Dom z płaskim dachem, czyli z jakim?

Płaskie dachy (czyli tzw. stropodachy) nie są całkowicie płaskie. Kąt ich nachylenia wynosi od 5 do 11o. Budowa dachu o mniejszym koncie nachylenia byłaby mało praktyczna ze względu na trudności odprowadzania wód opadowych. Każdy stropodach wykorzystywany w budownictwie domów jednorodzinnych może być wentylowany, bądź niewentylowany (pełny).

Dach płaski wentylowany – pomiędzy stropem i pokryciem znajduje się szczelina wentylacyjna. Charakterystyczną cechą tej konstrukcji są wloty wentylacyjne, zamontowane w ścianach kolankowych. To dość efektywne rozwiązanie, które zapewnia mikrowentylacje pod pokryciem dachowym. Dzięki temu stropodach nie ulega zawilgoceniu.

Dach płaski niewentylowany – jak sama nazwa wskazuje, nie posiada przestrzeni pomiędzy stropem, a pokryciem dachowym. Wiąże się to z możliwością nadmiernego zawilgocenia powierzchni. Można temu zaradzić budując dodatkowe kanaliki powietrzne, które biegną wraz ze spadkiem stropodachu. W wyższej części znajdują się kominki wentylacyjne. Z kolei w dolnych przestrzeniach tworzy się małe wloty wentylacyjne. Dzięki temu dach niewentylowany jest w optymalny sposób zabezpieczony przed niszczącym działaniem wilgoci.

Niektóre projekty domów parterowych posiadają tzw. zielone dachy. Jest to innowacyjne i bardzo atrakcyjne rozwiązanie. W czasie budowy przygotowując projekt wystarczy odwrócić kolejność warstw dachu niewentylowanego. Bezpośrednio na stropie znajduje się przeciwwodna izolacja dachu płaskiego. Na niej układa się izolację termiczną, geowłókninę, warstwę drenującą, powłokę filtrującą oraz podłoże do uprawy roślin. Tego typu nowoczesne domy z płaskim dachem odznaczają się podwyższoną funkcjonalnością. Zielona część pokrycia może zostać wliczona jako powierzchnia biologicznie czynna, co zyskuje znaczenia jeśli planujemy budowę na niewielkiej posesji.

Podstawowe wady i zalety stropodachów

Najważniejszą zaletą stropodachów jest ich odporność na działanie porywistych wiatrów. Pokrycie dachu płaskiego nie zerwie się tak jak może się to zdarzyć w przypadku pokryć kilkuspadowych. Zatem jest to dobre rozwiązanie w miejscach szczególnie narażonych na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Kolejna zaleta płynie z braku skosów na górnej kondygnacji. Dom z płaskim dachem posiada taką samą powierzchnię użytkową na każdym piętrze. Brak skosów pozwała na zaoszczędzenie cennego miejsca. Jest to kolejny atut, który nabiera znaczenia w przypadku niewielkich budynków, zwłaszcza przy niewielkim metrażu działki. Warto też wspomnieć o cenie całej inwestycji. Koszty budowy domu z dachem płaskim będą niższe w porównaniu z analogicznymi budynkami zwieńczonymi dachem wielospadowym.

Niestety inwestycja w stropodach ma także swoje wady. Najczęściej podkreślaną jest konieczność regularnego odśnieżania pokrycia w sezonie zimowym. Jak wiadomo, mokry śnieg może stanowić dość duże obciążenie dla konstrukcji nośnej budynku. Dlatego w okresie intensywnych opadów trzeba zadbać o regularne odśnieżanie powierzchni stropodachu.

Kolejną niedogodnością może być konieczność konserwacji pokrycia z papy. Problem z konserwacją dotyczy stropodachów zwieńczonych tanimi materiałami. W przypadku pokrycia z papy modyfikowanej polimerami nie jest to już konieczne. Jednak lepszej jakości pokrycie wygeneruje wyższe wydatki inwestycyjne. W niektórych wypadkach koszty budowy domu z płaskim dachem mogą być nawet nieco wyższe w porównaniu z budową domu z dachem dwuspadowym.

Nowoczesne projekty domów parterowych z płaskim dachem

Przeglądając oferty biur architektonicznych możemy zauważyć, że projekt domu z płaskim dachem nie należy już do rzadkości. Jest to trend budowlany, który powoli wraca do łask w również Polsce. Domy z płaskim dachem nie przypominają już nieatrakcyjnych „klocków”. Duże przeszklenia budynków oraz uatrakcyjnienia kubatury sprawiają, że tego typu projekty domów wyglądają bardzo efektownie.

Projekty domów z płaskim dachem to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie. Pozwalają na zbudowanie bardzo nowoczesnego budynku, więc cała konstrukcja bardzo dobrze się prezentuje.
Domy z płaskim dachem - koszty budowy, ciekawe projekty

Projekty nowoczesnych domów z płaskim dachem często wyróżniają się spośród ofert architektonicznych. Ich wnętrza projektuje się w sposób ustawny. Dominują w nich przestronne, bogate w światło słoneczne pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługują projekty domów parterowych. Stropodach nie ogranicza przestrzeni użytkowej budynku i jest jego funkcjonalnym zwieńczeniem. Brak ograniczenia metrażu jest szczególnie ważny w przypadku domów o niewielkich rozmiarach. Dlatego nowoczesne projekty domów parterowych tworzy się w taki sposób, by wnętrze zostało optymalnie wykorzystane.

W ofertach architektów pojawiają się także budynki z dachem zielonym. Tego typu projekty domów z płaskim dachem wyglądają szczególnie atrakcyjnie. Nowoczesna kubatura, połączona z zieloną aranżacją przyciąga uwagę. Co prawda, nowoczesne projekty domów parterowych lub piętrowych są nieco droższe od swoich standardowych odpowiedników. Wyższy jest też koszt wzniesienia takiego budynku. Być może dlatego zielony dach nadal jest w Polsce rzadko spotykanym rozwiązaniem. Jeszcze rzadszym widokiem jest stropodach z basenem. W ofertach polskich biur architektonicznych trudno jest znaleźć gotowy projekt domu z dachem płaskim i basenem. Jednak w krajach o cieplejszym klimacie jest to znacznie częściej spotykane rozwiązanie.

Ile kosztuje dom z dachem płaskim?

Wszystko zależy od specyfiki projektowej oraz jakości materiałów zastosowanych w budowie. Możemy jednak przyjąć, że najekonomiczniejsze w realizacji są projekty domów parterowych o metrażu nieprzekraczającym 100 m2. W ofertach biur architektonicznych z powodzeniem znajdziemy projekt domu z dachem płaskim, którego budowa zamknie się w kwocie 2 800 zł/m2 powierzchni użytkowej. Budynki o bardziej skomplikowanej bryle i większym metrażu mogą być nieco droższe (od 3 300 zł/m2). Najdroższe pozostają domy z płaskim dachem, zagospodarowanym zielenią bądź basenem. Jest to poniekąd związane z większym ciężarem budynku. Większa masa wymusza budowę masywniejszych fundamentów i grubszego stropodachu żelbetonowego. To z kolei dodatkowo podnosi koszty całej inwestycji. Oczywiście cena za metr kwadratowy jest bardzo przybliżona. Jeżeli chciałbyś obliczyć koszt budowy bardziej dokładnie, polecamy raczej skorzystanie z internetowego kalkulatora budowlanego.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Warto jednak podkreślić, że standardowy dom z płaskim dachem to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Stropodach będzie tańszy w budowie niż alternatywny dach wielospadowy. Zwarta bryła budynku oraz brak skosów na górnej kondygnacji jeszcze bardziej uatrakcyjnią stosunek kosztów inwestycyjnych do przestrzeni użytkowej. W ofertach biur architektonicznych znajdują się ciekawe projekty domów parterowych, których kosztorysy wyglądają bardzo obiecująco. Jednak przed zakupem projektu warto wykonać własne kalkulacje.

Osobnym tematem jest kwestia znalezienia odpowiedniego wykonawcy – takiego, który z jednej strony wybuduje dom z zachowaniem najwyższych standardów budownictwa, a z drugiej w atrakcyjnej cenie. Gdzie znaleźć takie firmy? Najlepiej zebrać kilka ofert z rynku i dopiero potem podjąć decyzję. Najłatwiej zrobić to korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Otrzymasz atrakcyjne oferty od firm budowlanych i samodzielnie dokonasz wyboru wykonawcy.

Płaski dach to rozwiązanie niemalże dla wszystkich dachów i inwestorów. Jest to także mniej kosztowna opcja
Domy z płaskim dachem - koszty budowy, ciekawe projekty

Czy dom z płaskim dachem może wybudować każdy inwestor ?

Niestety nie. Źródłem największych ograniczeń są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem projektu budowlanego. Wiele miejscowych planów narzuca na inwestora budowę dachów kilkuspadowych. W niektórych lokalnych dokumentach odnajdziemy nawet wymagany kąt nachylenia połaci. Zdecydowana większość gotowych projektów domów uwzględnia budowę dachów dwu- lub wielospadowych. Nic zatem dziwnego, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego często wymuszają na inwestorach właśnie taką formę zwieńczenia budynku. Mimo wszystko nowoczesne domy z płaskim dachem cieszą się coraz większą popularnością. Władze gminne coraz częściej modernizują plany zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając budowę stropodachów. Dlatego warto zasięgnąć stosownych informacji we własnym urzędzie. Jeśli nasza działka nie została objęta planami zagospodarowania przestrzennego, musimy przedłożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, który wskaże podstawowe wytyczne budowlane, obowiązujące na danym terenie.

Czy warto budować dach płaski?

W większości przypadków tak. Domy z płaskim dachem mogą wychodzić naprzeciw rozwiązaniom proekologicznym. Stropodach ma znacznie mniejszą powierzchnie niż jego kilkuspadowe odpowiedniki. Owe zmniejszenie rozmiarów wpływa na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego nowoczesne domy z płaskim dachem coraz częściej odpowiadają standardom budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego.

Kolejną zaletą płynącą z wyboru domu z płaskim dachem pozostają możliwości jego zagospodarowania. Projekty domów parterowych i piętrowych coraz częściej przewidują taką możliwość. Zielony dach będzie szczególnie funkcjonalny jeśli planujemy budowę na niewielkiej działce w centrum miasta. Dodatkowa roślinność poprawi mikroklimat i podniesie walory użytkowe całego budynku.

Stropodach daje też większe możliwości projektowe. Budynek może posiadać efektowną, a jednocześnie funkcjonalną kubaturę, która wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne. Dom z płaskim dachem może być zarówno rozwiązaniem dla inwestorów, którzy szukają oszczędności, jak i opcją dla osób z większym zasobem gotówki. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy coraz więcej ciekawych projektów (również z garażem), które odpowiadają potrzebom większości inwestorów. Dlatego warto przeanalizować tego typu rozwiązanie jako alternatywę dla domu z poddaszem użytkowym. Domy parterowe stają się bowiem coraz bardziej widocznym trendem w nowoczesnym budownictwie.

ikona podziel się Przekaż dalej