Rodzaje stropów drewnianych

W polskim budownictwie stosuje się trzy rodzaje stropów drewnianych. Są nimi:

Strop belkowy – cieszy się największą popularnością w budownictwie domów jednorodzinnych i jest często przewidywany przez projekty domów z drewna. Strop belkowy składa się z rzędu belek układanych równolegle do siebie. Najczęściej stosowany rozstaw belek wynosi 60 cm do 80 cm. Belka stropowa opiera się na ścianach nośnych i może zostać stworzona z różnych materiałów. Widoczne belki stropowe zazwyczaj tworzy się z drewna litego, które daje największą estetykę. Tego rodzaju materiał budowlany ma przeważnie 7 cm do 15 cm szerokości oraz 20 cm do 35 cm wysokości. Jeśli belki stropowe będą niewidoczne, można je wykonać z płyt OSB lub drewna klejonego. Trzeba jednak pamiętać, iż maksymalna długość jednego traktu stropu nie powinna przekraczać 5 m. Jest to związane z naturalnym zjawiskiem uginania się drewna litego, płyt OSB i drewna klejonego. Rozpiętość stropów drewnianych można oczywiście zwiększyć, jedna wymaga to zastosowania drewnianych lub stalowych podciągów oraz słupów podporowych.

Stropy żebrowe – to mniej popularna konstrukcja stropów drewnianych. Do jej budowy stosuje się gęsto rozmieszczane żebra z drewna litego. Od góry tworzy się przewiązki oraz połączenia z płyt OSB. Żebra z drewna litego powinny posiadać od 3 cm do 4,5 cm grubości oraz 20 cm do 25 cm szerokości. Montujemy je tak, żeby rozstaw belek wynosił od 30 cm do 60 cm. Maksymalna rozpiętość jednego traktu wynosi 5 m.

Stropy belkowo żebrowe – to ciekawe konstrukcje stropów drewnianych, które łączą w sobie zalety belek oraz żeber. Belka stropowa stanowi rodzaj wspornika podpierającego żebra. Do połączenia żeber można także zastosować metalowe wsporniki. Największa zaleta tego rodzaju stropu polega na oszczędności materiału. Do wykonania stropu belkowo żebrowego wykorzystamy mniejszą ilość drewna. Niestety budowa krok po kroku będzie dość skomplikowana oraz czasochłonna, dlatego oszczędności na materiale zostaną pochłonięte poprzez wyższy koszt robocizny.

Powyższe metody zastępują te, w których używany jest m. in. pustak stropowy. Pustaki stropowe to jednak wciąż jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, stosowany w budownictwie nader często.

Interesują Cię też inne kwestie dotyczące budowy domu i materiały budowlane? Zajrzyj do naszej kategorii poświęconej tej tematyce.

Stropy drewniane - gdzie można zastosować belki stropowe drewniane?

Strop belkowy odznacza się łatwością montażu. Jego instalacja jest prosta jak wtedy kiedy montowany jest pustak stropowy. Dzięki temu nadaje się do prac prowadzonych metodą gospodarczą. Budowa domu ze stropem belkowym jest szczególnie polecana w przypadku technologii murowanej oraz przy budowie obiektów z bali. Domy murowane można wyposażyć w strop belkowy pod górną kondygnacją budynku. Idealnie sprawdza się na nieużytkowany strych i może zostać wykończony ekonomiczną płytą OSB. Konstrukcja stropów drewnianych jest specyficzna i wymaga dbałości przy wykonaniu. Domy drewniane z bali zazwyczaj wyposaża się w strop z litego drewna. Jego atutem będzie duża wytrzymałość oraz doceniane walory dekoracyjne, czym różne rodzaje stropów drewnianych mogą się pochwalić w szerokiej gamie wyboru.

Lekki strop drewniany jest zrobiony z belek stropowych. Ładnie wygląda i każdemu pomieszczeniu nadaje uroku.
Strop drewniany z belek stropowych - cena, rodzaje, zalety i wady

Żebrowe i belkowo-żebrowe rodzaje stropów lepiej sprawdzają się w budownictwie szkieletowym. Tego rodzaju stropy drewniane są szczególnie doceniane w technologii budowy domów skandynawskich i kanadyjskich, gdzie nie sprawdzają się pustaki stropowe.

Jak wypełnić lekki strop drewniany?

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Same drewniane belki stropowe nie wystarczą do wykonania stropu. Konieczne będzie także wypełnienie oraz wykończenie, które sprawi, że przestrzeń będzie nadawała się do użytkowania. Wykończenie i wypełnienie stropu możemy wykonać na kilka sposobów. Najprostszym, a jednocześnie najtańszym będzie tak zwana ślepa podłoga. Są to płyty stropowe OSB bądź drewniane deski o grubości minimum 3 cm. Montujemy je do belek stropowych, a następnie układamy właściwą posadzkę. Pomiędzy ślepą podłogą, a belkami warto ułożyć podkład filcowy. Dzięki temu ograniczymy przedostawanie się dźwięków uderzeniowych do dolnej kondygnacji budynku. W przestrzeni pomiędzy belkami układa się warstwę wełny mineralnej, która zapewni odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Dolna powierzchnia stropu może zostać wykończona płytami z karton gipsu.

Warto wspomnieć, iż ślepa podłoga będzie dobrym rozwiązaniem wyłącznie dla inwestorów, którzy nie potrzebują dobrej izolacji akustycznej. Najczęściej znajduje zastosowanie w murowanych budynkach starszego typu oraz w lekkich domach szkieletowych. Zobacz jakie właściwości ma dach płatwiowo – kleszczowy: więcej w tym artykule.

Drugim często stosowanym rozwiązaniem jest montaż ślepej podłogi z grubych desek połączonych na pióro i wpust. Przekroje desek to 3,5 cm -4 cm. Zamiast nich można zastosować podwójną warstwę płyt stropowych OSB oddzielonych warstwą filcu. Jako izolacja termiczna posłuży twarda wełna mineralna o grubości minimum 3 cm. Na tak przygotowanej ślepej podłodze układa się podłogę pływającą. Można wykonać ją z drewnianych desek bądź płyt posadowionych na legarach. Na podłodze pływającej układa się posadzkę właściwą. Taki sposób wykończenia stropu drewnianego może wydawać się dość czasochłonny i skomplikowany. Jednak zapewnia lepszą izolację akustyczną, a co za tym idzie jest szczególnie polecany w przypadku gdy górna kondygnacja budynku będzie regularnie użytkowana.

Najważniejsze zalety oraz wady stropów wykonanych z belek stropowych drewnianych?

Jak każde rozwiązanie strop drewniany posiada swoje zalety oraz wady. Warto je rozważyć przed podejściem decyzji dotyczącej wyboru technologii budowy stropu. Do najważniejszych zalet konstrukcji drewnianych należy niewielka waga. Strop drewniany nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku, dzięki czemu znajduje wszechstronne możliwości wykorzystania. Kolejny atut polega na szybkości montażu. Belki stropowe układa się w sposób prosty i mało czasochłonny. Po ukończeniu prac nie następują żadne przerwy technologiczne (jak ma to miejsce przy stropach monolitycznych i gęstożebrowych). Dzięki temu po wykonaniu stropu można natychmiastowo przejść do realizacji kolejnych etapów budowy.

Konstrukcja stropów drewnianych nie wymaga żadnych prac mokrych. Dzięki temu budowa domu może być zrealizowana o każdej porze roku. Stropy drewniane zapewniają też korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Pomiędzy belki stropowe można wprowadzić wełnę mineralną, która sprawi, że izolacja termiczna budynku będzie bardzo zadowalająca.

Lekki strop drewniany z belek stropowych dobrze wygląda w każdym pokoju, łączy się z wieloma stylami. Jest idealny do salonów i sypialni
Strop drewniany z belek stropowych - cena, rodzaje, zalety i wady

Niestety strop drewniany posiada także swoje wady. Do najczęściej podkreślanych należy brak odporności na wysokie temperatury oraz łatwopalność. Strop drewniany jest też podatny na ataki szkodników oraz pleśni wywołanej przez nadmierne zawilgocenie. Dlatego musi zostać wykonany z odpowiednio zabezpieczonego drewna. Pewną niedogodnością może być też fakt, iż lekka konstrukcja stropu drewnianego nie jest w stanie wyeliminować hałasów uderzeniowych. Osoby przebywające na dolnej kondygnacji mogą słyszeć odgłosy przemieszczania się użytkowników kondygnacji górnej - tym charakteryzują się drewniane stropowe belki.

Pamiętajmy także, że każdy strop drewniany wymaga fachowego wykonania i najlepszej jakości materiałów. Niewłaściwie wysuszona belka stropowa może popękać, stropowe belki nie są niezniszczalne. Co więcej, źle wykonany strop drewniany może po pewnym czasie skrzypieć.

Cena stropu drewnianego

Stropy drewniane z belek nie są zbyt kosztowne w wykonaniu. Cena tego przedsięwzięcia z pewnością będzie niższa w porównaniu z produktami prefabrykowanymi i monolitycznymi. Załóżmy, iż nasz dom murowany zostanie wyposażony w strop belkowy o rozpiętości 100 m2. Drewniane belki zostaną rozlokowane w standardowych odstępach co 0,6 m, łączny koszt zakupu dobrej jakości materiałów (z podciągami, słupami oraz wieńcami na poziomie stropu) wyniesie ok. 24 000 zł - 25 000 zł. Dodatkowym wydatkiem okaże się zatrudnienie doświadczonego wykonawcy. Średnia cena za wykonanie stropu o rozpiętości 100 m2 wyniesie od 2800 zł do 5000 zł.

Pamiętaj, że koszt wykonania stropu drewnianego pasującego do Twojego budynku możesz obliczyć za pośrednictwem naszego kalkulatora budowlanego. Sprawdź ile może Cię kosztować robocizna, a ile materiały budowlane.

Budowa stropu drewnianego - czy to dobry wybór?

Wszystko zależy od wymagań konkretnego inwestora i specyfiki budynku. Strop drewniany jest tańszy w wykonaniu niż jego betonowe odpowiedniki. Jednak gorzej radzi sobie z izolacją akustyczną, nie przenosi tak dużych obciążeń użytkowych i wymaga specyficznego wykończenia sufitu dolnej kondygnacji budynku (zazwyczaj są to płyty kartonowo gipsowe). Budowa stropu drewnianego jest szczególnie polecana w przypadku, gdy górna kondygnacja będzie nieużytkowana lub wykorzystywana jedynie sporadycznie. Tego typu rozwiązanie nadaje się także wszędzie tam, gdzie ze względu na większą masę nie sprawdziłyby się stropy murowane.

Drewniany strop belkowy może być też wykonany w budynkach z poddaszem użytkowym. Jednak wymaga to przemyślanego zagospodarowania wszystkich pomieszczeń. Gorsza izolacja akustyczna belek stropowych nie powinna być problemem w przypadku, gdy na górnej kondygnacji ulokujemy wyłącznie sypialnie, a na dolnej kuchnie, salon i pokój dzienny.

ikona podziel się Przekaż dalej