Dom ze stodoły - wyjaśniamy, jak przerobić stodołę na budynek mieszkalny
Adaptacja stodoły na dom mieszkalny jest bardzo ciekawym i wieloetapowym przedsięwzięciem, do którego należy się dobrze przygotować. Co zrobić, by stara stodoła spełniała funkcję mieszkalne? Omawiamy aspekty prawne i podpowiadamy, jak stworzyć dom ze stodoły.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy każda stara stodoła nadaje się na dom? Od czego zacząć, chcąc przerobić budynek?
Rosnące koszty budowy nowych domów jednorodzinnych skłaniają wielu inwestorów do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest adaptacja i pełna przebudowa budynków gospodarczych. Niestety, nie każda stara stodoła może być z powodzeniem przerobiona na nowoczesny dom. Do każdej inwestycji należy podejść indywidualnie, określając możliwości adaptacyjne, potencjalne koszty przedsięwzięcia i możliwości formalne.
Stara stodoła może stać się bardzo nowoczesna, jeśli zadbamy o odpowiednie projekty i zaadaptujemy przestrzeń do własnych indywidualnych potrzeb. Na wstępie należy ocenić stan techniczny budynku i jego lokalizację. Jest to ważne, bowiem niektóre starsze budynki znajdują się w na tyle słabym stanie, że ich przebudowa staje się zupełnie nieopłacalna. Dodatkowo, niekorzystna z praktycznego punktu widzenia lokalizacja może skutecznie zniechęcić inwestora przed podjęciem decyzji o przebudowie budynku.
Wstępna analiza może zostać przeprowadzona samodzielnie przez inwestora, który będzie w stanie przedłożyć do właściwego organu administracji państwowej oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Najważniejsza będzie ocena stanu ścian, stropu, więźby dachowej oraz fundamentów. W dalszym etapie warto sięgnąć po pomoc geologa oraz inżyniera budowlanego. Specjaliści będą w stanie ocenić możliwości przebudowy i wykonać lub dogłębnie przeanalizować niezbędne projekty. Pamiętajmy też, że nowoczesna posesja mieszkalna ze stodoły może być dość kosztowną inwestycją. Dlatego zanim zdecydujemy się przerobić starą stodołę, wykonajmy przynajmniej wstępny kosztorys inwestycyjny. Dobrą praktyką będzie porównanie kosztorysu przebudowy z kosztorysem budowy nowego obiektu mieszkalnego. W przypadku prac remontowych i adaptacyjnych musimy się też liczyć z pewnymi, nieprzewidzianymi wcześniej pracami. Dlatego do kosztorysu adaptacji stodoły na dom mieszkalny warto doliczyć przynajmniej kilkunastoprocentowy zapas finansowy.
Dom ze stodoły – stara stodoła i adaptacja w świetle wymagań prawnych
Adaptacja starej stodoły – wymagane zezwolenie czy pozwolenie?
Nowoczesna aranżacja mieszkalna ze stodoły cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mimo tego, przebudowa obiektu może być dość wymagająca pod kątem formalnym. W pierwszym kroku warto upewnić się, czy nasz planowany dom ze stodoły będzie wymagał pozwolenia czy zezwolenia.
Niewielka adaptacja, która nie wprowadza istotnych zmian w kubaturę budynku bądź położenie dachu nie musi wymagać uzyskiwania pozwolenia. W wielu przypadkach w zupełności wystarczy wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu. Dokument należy przedłożyć do starostwa powiatowego, urzędu wojewódzkiego bądź urzędu miasta na prawach powiatu. Kompletnie wypełniony wniosek musi zostać uzupełniony o wymagane załączniki. Z pewnością będzie to oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek wskazujący usytuowanie obiektu budowlanego oraz opis techniczny. W niektórych przypadkach konieczne będą też dodatkowe projekty i zaświadczenie o zgodności zamierzonego użytkowania obiektu z ustaleniami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do wniosku należy także dołączyć ekspertyzy (techniczna i rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych). Właściwy organ administracji państwowej może wydać tak zwaną milczącą zgodę. Oznacza to, że brak sprzeciwu wyrażonego w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku otwiera drogę do rozpoczęcia adaptacji.
Niestety nie każda adaptacja stodoły będzie wiązała się z uproszczeniem procedur formalnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego. Sytuacja tego typu ma miejsce, jeśli adaptacja obejmuje takie działania jak powiększenie kubatury, dobudowanie kolejnej kondygnacji budynku lub jego rozbudowanie. Przebudowa stodoły na podstawie pozwolenia budowlanego wiąże się ze znacznie dłuższą i bardziej skomplikowaną procedurą formalną, jednak daje znacznie szersze możliwości adaptacyjne. W tym przypadku nie wystarczy samo oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Konieczne będą również projekty i szereg innych dokumentów. Dlatego przed rozpoczęciem tego typu inwestycji, warto skonsultować się z doświadczonym architektem, który przedstawi wymagania formalne i ustali, jakie dokumenty będą wymagane w celu uzyskania pozwolenia.
Nowoczesna przestrzeń – jak praktycznie przerobić budynek i stworzyć efektowny dom ze stodoły?
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, możemy zauważyć, że domy typu stodoła cieszą się rosnącą popularnością. Nowoczesna koncepcja łączy się tutaj z funkcjonalnością i tradycją. Ten sam efekt możemy osiągnąć, jeśli zdecydujemy się przerobić stodołę na budynek mieszkalny.
Dom ze stodoły może stać się bardzo efektownym i zwracającym na siebie uwagę budynkiem. Przy wyjściu może znajdować się funkcjonalny taras wentylowany, a w pobliżu również zbiornik na gaz do ogrzewania domu. Duże przeszklenia ścian, przestronne pomieszczenia i efektowne wyposażenie budynku mogą stanowić połączenie funkcjonalności i estetyki. Jednak podstawą będzie odpowiednie przygotowanie i umiejętne rozplanowanie wszystkich szczegółów.
Na wstępie musimy zadbać o przyłączenie mediów. Najkorzystniej byłoby, gdyby media znajdowały się już na działce. W tym przypadku wystarczy nam przygotowanie oraz przyłączenie instalacji kanalizacyjnej, elektrycznej i wodociągowej w modernizowanym obiekcie.
Kluczem do osiągnięcia sukcesu są dobrze przygotowane projekty, które uwzględniają stan techniczny obiektu i wskazują możliwości modernizacyjne. Przebudowa powinna też uwzględniać otoczenie, indywidualne potrzeby inwestora oraz wszystkie nowe instalacje wynikające z faktu zmiany sposobu użytkowania obiektu. Projekty adaptacji muszą także uwzględniać kwestie praktyczne. Stara stodoła prawdopodobnie nie była ocieplona. Dlatego przebudowa musi uwzględniać termoizolację ścian i podłoża. Często stosowanym sposobem na wykończenie ścian zewnętrznych są panele SIP, które zapewniają dobre parametry termoizolacyjne oraz elegancki wygląd. Sprawdź także ten artykuł z aktualnymi cenami domów z drewna.
Nasza przebudowa musi także uwzględnić rozmieszczenie pomieszczeń, ich wielkość oraz doświetlenie światłem naturalnym. Nowoczesna aranżacja na ogół posiada duże przeszklenia w ścianach. Świetnie sprawdza się też oświetlenie w połaci dachowej. Przebudowa powinna odpowiadać wymaganiom przyszłych użytkowników. Dlatego zaplanujmy ilość i wielkość sypialni, ilość łazienek, przestronność kuchni, lokalizację salonu, spiżarni, garderoby bądź pracowni. Na zewnątrz może znajdować się taras wentylowany, a wnętrze budynku może posiadać dowolnie wybraną stylistykę. Najważniejszy pozostanie przy tym aspekt praktycznego wykorzystania przestrzeni, który sprawi, że dom ze stodoły stanie się praktycznym i funkcjonalnym miejscem do zamieszkania.
Wiesz już, jak można przerobić starą stodołę i jak powinna wyglądać taka przebudowa. A może zainteresują Cię również pozostałe artykuły w naszym serwisie? Odpowiadamy w nim między innymi, co zawiera oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W osobnym artykule podpowiadamy także, jak przygotować taras wentylowany i jak dobrać zbiornik na gaz do ogrzewania domu. A może zainteresuje Cię również zakaz palenia w kominkach?