Stropowa płyta żelbetowa krok po kroku - cena, wymiary, opinie, porady
Budowa domu wymaga jednego projektu oraz kilku odpowiedzialnych decyzji. Na etapie planowania oraz wstępnej budowy jest dużo pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Wśród nich jest wybór rodzaju płyty stropowej. Czym jest stropowa płyta żelbetowa i jakie ma właściwości? Jaka powinna być jej minimalna grubość i od czego to zależy? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Strop żelbetowy – podstawowe informacje
Stropowa płyta żelbetowa - opis
Stropy żelbetowe mogą być wykonane w różny sposób. Wśród nich będą stropy monolityczne, stropy z płyt prefabrykowanych czy strop krzyżowo zbrojony. Będą one różnić się między sobą ceną, grubością stropu czy innymi wymiarami. Strop o najprostszej konstrukcji wykonany jest z płyt stropowych, który może być dodatkowo wzmacniany tzw. żebrami. Płyta stropowa może być również wykonana bezpośrednio na placu budowy.
Stropowe płyty prefabrykowane są coraz bardziej popularne, ponieważ znacznie ułatwiają prace. Płyta żelbetowa wykonywana na placu budowy, choć ciągle bardzo popularna, to jednak wymaga ona większej dokładności wykonania. Zasady zbrojenia płyty stropowej opierają się na jednym lub dwóch kierunkach w zależności od układu pomieszczeń. Deskowanie wymaga użycia dużej ilości stempli i metalowych podpór.
Prefabrykowane płyty stropowe - stropy żelbetowe
Płyta stropowa wykonana z płyt prefabrykowanych jest stosowana zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Choć w przypadku tych drugich jest to zjawisko, które jest dużo bardziej popularne. Zazwyczaj są one montowane bezpośrednio po przetransportowaniu ich z zakładu produkcyjnego. Zmniejsza to koszty podwójnego wynajmowania dźwigu samochodowego.
Bardzo dużą zaletą płyt prefabrykowanych jest to, że są one w pełni gotowe po montażu. Nie potrzebne jest również ich dodatkowe przygotowywanie czy wykańczanie w późniejszym czasie. Wykorzystanie płyt żelbetowych prefabrykowanych pozwala znacznie zaoszczędzić czas pracy, co wpłynie na przyspieszenie zakończenia stanu surowego otwartego.
Płyty prefabrykowane zazwyczaj posiadają podobne wymiary. Mają one stałą szerokość, a jedynie ich długość może być zmienna. Nawet minimalna grubość stropu płytowego wiąże się jednak z dużym ciężarem całkowitym. Często wykonywane są podłużne otwory w płycie, aby choć trochę zmniejszyć jej ciężar.
Charakterystyka stropu monolitycznego
Podczas projektowania budynku uprawniony do tego konstruktor planuje indywidualnie strop monolityczny. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio zaprojektowana grubość stropu oraz zbrojenie stropu powinno współgrać z resztą konstrukcji. Jeśli strop monolityczny nie zostanie dokładnie rozplanowany, a co gorsze zostanie zrobiony bez projektu, może skończyć się fatalnie. Płyta żelbetowa bez właściwego zbrojenia stropu może pękać czy uginać się.
Płyta stropowa monolityczna wymaga pełnego deskowania na spodniej części. Można podłożyć standardowe deski, a można również wykorzystać systemy wielokrotnego użytku, co wpłynie na przyspieszenie prac. Przez przynajmniej 2 tygodnie należy utrzymać podparcie w postaci deskowania. Następnie trzeba przestrzegać zasad zbrojenia płyty stropowej, które zostały uwzględnione indywidualnie w projekcie.
Strop żelbetowy monolityczny sprawdzi się przy rozpiętości stropów do 4 m. Jeśli jednak wymiary stropu będą większe, to może być to nieopłacalne z uwagi na większą grubość płyty. W takim przypadku konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie, co będzie proporcjonalnie wpływać na wzrost kosztów budowy. Można również wykonać inny rodzaj płyty, która nazwana jest stropem krzyżowo zbrojonym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o stropie monolitycznym żelbetowym.
Płyta żelbetowa - cena oraz wymiary
Cena żelbetowej płyty stropowej warunkowana jest przez wiele różnych czynników. Przede wszystkim przy szacowaniu kosztów bierze się pod uwagę wymiary budynku i ilość kondygnacji. W projekcie powinny być uwzględnione zasady zbrojenia płyty stropowej, co przełoży się na ilość wymaganego materiału koniecznego do zakupu. Cena mieszanki betonowej zależna jest od objętości stropu, podobnie w przypadku płyt prefabrykowanych. Dodatkowym kosztem, który będzie trzeba uwzględnić jest również robocizna.
Grubość stropu, czyli ważny element konstrukcyjny, powinna być określona w projekcie danego budynku. Jeśli wykona się płytę stropową o większej grubości niż pierwotnie zakładana, to może to być zbyt duże obciążenie dla całej konstrukcji budynku. W odwrotnym przypadku, kiedy to zejdzie się poniżej minimalnej grubości płyty żelbetowej zaprojektowanej przez konstruktora, można zmniejszyć wytrzymałość stropu.
Płyta stropowa – porady praktyczne
Zbrojenie stropu – ważne informacje
Zasady zbrojenia płyty stropowej są bardzo ważne, ponieważ ma ona za zadanie utrzymać ciężar całego piętra oraz dachu przez długie lata. Pierwsze prace przygotowawcze do wylewania stropu czy to nałożenia płyt prefabrykowanych zaczynają się już po wymurowaniu ścian nośnych. Na początek należy nałożyć zaprawę cementową na wierzch muru, a następnie wykonać wieniec dla usztywnienia połączenia stropu ze ścianami.
Główne zbrojenie stropu to często pręty stalowe o różnej średnicy ustawione poprzecznie. Można również wykonać tzw. strop krzyżowo zbrojony. Pręty tworzące główne zbrojenie należy zagiąć na końcach i umieścić je w wieńcu usztywniającym budynek. Optymalnym rozwiązaniem jest zamówić gotowe zbrojenia przygotowane według projektu, co zmniejszy ryzyko powstania błędów podczas samodzielnej obróbki prętów.
Wylewanie płyty żelbetowej
Mieszanka betonowa wykorzystywana do zalewania płyty stropowej powinna być właściwie przygotowana. Wylewanie powinno być poprzedzone dokładnym wibrowaniem mieszanki. Dzięki temu beton jest pozbawiany nadmiaru powietrza i poprzez to może się lepiej zagęścić. Jeśli ten proces zostanie ominięty lub wykonany pobieżnie może to wpłynąć niekorzystnie na późniejsze wiązanie betonu.
W przypadku źle przygotowanej mieszanki betonowej może dojść do powstania pęcherzy czy pustych przestrzeni, które miejscowo będą osłabiać płytę stropową. Po całkowitym wylaniu betonu przez kilka następnych dni należy podlewać strop wodą, aby miał odpowiednie warunki do wysychania. Zbyt szybkie wysuszenie betonu może doprowadzić do jego pękania. Stropy żelbetowe to wybór wart rozważenia.