Strop WPS na belkach stalowych - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Stropy WPS na belkach stalowych to bardzo popularny, szybki i łatwy w montażu rodzaj stropów gęstożebrowych, który powstaje z betonowych płyt prefabrykowanych. W tym artykule przedstawimy właściwości, zastosowanie, przekrój, rodzaje oraz wymiary stropów WPS. Przedstawimy także opinie na temat tych stropów gęstożebrowych, cenne porady przy ich montażu oraz ich ceny.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Strop WPS - najważniejsze informacje
Strop WPS - właściwości i zastosowanie
Strop WPS jest gęstożebrowym stropem, który składa się z żelbetowych płyt prefabrykowanych rozkładanych na stalowych belkach. Stropy WPS stosuje się przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, ale także w budynkach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych przy klasie ekspozycji X0. Mogą być także stosowane do remontowania oraz modernizowania budynków. Skrót WPS to Wrocławska Płyta Stropowa.
Najważniejszym elementem stropów WPS są żelbetowe prefabrykowane płyty WPS. Stosuje się je do wykonywania belkowo płytowych stropów, tak zwanych stropów WPS jako wypełniające elementy pomiędzy stalowymi belkami stropu. Mają zastosowanie głównie w obiektach remontowanych oraz w stropach modernizowanych. Bardzo często zastępują istniejący wcześniej strop Kleina lub strop drewniany. Betonowe stropowe płyty WPS opierane są na dolnych stopkach dwuteowników stalowych. Nośność stropu WPS na belkach stalowych zależy od przekroju belek stalowych oraz od ich rozstawu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stropach.
Stropy WPS charakteryzują się krótkim czasem wykonania. Proces montażu stropów WPS na belkach stalowych nie wymaga szalowania. Stropy WPS można obciążyć zaraz po tym jak ułożymy płyty stropowe WPS. Ponadto charakteryzuje się małym rozmiarem oraz niską wagą poszczególnych jego elementów, dzięki czemu strop WPS na belkach stalowych można montować ręcznie.
Stropy tego typu można wykorzystywać do remontów starych budynków. Może on skutecznie zastąpić strop drewniany oraz stop Kleina. Strop WPS na belkach stalowych to podobnie jak stropy Teriva, Fert, Rector, czy strop Porotherm, strop gęstożebrowy i ma bardzo podobne do nich właściwości. Stropy prefabrykowane WPS, których jednym z najważniejszych elementów jest płyta betonowa, mają także podobne właściwości jak strop filigran. Podobnie jest strop filigran, strop WPS jest stosunkowo lekki i szybki w montażu.
Strop WPS - przekrój, wymiary, rodzaje
Rozstaw belek w stropach WPS wynosi od 100 cm do 150 cm, co 10 cm. Prefabrykowana płyta betonowa ma długość od 97 cm do 147 cm, co 10 cm, grubość 8 cm, a szerokość 40 cm. Minimalna wysokość belki wynosi 14 cm. Rozpiętość stropu WPS wynosi zazwyczaj do 6 m, a jego ciężar osiąga ok. 1,57 kN/m2. Minimalna długość oparcia belki na murze wynosi 15 cm. Oparcie płyty na belce o długości co najmniej 4 cm. Grubość stropu WPS wynosi od 23 cm do 33 cm w zależności od jego rozpiętości. Ciężar płyt stropowych WPS wynosi ok. 100 kg/m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie kanałowym?
Przekrój stropu WPS patrząc od góry przedstawia się w następujący sposób: posadzka, gładź cementowa o grubości 30 cm, izolacja, beton klasy B75 o grubości 40 cm, zasypka o grubości 80 cm, płyty WPS o grubości 80 cm oraz tynk o grubości 20 cm.
Strop WPS - montaż
Pierwszym etapem montażu stropu WPS jest owinięcie belek siatką podtynkową oraz ułożenie ich w stałych odstępach na równym poziomie. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby co trzecią belkę zakotwić w murze. Na belkach należy opierać płyty stropowe WPS, w taki sposób, aby układać je ściśle obok siebie. Kolejny etap to wypełnienie zaprawą cementową spoin pomiędzy płytami oraz miejsc styku płyt z belką. Następny etap montażu stropu WPS to wylanie warstwy keramzytobetonu.
Aby zwiększyć sztywności stropu, należy zabetonować górne części belek. W sytuacji, gdy rozpiętość stropu wynosi więcej niż 5 m dobrze jest zastosować w połowie stropu podparcie na czas realizacji robót budowlanych. Kolejnym etapem montażu stropu WPS jest ułożenie warstwy izolacyjnej. Warstwę tę stanowią: izolacja akustyczna, termiczna oraz przeciwwilgociowa. W tym celu można wykorzystać papę lub folię polietylenową. Ostatnim etapem montażu stropu WPS jest ułożenie posadzki. Sprawdź także ten artykuł o stropie strunobetonowym.
Strop WPS - ceny
- Płyta stropowa WPS 90/40/8 o długości 88 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 44 kg to cena 23,62 zł
- Płyta stropowa WPS 80/40/8 o długości 78 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 40 kg to cena 22,63 zł
- Płyta stropowa WPS 100/40/8 o długości 100 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 48 kg to cena 25,71 zł
- Płyta stropowa WPS 110/40/8 o długości 110 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 54 kg to cena 28,41 zł
- Płyta stropowa WPS 120/40/8 o długości 118 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 58 kg to cena 31,00 zł
- Płyta stropowa WPS 130/40/8 o długości 128 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 63 kg to cena 33,70 zł
- Płyta stropowa WPS 140/40/8 o długości 138 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 68 kg to cena 36,04 zł
- Płyta stropowa WPS 148/40/8 o długości 100 cm, wysokości 40 cm, grubości 8 cm i ciężarze 72 kg to cena 38,75 zł
Stropy WPS na belkach stalowych to gęstożebrowe stropy, na które składają się prefabrykowane żelbetowe płyty. Płyty te rozkłada się na stalowych belkach. Stropy tego typu mają zastosowanie głównie w budownictwie mieszkaniowym, w obiektach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych przy klasie ekspozycji X0. Stropy WPS można ponadto stosować do remontów i modernizacji budynków. Charakteryzują się one stosunkowo szybkim i prostym wykonaniem, małą wagą i rozmiarem poszczególnych elementów. Jeśli planujesz prace budowlane, ten kalkulator kosztów budowy pomoże ci w oszacowaniu budżetu na wykonanie stropów.