Zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych

Zakup gotowego projektu domku jednorodzinnego jest bardzo korzystny pod względem finansowym. Gotowe projekty są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki, które tworzy się na indywidualne zamówienie. Dodatkowym atutem gotowego projektu jest ogromny wybór.

Każda pracownia czy biuro dysponują setkami gotowych projektów – nie ma problemu z tym, żeby wybrać projekt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gotowe projekty domów są sprawdzone i wykonane przez sztab specjalistów. Zatem ich zakup powinien być zatem w pełni bezpieczny.

Przed zakupem konkretnego, gotowego projektu domu jednorodzinnego powinniśmy zapoznać się z orientacyjnym cennikiem budowy. Pamiętajmy, że koszty będą tym większe, im bardziej skomplikowana będzie konstrukcja domu. Już sam kształt dachu może zmienić koszty budowy o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatem warto wybierać prosty projekt z dachem dwuspadowym. Dzięki temu nie będziemy negatywnie zaskoczeni w trakcie budowy.

Drugą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed zakupem gotowego projektu domu jednorodzinnego jest zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego. Czasem zdarza się, że nieświadomy inwestor kupuje projekt, który jest niezgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W tym wypadku pozostaje jedynie wprowadzenie modyfikacji do planu, bądź zakup całkiem nowego projektu. Może się to związać z licznymi opóźnieniami, a także ze znacznym zwiększeniem całkowitych kosztów budowy.

Jak wybrać architekta lub pracownię?

W projekcie ujęty jest praktycznie każdy element przyszłego budynku"/>Jednym z najważniejszych kwestii decydujących o wyborze jest doświadczenie. Wybierajmy biura sprawdzone, które działają na naszym rynku od wielu lat. Przed wyborem miejsca zakupu projektu, warto zasięgnąć informacji na jego temat. Opinie o biurach projektowych, czy też o architektach znajdziemy na forach i niezależnych stronach internetowych – poświęconych danej branży.

Pamiętajmy, że koszt zakupu gotowego projektu domu będzie kroplą w morzu – w porównaniu z późniejszymi kosztami budowy. Zatem warto wybrać sprawdzony projekt z pewnego źródła.

Czym kierować się przed wyborem miejsca zakupu projektu?

Nie ma szczególnego znaczenia czy kupimy gotowy projekt u architekta, w biurze czy też w pracowni architektonicznej. Najważniejsze jest to, aby miejsce zakupu gwarantowało najwyższą jakość wykonania i było sprawdzone. Najlepiej wybierać doświadczone, renomowane firmy i biura, które oferują dodatkową pomoc – np. poprzez konsultacje z kosztorysantem.

Pamiętajmy, że zakup projektu w najlepszej pracowni, nie zwalnia nas z konieczności obejrzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Informacje o owych planach możemy wziąć ze sobą do biura projektowego i skonsultować z wykwalifikowanym, uprawnionym architektem, który pomoże nam w wyborze najodpowiedniejszego, gotowego projektu.

Przypominamy, że jeżeli chciałbyś obliczyć koszty budowy Twojego domu, możesz to zrobić na kalkulatorze kosztów budowy.

ikona podziel się Przekaż dalej