Jak zlikwidować zapach szamba w domu? To powinieneś zrobić
Przykry zapach z szamba jest nie tylko uciążliwy, ale może oznaczać problemy z prawidłowym rozkładaniem się ścieków w zbiorniku. Nie mówiąc o tym, że wpływa na komfort życia w domu. Poniżej omawiamy przyczyny pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i skuteczne sposoby na jego zlikwidowanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są przyczyny przykrego zapachu?
Nikogo nie powinien dziwić smród z szamba, jeżeli jest pod kontrolą. Wiadomo, że nieczystości bytowe już w momencie ich wylania do szamba nie pachną różami. Procesy fermentacji i biologicznego rozkładu ścieków przeprowadzane przez bakterie beztlenowe prowadzą do wydzielania gazów takich jak metan i siarkowodór oraz substancji lotnych. Sytuacja staje się niepokojąca, kiedy smród rozprzestrzenia się na dalsze elementy instalacji. Najgorzej, jeżeli śmierdzi z odpływu albo zapach szamba w toalecie zaczyna rozprzestrzeniać się na inne części domu. Dlatego żeby wiedzieć jak zlikwidować zapach szamba w domu, należy zacząć od identyfikacji jego źródła.
Czy zapach pojawił się nagle czy dokucza nam od początku istnienia instalacji?
Powodem stałego pojawiania się smrodu w domu może być nieprawidłowa instalacja odpowietrzająca lub inne błędy w systemie kanalizacyjnym. Gazy i substancje lotne wylatujące z szamba muszą gdzieś znaleźć ujście. Odprowadza się je specjalnym wywiewem, połączonym z pionem kanalizacyjnym. Jeżeli wywiew nie znajduje się odpowiednio wysoko nad poziomem dachu, to odór będzie przenikać do pomieszczeń mieszkalnych.
Stały zapach szamba w toalecie może też oznaczać, że rury odpływowe nie zostały położone pod właściwym kątem (minimum 2-3° nachylenia). Nie pomoże neutralizator zapachów zastosowany w sanitariatach, bowiem ścieki mogą zalegać lub nawet wracać do rur. To powoduje rozkład nieczystości zbyt blisko pomieszczeń sanitarnych i sprawia, że śmierdzi z odpływu. W obu przypadkach konieczna będzie korekta nieprawidłowego montażu wybranej części systemu.
W jakim miejscu pojawia się odór?
Powiedzieliśmy już co oznacza zapach szamba w toalecie lub smród pojawiający się w różnych miejscach w domu. Niepokojący jest też odór wokół włazu zbiornika na szambo. Może on oznaczać, że szambo jest przepełnione. Przyczyną przepełnienia w większości przypadków jest brak opróżnienia zbiornika na czas, nadmierne zużycie wody (np. wiosenne porządki, w czasie których do zbiornika spływa więcej ścieków niż zwykle) lub zatkanie drenażu – jeżeli mamy drenażowe szambo ekologiczne.
Teoretycznie opróżnienie zbiornika lub wyczyszczenie drenażu powinny pomóc. Nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego po opróżnieniu szamba śmierdzi w domu? Powodem może być brak szczelności w którymś miejscu instalacji. Warto żeby w takiej sytuacji systemowi przyjrzał się specjalista.
Jaki rodzaj odoru?
Normalne procesy rozkładu w warunkach beztlenowych prowadzą do wydzielania się zapachu siarkowodoru i amoniaku. Pierwszy jest bardzo charakterystyczny, przypomina smród zgniłych jaj. Drugi jest ostry i drażniący – jeżeli ktoś miał niewykastrowanego kocura, to dobrze kojarzy ten rodzaj zapachu. Poza tym mogą się pojawić różne związki lotne o mniej identyfikowalnym zapachu. Do tego trzeba dodać zapach rozkładającej się materii organicznej. Duża ilość substancji organicznych może wpłynąć na zwiększone wydzielanie gazów. Jak zlikwidować zapach szamba w domu jeżeli rozpoznaliśmy jego rodzaj? Z większością problemów poradzą sobie preparaty w płynie lub tabletki do szamba ekologicznego, zawierające odpowiednie bakterie. Jednak długie zaleganie np. siarkowodoru i amoniaku jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Koniecznie trzeba sprawdzić czy instalacja jest szczelna na poszczególnych odcinkach.
Jak pozbyć się przykrego zapachu?
Na pytanie jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szamba nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu. Jak wykazaliśmy powyżej – smród jest naturalnym efektem pracy szamba. Dopiero kiedy śmierdzi z odpływu, odór roznosi się po domu lub zbyt intensywnie śmierdzi w okolicach zbiornika trzeba podjąć dodatkowe działania. To nie znaczy, że możemy nic nie robić. Szambo wymaga zabiegów konserwacyjnych i prawidłowego używania.
Jak dbać o szambo?
Neutralizacja zapachu szamba na różne domowe sposoby zaczyna się od prawidłowej eksploatacji. Jeżeli wszystko zostało prawidłowo zamontowane, to naszym zadaniem jest nie przelewać szamba, nie wyrzucać do niego przedmiotów i substancji, które nie ulegają szybkiemu rozkładowi oraz regularnie opróżniać zbiornik.
W dalszej kolejności możemy zastosować tabletki do szamba ekologicznego, które wspomogą procesy rozkładu. Ponadto dobrym rozwiązaniem doraźnym jest neutralizator zapachów.
Do neutralizacji zapachu szamba na domowe sposoby nadaje się sól lub węgiel aktywny. Obie substancje neutralizują odór w sposób naturalny. Można się również zdecydować na filtr węglowy. Domowym neutralizatorem zapachu jest też soda oczyszczona i ocet (spirytusowy). Nie powinno się ich jednak nadużywać, bo nie chcemy zakłócać procesów biologicznych. Chociaż ocet sam nie pachnie najprzyjemniej, to ma właściwości czyszczące. Wymieszana soda z octem jest uniwersalnym domowym środkiem czystości i nie powoduje problemów jakie mogą wywołać niektóre środki syntetyczne. Tę mieszankę można też stosować do czyszczenia powierzchni i odstraszania niektórych szkodników. Mogą więc służyć nie tylko do neutralizacji zapachu szamba na domowe sposoby, ale pomogą unikać szkodliwych detergentów i trutek. To pośrednio może poprawić pracę szamba.
Czego nie wrzucać do szamba?
W ramach dobrych praktyk warto dokładniej przyjrzeć się rzeczom, które nie powinny lądować w ściekach. Nie chodzi tylko o to jak zlikwidować zapach szamba w domu, ale jak unikać umieszczania w szambie odpadów, które będą się trudno rozkładać albo zagrażają naturalnym procesom rozkładu.
- Tłuszcze – pewna ilość tłuszczu zawsze ląduje w szambie. Trzeba jednak unikać masowego wylewania i wyrzucania tłuszczy zwierzęcych, a także olejów pochodzenia roślinnego do kanalizacji. Tłuszcz na kilka sposobów może zakłócić pracę domowej kanalizacji: zatkać rury, stworzyć kożuchy tłuszczowe w zbiorniku, uniemożliwić korzystanie z pełnej pojemności zbiornika, powodować zagęszczenie i zagniwanie ścieków. Do rozpuszczenia tłuszczu stosujemy in. tabletki do szamba ekologicznego z dodatkiem enzymów rozkładających tłuszcze. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie filtrów i wentylacji.
- Środki chemiczne – przede wszystkim chodzi o farby, kleje, benzyny, rozpuszczalniki, a także niektóre środki czyszczące. Głównym zagrożeniem ze strony środków żrących, biobójczych, polimerowych i rozpuszczających polimery jest zakłócenie działania naturalnych bakterii. Jeżeli flora bakteryjna zostanie przetrzebiona, to ścieki będą zalegać w zbiorniku dłużej niż powinny. Niektóre substancje chemiczne ulegają również zasychaniu lub koagulacji, co prowadzi do zatkania rur i zaburzenia płynności nieczystości w szambie.
- Leki – stosowane w domowych apteczkach leki mają różnorodne działanie. Niektóre mogą być szkodliwe dla bakterii szambowych, czyli działać podobnie jak w.w. środki chemiczne. Poza tym zarówno środki chemiczne jak i środki farmaceutyczne przenikają do wód gruntowych. Nawet jeśli nie czujemy nieprzyjemnego zapachu, to wyrządzamy niepotrzebne szkody w miejscu, z którego również sami korzystamy. Zużyte leki oddaje się do apteki, która ma sposoby i środki na ich utylizację.
Jeżeli unikniemy wylądowania w naszym zbiorniku ściekowym powyższych substancji, to być może przez dłuższy czas nie będziemy potrzebowali neutralizatora zapachów.
Jakie preparaty wybrać?
Żeby wiedzieć jak zlikwidować zapach szamba w domu warto poznać kilka różnych rodzajów preparatów i ich funkcje. Co stosować, żeby szambo nie wydzielało nieprzyjemnego zapachu poza zbiornikiem, żeby spełniało swoją funkcję i służyło optymalnie przez długie lata?
Odświeżacze powietrza – doraźnie można zastosować substancje maskujące nieprzyjemny zapach. Jednak odświeżacz nie likwiduje źródła smrodu. W przypadku przedłużających się problemów z szambem trzeba użyć środków, które będą działać w odpływie i zbiorniku na nieczystości, nie tylko wokół naszego nosa.
Neutralizatory – najlepszym neutralizatorem zapachów do szamba będzie środek naturalny, oparty na enzymach i przyjaznych bakteriach. Środki takie można dostać w postaci granulek, proszków do rozcieńczania, żeli i popularnych tabletek. Każdy rodzaj preparatu zawiera instrukcję używania, do której należy się zastosować.
Jeżeli chcemy zachować zdrową florę bakteryjną w szambie, to najlepszym wyborem będą biopreparaty, nie zawierające groźnych substancji chemicznych.
Likwidowanie przykrego zapachu z szamba zależy od tego jaki to jest zapach i gdzie dociera. Czasami wystarczy uzupełnić florę bakteryjną i regularnie opróżniać zbiornik. Niestety może się też okazać, że trzeba będzie poprawić instalację. W razie trudności z lokalizacją problemu zawsze warto się skontaktować ze specjalistą.
Źródła:
- Czego nie wlewać do szamba, https://magazyntuiteraz.pl/czego-nie-wlewac-do-szamba/, dostęp 16.12.2023
- Preparaty do szamba – jaki wybrać i jak stosować? https://bactotech.pl/blog/preparaty-do-szamba/, 16.12.2023
- Zapach szamba w domu – skąd pochodzi i jak go zlikwidować? https://www.4katy.com.pl/dom/zapach-szamba-w-domu-skad-pochodzi-i-jak-go-zlikwidowac, 16.12.2023