Projekt domu – nowoczesna stodoła

Wygląd i parametrynowoczesnej stodoły

Nowoczesna stodoła to obecnie najmodniejszy rodzaj projektów jednorodzinnych, zarówno parterowych jak i z poddaszem użytkowym. Dużą popularność zawdzięcza wysokim walorom estetycznym oraz połączeniu przestronnych wnętrz z niskimi kosztami budowy. Prosta bryła budynku przypomina kształtem prostokątną, tradycyjną stodołę. To propozycja dla posiadaczy działki o minimalnych wymiarach: 16,70 m x 21,5 m. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi prawie 130 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 117 m2.

Dom pokryty jest dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 40°. W dachu nie ma żadnych okapów. Umieszczono w nim po obu stronach okna. Dzięki prostocie i braku wymyślnych konstrukcji dachu, a także drewnianej elewacji, wygląda minimalistycznie. Wysokość budynku wynosi 7,72 m. Prosta bryła budynku i konstrukcja dachu sprawiają, że projekt wpasuje się w każde otoczenie. Od frontu zlokalizowano wjazd do jednostanowiskowego garażu w bryle budynku, wiatrołap oraz jedno z okien strefy dziennej. W szczycie domu umieszczono duże okno. Od strony ogrodu większość ściany zajmują duże okna.

Rozkład i koszty budowy parterówki z poddaszem użytkowym

Ten nowoczesny dom jednorodzinny podzielono na strefy. Na parterze lewą stronę zajmuje garaż, z którego przechodzi się do pomieszczenia gospodarczego. Prawa strona to otwarta strefa dzienna z kuchnią i spiżarnią. Od garażu oddziela ją hal, klatka schodowa i łazienka. Naprzeciwko schodów na poddasze mieści się pokój, który można wykorzystać jako sypialnię lub gabinet. Taki plan domu zapewnia komfort użytkowania. Dzięki takiemu rozplanowaniu dźwięki z garażu nie przenikają do strefy mieszkalnej. Na poddaszu mieszczą się trzy sypialnie, z których jedna sąsiaduje z garderobą. Duża i modnie urządzona łazienka biało drewniana zapewnia komfort wszystkim mieszkańcom. Zlokalizowano tam także hal i niewielkie pomieszczenie gospodarcze.

Tego rodzaju projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym charakteryzują się doskonałym doświetleniem pomieszczeń. Nadzór inwestorski powinien jednak dopilnować, by dom został usadowiony tak, by wykorzystać maksymalnie naturalne oświetlenie. Dom wygląda lekko i nowocześnie. Proste linie dwuspadowego dachu i nieskomplikowana bryła domu na planie prostokąta sprawia, że tego rodzaju gotowe projekty domów jednorodzinnych są tanie w budowie. Szacowany kosztorys to około 158 tys. zł. Projekt przewiduje technologię energooszczędną, dzięki czemu będzie to dom tani w eksploatacji. Tego rodzaju projekty domów parterowych z poddaszem mieszkalnym wpiszą się idealnie w krajobraz podmiejski i wiejski. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z projektami domów jednorodzinnych.

Mały domek jednorodzinny

Parametry małego domku

Projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym do 100 m cieszą się nieustającym powodzeniem. Poddasza użytkowe zwiększają metraż i dają większe możliwości aranżacyjne. Projekty domów do 100 m mają także tę zaletę, że zazwyczaj nie wymagają dużej działki. Spośród projektów wyróżnia się mały domek o nowoczesnej sylwetce. Ta parterówka z poddaszem użytkowym może konkurować z domami piętrowymi. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wraz z kotłownią wynosi niewiele ponad 96 m2. Wysokość budynku to 8,29 m. Jest to propozycja odpowiednia na działkę o minimalnych wymiarach 17 x 16,2 m. Nadzór inwestorski nie będzie miał problemów z usadowieniem domu na działce, gdyż plan domu jest na bazie kwadratu. Prosta bryła budynku i dwuspadowy dach minimalizuje koszty realizacji. Dach nachylony jest pod kątem 42°. Lekko wystający okap nad ścianą frontową doskonale komponuje się z bielą fasady.

Mały dom parterowy z poddaszem w dużym ogrodzie, a także ceny, funkcjonalność, projekty, zastosowanie
Najlepsze projekty domów parterowych z poddaszem, czyli projekty, funkcjonalność, rozwiązania, moda, ceny

Od frontu umiejscowione zostało wejście główne do budynku i okna po jego obu stronach. Z tyłu domu znajduje się wyjście na taras. Chociaż domek ma okna średniej wielkości, to ich ilość zapewnia dobre naświetlenie. Jedyną ozdobą jest cegła klinkierowa zdobiąca wejścia i szczyt budynku. Na poddaszu okna szczytowe zamieniono na drzwi balkonowe. Daje to bardzo eleganckie, a równocześnie minimalistyczne efekty wizualne.

Rozkład i koszty budowy

Ten mały atrakcyjny dom ma bardzo przemyślany rozkład. Efektywnie wykorzystuje powierzchnię, dzieląc ją na strefy. Parter podzielono na pół z wejściem i holem pośrodku. Funkcjonalna strefa dzienna to salon z wyjściem na taras i otwarta kuchnia oraz łazienka po stronie gospodarczej. Część gospodarcza obejmuje dużą kotłownię i pomieszczenie gospodarcze. Na wprost wejścia do holu umiejscowiono schody na poddasze. Korytarz na poddaszu prowadzi do trzech oddzielnych sypialni oraz dużej łazienki.

Projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym do 100 m2 bez garażu są ciekawe i wykorzystują przestrzeń maksymalnie, by zapewnić kilkuosobowej rodzinie optymalne warunki. Te małe domki dają możliwość adaptacji poddasza na wygodne pokoje dla całej rodziny. Ten projekt domu jest ekonomiczny w budowie z kosztorysem 125 600 zł do stanu surowego zamkniętego. Parterówka jest także tania w eksploatacji, gdyż jest to projekt domu energooszczędnego. Projekty domów do 100 m2 są uniwersalne i z powodzeniem mogą być zlokalizowane w każdej przestrzeni.

Dom w stylu kolonialnym

Wygląd zewnętrzny i parametry

Styl kolonialny to propozycja domów jednorodzinnych dla osób ceniących nietuzinkowość, przytulność, a równocześnie elegancję i dostojność. Ten projekt spełni marzenia wszystkich poszukujących swojskich i przytulnych klimatów. Poddasza użytkowe doskonale się w to wpisują. Projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym w stylu kolonialnym zazwyczaj wymagają sporej działki. W tym przypadku powinna ona mieć wymiary ponad 20 m x 24 m. Dom wyróżnia się okazałą werandą prowadzącą do głównego wejścia. Okala ona parterówkę z dwóch stron. Zadaszenie werandy opiera się na kolumnach. W okna wstawiono wewnętrzne ramki. Nad nimi umieszczono gzyms ozdobny. Na poddaszu mieszkalnym ozdobą jest wykusz z dużym oknem. W połączeniu z elewacją z białych paneli i jasnoszarym dachem daje to bardzo ciekaw efekty wizualne. Plan domu umieszczono na prostokącie.

Mały dom parterowy z poddaszem w stylu kolonialnym, a także funkcjonalność, projekty, ceny
Najlepsze projekty domów parterowych z poddaszem, czyli projekty, rozwiązania, funkcjonalność, ceny

Styl kolonialny to zazwyczaj konstrukcja drewniano szkieletowa. Tak jest w przypadku tego projektu. Prosty dwuspadowy dach o kącie nachylenia 42° zdobi tylko wykusz z oknem. Dom nie jest mały, gdyż powierzchnia użytkowa wynosi ponad 163 m2. Z powodzeniem może w nim zamieszkać rodzina pięcio lub sześcioosobowa. Projekt domu przewiduje piwnicę o powierzchni 82 m2 co jest coraz rzadziej spotykane w gotowych projektach domów jednorodzinnych. Wysokość budynku to aż 9,67 m. Jest to więc wysoka parterówka. Z każdej strony budynku zlokalizowane są przeszklone drzwi i schody prowadzące na taras i do ogrodu. Z tego powodu wskazane jest posadowienie na działce znacznie większej, niż wymiary minimalne. Uroku dodają delikatne okiennice. Projekt ten doskonale wpisze się w zabudowę miejską i podmiejską.

Rozkład domu w stylu kolonialnym

Piwnica mieści cztery pomieszczenia, z których jedno przeznaczono na kotłownię. Pozostałe można dowolnie zaadaptować. Wejście główne prowadzi do holu, który dzieli parter na dwie części. Mieszczą się w nim schody na poddasze użytkowe. Po jednej stronie parteru mieści się salon z otwartą kuchnią. Projekt domu uwzględnia miejsce na wydzieloną część jadalnianą oraz kominek. Druga część parteru to pokój, który można przeznaczyć na gabinet lub sypialnię oraz duża garderoba. Całości dopełnia duża łazienka biało drewniana, która doskonale wpasowuje się w styl kolonialny.

Na mieszkalnym poddaszu zaprojektowano duży hol, po którego stronach mieszczą się trzy sypialnie oraz oddzielna, duża łazienka.  Projekt domu przewiduje ogrzewanie gazowe. Biorąc pod uwagę gotowe projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym - jednorodzinnych, nie jest to tania inwestycja jak małe domki. Kosztorys stanu surowego zamkniętego, lecz bez instalacji zamyka się w kwocie 457 304 zł.

Przedstawione gotowe projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym dostępne są w różnych wariantach w większości biur projektowych. Poddasza użytkowe dają ogromne możliwości aranżacyjne. Mogą różnić się kosztorysem, materiałem, wykończeniem lub rozkładem. Warto zdecydować się na projekty tanie w eksploatacji. Nadzór inwestorski musi dopilnować, by projekt był zgodny z uzyskanymi warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę.

ikona podziel się Przekaż dalej