Strop SMART - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Planując inwestycje budowlane, często szukamy tanich, a jednocześnie trwałych i szybkich w wykonaniu rozwiązań. Tego rodzaju rozważania następują także przy wyborze stropów. Jednym z ciekawszych, nowoczesnych rozwiązań okazuje się strop Smart. Poniżej omówimy właściwości tego rozwiązania, wskażemy możliwości zastosowania, opinie i wyszczególnimy kilka praktycznych porad.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Lekki strop Smart – to warto wiedzieć
Strop panelowy Smart – co to jest?
Strop Smart wszedł na krajowy rynek stosunkowo niedawno. Mimo tego szybko zjednał sobie przychylność wielu inwestorów. Wszystko za sprawą modułowego charakteru, szybkości realizacji oraz atrakcyjnych kosztów.
Lekki strop składa się z modułowych płyt strunobetonowych o szerokości 60 cm. Warto przy tym podkreślić, że standardowe stropy monolityczne posiadają szerokość 120 cm, a zatem o połowę więcej. Zmniejszona szerokość to jednocześnie zmniejszenie masy, a co za tym idzie, ułatwienie w czasie montażu. Na uwagę zasługuje także niewielka masa własna, która sprawia duże ułatwienie w czasie transportu oraz układania na placu budowy.
Dokładne wymiary długości zostają dopasowane do specyfiki konkretnego budynku. Tego rodzaju płyty stropowe wyróżniają się łatwością oraz szybkością montażu. Dzięki temu zdobywają przychylne opinie wśród wielu inwestorów.
Warto także dodać, że strop panelowy Smart nie wymaga zastosowania ciężkich sprzętów budowlanych. Niewielka masa własna sprawia, że możemy go układać przy użyciu pojazdów wyposażonych w HDS. Jak łatwo się domyślić, jest to kolejny atut, który sprawia, że cena inwestycji staje się bardziej atrakcyjna.
Lekkie stropy prefabrykowane mogą posiadać zróżnicowaną wytrzymałość. Dla przykładu, strop Porotherm i strop Teriva posiadają wytrzymałość rzędu 4 do 8 kN/m2. Tym czasem płyty stropowe Fert (np. znanego producenta Konbet) posiadają wytrzymałość w przedziale 5 do 40 kN/m2. Dzięki temu strop panelowy Smart posiada bardzo szerokie możliwości zastosowania.
Lekki strop, niska masa własna
Lekki strop Smart (np. z płyt Konbet) posiada niewielką wagę. Jego masa własna będzie ściśle uzależniona od wysokości konstrukcyjnej. Waga przy wysokości konstrukcyjnej 15 cm wynosi około 250 kg/m2. Przy wysokości 20 cm masa własna to już około 300 cm.
Powyższe wartości mogą wydawać się wysokie. Jednak masa własna alternatywnego stropu gęstożebrowego o podobnych parametrach będzie znacznie wyższa. W niektórych przypadkach waga własna stropu wynosi 300, a nawet 500 kg/m2. Przy takim porównaniu lekkie stropy z prefabrykatów okazują się znacznie mniejszym obciążeniem dla konstrukcji nośnej budynku. Dlatego strop Smart jest powszechnie uznawany za jedno z najlżejszych rozwiązań o dużej uniwersalności zastosowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach stropów?
Strop panelowy Smart – najważniejsze atuty
Lekkie płyty stropowe Smart znajdują zastosowanie w budownictwie prywatnym oraz w branży deweloperskiej. Wszystko za sprawą wielu zalet wiążących się z wyborem rozwiązań modułowych.
Płyty stropowe pozwalają na wyeliminowanie ewentualnych błędów wykonawczych. Strop Smart zostaje ułożony przez wykwalifikowaną ekipę, a ilość późniejszych prac murarskich zostaje ograniczona do minimum. Nie potrzebujemy też dodatkowych deskowań, zbrojeń czy wzmocnienia. W efekcie przekłada się to na optymalizację prac i wyeliminowanie zbędnych kosztów inwestycyjnych.
Pozytywne opinie dotyczą także terminu realizacji. Na stronach wielu producentów (np. marki Konbet) dowiadujemy się, że średni czas montażu 100 m2 stropu na budynku jednorodzinnym to zaledwie dwie godziny.
Cena stropu i rozwiązania alternatywne
Popularne płyty stropowe Smart i średnia cena
Przyjmujemy, że średnia cena wykonania stropów typu Smart wynosi 120 – 150 zł/m2. Ostateczna skala wydatków będzie oczywiście uzależniona od specyfiki stropu oraz wysokości kosztów dodatkowych (sprzęt, ekipa itp).
Wśród liderów na krajowym rynku dominuje firma Konbet. W jej ofercie znajdziemy dwa rodzaje stropów typu Smart, są nimi:
- Lekki strop Smart Konbet 15/60 – płyta o wysokości 15 cm i szerokości 60 cm. Wykonana z betonu klasy C40/C50. Maksymalna rozpiętość płyty o wysokości 15 cm wynosi 8,1 metra. Warto także wspomnieć o izolacji termicznej, wynoszącej 0,17 R [m2 k/W] oraz o współczynniku przenoszenia obciążeń, który utrzymuje się od 5 do 40 kN/m2. Sprawdź także ten artykuł o stropach prefabrykowanych.
- Lekki strop Smart Konbet 20/60 – nieco większa płyta o wysokości 20 cm i szerokości 60 cm. Wykonana z betonu klasy C40/C50. Maksymalna rozpiętość płyty o wysokości 20 cm wynosi 9,3 metra, co znacząco zwiększa możliwości jej zastosowania w domach jednorodzinnych. Poziom izolacji termicznej utrzymuje się w zakresie 0,19 R [m2 k/W], a współczynnik przenoszenia obciążeń to 5 do 40 kN/m2.
Opisane powyżej płyty marki Konbet nie wyczerpują jeszcze możliwości stropów Smart. W ofercie sprzedaży znajdziemy także inne, dobrej jakości prefabrykaty. Ich cena zostaje ustalona w sposób indywidualny.
Płyty stropowe Smart, strop żerański, a może strop gęstożebrowy?
Strop żerański powstaje z prefabrykowanych płyt typu S i SPK. Szerokość pojedynczej płyty wynosi od 90 do 150 cm (czyli więcej w porównaniu do płyty stropowej Smart). Płyty żerańskie mogą posiadać długość od 2 do ponad 7 metrów. Dzięki czemu posiadają dość szerokie możliwości zastosowania.
Klasyczny strop żerański posiada prostą formę. Jednak istnieje także możliwość docięcia elementów płyt, stworzenia dodatkowych skosów i nieregularnych kształtów. Warto przy tym wskazać, iż strop żerański tylko przypomina nowszego typu, lekkie stropy prefabrykowane. Jego masa własna wynosi od 220 do ponad 400 kg/m2. Przypomnijmy, że lekkie stropy prefabrykowane Smart posiadają masę około 250 do 300 kg/m2. Z kolei strop Rector waży minimum 235 kg/m2 lub więcej.
Zarówno strop panelowy Smart, jak i strop żerański są stosunkowo tanie do wykonania. Atrakcyjna cena sprawia, że oba rozwiązanie posiadają przychylne opinie i są chętnie stosowane w różnego rodzaju obiektach budowlanych.
Strop gęstożebrowy jest alternatywą dla obu powyższych rozwiązań. Do dyspozycji mamy tu popularny strop Teriva, strop Ackermana, strop Porotherm, Fert czy mniej popularny Vector. Każdy strop gęstożebrowy charakteryzuje się rozstawem żeber nieprzekraczającym 90 cm. Przestrzenie pomiędzy żebrami zostają wypełnione pustakami ceramicznymi bądź betonem (w zależności od specyfiki). Warto także dodać, że strop gęstożebrowy powstaje z elementów prefabrykowanych, a jego atutem okazuje się stosunkowo łatwy montaż. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie gęstożebrowym?
Strop gęstożebrowy posiada dobre opinie, jednak charakteryzuje się także pewnymi mankamentami. Po pierwsze posiada większą masę niż lekkie stropy prefabrykowane typu Smart. Po drugie, wyższa będzie też cena całej inwestycji. Porównując strop gęstożebrowy i strop panelowy Smart, warto też pamiętać, że płyty stropowe (np. Konbet) posiadają znacznie lepszy stopień izolacji akustycznej. Dzięki swoim właściwościom strop Smart coraz częściej wypiera strop gęstożebrowy i strop żerański.