Projekty domów jednorodzinnych - czym się warto kierować przy wyborze projektu?

1. Plany domów jednorodzinnych a wielkość działki

Projekty domów jednorodzinnych są ściśle powiązane z wielkością oraz usytuowaniem działki. Nie możemy sobie dowolnie planować, w jaki sposób będzie wyglądał nasz dom, ponieważ budynek musi spełniać wszystkie prawa zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli stoimy przed wyborem miejsca na budowę, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mają wyglądać wymarzone plany domów, ponieważ może się okazać się, że na przykład w niektórych regionach nie jest możliwe wybudowanie domów z dachem płaskim, gdyż w danym miejscu przewidywane są duże opady śniegu, które zagrażałyby bezpieczeństwu mieszkańców tego budynku.

Nie mając jeszcze działki, możemy teoretycznie kierować się wymarzonym projektem. Jednak w rzeczywistości często kryją się za tym również pewne ograniczenia finansowe, dlatego musimy liczyć się z pewnymi ustępstwami, tak by spełniać wymogi narzucone przez prawo.

Osoby posiadające teren pod zabudowę muszą dostosować do niego projekt domu. Przykładowo muszą to być projekty domów parterowych na wąską działkę. Wiadomo, że budynek nie może zajmować całej działki, ale znajdować się również w określonej odległości od ogrodzenia. Stąd też widzimy pewne ograniczenia dotyczące powierzchni. Innym rozwiązaniem na wąską działkę będą projekty domów z poddaszem. W ten sposób zachowujemy podobną kubaturę przy mniejszej powierzchni całego budynku. Warto wziąć pod uwagę także domy parterowe na wąską działkę z garażem.

2. Projekty domów z płaskim dachem lub spadzistym

Coraz częściej projekty domów nowoczesnych zawierają w sobie płaski dach lub uzwzlęgniają niewielki kąt nachylenia dachu. Jednak już wiemy, że również takie plany domów jednorodzinnych są uzależnione od Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, pamiętajmy, że do wyboru mamy również interesujące projekty domów z poddaszem użytkowym. W ten sposób zyskujemy dodatkową kondygnację, którą możemy z czasem sobie zagospodarować. Oczywiście musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki projekt domu z poddaszem będzie spełnieniem naszych marzeń?

Domy z poddaszem użytkowym mogą posiadać zadaszenia spadziste w różnej formie. Gotowe projekty domów muszą zawierać w sobie konkretne rozwiązania, na które się zdecydujemy. Przy wyborze dachówki zmieni się rozkład więźby dachowej, która zresztą będzie musiała znieść zdecydowanie większe obciążenie. Dodatkowo musimy zdecydować, czy interesuje nas zwykły dwuspadowy dach, czy o bardziej skomplikowanej strukturze. Wszelka obecność lukarn, facjat oraz innych załamań na połaci dachowej powoduje że budynek staje się ciekawszy. Bardziej skomplikowany projekt domu z poddaszem, wiąże się również z wyższą ceną budowy takiego dachu.

3. Gotowe projekty domów - powierzchnia i rozplanowanie pomieszczeń

Większość z nas marzy o dużym, przestronnym domu, w którym będziemy czuć się w pełni swobodnie i komfortowo. Zanim zaczniemy przeglądać projekty domów parterowych bądź projekty domów z poddaszem użytkowym o maksymalnej powierzchni użytkowej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki metraż na pewno jest nam potrzebny.

Przy dużej liczbie domowników, plany domów z większą ilością pomieszczeń, a nawet wybudowanie przynajmniej dwóch kondygnacji, będzie miało duży sens. Nie zapominajmy jednak, że budujemy domy na długie lata, a nawet na całe życie. Sporą tendencją jest to, że dorosłe dzieci, wyprowadzają się z domu, osiedlając się w innych miastach, a nawet krajach. Już dawno minął układ rodziny wielopokoleniowej, która mieszkała w jednym domu. Teraz każdy ceni swoją niezależność i całkowitą samodzielność. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno tak duży dom, będzie potrzebny również, gdy wszystkie dzieci postanowią go opuścić?

Ponadto projekty domów jednorodzinnych o bardzo dużych kubaturach zobowiązują do większych kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Nie chodzi o samo sprzątanie, chociaż również takie czynności w podeszłym wieku staną się bardziej kłopotliwe. Powinniśmy mieć na uwadze koszt ogrzewania czy też zużycie energii elektrycznej. W pewnym momencie może okazać się, że koszty utrzymania budynku są dla nas za wysokie. Dlatego przeglądając plany domów jednorodzinnych, zwracajmy uwagę również na aspekty ekonomiczne.

4. Projekty domów z jednorodzinnych z garażem dwustanowiskowym lub jednostanowiskowym

Samochodów przypadających na jedną rodzinę przybywa, a nie ubywa. Taką tendencję możemy zauważyć już od pewnego czasu. Dlatego, jeżeli każdy lub przynajmniej większość z domowników posiada prawo jazdy, możemy domyślać się, że w końcu na posesji znajdą się dwa samochody. To jest dobrym moment na to, by podjąć decyzję, czy szukamy projektu domu z garażem dwustanowiskowym, czy wystarczy nam garaż z jednym stanowiskiem. Alternatywą dla drugiego stanowiska garażowego może być wiata samochodowa. Takie rozwiązanie może się okazać w pełni skuteczne. Jednocześnie jego zaletą jest niższa opłata podatkowa za budynek jednorodzinny.

Gotowe projekt domów - szeroki wybór możliwości

5. Projekty domów nowoczesnych

Wielu inwestorów prywatnych zaczyna odchodzić od tradycyjnego budownictwa, przekierowując się na projekty domów nowoczesnych. Nowoczesne budynki wyróżniają się raczej prostą bryłą, płaskim dachem, ale przy jednoczesnym zastosowaniu niestandardowych materiałów. To właśnie dlatego projekty domów nowoczesnych zawierają w sobie liczne przeszklenia, kilkupoziomowe tarasy, możliwość urządzenia ogrodu na zadaszeniu.

Dodatkowo projekty domów nowoczesnych są ergonomiczne, a także nastawione na ekologiczne wykorzystywanie naturalnych zasobów energii. Dzięki temu domy budowane według nowoczesnych technologii są tańsze w użytkowaniu. Ponadto można korzystać z wielu różnych dofinansowań na realizację takich projektów. Jednym z banków, w których można ubiegać się o kredyty z dopłatami jest Bank Ochrony Środowiska. Dofinansowanie wykorzystuje się na alternatywne pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii, pomijając w ten sposób paliwo stałe jako główne źródło energii cieplnej. Takie projekty domów świetnie nadają się na wąską działkę i występują także w wersji z garażem.

6. Plany domów jednorodzinnych tradycyjnych

Nadal wśród projektów największą popularnością cieszą się tradycyjne projekty domów jednorodzinnych. Dzieje się tak, ponieważ większość osób jest przyzwyczajona do klasycznych brył, a także z dużą ostrożnością decyduje się na wszelkie drastyczne zmiany. Ponadto klasyczne projekty domów parterowych i piętrowych są znacznie tańsze w budowie. Wielu inwestorów wie, jakich prac może się spodziewać, a także często posiada kontakty do sprawdzonych fachowców. Jest to niezwykle ważny aspekt, jeżeli będzie nam zależeć na bezproblemowym przebiegu budowy.

Ponadto w Internecie, jak i również wielu innych źródłach, dysponujemy znacznie większym zapleczem merytorycznym na temat budowy tradycyjnej. Można się o tym przekonać, przeglądając fora internetowe, w których przebieg inwestycji komentują przyszli właściciele budynków jednorodzinnych. Często mimo proponowanych innowacyjnych rozwiązań i materiałów, ostatecznie decydują się na znane im techniki, które już od wielu lat są stosowane przez ekipy budowlane.

7. Projekty domu z poddaszem

Projekt domu z poddaszem jest bardzo dobrą propozycją domu mieszkalnego w przynajmniej kilku sytuacjach:

- Kiedy liczba domowników wynosi przynajmniej kilka osób - dzięki temu na takiej samej powierzchni działki, zyskujemy dodatkowe metry użytkowe, a ponadto każdy z domowników może mieć swój pokój lub przynajmniej kącik prywatności.

- Gdy dysponujemy niewielką działką budowlaną  - posiadając pod zabudowę niewielką działkę budowlaną projekty domów parterowych nie zdadzą egzaminu. Tym bardziej, jeżeli będzie nam zależeć na zachowaniu odpowiedniej powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Rozwiązaniem w takich okolicznościach jest wyciągnięcie kolejnej kondygnacji, której rolę pełnić może poddasze.

- Gdy chcemy podzielić dom na część dzienna oraz nocną  - przeglądając niejeden projekt domu z poddaszem, możemy zauważyć, że poszczególne kondygnacje są podzielone na część dzienną i nocną. Na parterze mamy salon, kuchnię, garderobę, łazienkę oraz wszelkie pomieszczenia gospodarcze. Natomiast na poddaszu znajdują się najczęściej sypialnie dorosłych oraz pokoje dziecięce. W ten sposób możemy oddzielić nasze życie, na spokojny nocny wypoczynek od codziennego chaosu. Jest to nie tylko praktyczne, ale również bardzo wygodne rozlokowanie pomieszczeń.

- Kiedy chcemy poddasze zagospodarować dopiero w późniejszym czasie całej inwestycji - nie zawsze dysponujemy odpowiednią kwotą, by jednorazowo wybudować dom, a następnie go całkowicie urządzić. Projekty domów z poddaszem użytkowym bardzo często nie zawierają na poddaszu żadnego rozkładu pomieszczeń. Inwestorzy mogą już od samego początku wiedzieć, co ma znajdować się na poddaszu lub będą woleli wstrzymać się z podjęciem takiej decyzji. Czasami projektu domów z poddaszem użytkowym na kondygnacji pod zadaszeniem zawierają pracownię, biuro lub pomieszczenie o innym charakterze. Jest to dobre rozwiązanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą pod domowym adresem zamieszkania.

8. Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych zwane są również projektami domów kanadyjskich. Wyróżniają się przede wszystkim znacznie większą powierzchnią, a także rozlokowaniem wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Koszt budowy takiego domu jest zdecydowanie wyższy od kosztu, jaki przedstawia projekt domu z poddaszem. Powodem jest większa powierzchnia połaci dachowej, która w zależności od wyboru materiału może wynieść od 20 do 40% kosztów całej inwestycji.

Jeżeli jednak nie potrzebujemy wcale dużego domu, to projekty domów parterowych mogą okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Mogą one wyróżniać się powierzchnią użytkową wynoszącą od 50 do 100 metrów kwadratowych. Wiele osób może nie mieć świadomości, po co budować taki nieduży dom jednorodzinny, skoro można przecież skorzystać z możliwości zakupu mieszkania. Jednak nawet niewielki domek z własnym ogrodem jest wygodniejszy i przyjemniejszy w użytkowaniu niż mieszkanie w bloku.

Często takie projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni nazywane są również domkami dla singli lub domkami całorocznymi. Są one co prawda nieduże, ale w swoim wyposażeniu posiadają dokładnie wszystko, czego potrzebują. Warto także okreslić, czy interesuje nas taki projekt domu z garażem czy bez garażu.

Projekty domów z kosztorysem

9. Projekty domów z kosztorysem w systemie zleconym

Wybierając projekt domu z poddaszem lub projekty domów parterowych, zwróćmy uwagę, czy plan zawiera dołączony kosztorys. Mogą to być rozmaite zestawienia, które jednak obrazują nam mniej więcej, ile będzie nas kosztować budowa domu. Dostępne są między innymi projekty domów z kosztorysem w systemie zleconym. Kosztorys w takich okolicznościach szacuje wydatek, jaki poniesiemy, gdy budowę domu powierzymy jednej firmie zajmującej się wszystkimi pracami. W zestawieniu znajduje się również suma zawierająca zakup wszystkich potrzebnych materiałów. Najczęściej takie kosztorysy są podawane w cenach netto.

10. Projekty domów z kosztorysem w systemie gospodarczym

Dostępne są także projekty domów z kosztorysem w systemie gospodarczym. Taki system polega na samodzielnym planowaniu wszystkich prac, wynajmowaniu różnych ekip budowlanych. Inwestor również większość prac wykonuje we własnym zakresie. Dzięki temu budowa domu jest znacznie tańsza. Szacuje się, że można zaoszczędzić od 20 nawet do 35%. Kosztorys w systemie gospodarczym również jest podany o wartościach netto.

Plany domów jednorodzinnych - podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie porady, powinniśmy już inaczej patrzeć na gotowe projekty domów. Chociaż jest to inwestycja na całe życie, więc mamy prawo kierować się naszymi marzeniami, nie powinniśmy zapominać również o tym, że na każdym etapie musimy być przygotowani na zderzenie się z rzeczywistością.

Dlatego z dużą dozą ostrożności i rozsądku dobierajmy projekty domów parterowych bądź projekty domów z poddaszem użytkowym. Ponieważ musimy zdecydować nie tylko, w jaki sposób będzie wyglądał nasz przyszły dom, ale również czy podołamy ze wszystkimi kosztami budowy. Powinniśmy sprawdzić, czy nie ma żadnych przeszkód do budowy domu o konkretnej bryle, a także o wyznaczonej przez nas powierzchni użytkowej. Jak już wspomniano, projekty domów nowoczesnych, nie we wszystkich regionach Polski spotkają się z aprobatą Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Wybierając dla siebie dogodne projekty domów, przeanalizujmy każdy szczegół. Wyobraźmy sobie, jak będzie wyglądało użytkowanie budynku każdego dnia. Sprawdźmy jakie są preferowane formy ogrzewania - czy mają to być tradycyjne kotły na paliwo stałe, czy system ogrzewania przy użyciu energii odnawialnej. Zastanówmy się, czy domy z poddaszem użytkowym będą dla nas dobrym rozwiązaniem, w późniejszym inwestowaniu w urządzanie mieszkania. Czy chcemy zaadaptować strych jeszcze na samym początku całej budowy?

Pamiętajmy, że gotowe projekty domów są jednymi z licznych rozwiązań, które są udostępniane przez architektów. Jeżeli podoba nam się konkretny projekt domu z poddaszem lub domu parterowego, ale mamy pewne wątpliwości co do niektórych elementów, pamiętajmy o możliwości dokonywania poprawek. Oczywiście wszelkie zmiany w projekcie będą pociągały za sobą dodatkowe koszty. Możemy również zamówić indywidualne projekty domów nowoczesnych lub tradycyjnych. Dzięki temu zmiany w projekcie nie będą potrzebne, natomiast takie plany domów są wykonywane według naszych indywidualnych preferencji. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli dysponujemy działką budowlaną, która nie pozwala nam na standardowe budownictwo mieszkaniowe. Plany domów są dostosowane do Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Wybierzmy sprawdzonego oraz zaufanego architekta. Wiedząc, że możemy z nim współpracować na każdym etapie budowy, unikniemy wszelkich nieporozumień dotyczących ewentualnych zmian. Jednak zatwierdzony projekt domu z poddaszem lub domu parterowego powinien być już niezmienną podstawą każdej prywatnej inwestycji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii projekty domów