmy już wady i zalety nowoczesnych domów typu stodoła. Możemy zatem określić także podstawowe aspekty prawne, o których trzeba pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej. Pod względem prawnym, dom typu stodoła nie różni się od innych budynków mieszkalnych, a jego budowa opiera się o przepisy prawa budowlanego. Jeśli obszar odziaływania planowanego budynku mieści się na granicy działki, wystarczy nam zgłoszenie zamiaru budowy. Niezbędny będzie przy tym projekt, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szereg innych dokumentów. Pamiętajmy także, że projekt musi być zgodny z wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania terenowego.
Dom ze stodoły to obiekt podlegający adaptacji. Wymagane formalności będą uzależnione od planowanego zakresu prac. Jeśli inwestor nie będzie ingerował w kubaturę budynku, rozbudowywał go ani podwyższał, zazwyczaj wystarczy mu zmiana adaptacji budynku na cele mieszkalne, a modernizacja nie będzie wymagała pozwolenia. Inaczej jest w przypadku rozbudowy i modernizacji, która w istotny sposób wpłynie na kubaturę budynku. W takiej sytuacji dom ze stodoły na ogół modernizuje się na podstawie pozwolenia budowlanego.