Co trzeba zrobić, żeby założyć szambo?

Zakładanie szamba nie jest skomplikowaną procedurą. Żeby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje szambo, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość, rodzaj, materiał wykonania oraz cenę usługi. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o kosztach eksploatacji. Dla domów, które nie mogą być podłączone do sieci kanalizacyjnej alternatywą może być też przydomowa oczyszczalnia. Szambo jest bezodpływowym zbiornikiem na nieczystości bytowe.

Czasami określenie szambo ekologiczne może się odnosić do zbiornika z odpływem (oczyszczalni drenażowej), ale tu skupimy się na pierwszym przypadku. Budowa oczyszczalni jest dużo bardziej złożona niż budowa szamba, co za tym idzie – będzie więcej kosztować.

Żeby lepiej zrozumieć co będzie zawierała cena szamba wyliczymy wszystkie podstawowe etapy zakupu i montażu:

Klasyczny zbiornik na szambo musi być zakopany w ziemi. Wykopanie szamba, a właściwie dołu pod szambo, to główny element prac fizycznych związanych z montażem i za to jest pobierana główna robocizna.

Zakopanie zbiornika może być pracą łatwiejsza lub trudniejszą, w zależności od wielkości zbiornika i użytego materiału. Dużo pracy będzie wymagało ciężkie szambo betonowe. Zarówno przewiezienie i umieszczenie prefabrykowanego pojemnika z żelbetonu, jak i konstrukcja na miejscu wymaga czasu i pracy z użyciem sprzętu budowlanego. Lekki zbiornik z plastiku powinien być łatwiejszy do umieszczenia w wykopanym zagłębieniu.

To ile kosztuje założenie szamba na działce zależy również od tego jaki mamy rodzaj gruntu. W gliniastym gruncie, który może wypierać lekki zbiornik po opróżnieniu, zaleca się montowanie zbiornika betonowego. W tym przypadku ciężar jest zaletą. Jednak praca taka będzie trudniejsza niż zakopanie lekkiego pojemnika plastikowego w przepuszczalnej, piaszczystej ziemi. Dlatego koszt montażu jest uzależniony od rodzaju gruntu.

Kolejnym ważnym etapem prac jest wykonanie instalacji – podłączenie odpływu do zbiornika. Na tym etapie cena zależy od stopnia skomplikowania całego systemu.

Podsumowując – koszt założenia szamba, czyli sama cena montażu najczęściej waha się w granicach 2000-3000 zł. Żeby móc dokonać pełnego kosztorysu ważna jest nie tylko wycena robocizny, ale informacja ile kosztuje szambo.

Ile kosztują różne rodzaje szamba?

Cena szamba będzie zależała od tego co wybierzemy, ale wybór zależy od naszych możliwości i potrzeb. Jak duże szambo dla 4 osobowej rodziny? Czy na działkę potrzeba szamba wielokomorowego? Porównajmy ile kosztuje szambo w różnych konfiguracjach:

  • Szambo betonowe jednokomorowe – jest najtańszą opcją, nie licząc budowy szamba ze zbiorników recyklingowych. Małe szambo na działkę można wykonać już za kilkaset złotych. Mały zbiornik jednokomorowy jest też łatwiejszy do zainstalowania, więc cena z montażem powinna być również przystępna. W sumie możemy się zmieścić w 3000 zł, a prawdopodobnie nawet nie dobijemy do tej kwoty. Jednokomorowe szambo betonowe dla domu jednorodzinnego mieści się w zakresie pojemności 6-10m3. Cena szamba może się wahać od 1500 do 2500 zł, plus montaż. Nadal nie jest to duży wydatek.
  • Szambo betonowe wielokomorowe – w przypadku szamb betonowych dla domów jednorodzinnych najczęściej chodzi o zbiornik dwukomorowy. Budowa szamba dwukomorowego z żelbetonu wynosi około 1800-3000 zł. Z montażem będzie to najwyżej 5000-5500 zł.
  • Szambo z tworzywa sztucznego – jaki jest cennik szamb plastikowych? Tutaj mamy do wyboru szamba polietylenowe i kompozytowe, wykonane w technice bez łączeń. Najtańsza opcja w tym przypadku to jednokomorowy pojemnik wykonany z polietylenu (najlepiej o wysokiej gęstości HDPE). Koszt założenia szamba plastikowego wynosi 800-1000 zł na metr sześcienny. Jeżeli będziemy chcieli mieć np. zbiornik 8m3 dla domu jednorodzinnego, to wydamy na nie około 6500-8000 zł plus montaż i podłączenie. Ponieważ zbiorniki plastikowe są lekkie, to wykopanie szamba może nie wystarczyć, trzeba je obetonować. Jest to konieczne zwłaszcza tam gdzie wody gruntowe mogłyby wypierać pusty pojemnik. Zbiorniki z kompozytu – poliestru wzmacnianego włóknem szklanym – mogą być nieznacznie droższe. Cena w tym przypadku zależy również od producenta.

Do wyboru są jeszcze zbiorniki ze stali nierdzewnej. Są one cięższe niż plastikowe i bardziej trwałe od szamb betonowych. Niestety cena jest odpowiednio wyższa. Nawet za niewielki zbiornik używany zapłacimy 5-8 tysięcy złotych. Z tego powodu zakupienie nowego zbiornika stalowego na szambo jest prawie niemożliwe, zostały one wyparte przez łatwiejsze w produkcji i tańsze opcje.

Czy to się opłaca na dłuższą metę?

Koszt założenia szamba to nie jedyny wydatek. Decydując się na zbiornik bezodpływowy powinniśmy brać pod uwagę również koszty eksploatacji i żywotność wybranego materiału.

Głównym wydatkiem związanym z eksploatacją szamba jest wywóz nieczystości. Wielkość zbiornika wpływa na częstotliwość wypompowywania. Zwykle odległość między kolejnymi wypompowaniami to 3-4 tygodnie. Przy małych szambach 2 tygodnie. Pełne opróżnienie powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał.

Możemy się zdecydować na wykonanie instalacji z drenażem. Wówczas część płynnych nieczystości będzie rozprowadzana w gruncie. Taka instalacja jest droższa i wymaga większej powierzchni działki niż samo wykopanie szamba. Wywóz można też ograniczyć używając preparatów bakteryjnych, które częściowo rozkładają nieczystości.

Inwestując w szambo trzykomorowe możemy je później przekształcić w biologiczną oczyszczalnię ścieków. Do samego szamba niestety trudno dostać jakiekolwiek dopłaty, za to można dostać dofinansowanie do przekształcenia szamba w przydomową oczyszczalnię.

Podsumowanie

Przeciętnie budowa szamba, wliczając cenę zbiornika i usługi, kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy. Wykonanie instalacji betonowej lub wkopanie prefabrykowanego szamba betonowego dla domu jednorodzinnego nie powinno jednak przekroczyć 6000 zł. Dodatkowo te koszty można zmniejszyć, jeżeli samodzielnie przygotujemy dół pod szambo i np. umieścimy w nim zbiornik prefabrykowany z żelbetonu lub plastikowy. Wówczas można poprosić specjalistę tylko o podłączenie całości i sprawdzenie szczelności. W tym przypadku zmieścimy się w około 2000-3000 zł za całość. Montaż szamba na działce rekreacyjnej będzie kosztował jeszcze mniej. Mniejsze zbiorniki są tańsze i łatwiej je zakopać.

Niektórzy decydują się na wykorzystanie zbiorników z odzysku – używanych wcześniej w gospodarstwie lub odkupionych za niewielką cenę. Jeżeli wybierzemy taką opcję, to koniecznie trzeba sprawdzić stan i szczelność zbiornika. Zakup nieodpowiedniego zbiornika nie tylko narazi nas na koszty, ale nieprzyjemności prawne, nie mówiąc o zanieczyszczeniu wód gruntowych.

Źródła:

  1. Zbigniew Kęska, Ile kosztuje szambo betonowe z montażem, https://monterbudowy.pl/ile-kosztuje-szambo-betonowe-z-montazem/, dostęp 30.11.2023
  2. Wojciech Kwinta, Szambo plastikowe – jakie ma zalety? Czy warto je kupić?, https://inzynieria.com/wodkan/wiadomosci/65205,szambo-plastikowe-jakie-ma-zalety-czy-warto-je-kupic,masa-szamb-plastikowych-wada-i-zaleta-jednoczesnie, dostęp 30.11.2023
  3. Agata Kosiarska, Małgorzata Drobnik, Szambo, czyli zbiornik na ścieki. Pojemność, przepisy, koszty, https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-kanalizacyjna/szambo-gdy-nie-ma-kanalizacji-aa-DTF1-zPEn-8mBh.htmlm dostęp 30.11.2023
ikona podziel się Przekaż dalej