Jak działa oczyszczalnia ścieków? Najważniejsze zasady pracy oczyszczalni biologicznych

Oczyszczanie ścieków w przydomowych oczyszczalniach przebiega przez kilka typowych etapów. W pierwszym ścieki trafiają do szczelnie zamkniętego zbiornika, zwanego osadnikiem gnilnym. To tutaj zachodzi sedymentacja i floatacja zanieczyszczeń. Jest to efekt działania bakterii beztlenowych, które pozwalają na przefermentowanie zanieczyszczeń stałych i rozłożenie ich na prostsze związki.

Ścieki przedostają się przez kosz filtracyjny i trafiają do studzienki rozdzielczej. W kolejnym etapie następuje etap filtracji tlenowej. Napowietrzana komora posiada złoża biologiczne, które rozkładają zanieczyszczenia. W efekcie uzyskujemy oczyszczoną ciecz, która może być odprowadzona do wód powierzchniowych lub do studni chłonnej.

W ofertach producentów znajdziemy wiele różnorodnych modeli oczyszczalni biologicznych. Należy dobrać je pod kątem wydajności. Mniejsze oczyszczalnie mogą wydajnie oczyszczać ścieki produkowane przez kilkuosobową rodzinę. Większe instalacje mogą oczyszczać budynki wielorodzinne użytkowane przez kilkanaście osób.

Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni? Przydomowa oczyszczalnia biologiczna z napowietrzaczem

Specyfika pracy napowietrzacza powinna być dobrana do specyfiki instalacji. Każda przydomowa oczyszczalnia biologiczna może pracować na nieco odmiennych parametrach. Sam napowietrzacz musi być dopasowany do wydajności instalacji oraz jej budowy.

Ścieki powinny być napowietrzone w osadniku biologicznym. Często stosuje się cykl napowietrzania 8 razy po 2 godziny. Faza odpoczynku napowietrzacza to 8 razy po jednej godzinie. Pamiętajmy, że są to cykle przykładowe, a przydomowa oczyszczalnia biologiczna może pracować w odmiennych cyklach. Specyfika pracy napowietrzacza powinna być wyregulowana w sterowniku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy do wody

Zastanawiasz się, jaką pompę do wody wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane pompy przez naszych czytelników.

Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni? Bez względu na to, jaki cykl wybierzemy, powinniśmy stosować się do ogólnych reguł. Osad czynny w oczyszczalni biologicznej to bakterie tlenowe, potrzebujące odpowiedniego napowietrzenia. Przy zbyt rzadkiej pracy napowietrzacza, oczyszczanie następuje ze znacznie mniejszą wydajnością. Optymalne stężenie tlenu w ściekach to 2 gO2/m3. Minimum dla podstawowej pracy oczyszczalni to 1 gO2/m3. Przy niższym poziomie napowietrzenia ścieków proces oczyszczania przy pomocy osadu czynnego zachodzi w minimalnym stopniu, a poniżej wartości 0,3 gO2/m3 nie zachodzi w ogóle. Ze względu na utrzymanie wydajności oczyszczalni, konieczne jest zamontowanie odpowiednio dobranego napowietrzacza. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna może wykorzystywać napowietrzanie mechaniczne, napowietrzanie za pomocą sprężonego powietrza lub napowietrzanie czystym tlenem. W przydomowych instalacjach do napowietrzania ścieków na ogół wykorzystuje się dmuchawę membranową. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna z napowietrzaniem dmuchawą membranową

Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni? Nasza przydomowa oczyszczalnia biologiczna będzie działała wydajnie, o ile zapewnimy jej odpowiednio dobrany napowietrzacz. W instalacjach często wykorzystuje się dmuchawę membranową. Wystarczy, że dobierzemy jej parametry do indywidualnych parametrów oczyszczalni.

Dmuchawa membranowa posiada odpowiednią wielkość wydatku powietrza, przeliczaną w litrach na minutę. Jest to ważny parametr, o którym należy pamiętać. Najlepiej byłoby zakupić membranę wraz z pozostałymi elementami instalacji. Dzięki temu upewnimy się, że przydomowa oczyszczalnia biologiczna została wyposażona w dobrze dobrany napowietrzacz.

Dobierając dmuchawę, musimy określić wartość strat ciśnienia w układzie. Do strat dochodzi na rozdzielaczach i dyfuzorach napowietrzających. W przypadku powietrza tłoczonego pod powierzchnię wody należy także uwzględnić średnicę przewodu i dodaniu wartości ciśnienia hydrostatycznego słupa wody nad napowietrzaczem. Szacuje się, że na jeden metr słupa wody przypada 100 kPa.

Po uwzględnieniu strat ciśnienia i wymaganej wartości powietrza uzyskujemy przybliżone parametry dmuchawy. Wystarczy porównać jej wydajność z parametrami wymaganymi przez instalację. Dobrą praktyką jest też zastosowanie napowietrzacza z lekkim zapasem wydajności. Jest to spowodowane faktem, iż pompa może zmniejszać swoją wydajność wraz z upływem lat. Alternatywą dla przydomowych oczyszczalni jest szczelny zbiornik na ścieki. W osobnym artykule podpowiadamy, jak zrobić szambo z beczki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły