Stropy strunobetonowe - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć o płytach stropowych
Stropy strunobetonowe - ich zastosowanie z każdym rokiem jest coraz większe. Swoimi parametrami upodabniają się do stropów monolitycznych. Jednak ich stawianie jest znacznie szybsze oraz mniej kosztowne. Warto korzystać z innowacyjnych produktów oferowanych przez branżę budowlaną. Dzięki nim realizacja planów przebiega sprawnie, a ostateczne efekty są naprawdę zadowalające.
Szukasz sprawdzonej ekipy, która wykona dla Ciebie strop? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz szybko i sprawnie kilka ofert od sprawdzonych firm z Twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje stropów
Zanim przejdziemy do ogólnej charakterystyki stropów strunobetonowych, prześledzimy ogólne informacje na temat najpopularniejszych rodzajów stropów budowlanych:
- Stropy gęstożebrowe - stropy gęstrożebrowe są najczęściej stosowane, ze względu na dużą dostępność potrzebnych materiałów. Jego głównym wyróżnikiem są gęsto ułożone żebra, pomiędzy którymi usadawia się pustaki stropowe. Dzięki temu konstrukcja w czasie budowy nie wymaga podparcia. Wszystkie prace mogą być wykonywane całkowicie ręcznie - bez użycia dźwigu. Stropy gęstożebrowe są za to bardziej pracochłonne. Montaż stropu wymaga precyzyjnego układania żeber, a potem pustaków stropowych pomiędzy nimi. Kolejną warstwą jest wylewka betonowa, wiążąca się ostatecznie dopiero po upływie około miesiąca. Przez ten czas inwestor jest wstrzymany z pozostałymi pracami. Najpopularniejszym rodzajem stropu gęstrożebrowego jest strop teriva.
- Stropy monolityczne -montaż stropu monolitycznego wymaga bardzo dużej wiedzy oraz doświadczenia. Ze względu na dość skomplikowany proces tworzenia, nie są wybierane zbyt często przez inwestorów. Ich technologia opiera się na układaniu żelbetu na pełnym deskowaniu. W tym celu wykorzystuje się specjalne deskowanie, zwykle wyprodukowane z płyt ze sklejki szalunkowej. Niezbędne jest również zbrojenie stropu. Mimo wszystko stropy monolityczne świetnie sprawdzają się w przypadku skomplikowanych brył. Natomiast tynkowanie sufitów jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku stropów gęstożebrowych.
- Stropy strunobetonowe - są to elementy konstrukcyjne będące alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Ich głównym wyróżnikiem jest szybki montaż stropu. Średni czas układania stropu wynosi godzinę. Jednak do tego celu potrzebny jest dźwig. Strop strunobetonowy w porównaniu do stropu gęstożebrowego jest o wiele lżejszy. Średni ciężar jaki osiąga strop teriva na metrze kwadratowym wynosi 260 kg. Natomiast metr kwadratowy stropu strunobetonowego waży około 220 kg. Mimo, że montaż odbywa się przy udziale dźwigu HDS, to ostateczne koszty robocizny są niższe. Stropy strunobetonowe nie wymagają dodatkowej wylewki betonowej, zastosowania belek oraz zbrojenia. Prace związane ze stropem strunobetonowym nie są wstrzymane oczekiwaniem na zawiązanie się warstwy nadbetonu. Cena stropu strunobetonowego jest bardziej atrakcyjna od stropu gęstożebrowego oraz monolitycznego.
Jeżeli nie wiesz, jaki strop wybrać do swojego domu - przeczytaj ten artykuł. Możesz też wypełnić krótki formularz i otrzymać oferty od współpracujących z nami firm na wykonanie interesującego Cię stropu.
Rodzaje płyt stropowych
Strop strunobetonowy wymaga zastosowania płyt strunobetonowych. Warto wymienić również inne rodzaje płyt znajdujące się w branży budowlanej. Wśród najpopularniejszych typów wymienia się:
- Płyty stropowe strunobetonowe - są obecnie naszym punktem zainteresowania, ponieważ służą do wykonania stropu strunobetonowego. Nazywane są również płytami stropowymi sprężonymi. Ich główną zaletą jest duża rozpiętość, sięgająca nawet do 14 metrów. Do ich budowy stosowana jest lepsza klasa betonu. W ten sposób przy mniejszym ciężarze materiału uzyskuje się wysoki współczynnik obciążenia. Najczęściej wykorzystywana klasa betonu to C40/50.
- Płyty kanałowe - ich przeznaczenie jest bardzo podobne do płyt strunobetonowych. Konstrukcja opiera się głównie na zbrojeniu w postaci prętów. Natomiastklasa betonu wykorzystana do wytwarzania elementów konstrukcyjnych jest oznaczona symbolem C16/20. Uwagę należy skupić także na wysokości konstrukcyjnej wynoszącej 24 cm. Każda płyta charakteryzuje się dużym ciężarem. Średnia waga płyty kanałowej o długości 6 m osiąga wartość nawet 2,6 tony. Właśnie z tego powodu płyty kanałowe nie cieszą się aż takim zainteresowaniem jak strop z płyt strunobetonowych.
- Strop filigran - Jednym z popularnych stropów jest strop filigran, czyli strop żelbetowy zespolony. Jego głównym założeniem jest szybkość oraz ekonomia w budownictwie. Producenci gwarantują, że ich materiały konstrukcyjne idealnie sprawdzą się w najbardziej skomplikowanych bryłach. Na strop Filigran składają się płyty żelbetowe z zatopionymi stalowymi kratownicami. Dlatego swoją formą przypominają żebra Teriva. Najczęściej płyty produkowane są pod specjalny wymiar. Jednak ich maksymalna szerokość nie może przekroczyć 248 cm.
Stropy strunobetonowe - zastosowanie
Płyty stropowe strunobetonowe ze względu na swoje właściwości znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Cenne parametry techniczne pozwalają na wykorzystywanie tych elementów konstrukcyjnych również w innych rodzajach budownictwa. Do nich zalicza się na przykład budownictwo przemysłowe lub użyteczności publicznej.
Stropy strunobetonowe - zalety
Strop strunobetonowy wyróżniany jest wieloma mocnymi stronami. Do najważniejszych z nich zaliczają się:
- koszty - cena stropu strunobetonowego zalicza się do jednych z niższych.
- szybki montaż - płyty stropowe układane są przy pomocy dźwigu. Nie wymaga to wcześniejszych specjalistycznych przygotowań, a także wylania warstwy nadbetonu.
- dopasowanie do każdej bryły - strop z płyt strunobetonowych jest zbudowany z modułów o dopasowanych szerokościach. W ten sposób cięcie płyty nie jest konieczne.
- mały ciężar - jest to lekki strop, o wadze ok. 220 kg/m2. Dla porównania płyty kanałowe oraz strop Teriva są cięższe o kilkadziesiąt kg na m2.
- oszczędność prac budowlanych - strop z płyt strunobetonowych nie wymaga wykonania części prac, które są niezbędne przy układaniu tradycyjnego stropu. Do nich zalicza się układanie belek, zbrojenie, szalowanie czy też tynkowanie.
- izolacja akustyczna - płyty stropowe strunobetonowe cechują się doskonałą izolacją akustyczną
- niskie stężenie związków promieniotwórczych - w odróżnieniu od stropów ceramicznych, płyty stropowe strunobetonowe nie wykazują się zbyt wysoką zawartością związków promieniotwórczych
- elastyczność w działanie - wykorzystanie systemów stropowych pozwala na wyciągnięcie płyt w celu wykonania balkonu lub klatki schodowej, wychodzących poza linię podporową.
Strop panelowy Smart
Strop panelowy Smart to jeden z najpopularniejszych rodzajów płyt strunobetonowych. Produkt ten wyróżnia się wytrzymałością sięgającą od 5 do 40 kN na metr kwadratowy. Dzięki małej wysokości konstrukcyjnej (15 lub 20 cm) zwiększa się przestrzeń użytkowa budynku. Strop panelowy Smart, jak każda inna płyta strunobetonowa układana jest przy pomocy dźwigu HDS, co pozwala na wyeliminowanie błędów konstrukcyjnych.
Wśród najpopularniejszych produktów typu Smart, wymienia się:
- lekki strop panelowy Smart 15/60 - są to płyty stropowe o wysokości 15 cm i szerokości 60 cm. Do ich produkcji został wykorzystany beton klasy C40/50. Ten strop panelowy Smart jest odporny na obciążenia wynoszące od 5 do 40 kN/m2. Maksymalna rozpiętość płyt wynosi 8,1 m. Izolacja cieplna utrzymuje się na poziomie 0,17 R [m2 k/W].
- lekki strop panelowy Smart 20/60 - strop panelowy Smart o parametrach: wys. 20 cm, szer. 60 cm, występuje w maksymalnej rozpiętości 9,3 m. Przenoszone obciążenie wynosi od 5 do 40 kN/m2. Wykonany z tej samej klasy betonu co poprzedni model. Izolacyjność cieplna utrzymuje się na poziomie 0,19 R [m2 k/W].
Strop strunobetonowy - cena
Cena stropu strunobetonowego wynosi ok. 110 zł za m2 iobejmuje takie elementy, jak:
- płyty strunobetonowe
- nadproże strunobetonowe
- kształtki wieńcowe
Co jeszcze warto wiedzieć o stropie strunobetonowym?
Zbrojenie stropu strunobetonowego nie jest wymagane. Jednak oprócz płyt w skład systemów stropowych, wchodzą jeszcze kształtki wieńcowe oraz nadproże strunobetonowe. Kształtki pozwalają na szybkie i bezpieczne zamknięcie wieńca, przy jednoczesnym wyeliminowaniu mostków termicznych. Natomiast nadproża strunobetonowe dzięki swojej rozpiętości nawet do 5 m, pozwalają na wzmocnienie otworów przeznaczonych na wyjścia tarasowe.