Stropy gęstożebrowe Teriva – najważniejsze informacje

Czym jest strop Teriva?

Strop Teriva jest klasycznym rodzajem stropów gęstożebrowych. Składa się z konstrukcji nośnej (żeber) oraz wypełnienia. W roli żeber występują belki kratownicowe. Ich przekrój, grubość i rozpiętość muszą zostać dopasowane do specyfiki konkretnego pomieszczenia. Niezbędny będzie projekt stropu, określający wysokość i inne istotne parametry techniczne.

Belki kratownicowe znajdują się pomiędzy ścianami budynku. Ich montaż będzie uzależniony od materiału użytego do produkcji ścian nośnych. Pomiędzy żebrami układa się bloczki Teriva, a następnie zabetonowuje warstwą nadbetonu. Wykonany w ten sposób strop betonowy posiada odpowiednią sztywność, grubość i jest w stanie przenosić obliczony przez projekt ciężar.

Bloczki Teriva rozpoznamy po charakterystycznych, dość dużych otworach. W jednym bloczku zazwyczaj znajdują się dwa lub trzy otwory. Wysokość klasycznego pustaka Teriva wynosi 21 cm. W ofercie sprzedaży znajdziemy też bloczki Teriva, których wysokość osiąga 23 i 30 cm. Długość jednego pustaka wynosi 24 cm. Omawiając wymiary i przekrój bloczków, trzeba też zwrócić uwagę na ich szerokość. W ofercie znajdują się gary stropowe o szerokości 37 oraz 52 cm.

Wybierając gary stropowe i belki Teriva, analizujemy projekt inwestycji. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne parametry techniczne, którym muszą odpowiadać stropy gęstożebrowe Teriva. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ścianach i stropach.

Rodzaje stropów Teriva

Stropy gęstożebrowe typu Teriva występują w kilku popularnych rodzajach. Poniżej opiszemy każdy z nich.

  • Strop Teriva I – to najmniejsze stropy gęstożebrowe, które wykorzystują belki Teriva. Maksymalna rozpiętość wynosi 6 metrów, ze stopniowaniem co 30 cm. Wysokość konstrukcyjna stropu wynosi 24 cm, a zalecana grubość płyty nadbetonu 3 – 4 cm. Montaż stropów Teriva I odbywa się przy zastosowaniu bloczków o wymiarach 21 x 52 x 24 cm (wysokość, szerokość, długość).
  • Strop Teriva Nova – Teriva Nova to najpopularniejsze z rozwiązań prefabrykowanych. Możemy go z powodzeniem stosować do w wielu budynkach jednorodzinnych. Maksymalna rozpiętość wynosi 7,2 metry ze stopniowaniem co 30 cm. Klasyczny strop Teriva Nova posiada wysokość 24 cm i jest wymaga wykonania około 3 - 4 cm wylewki nadbetonu. Montaż opiera się o belki Teriva, których wymiary to 52 cm i wysokości 21 cm.
  • Strop betonowy Teriva-I Bis – to kolejne popularne stopy gęstożebrowe, wykorzystujące gary stropowe Teriva. Maksymalna rozpiętość stropu wynosi tu 7,8 metrów ze stopniowaniem co 30 cm (zatem nieco więcej niż w przypadku Teriva Nova).  Wysokość stropu wynosi około 30 cm, a grubość wylewki nadbetonu to 4 cm.
  • Strop Teriva II – strop betonowy wykorzystujący gary stropowe, których wymiary to 30 x 37 x 24 cm (wysokość, szerokość, długość). Maksymalna rozpiętość stropu Teriva II wynosi 7,8 metra, a wysokość konstrukcyjna 34 cm. Zwiększona wysokość to także większy ciężar w przeliczeniu na m2 powierzchni. Prawidłowy montaż wymaga też wykonania 4 cm wylewki nadbetonu.
  • Strop Teriva III – strop betonowy z bloczkami o wymiarach 30 x 37 x 24 cm. Maksymalna rozpiętość stropu Teriva III wynosi 7,2 metra ze stopniowaniem co 30 cm (czyli tyle samo co przy Teriva Nova). Większa jest natomiast wysokość konstrukcyjna, wynosząca 34 cm. Zalecana grubość płyty nadbetonu wynosi 4 cm.

Zaprezentowane powyżej rodzaje stropów Teriva dają szerokie możliwości zastosowania. Uniwersalność jest jednym z kluczowych elementów, które wpłynęły na popularność prefabrykatów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach stropów?

Jak buduje się stropy gęstożebrowe Teriva?

Omawiając strop Teriva, warto zapoznać się z uproszczonym etapem prac. Poniżej opiszemy proces montażowy krok po kroku.

Na początku należy wciągnąć belki stropowe Teriva. W następnym kroku musimy je odpowiednio ustawić (rozstaw przewidziany przez projekt stropu). Belki stropowe muszą być zakończone pojedynczymi pustakami na końcówkach. Zapewni to odpowiedni rozstaw.

W kolejnym kroku wymagane jest odpowiednie stemplowanie stropu. Odpowiednio przygotowane podpory rozstawiamy co maksymalnie dwa metry. Umożliwi to bezpieczne układanie pustaków stropowych. Zauważmy przy tym, że stropy gęstożebrowe mogą jedynie przypominać klasyczny strop monolityczny. Pełne zbrojenie stropu Teriva nie jest potrzebne, a co za tym idzie, prace montażowe okazują się nieco ułatwione.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Po ułożeniu pustaków stropowych sprawdzamy stan belek. Oceniamy ich położenie oraz solidność podpór. Musimy też uzbroić każdy wieniec naścienny, a także żebro rozdzielcze.

Warto tutaj podkreślić rolę wieńców i żeber rozdzielczych. Wieniec to element pełniący funkcję opaski spinającej ściany. Pełni dodatkową funkcję usztywniającą. Wieniec najczęściej posiada przekrój 20 x 20 cm lub 25 x 25 cm. Zbrojenie na wieniec naścienny przeważnie składa się z 3 lub 4 prętów o średnicy 10-12 cm. Odpowiedni przekrój zbrojenia usztywni wieniec i zapewni zgodny z normami montaż.

Drugi omawiany element to żebro rozdzielcze. Montujemy je prostopadle do belek stropowych. Ich zadaniem będzie zapobieganie klawiszowaniu (uginaniu belek pod obciążeniem). Trzeba także zaznaczyć, że żebro rozdzielcze znajduje się w każdym stropie gęstożebrowym, którego rozpiętość przekracza 4,5 metra. Typowe żebro rozdzielcze posiada szerokość 10 – 12 cm. Za zbrojenie odpowiadają dwa pręty przeciągnięte górą oraz dołem. Minimalna średnica prętów zbrojeniowych wynosi 10 mm. Przekrój zbrojenia powinien być opisany w dokumentacji projektowej.

Czy strop Teriva to rozwiązanie dla mnie?

Istotne wady oraz zalety

Stropy gęstożebrowe Teriva są ciekawą alternatywą dla takich rozwiązań jak strop Fert, strop Kleina, strop Smart czy strop Rector. Z pewnością nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jednak nieustannie posiada swoich zwolenników.

Entuzjaści budowy stropów Teriva podkreślają, iż umożliwia on ręczny montaż bez użyciu ciężkiego sprzętu (tak jak np. strop Porotherm). Brak konieczności wykorzystania ciężkich maszyn nabierze szczególnego znaczenia w ciasnej zabudowie miejskiej. Bez wątpienia będzie to też czynnik wpływający na zmniejszenie ostatecznych kosztów inwestycyjnych. Układanie stropu Teriva jest zatem łatwe.

Dużym ułatwieniem jest również łatwa dostępność prefabrykatów. Bloczki i belki Teriva znajdziemy w ofercie wielu lokalnych składów budowlanych. Stosunkowo niewielki ciężar elementów prefabrykowanych będzie znaczącym ułatwieniem transportowym. Dla porównania, lekki strop Smart wykorzystuje płyty o szerokości 60 cm. Ich ciężar wiąże się z koniecznością użycia sprzętów z HDS. Tymczasem ciężar bloczków betonowych będzie bez porównania niższy.

Nośność stropu wynosi 150-200 kg/m2. Jest to dość dobry wynik, który sprawia, że stropy z prefabrykatów Teriva nadają się do wielu inwestycji budowlanych. Możemy je wykorzystać w budownictwie domów jednorodzinnych, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Im większa grubość stropu Teriva, tym większa jego nośność.

W czasie montażu trzeba wykonać stemplowanie, jednak pełne deskowanie nie będzie konieczne. Dzięki temu strop z prefabrykatów Teriva jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań (które z reguły posiadają także gorszą nośność).

Omawiając zalety stropów Teriva, warto także wspomnieć o zadowalającej izolacji termicznej. Wykorzystane do montażu gary stropowe okazują się skutecznym izolatorem cieplnym. Nieco gorsza okazuje się ich izolacja akustyczna.

Stropy gęstożebrowe posiadają także pewne wady. Jedną z nich będzie podatność na klawiszowanie. Będzie to szczególnie istotne przy stropach o większej rozpiętości. Kolejną niedogodnością okazuje się konieczność wykonania szalunku i stworzenia wielu podpór montażowych. W efekcie strop Teriva okazuje się dość pracochłonny, a jego montaż może pochłonąć więcej czasu niż w przypadku stropów z gotowych płyt. I właśnie pracochłonność montażu jest jednym z częstych przyczyn, dla których inwestorzy decydują się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.

Ile kosztuje strop Teriva?

Montaż stropu Teriva często wiąże się z niemałymi wydatkami. Ostateczny koszt będzie oczywiście uzależniony od rodzaju stropu, powierzchni oraz parametrów technologicznych. Nie bez znaczenia okażą się również koszty robocizny, które rosną wraz z każdym kolejnym rokiem.

Najtańszy w wykonaniu będzie strop Teriva I, jednak znacznie większą popularnością cieszą się stropy Teriva Nova. Średnia cena wykonania stropu o powierzchni 100 m2 wynosi około 37 000 zł. Zakup samych materiałów (belki, bloczki, elementy do zbrojenia, podciągi, wieńce, materiał na płytę nadbetonu itp.) będzie tu wydatkiem rzędu ponad 32 000 zł. Robocizna minimum 5 000 zł. Układanie stropu Teriva i jego cena jest zależna od konkretnego wyboru.

Do kosztów całkowitych należy także doliczyć ewentualny transport materiałów budowlanych. Warto przy tym pamiętać, że aktualna sytuacja w branży budowlanej wpłynęła na znaczne podniesienie stawek robocizny. Stropy Teriva są dość czasochłonne w wykonaniu, a dostępność ekip wykonawczych jest dość ograniczona. Dlatego cena robocizny może niekiedy przekraczać kwotę 80 zł/m2, co przy naszej przykładowej inwestycji dałoby kwotę minimum 8 000 zł.

W ofertach sprzedaży znajdziemy poglądowe ceny zakupu elementów do stropów Teriva. W poniższej tabeli prezentujemy stawki kilku popularnych materiałów budowlanych. Układanie stropu Teriva wymaga zgromadzenia niezbędnych materiałów.

Wybrane elementy stropowe i ich ceny

Rodzaj materiału

Wymiary

Cena

Belka stropowa,

3,9/4,2

23,50 zł/mb

Belka stropowa

4,5/4,8/5,1

23,50 zł/mb

Belka stropowa

6,3/6,6

32,00 zł/mb

Belka stropowa

6,9/7,2/7,5/7,8

37,00 zł/mb

Pustaki stropowe deklowane - pustak TERIVA I H 21

51,5 x 8 x 21 cm

5,50 zł/szt.

Pustaki stropowe keramzytowe TERIVA I H 21 – keramzytowy Optiroc

51,5 x 24 x 21 cm

6,15 zł/szt.

Pustak Teriva I z betonu lekkiego

51,5 x 24 x 21 cm

4,30 zł/szt.

Pustaki stropowe ERIVA I BIS H 23,5 z betonu lekkiego 

37,5 x 24 x 30 cm

6,20 zł/szt.

Pustak TERIVA II i III H 30 z betonu lekkiego

37,5 x 24 x 30 cm

7,40 zł/szt.

Pustak wentylacyjny, dwukanałowy W2

4 x 24 x 48,5 cm

13,50 zł/szt.

Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i zawierają wartość podatku VAT.

Jeśli chcesz obliczyć koszty budowy własnego stropu czy całego domu, skorzystaj z kalkulatorów budowlanych dostępnych na stronie.

Gdzie najlepiej sprawdzają się stropy Teriva?

Jak już wspomnieliśmy, stropy Teriva nie wymagają użycia ciężkich sprzętów budowlanych. W związku z tym dobrze sprawdzą się przy każdej inwestycji budowlanej, przy której (z różnych przyczyn) występują problemy z wykorzystaniem cięższych maszyn.

Strop gęstożebrowy posiada dużą nośność, a co za tym idzie sprawdzi się w domach jednorodzinnych i różnego typu obiektach. Będzie to rozwiązanie dedykowane dla wielu inwestorów, którzy poszukują sprawdzonych oraz trwałych rozwiązań.

Wykorzystanie elementów z prefabrykatów Teriva jest szczególnie polecane w przypadku inwestycji o prostych kształtach. W tym przypadku montaż jest stosunkowo prosty, a czas realizacji skrócony. Problemy pojawiają się w przypadku stropów o bardziej skomplikowanym kształcie. W tej sytuacji lepiej poszukać alternatywnych rozwiązań.

ikona podziel się Przekaż dalej