Czym dokładnie jest i jak powstaje strop Ackermana?

Strop Ackermana posiada dość prostą budowę. Składa się ze stalowego zbrojenia, pustaków ceramicznych oraz betonowej wylewki, zwanej nadbetonem. Do stworzenia tego typu konstrukcji konieczne jest deskowanie, które będzie obecne aż do czasu pełnego związania mieszanki betonowej, uwzględnione przez projekty domów budowanych w tej technologii. Montaż konstrukcji pod deskowanie bardzo ważnym etapem prac budowlanych i nie można go zaniedbać. Do prac nad rusztowaniem zaleca się zastosowanie stempli okrągłych. Ich minimalna średnica to 14 cm. Konieczne będą także poprzeczne rygle. Ich grubość nie powinna być mniejsza niż 4 cm. Rygle sprzęga się z deskami o minimalnej grubości 2,4 cm. Na tak przygotowanym rusztowaniu układa się deskowanie. Alternatywne podejście jest obecnie na topie – sprawdź jakie walory ma technologia szkieletowa, wszystko na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Elementem nośnym stropu Ackermana są wspomniane wcześniej belki zbrojeniowe, wyposażone w betonowe stopki. Pomiędzy stopkami układa się pustaki ceramiczne o wysokości 18 – 20 cm. Ułożone pustaki ceramiczne zostają zalane warstwą nadbetonu. Belki zbrojeniowe posiadają szerokość 7 cm. Montuje się je w rozstawie osiowym, co 31 cm.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przekrój nośny żebra jest czymś zupełnie odmiennym niż przekrój ścian pustaka ceramicznego. Przekrój pustaków ceramicznych nie jest wliczany w przekrój nośny żebra. Jest to charakterystyczna cecha stropów Ackermana.

Do budowy stropu przystosowanego pod budownictwo mieszkalne konieczny jest dokładny projekt. To w nim znajdują się wytyczne dotyczące rozpiętości stropów Ackermana, przekrój belek, wymiary zbrojenia, czy grubość warstwy nadbetonu. Projekt powinien zostać sporządzony przed doświadczonego architekta. Masz już architekta? Znajdź też kierownika budowy – wypełnij darmowy formularz i poczekaj na oferty od profesjonalistów z Twojego regionu.

Zalety stropów gęstożebrowych Ackermana

Strop Ackermana w całości powstaje na budowie. Do jego montażu nie musimy stosować ciężkiego sprzętu budowlanego. Prace montażowe nie są zbyt skomplikowane i bez większych trudności odnajdziemy wyspecjalizowaną ekipę wykonawców. Co więcej, strop Ackermana tworzy się przy użyciu łatwo dostępnych materiałów, co sprawia, że cena inwestycji staje się bardziej korzystna. W dzisiejszych czasach wybudowanie domu bez kredytu graniczy z cudem, nawet projekty domów kosztują krocie – w naszym artykule sprawdzisz jak odłożyć wolne środki na swoją nieruchomość.

Stropy gęstożebrowe posiadają lekkie wypełnienie z keramzytu, pustaków ceramicznych, czy z betonu komórkowego – ta dowolność to bez wątpienia zalety stropów gęstożebrowych. W przypadku stropu Ackermana są to bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe pustaki ceramiczne. Jego konstrukcja przenosi duże obciążenia i nie stanowi nadmiernego obciążenia dla ścian nośnych oraz fundamentów budynku. Obciążenie użytkowe powinien prezentować projekt architektoniczny. Jednak z reguły jest ono większe od 5 kN/m2. Co więcej, strop Ackermana z pewnością będzie lżejszy niż pełne konstrukcje monolityczne z betonu komórkowego, czy pełne stropy żelbetowe o podobnych współczynnikach nośności. Wymiary stropu zależą od wymagań projektowych, jednak w każdym przypadku charakteryzuje się on korzystnym stosunkiem wagi do nośności.

Wady stropów Ackermana

Niestety strop Ackermana posiada także swoje wady. Jak wszystkie stropy gęstożebrowe jest dość czasochłonny w budowie. Mimo to zalety stropów gęsto żebrowych są tak wszechstronne, że poświęcony czas szybko się zwraca. Montaż deskowania i dokładnego zbrojenia z pewnością zajmie kilka dni. Do tego dochodzi czas związany z konieczną przerwą technologiczną. Warstwa nadbetonu potrzebuje ok. 28 dni do pełnego wyschnięcia. Wszelkie prace nad górną kondygnacją możemy rozpocząć dopiero po upływie tego czasu.

Kolejnym mankamentem stropu Ackermana jest trudność wykonania w budynkach o skomplikowanych kształtach. Większa ilość skosów czy niesymetryczna geometria pomieszczeń może stanowić duże utrudnienie i podnieść koszty budowy.

Nasz strop może być także podatny na klawiszowanie i nie zapewni pełnej izolacji akustycznej tak jak jego grube odpowiedniki monolityczne.

Możliwości zastosowania

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Strop Ackermana jest często wykorzystywany przez budownictwo mieszkalne. Dobrze sprawdza się w budynkach jednorodzinnych o prostej bryle. Stropy gęstożebrowe radzą sobie z przenoszeniem większych obciążeń użytkowych. Dzięki temu są bardzo chętnie wybierane przez wielu prywatnych inwestorów. Lekka konstrukcja nie stanowi zbyt intensywnego obciążenia dla konstrukcji nośnej budynku. Korzystny stosunek nośności do wagi sprawia, iż strop Ackermana znajduje wszechstronne możliwości wykorzystania.

Warto również podkreślić, że strop Ackermana nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Jest to duży atut, który umożliwia jego wykonanie w ciasnych zabudowaniach.


Dobieramy pustaki ceramiczne

Wymiary pustaków ceramicznych powinny zostać dobrane pod względem rozmiarów stropu oraz szacowanego obciążenia. Im większe rozpiętości stropów Ackermana i większe obciążenie, tym większe wymiary pustaków. Przy stropach o długościach nieprzekraczających 4,5 m oraz o niewielkim obciążeniu można zastosować pustaki o wysokości 15 cm – 18 cm. Warto też podkreślić, iż lekko obciążony strop Ackermana o rozpiętości do 5 m nie musi posiadać płyty nadbetonu. W tym wypadku wystarczy jedynie zabezpieczyć pustaki cienką warstwą betonu lub tożsamą ilością specjalnej zaprawy. Większe rozpiętości stropów Ackermana sprawiają, iż płyta jest już konieczna. Nadbeton powinien zostać wylany z betonu klasy minimum C16 lub C 20

Maksymalne rozpiętości stropów Ackermana to ok. 7 m. Przy dużej rozpiętości oraz większym obciążeniu stosuje się pustaki ceramiczne wysokości 22 cm i szerokości 30 cm.

Ile kosztuje strop Ackermana?

Cena materiałów budowlanych potrzebnych do budowy nie powinna być zbyt wysoka. Za pustaki ceramiczne zapłacimy od 2 zł do 5 zł/szt. Dodatkowym wydatkiem będzie także zbrojenie. Zapłacimy za nie ok. 4 zł/kg. Beton klasy C16 lub C20, przygotowany w betoniarni okaże się dodatkowym wydatkiem rzędu 220 zł – 250 zł/m3.

Podczas określania kosztów wykonania stropu warto uwzględnić także deskowanie. Cena pełnego deskowania nie powinna przekroczyć kwoty 60 zł/m2.

Ostateczna cena wykonania stropu na budowie zależy oczywiście od wytycznych projektowych. Im większa rozpiętość i obciążenie użytkowe stropu, tym wyższy koszt jego wykonania. Ostateczna cena całego przedsięwzięcia może być bardzo zróżnicowana i nie da się określić jej bez precyzyjnych danych uwzględnionych przez projekt. Dlatego sumaryczne wyliczenia warto wykonać w sposób indywidualny.

ikona podziel się Przekaż dalej