Styropian czy wełna mineralna? Fachowiec nie powie ci wszystkiego
Wełna mineralna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały do ocieplania stropów. Czym najlepiej ocieplić strop drewniany a czym betonowy? Jakie są zalety i wady obu materiałów? Ile kosztuje ocieplenie stropu każdym z nich? Oto najważniejsze informacje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie stropu – rodzaje i materiały
To z jakiego materiału i w jakiej technice wykonano strop ma duży wpływ na dobór materiału i techniki ocieplenia. Mówiąc najogólniej możemy mieć do ocieplenia strop drewniany lub strop betonowy. Te ostatnie buduje się ze specjalnych pustaków (gęstożebrowe) lub z prefabrykowanych materiałów np. paneli lub płyt.
Strop betonowy można ocieplić styropianem, bezpośrednio na podłożu i zalewając go wylewką. Jeżeli jednak chcemy ocieplić wełną mineralną, to najlepiej położyć legary na betonie (po rozłożeniu folii paroizolacyjnej), a wełnę kłaść między legarami.
Wełna mineralna jest jednak lepsza jako materiał do ocieplania stropu drewnianego. Ocieplenie stropu wełną zapewnia nie tylko dobrą izolację przed ucieczką ciepła, ale barierę akustyczną. Poza tym elastyczna wełna lepiej dopasowuje się do nieuchronnych odkształceń na jakie narażona jest konstrukcja drewniana.
Kiedy i dlaczego ocieplać wełną lub styropianem?
Rodzaj stropu to tylko jeden z czynników, które powinno się brać pod uwagę dobierając materiał ociepleniowy. Dla wielu osób decydującym czynnikiem jest cena. Jeżeli chcemy tanio położyć izolację termiczną stropu, to styropian jest lepszą opcją. Wełna mineralna będzie druga w kolejności jeżeli chodzi o najtańsze i powszechnie dostępne materiały. Co jeszcze warto wiedzieć o doborze materiałów?
Na poddaszu nieużytkowym najlepiej ociepla się wełną mineralną. Możemy się też zdecydować na wełnę w granulacie lub celulozę. W pomieszczeniach, z których nie będziemy często korzystać można przeprowadzić nadmuch wełny na powierzchni stropu. Granulatem wełny ociepla się też stropodachy wentylowane. Natomiast niewentylowane najlepiej ocieplić styropianem o odpowiedniej wytrzymałości.
Wełną mineralną ociepla się w budynkach, w których konieczne jest zwiększone bezpieczeństwo pożarowe. Oczywiście wszystkie materiały używane do ociepleń muszą spełniać przynajmniej minimum normy, ale wełna mineralna należy do najbardziej odpornych na ogień oraz wysokie temperatury.
Kiedy najlepiej jest ocieplić strop wełną, a kiedy styropianem?
Wełna mineralna | Styropian |
---|---|
|
|
Styropian również nadaje się do ocieplania na poddaszu nieużytkowym. W tym przypadku decyduje nie tyle rodzaj poddasza co materiał stropu. Na stropie betonowym, w miejscu, które będzie rzadko uczęszczane nie musimy budować konstrukcji z legarów i układać wełny mineralnej. Warto natomiast zalać ocieplenie wylewką lub postarać się o bardzo twardy styropian i przykryć go płytami OSB albo deskami.
Jak przeprowadzić ocieplenie stropu?
Ocieplenie stropu zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze sposoby: ocieplenia stropu betonowego styropianem i stropu drewnianego wełną mineralną.
- Strop betonowy + styropian
Strop żelbetowy i wszelkie płaskie stropy betonowe można ocieplić kładąc podwójną warstwę płyty styropianowej. Warstwy powinno się układać na mijankę. Na stropie żelbetowym obciążamy materiał płytami chodnikowymi, cegłami lub deskami.
Dobrze jest wykończyć całość podłogą. Styropian może niestety przyciągać gryzonie, stąd potrzeba dodatkowego pokrycia materiału.
Grubość styropianu na strop betonowy będzie się różniła w zależności od materiału. Styropian grafitowy może mieć 20 cm, ale już zwykły styropian biały powinien mieć co najmniej 25 cm grubości.
W przypadku ocieplania nowego stropu betonowego styropianem lub jakiegokolwiek stropu betonowego wełną mineralną pamiętajmy o podłożeniu folii paroizolacyjnej pod izolację.
- Strop drewniany + wełna
Strop drewniany ma otwartą konstrukcję (wyjątkiem są stropy w starych domach posiadające pokrycie z polepy). Dzięki temu można ułożyć pierwszą warstwę wełny między belkami nośnymi, a drugą między kładzionymi w poprzek belek legarami.
Ocieplenie stropu nad pomieszczeniami o zwiększonej wilgotności wymaga położenia folii paroizolacyjnej pod wełnę. Na ostatniej warstwie wełny dobrze jest ułożyć folię wiatroizolacyjną, która zabezpieczy wełnę przed wywiewaniem. Nad tym zostawiamy szczelinę wentylacyjną o szerokości 3-6 cm. Całość wykańczamy pełnym deskowaniem lub przytwierdzając płyty OSB.
Grubość wełny, podobnie jak grubość styropianu, zależy od współczynnika przepuszczania ciepła materiału. Zwykle jest to 20-30 cm.
Czy można ułożyć ocieplenie tak, żeby belki konstrukcyjne stanowiły dekorację sufitu? Jak najbardziej. Wówczas do belek przybijamy deski, które będą tworzyły sufit i dopiero na nich układamy warstwy wełny mineralnej.
Ile kosztuje ocieplenie stropu?
Ceny materiałów i robocizny zależą od wielu czynników, można jednak orientacyjnie obliczyć ile kosztuje ocieplenie stropu zsumowując cenę przykładowego materiału i robocizny.
Jeżeli zależy nam żeby było tanio, to z pewnością styropian będzie pierwszym materiałem, który przychodzi na myśl. Nie tylko sam nie jest drogi, ale można go łatwo ułożyć we własnym zakresie. Z tego samego powodu koszt robocizny jest w tym przypadku niższy niż przy trudniejszych lub bardziej skomplikowanych technikach. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowy montaż ocieplenia może się skończyć nieszczelną izolacją, powstawaniem mostków cieplnych i cały wydatek oraz praca pójdą na marne. Dlatego czasem lepiej zdecydować się na zlecenie pracy fachowcom.
Wełna mineralna będzie nieco droższa, ale w dłuższej perspektywie może się okazać bardziej opłacalną inwestycją. Zwłaszcza jeżeli nasz strop wymaga dodatkowo izolacji akustycznej.
Ile kosztuje ocieplenie stropu? Porównajmy:
- Styropian EPS 100, lambda 0,036, grubość styropianu 20 cm – ok. 25-40 zł/m2
- Styropian grafitowy EPS 100, lambda 0,031, grubość styropianu 15 cm – ok. 35-40 zł/m2
- Wełna mineralna szklana, lambda 0,035, grubość maty 20 cm – ok. 50-60 zł/m2
- Robocizna – 30-50 zł/m2
Do kosztów należy doliczyć ewentualne dodatkowe materiały np. folię paroizolacyjną i wiatrochronną oraz koszt transportu. Ten ostatni zależy od odległości między miejscem zakupu a miejscem docelowym. Cena przewozu od kilometra może być liczona w zależności od wagi i objętości przewożonego materiału. W sumie może kosztować ok kilkudziesięciu do kilkuset złotych (biorąc pod uwagę, że kupujemy w rozsądnej odległości od miejsca docelowego).
Jak widać wybór czym ocieplimy poddasze i koszt ocieplenia zależy od wielu czynników. Nie ma materiałów idealnych, po prostu trzeba je dobrać do własnych potrzeb i możliwości. Najważniejsze jest odpowiednie wybranie materiału do rodzaju stropu i fachowe zamontowanie izolacji termicznej, żeby spełniała swoją rolę.
Źródła:
- Ocieplenie Stropu: Ile Kosztuje Za M2? https://wilda-corner.pl/ocieplenie-stropu-cena-za-m2, dostęp 26.11.2024
- Jaka wełna na poddasze? Na co zwrócić uwagę, wybierając ją? https://www.domoweklimaty.pl/czytelnia/jaka-welna-na-poddasze-na-co-zwrocic-uwage/, dostęp 26.11.2024
- Radosław Murat, Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego na poddaszu nieużytkowym, https://muratordom.pl/budowa/stropy-balkony-schody/zrob-ocieplenie-poddasze-nieuzytkowe-oto-jak-to-zrobic-aa-kv4e-2EY7-QHr1.html, dostęp 26.11.2024
- Jan Susmaga, Ocieplenie stropu betonowego i drewnianego. Czym najlepiej to zrobić? https://www.extradom.pl/porady/artykul-ocieplenie-stropu-co-daje-ile-kosztuje-i-jaki-material-wybrac-na-ocieplenie-stropu, dostęp 26.11.2024
Ceny materiałów na podstawie Izolacjegt.pl, oknopal.pl i styro24.pl