Adaptacja projektu gotowego

Nabycie gotowego projektu domu jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie generuje tak wysokich kosztów jak sporządzenie spersonalizowanego, indywidualnego projektu na zamówienie. Średnia cena gotowego projektu domu to wydatek od dwóch do trzech tysięcy złotych.

Jednak, aby móc na podstawie gotowego projektu zabrać się do budowy domu, należy przeprowadzić adaptację projektu. Oczywiście adaptacja projektu gotowego może być wykonana tylko przez osobę do tego uprawnioną – certyfikowanego architekta - i tylko w zakresie dokumentacji dołączonej do projektu. Każdy projekt jest objęty prawami autorskim, rzeczone prawa chronią go i w związku z tym zmiany nie mogą być dowolne.

Adaptacja projektu domu składa się z kilku części, które stanowią istotną część przygotowującą do uzyskania pozwolenia na budowę i późniejszej budowy. Adaptacja ma za zadanie przystosować ten projekt do konkretnych uwarunkowań działki na której ma stanąć budynek. Adaptacja projektu obejmuje swym zakresem dostosowanie go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz dostosowanie do stref obciążeń konstrukcyjnych. Adaptacja gotowego projektu może również obejmować zmianę usytuowania okien, ich liczbę a także poprawki kosmetyczne czy na przykład nieznaczną zmianę szerokości budynku.

Przy nabyciu projektu gotowego należy bezwzględnie sprawdzić jakich zmian można w nim dokonać. Niejednokrotnie może się okazać, że zmiany które chcielibyśmy wprowadzić w ogóle nie będą możliwe do przeprowadzenia. Miarodajna jest tutaj dokumentacja projektu gotowego.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Warto wiedzieć, że adaptacja projektu to także przystosowanie do warunków działki na której ma stanąć dom jednorodzinny. Ważne jest usytuowanie, odległość od granicy działki oraz spełnienie wszelkich wytycznych w zakresie przyłączenia do kanalizacji, instalacji elektrycznej i gazowej. Do pozwolenia na budowę oprócz samego projektu należy bowiem dołączyć opis techniczny instalacji wykonany przez projektanta.

Jeśli zdecydujemy się na wysoce oryginalny projekt gotowy, w którym zastosowano innowacyjne, nieznane w kraju rozwiązania techniczne, musimy liczyć się z koniecznością dołączenia specjalistycznej opinii. Te i inne kwestie reguluje szczegółowo ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Adaptakcja projektu mieszkania lub domu to usługa o wiele tańsza niż przygotowanie projektu od podstaw. Dzięki temu projekt jest dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Ile kosztuje adaptacja projektu i jak ją przeprowadzić?

Ile kosztuje adaptacja projektu ?

Koszt adaptacji projektu gotowego może być bardzo różny. Przygotowanie i wdrożenie projektu indywidualnego jest jednak nieporównywalnie droższe.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego można kupić w licznych biurach i pracowniach architektonicznych, również on-line. Standardowy projekt gotowy można nabyć w cenie od 1.500 do 3.000 złotych. Cena zależy naturalnie od wielu różnych czynników, przy czym najważniejsze są parametry domu.

Cena zależy od powierzchni całkowitej,  powierzchni użytkowej domu, powierzchni garażu (o ile go przewidziano) oraz między innymi od wysokości budynku. Na różnice w cenie ma także wpływ typ zabudowy - czy ma to być budynek parterowy czy piętrowy, powierzchnia dachu, a także liczba przewidzianych w projekcie pomieszczeń.

Zasadniczo przy adaptacji projektu gotowego cena jest ustalana indywidualnie, w zależności od projektu i od spektrum zmian, które będzie musiał wprowadzić projektant. Im mniej zmian tym tańsza adaptacja.

Istnieją firmy, które oferują swoje usługi w cenie od 1.500 zł, jednak najczęściej dotyczy to tylko pakietu podstawowego, obejmującego plan zagospodarowania terenu oraz dostosowanie do warunków terenowych. Rzeczywisty koszt adaptacji projektu jest więc dużo wyższy i zaczyna się od około 2500 zł. Najdroższe są zmiany wynikające z konieczności zmiany konstrukcji budynku. Najtańsze dotyczą zmian kosmetycznych takich jak na przykład kolor elewacji.

Tak jak było wspomniane wyżej, dokumentacja dołączona do projektu gotowego obejmuje kanon zmian które można wprowadzić bez zgody autora projektu. W razie gdyby plany adaptacji wykraczały poza dopuszczone w dokumentacji, można starać się o zgodę na wprowadzenie dodatkowych. Taka usługa w zależności od biura projektowego jest płatna lub bezpłatna. Dodatkowo w wielu biurach architektonicznych jest możliwość bezpłatnej wyceny adaptacji projektu - tak więc można wybrać najatrakcyjniejszą ofertę.

Co jeszcze warto wiedzieć o adaptacji projektu domu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to oszczędność czasu i pieniędzy. Na rynku dostępne są tysiące rozwiązań, także każdy może znaleźć coś dla siebie. Gotowe projekty domów stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla projektów indywidualnych. Dostępne wizualizacje domów opartych na gotowych projektach, dają wyobrażenie jak dom będzie wyglądał po wybudowaniu.

Adaptacja projektu gotowego pozwala natomiast zrealizować go w konkretnym miejscu, na konkretnej działce. Przy opcji projektu gotowego inwestor ma możliwość wyboru pomiędzy małymi, funkcjonalnymi domami jednorodzinnymi a także domami piętrowymi o dużej powierzchni z pojedynczym lub nawet z podwójnym garażem. Wybór jest przeogromny.

W czasie adaptacji warto porozmawiać z firmami budowlanymi, które miałyby taki dom w późniejszym czasie wybudować. Pamiętaj jednak, że warto zebrać z rynku przynajmniej kilka ofert i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o współpracy z konkretną firmą. Jak to zrobić bez obdzwaniania dziesiątek firm? Wypełnij ten formularz i skorzystaj z naszej bezpłatnej pomocy przy kontaktach z wieloma wykonawcami.

Zaletą tego typu rozwiązania jest także fakt, ze można obejrzeć inne realizacje na podstawie wybranego projektu a nawet dopytać się o szczegóły inwestora który etap realizacji ma już za sobą.

Biura i pracownie projektowe oferują znacznie więcej. Dostępne są gotowe projekty garaży, domków letniskowych oraz budynków gospodarczych. Znalezienie odpowiedniej firmy nie nastręcza żadnych trudności. Nabycie i adaptacja projektu gotowego to dobry pomysł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii projekty domów