Strop Fert - charakterystyka, opinie, zastosowanie, dane techniczne, ceny
Strop Fert jest chętnie stosowany w budownictwie domów jednorodzinnych. Charakteryzuje go atrakcyjna cena oraz wiele możliwości wykorzystania. Poniżej wskażemy istotne dane techniczne stropów Fert, wyszczególnimy ich rodzaje, możliwości zastosowania, a także przybliżymy opinie specjalistów.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Istotne parametry techniczne stropu Fert
Czym jest strop Fert?
Fert to nowoczesne stropy gęstożebrowe. Do ich wykonania niezbędne są belki stalowo-ceramiczne, pustaki (pustak Fert o odpowiednich rozmiarach) i beton monolityczny. Rozpiętość belek stropowych zależy od założeń projektowych. W każdym przypadku należy osadzić je na ścianach nośnych. Pamiętajmy przy tym, że im mniejszy będzie rozstaw żeber, tym większe będzie możliwe obciążenie stropu.
Strop Fert posiada dobre opinie wśród inwestorów oraz wykonawców. Charakteryzuje go duża wszechstronność wykorzystania, a także atrakcyjna cena. Tego typu stropy gęstożebrowe mogą być z powodzeniem stosowane w różnego rodzaju inwestycjach, realizowanych systemem gospodarczych. Dostępne w ofercie sprzedaży pustaki stropowe czy elementy konstrukcyjne są dostępne w atrakcyjnych przedziałach kosztowych. Dzięki temu cena inwestycji może okazać się dość atrakcyjna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stropach.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że wykorzystywany w budownictwie strop Fert może posiadać dużą rozpiętość i nośność. W dalszej części omówimy dane techniczne kilku popularnych rozwiązań.
Stropy gęstożebrowe Fert – rodzaje
Stropy gęstożebrowe Fert wykonuje się na rozpiętość od 2,7 do 6 metrów. Dokładna rozpiętość, dane techniczne oraz wymiary będą uzależnione od specyfiki projektowej. Strop Fert może występować w trzech popularnych rodzajach.
- Strop Fert 40 – to jeden z popularniejszych stropów gęstożebrowych. Jego charakterystyczną cechą jest rozpiętość żeber co 40 cm. Ciężar własny wynosi 3,48 kN/m2. Z kolei pustak Fert wykorzystany do wykonania stropu posiada wysokość 20 cm. Ważne wymiary dotyczą także grubości wylewki nadbetonu. Przy stropach Fert 40 stosuje się nadbeton o grubości 3 cm.
- Strop Fert 45 – to stropy gęstożebrowe, których rozpiętość żeber wynosi 45 cm. Pustaki stropowe muszą posiadać wysokość 20 cm, a grubość nadbetonu to 3 cm (takie same wymiary nadbetonu jak w przypadku stropu Fert 40). Ciężar własny stropu Fert 45 wynosi 3,23 kN/m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie do domu jednorodzinnego?
- Strop Fert 60 – kolejny strop gęstożebrowy, posiadający przychylne opinie inwestorów oraz wykonawców. Jego wymiary i dane techniczne nieco różnią się od opisanych powyżej odpowiedników. Strop Fert 60 posiada rozstaw żeber co 60 cm. Jego ciężar własny wynosi 3,05 kN/m2. Pustak Fert musi mieć wysokość 20 cm. Ciekawostką są tutaj zwiększone wymiary wylewki nadbetonu. Do wykonania stropu typu 60 stosuje się nadbeton o grubości 4 cm.
Wybór rodzaju stropów Fert jest uzależniony od wymogów konkretnej inwestycji (dane techniczne, takie jak wymiary pomieszczenia, ciężar podłogi itp).
Strop Fert – atuty, mankamenty i cena
Istotne zalety oraz wady stropu Fert
Stropy gęstożebrowe często wypierają klasyczny strop strunobetonowy. Wszystko za sprawą atutów owego rozwiązania. Jednym z najczęściej docenianych jest atrakcyjna cena oraz możliwość wykonania systemem gospodarczym.
Strop Fert składa się z łatwo dostępnych materiałów. Jest to kolejny atut, przemawiający za jego zastosowaniem. Pustaki stropowe posiadają stosunkowo niewielki rozmiar (dla przykładu, przy Fert 60 pustak Fert posiada wymiary 300 x 520 x 200 mm). Zatem elementy będą łatwe w transporcie oraz ewentualnym wniesieniu na kondygnację budynku. W większości przypadków możemy zrezygnować z zastosowania ciężkich sprzętów budowlanych. Jest to ważna informacja, bowiem cena wynajęcia owych sprzętów może odczuwalnie zwiększyć koszty inwestycji. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką stropu CERAM.
Warto także pamiętać, iż strop Fert nie jest wolny od wad. Jednym z największych mankamentów są ograniczenia w zakresie obciążeń. Dlatego w niektórych wypadkach trzeba skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Do wyboru mamy wiele opcji (inne stropy gęstożebrowe czy strop strunobetonowy), do dyspozycji inwestorów pozostają takie rozwiązania jak strop Ackermana, stropy Teriva, strop Kleina, strop Ytong, stropy Porotherm czy strop Filigran.
Cena wykonania stropu Fert
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, strop Fert wyróżnia się atrakcyjną ceną wykonania (podobnie jak strop strunobetonowy typu Smart). Ostateczny koszt jest oczywiście uzależniony od specyfiki projektowej.
Przyjmujemy, że cena belek stropowych wynosi około 100 – 400 zł/szt. Z kolei pustak Fert będzie wydatkiem rzędu 7 – 12 zł. Odczuwalnym wydatkiem okaże się też wylewka nadbetonu. Średni koszt wykonania wylewki o grubości 3 cm wynosi około 200 zł/m2.
Strop Fert nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego (podobnie jak strop strunobetonowy typu Smart). Dzięki czemu nie poniesiemy tu dodatkowych wydatków. Dodatkowym kosztem będzie wynajęcie sprawdzonej, posiadającej dobre opinie, ekipy wykonawców.
Alternatywny strop Teriva w budownictwie jednorodzinnym
W budownictwie domów jednorodzinnych często wykorzystuje się też stropy Teriva. Do ich wykonania niezbędne będą prefabrykowane pustaki stropowe, żebro rozdzielcze Teriva oraz płyta betonowa, którą zalewa się na miejscu budowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie gęstożebrowym?
Do wyboru mamy kilka rodzajów stropów Teriva. Każdy z nich oznacza nieco odmienne parametry techniczne oraz rozpiętość. W budownictwie domów jednorodzinnych często wykorzystuje się stropy Teriva Nova, Teriva I oraz Teriva II. Maksymalna rozpiętość wynosi od 6 m (dla stropów Teriva I) do 7,8 metrów (w przypadku stropów Teriva III).
Warto także podkreślić, iż żebro rozdzielcze Teriva odpowiada rozpiętości stropów. Rozpiętość do 4 metrów oznacza jedno żebro rozdzielcze Teriva. W tym wypadku będzie to rozwiązanie wystarczające. W przypadku większych rozpiętości, jedno żebro rozdzielcze okaże się niewystarczające. W wielu przypadkach wykorzystuje się jedno żebro rozdzielcze Teriva i drugie żebro dodatkowe.