Gruz budowlany, czyli odpady po remoncie

Każdy remont w domu kojarzy się z kurzem, pyłem i gruzem. O ile z tymi dwoma pierwszymi niedogodnościami można sobie poradzić tradycyjnym sprzątaniem, to z gruzem jest już więcej problemów. Czym właściwie są odpady budowlane? To wszelkie pozostałości po remoncie, których trzeba się pozbyć. Przede wszystkim mowa tutaj o gruzie czystym, czyli starych cegłach czy rozebranym betonie. Ich ilości nie pozwalają na to, aby gruz czysty umieścić w tradycyjnym koszu na odpady komunalne, a przede wszystkim zakazane jest to na skutek odrębnych przepisów prawnych. Odpad budowlany po remoncie może być składowany w dedykowanych dla niego miejscach, a śmieci komunalne nie są z pewnością tym miejscem.

Co jeszcze można wliczyć do gruzu budowalnego? Po remoncie problemem są stare płytki ceramiczne, łączenia cegieł z płytami gipsowo-kartonowymi czy inne śmieci powstałe na skutek działań budowlanych w domu i mieszkaniu. Gruz to także stare okna i drzwi czy rozbite szkło. Jak więc widać ilości odpadów budowlanych są ogromne, nawet jeśli remont obejmował tylko niewielkiej powierzchni kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Pozbycie się gruzu zgodnie z przepisami jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Wiedza na ten temat nie przysparza tyle problemów, jak informacja o tym przykładowo, ile pustaków na m2 jest potrzebne. Gdzie wyrzucać gruz w takim razie?

Gdzie i komu oddać gruz po remoncie?

Odpady budowlane jak już zostało wcześniej wspomniane, nie mogą być wyrzucane do śmieci komunalnych. Co więcej, nie można ich również wywozić do lasu czy innych terenów zielonych. Za takie postępowanie przewidziane są surowe kary finansowe. Dużym ułatwieniem obecnie są specjalistyczne firmy transportowe, które oferują swoje usługi właśnie w zakresie odbioru i wywożenia gruzu. Niewielką ilość gruzu można schować do worków i umówić się na konkretny dzień na odbiór odpadów. W przypadku dużych ilości gruzu można zamówić specjalne kontenery, do których będzie można codziennie składować odpad budowlany, a w razie potrzeby załadowany kontener zostanie przez firmę odebrany i opróżniony.

Takie rozwiązanie jest łatwe i przystępne cenowo. Nie trzeba się martwić tym, gdzie wyrzucać gruz czy gdzie wyrzucić farby po remoncie. To zadanie można spokojnie oddać wyspecjalizowanym firmom, a koszt takiej usługi z pewnością nie nadwyręży znacznie budżetu remontowego. Cena za wywóz gruzu jest i tak dużo mniejsza niż kara za nieprawidłowe jego składowanie czy, co gorsza, wywiezienie do lasu. Warto o tym pamiętać i nie narażać się na nieprzyjemności z tym związane. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem wywozu gruzu.

Gdzie wywozić gruz budowlany za darmo?

Każda gmina powinna oferować swoim mieszkańcom tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Jest to miejsce, w którym można oddać za darmo niepotrzebne rzeczy, w tym gruz budowlany. Aby wywozić do PSZOK-ów odpady, zwykle trzeba być mieszkańcem danej gminy. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to także miejsce, gdzie wyrzucić farby czy lakiery można również bez problemu. Usługa jest za darmo dla każdego, kto na własną rękę przywiezie odpady do miejsca składowania.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to także miejsce, gdzie można oddać inne niebezpieczne dla środowiska odpady jak przykładowo baterie czy sprzęt elektroniczny. Jest to duże ułatwienie dla mieszkańców gminy, ale także ochrona środowiska, ponieważ każdy śmieć na terenach zielonych czy wodnych może przysporzyć duże problemy ekologiczne.

ikona podziel się Przekaż dalej