Czym rozpuścić gęste szambo? Oto najskuteczniejsze sposoby
Gęste szambo stwarza wiele problemów właścicielom. Przede wszystkim trzeba je często czyścić, a objętość zbiornika zmniejsza się wraz z narastaniem osadu. Co zrobić, żeby szambo było rzadsze i nie gęstniało zbyt szybko?
Z tego artykułu dowiesz się:
Muł i kożuch – skąd się biorą?
Żeby odpowiedzieć na pytanie czym rozpuścić gęste szambo trzeba najpierw wiedzieć jaka może być przyczyna jego gęstnienia. Zwykłym procesem jest powstawanie osadu, który gromadzi się na dnie zbiornika. Jednak proces ten pozostawiony sam sobie wpływa negatywnie na jakość pracy szamba. Zmniejsza się objętość szamba, co zmusza nas do częstszego opróżniania. Zaniedbane kożuchy w szambie mogą prowadzić również do wybijania lub wracania zanieczyszczeń kanalizacją. Jak powstaje osad i kożuchy w szambie?
Do szamba z kanalizacji trafia wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przede wszystkim są to:
- Nieczystości organiczne z toalety, kuchni i łazienki. W zależności od tego jakiego papieru toaletowego używamy, jest on również bardziej lub mniej organiczny i łatwy do rozłożenia przez bakterie. Do organicznych zalicza się też większość tłuszczy, które jednak mogą wymagać zastosowania dodatkowych enzymów rozkładających.
- Poza tym razem z wodą i przez spłukiwanie kanalizacji mogą się dostawać do szamba substancje nieorganiczne, najczęściej mineralne – piasek, kamień itp.
- Trzecią grupą substancji najczęściej docierających do zbiornika na nieczystości są związki syntetyczne. Przede wszystkim są to detergenty. Okazjonalnie mogą tam trafiać również substancje ropopochodne, polimery i inne, używane w gospodarstwie domowym.
Od razu możemy dodać, że pilnowanie tego co trafia do szamba jest równie ważne jak jego regularne opróżnianie i konserwacja. Wszystko razem tworzy kożuch, który w końcu może zaburzyć pracę szamba.
Czym rozpuścić gęste szambo?
Sposoby czyszczenia i konserwacji szamba
Jeżeli istnieje wiele przyczyn powstawania mułu i kożuchów w szambie, to czym rozpuścić gęste szambo?
Zacznijmy od tego, że każde szambo potrzebuje regularnego opróżniania i cyklicznego mycia. Jednak jak wypompować gęste szambo jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o jego prawidłową konsystencję? Warto łączyć kilka metod czyszczenia – zależnie od potrzeb. Zwykle metody dzieli się na:
- Chemiczne – tu zalicza się preparaty powierzchniowo czynne. W połączeniu z wodą dają bardzo dobre efekty. Chemiczne czyszczenie szamba należy wykonywać tylko przy użyciu specjalnych preparatów. Zwykłe środki czyszczące mogą bowiem być niebezpieczne dla lokalnego środowiska.
- Biologiczne - do szamb ekologicznych stosuje się przede wszystkim bakterie lub mieszanki bakterii, innych organizmów i enzymów. Liczne biopreparaty można kupić jako tabletki do szamba, proszki lub zagęszczone płyny. Samo czyszczenie biologiczne jest potrzebne, ale nie zastąpi mechanicznego wypompowania.
- Mechaniczne – niektórzy zaliczają do niego zwykłe opróżnianie szamba. Oprócz tego trzeba jednak pamiętać o wygarnianiu kożucha i wyczyszczeniu z mułu za pomocą specjalnej pompy.
Biologiczne i chemiczne czyszczenie szamba
Czym rozpuścić kał w szambie albo co rozpuszcza papier toaletowy w szambie? W pierwszym przypadku odpowiedź jest prosta. Wszelkie nieczystości organiczne powinny być rozkładane przez bakterie. W ekstremalnych sytuacjach można też stosować chemiczne czyszczenie szamba. Skuteczne są zwłaszcza:
- wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) lub wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) – pierwsza jest środkiem silnie żrącym, dlatego należy stosować go bardzo ostrożnie. Soda oczyszczona w niewielkich ilościach jest środkiem uniwersalnym, który warto też stosować do podstawowego czyszczenia i przeczyszczania rur.
- kwas siarkowy – podobnie jak soda kaustyczna jest to środek niebezpieczny, silnie żrący i nie należy go nadużywać. Wymaga nie tylko umiarkowanego stosowania, ale użycia odzieży ochronnej.
- wodorotlenek wapnia (wapno gaszone) – jako substancja o odczynie silnie zasadowym ma właściwości dezynfekcyjne i bakteriobójcze.
- Węglan wapnia – to wapno, stosowane do oczyszczania ścieków i zmiękczania wody technicznej.
- Wapno chlorowane – również może służyć do oczyszczania szamba oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów.
Są to jednak substancje nieobojętne dla środowiska i powinno się ich używać ostrożnie, najlepiej tylko w ostateczności. Dodatkowo w większych ilościach mogą uszkadzać rury lub ściany szamba. Na przykład zbiornik z tworzywa sztucznego może wchodzić w reakcję z nimi. Z tego powodu obecnie opinie specjalistów skłaniają się ku unikaniu silnych środków chemicznych. W większości przypadków bakterie powinny wystarczyć. W sklepach zaopatrujących gospodarstwo domowe powinniśmy znaleźć bez problemu odpowiednie preparaty.
Zgodnie z instrukcją chemiczne czyszczenie szamba może wymagać zaprzestania jego użytkowania na kilka dni. Dobrze jest więc zaplanować rozpuszczanie zawartości zbiornika na czas kiedy np. gdzieś wyjeżdżamy. Po czyszczeniu chemicznym szamba należy dodać do niego tabletki lub inne preparaty z bakteriami. Odtworzą one niezbędne środowisko rozkładające nieczystości.
Czyszczenie mechaniczne
Oprócz regularnego opróżniania szamba odmulanie też musi być przeprowadzone w sposób mechaniczny. Właściwie jest to metoda łącząca siłę mechaniczną i środki chemiczne. Jeżeli na powierzchni zgromadził się zbyt gęsty osad, to najlepiej usunąć go łopatą lub szpadlem ręcznie. Następnie można przeprowadzić opróżnianie. Zwykle zleca się to ekipie asenizacyjnej.
Opróżnione szambo należy wyczyścić. Jak wyczyścić dno szamba? To pytanie ma sens, ponieważ czyszczenie z mułu osadzonego na dnie wymaga ostrożności. Szczególnie jeżeli mamy szambo z betonu, którego ściany mogłyby ulec uszkodzeniu. Zarówno usuwanie osadu z powierzchni jak i odmulanie dna przeprowadzamy tak, żeby nie uszkodzić ścian zbiornika.
Czyszczenie dna z mułu najlepiej przeprowadzić za pomocą wody pod ciśnieniem. Do wody zwykle dodaje się odpowiednią porcję specjalistycznych środków do czyszczenia szamba. Taką usługę najczęściej zleca się firmie, która posiada niezbędny sprzęt. Jeżeli przeprowadzamy ją sami, to koniecznie musimy zastosować odpowiednie środki ostrożności. Należy zaopatrzyć się w maseczkę lub respirator oraz gumowe rękawice.
Czym czyścić szambo ekologiczne?
Szambo ekologiczne, rozumiane jako oczyszczalnia drenażowa, powinno się oczyszczać samo. Niestety nawet taki rodzaj systemu usuwania nieczystości potrzebuje od czasu do czasu czyszczenia biologicznego i mechanicznego. Zależnie od rodzaju oczyszczalni może to być przemycie lub całkowita wymiana żwiru w warstwie drenażowej. Poza tym jednak do szamb ekologicznych używa się bakterii. W przeciwieństwie do szamba, oprócz rozkładu w warunkach beztlenowych głównym elementem systemu jest rozkład w warunkach tlenowych. Z tego powodu prawidłowo używana oczyszczalnia bardzo rzadko potrzebuje czyszczenia innego niż biologiczne. Mniej więcej raz na rok powinno się jednak wygarniać osad, który się nie rozłożył.
Czy wystarczą środki biologiczne?
Chociaż opinie mogą być podzielone, to trudno nie zauważyć jakie czyszczenie jest najmniej szkodliwe dla środowiska. Na pytanie czym rozpuścić gęste szambo odpowiedź brzmi – tabletkami lub innymi preparatami zawierającymi bakterie.
Czyszczenie mechaniczne, odmulanie pod ciśnieniem, usuwanie osadu ręcznie należy przeprowadzać kiedy jest potrzebne, ale nie przesadzać z jego częstotliwością. Z kolei skuteczne środki chemiczne zagrażają środowisku. Czy to znaczy, że możemy poprzestać na opróżnianiu szamba i dorzucaniu preparatów z mikroflorą? Do pewnego momentu tak. Zadbane szambo, które jest regularnie opróżniane i ma zrównoważone środowisko bakteryjne rzadko się zatyka. Jednak dużo zależy od sytuacji w domu – na przykład w okresie dużych porządków czy remontu może dojść do zamulenia szamba lub powstania kożucha ze względu na przeciążenie nieczystościami organicznymi. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć nie tylko dorzucenie tabletek czy proszku z bakteriami, ale też chemiczne rozpuszczenie gęstego szamba.
Niezależnie od opinii na temat sposobów i środków do szamb ekologicznych lub zwykłych trzeba o nie dbać. Drożne szambo, które prawidłowo działa, nie zatyka się i nie emituje odoru, to zdrowie i lepszy komfort życia dla całej rodziny. Nie mówiąc o oszczędności czasu i pieniędzy.
Źródła:
- Co rozpuszcza kał w szambie? https://www.homeinspiration.pl/co-rozpuszcza-kal-w-szambie/
- Jaki środek do szamba żeby nie śmierdziało? https://www.homeinspiration.pl/jaki-srodek-do-szamba-zeby-nie-smierdzialo/
- Jak wyczyścić szambo – kompletny przewodnik, https://www.sterszkolenia.pl/jak-wyczyscic-szambo-kompletny-przewodnik
- Czym rozpuścić gęste szambo, https://archiwnetrze.pl/czym-rozpuscic-geste-szambo/