Projekt budowlany na zamówienie

Czasami zdarza się tak, iż każdy projekt budowlany, który jest przez nas przeglądany, nie do końca nam odpowiada. Nie pasuje nam liczba lub rozkład pomieszczeń bądź też układ tarasu. Ponadto zdarza się również sytuacja, kiedy w wybranych projektach brakuje nam jeszcze pracowni, garażu bądź też innego pomieszczenia, które w naszej ocenie jest niezbędne. Na szczęście istnieje możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu jednorodzinnego.

W tym przypadku mamy dwie możliwości do wyboru. Pierwszą z nich jest projekt budowlany domu jednorodzinnego, który będzie niepowtarzalny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt takiego projektu będzie bardzo wysoki. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno to, iż projekt budowlany jest całkowicie niepowtarzalny. Jeżeli jednak chcemy, aby koszt za własny plan domu był niższy, możemy zdecydować się na dalsze powielanie takiego projektu. Wtedy koszt wynajęcia architekta do stworzenia indywidualnego projektu będzie dla nas korzystniejszy.

Ile kosztuje projektant domu?

Zanim dowiemy się, ile kosztuje projektant domu, warto wcześniej sprawdzić, jaki koszt poniesiemy z tytułu zamówienia gotowego projektu. W zależności od metrażu, a także stylu budynku, cena za gotowy plan domu jednorodzinnego będzie wahać się od ok. 2 tys. złotych do nawet 5 tys. złotych. Oczywiście zdecydowanie wyższa cena będzie projektu piętrowego domu z dwoma garażami, który również będzie zawierać propozycję wykończenia wnętrz.

Jeżeli jednak interesuje nas to, ile kosztuje projektant wnętrz, ponieważ chcemy zlecić mu zaprojektowanie własnego domu jednorodzinnego, to minimalna cena zacznie się od ok. 3-4 tys. złotych wzwyż. Jednak oczywiście ostateczna cena zależy od samego architekta, a także co dokładnie będzie zawarte w danym projekcie.

Przykładowa cena indywidualnego projektu budowlanego

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, ile bierze architekt lub biuro architektoniczne za zrobienie projektu, dobrze jest prześledzić kilka znanych firm. Dzięki temu będziemy mieli porównanie, czy proponowana cena za plan budynku mieszkalnego jest wysoka, czy jednak okaże się atrakcyjną stawką. Dlatego w rozeznaniu cenowym pomoże poniższe zestawienie.

Przykładowe ceny za zaprojektowanie domu jednorodzinnego przez architekta na specjalne zamówienie

Architekt lub biuro architektoniczne oraz rodzaj usługi

Cena

Archon plan domu jednorodzinnego o powierzchni do 180 metrów kwadratowych

7380,00 zł

Archon zrobienie projektu domu jednorodzinnego o powierzchni od 180 do 220 metrów kwadratowych

12 300,00 zł

Archon zrobienie projektu domu jednorodzinnego o powierzchni powyżej 220 metrów kwadratowych

Od 12 300,00 zł wzwyż

UArchitekta zrobienie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego

Od 6900 złotych brutto

Przeprojektowanie fundamentów

Już od 500 złotych

Doprojektowanie poddsza

Już od 1000 złotych

Doprojektowanie piwnicy

Już od 1000 złotych

Zmiany w liczbie okien w istniejącym już projekcie

Od 100 zł/szt.

Projektowanie domu i ceny projektów, od czego zacząć projektowanie domu jednorodzinnego, czym zajmuje się architekt i co leży w ramach jego obowiązków
Jaki zakres usług obejmuje projektowanie domu przez architekta, czy po wykonaniu projektu domu można domówić poprawki

Jak widzimy powyżej, istnieje możliwość, aby złożyć zamówienie na zaprojektowanie całkowicie nowego domu, jak i również domówić poprawki w istniejącym już projekcie budowlanym. Może się okazać, iż projekt indywidualny od zera nie jest wcale konieczny, ponieważ po drobnych modyfikacjach konkretnego planu, będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Zaletą takiego rozwiązania będzie niewątpliwie niższy koszt za dopasowanie projektu pod własne preferencje. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły z projektami domów.

Co obejmuje zaprojektowanie domu jednorodzinnego

Architekt, który gwarantuje nam przygotowanie indywidualnego projektu budowlanego, w ramach usługi oferuje cały zakres potrzebnych dokumentów. W skład projektu wchodzi również projekt instalacji elektrycznej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. Oprócz tego do zamówienia dołączony jest projekt konstrukcyjny wraz z podstawowym wykazem materiałów budowlanych.

Oczywiście każdy projekt indywidualny jest wykonany zgodnie z prawem. Potwierdza to przede wszystkim potwierdzenie przynależności architekta do Izby Architektów. Jest to ważny dokument, oprócz uprawnień, jakie posiadać musi każdy architekt, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że projekt jest zgodny z polskim prawem. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy konkretny architekt rzeczywiście będzie w stanie przedstawić odpowiednie uprawnienia. Cała dokumentacja powinna być przedstawiona w formie kserokopii.

Projekt indywidualny - co warto wiedzieć

Wiedząc już mniej więcej, ile kosztuje projektant domu, a także ile bierze architekt za poszczególne zmiany w projekcie, będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi. Na pewno oprócz tego, będzie nas interesować to, ile kosztuje pozwolenie na budowę, czy też ile można dobudować do domu bez pozwolenia. Patrząc na pierwsze pytanie, to wszystko zależy, czy projekt indywidualny dotyczy wyłącznie domu mieszkalnego, czy będzie znajdować się w nim również pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli chcemy prowadzić firmę w naszym domu, to musimy liczyć się z opłatą skarbową w wysokości 1 zł/m2. Ostatecznie jednak opłata skarbowa, jaką bierze urząd, nie może przekroczyć 539 złotych.

Natomiast zastanawiając się nad tym, jak dużą dobudowę możemy wykonać na samo zgłoszenie, to według Prawa Budowlanego, powierzchnia nowej konstrukcji nie powinna przekroczyć 35 metrów kwadratowych. Jednak w takim przypadku należy również spełnić warunek, aby takich obiektów na samo zgłoszenie nie było więcej niż 2 na każde 500 metrów kwadratowych działki budowlanej. Wiedząc już, ile bierze architekt za projekt indywidualny, a także patrząc na możliwości z modyfikacją istniejącego już budynku, na pewno podjęcie słusznej decyzji nie będzie już takie skomplikowane.

ikona podziel się Przekaż dalej