Jak zrobić odpływ z szamba? Szybkozłączka to dobry pomysł
Opróżnianie szamba może być kłopotliwe. Co miesiąc trzeba wprowadzić wóz asenizacyjny na działkę. Wymaga to obecności przynajmniej jednej osoby w domu i może utrudnić utrzymanie ładnego trawnika lub ogródka. Czy da się ten problem rozwiązać w inny sposób? Radzimy, jak zrobić odpływ i jak umożliwić wypompowanie szamba bez wjeżdżania ekipy asenizacyjnej na działkę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest odpływ z szamba?
Szambo jest najprostszym systemem odprowadzania nieczystości z domu, jeżeli nie możemy się podłączyć do kanalizacji. Odpływ z szamba można rozumieć na dwa sposoby:
- miejsca, które pozwala na wypompowanie nieczystości przez wóz asenizacyjny
- systemu odprowadzania nadmiaru wody ze zbiornika.
Pierwszy jest konieczny, drugi może być dodatkowym atutem, jeżeli nie chcemy, żeby szambo zbyt szybko się przepełniało.
W przypadku klasycznego szamba nie ma możliwości rozprowadzenia części płynnej w gruncie, tak jak w przypadku przydomowej oczyszczalni. Jest to zbiornik bezodpływowy. Nadmiar wody w szambie może jednak sprawiać, że będzie się ono zbyt szybko przepełniać. Dlatego właściciele nieuzbrojonych działek wykorzystują różne sposoby na zminimalizowanie tego problemu.
Różne sposoby na odpływ z szamba
Rozprowadzenie wody z szamba nie powinno być wykonane ze szkodą dla środowiska. Kara za brak wywozu szamba (również za wylewanie nieczystości do gruntu czy do wód powierzchniowych) jest wysoka. Poza tym jest to szkodzenie sobie i swoim sąsiadom. Na szczęście zamontowanie profesjonalnego systemu rozprowadzenia wody z szamba nie jest trudne, jeżeli mamy do tego warunki na działce. Trzeba tylko rozumieć, jak to działa i jaki jest cel takiego urządzenia. Jak odprowadzić wodę z szamba?
Ponieważ na pytanie jak zrobić odpływ z szamba istnieje więcej niż jedna odpowiedź. Najlepiej uporządkować je w trzech grupach:
- Podczas planowania instalacji można rozdzielić system odprowadzania wody i nieczystości.
- Można wybrać szambo dwukomorowe, w którym część stała będzie oddzielana od części płynnej.
- Można zamontować szybkozłączkę w ogrodzeniu lub innym miejscu dostępnym i wygodnym dla wozu asenizacyjnego. To ostatnie pozwoli po prostu na łatwiejsze opróżnianie zbiornika, niezależnie od ilości zgromadzonej wody.
Jak zapewnić dojazd do szamba?
Pierwsze dwa sposoby prowadzą do częściowego pozbycia się wody, ale nie rozwiązują problemu dojazdu szambiarki i miejsca wypompowania nieczystości. Nadal działka musi mieć zapewnioną drogę do szamba, którą będzie dojeżdżać ekipa asenizacyjna. O czym powinno się pamiętać budując zbiornik bezodpływowy i zapewniając dojazd?
Na początek przypomnijmy jakie są minimalne odległości, których powinno się przestrzegać przy budowie szamba. Przede wszystkim musi być ono oddalone o co najmniej 5 metrów od okien i drzwi domu, 2 metry od granicy działki i 15 metrów od studni z wodą pitną. Oczywiście nie dotyczy to tylko mieszkańca danej działki, ale też sąsiednich działek. Mówiąc inaczej nasze szambo nie może być również za blisko okien, drzwi i studni sąsiada.
Powyższe odległości można nieznacznie zmniejszyć, oczywiście uzyskując odpowiednie pozwolenie w urzędzie. Natomiast nie powinniśmy na to liczyć przy planowaniu działki. Montując szambo musimy znaleźć dla niego miejsce i jednocześnie zapewnić dojazd. Nie ma szczegółowych przepisów dotyczących tego ostatniego. Z oczywistych względów droga powinna być wystarczająco szeroka i utwardzona, żeby szambiarka mogła nią przejechać. Poza tym zbiornik powinien być szczelny, szczelnie zamykany (ale posiadać osobną wentylację) i odporny na wypieranie przez wody gruntowe. To ostatnie dotyczy lekkich zbiorników z tworzywa sztucznego.
Rodzaje szamb a rzadsze wywożenie nieczystości
Jeżeli chodzi o zbiorniki bezodpływowe, to do wyboru są jedno- i dwukomorowe. Trzykomorowe w zasadzie są już rodzajem oczyszczalni ścieków i trudno zaliczyć je do bezodpływowych. Każdy rodzaj może być wykonany z betonu lub z tworzywa sztucznego. Rzadziej używa się zbiorników z nierdzewnej stali.
Jeżeli nie chcemy zbyt często zapraszać ekipy asenizacyjnej, to lepiej wybrać droższy zbiornik dwukomorowy. Jego główną zaletą jest oddzielanie płynnej i stałej części nieczystości. Taki zbiornik to połowa drogi do przydomowej oczyszczalni, jeżeli będziemy mogli zapewnić drenaż szamba na naszej działce. W każdej komorze zbiornika stosuje się dedykowane bakterie. W pierwszej zmniejszają one objętość części stałej, w drugiej oczyszczają częściowo ścieki płynne. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzanie wody z szamba do rowu melioracyjnego albo do gruntu. Jednak na działkach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki drenaż szamba jest niemożliwy. Tu zaleca się zbiornik bezodpływowy jednokomorowy, oczyszczalnię biologiczną lub złożony system z drenażem powyżej wód gruntowych. Za odpływ na terenie, który się do tego nie nadaje może grozić kara za wylewanie szamba.
W każdej innej sytuacji szambo dwukomorowe jest lepszym, bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto też rozważyć użycie szamba trzykomorowego (przeczytacie o tym w dalszej części artykułu).
Na czym polega szybkozłączka?
Jeżeli nie mamy możliwości założenia zbiornika dwukomorowego z rozprowadzaniem wody z szamba, to alternatywą jest ułatwienie jego opróżniania. Tu przydaje się szybkozłączka. Szybkozłączka może zapewnić odpływ z szamba zarówno na terenie działki jak i poza nią. Jest to dobry sposób na ominięcie problemów z dojazdem do samego zbiornika. Pomysł z szybkozłączką poza terenem działki rozwiązuje problem odległości drogi od szamba, pozwala też łatwiej i szybciej opróżnić zbiornik.
Szybkozłączka to każdy rodzaj złącza (termin używany też w stosunku do złączy elektrycznych), które łączy się z innymi na zasadzie dopasowanych, standaryzowanych końcówek. W przypadku szamba jest to końcówka pasująca do sprzętu używanego przez ekipy asenizacyjne.
Zanim zabierzemy się za budowę szybkozłączki na zewnątrz posesji warto pamiętać o szczelności i wydajności. Rura odprowadzająca i miejsca na złączach (zwłaszcza przy wyjściu ze zbiornika) muszą być dobrze uszczelnione. Nie wystarczy raz uszczelnić otworu specjalną masą. Trzeba sprawdzać co jakiś czas czy całość nie przepuszcza wody. Dzięki temu mamy pewność, że deszczówka nie przenika do szamba i nie powoduje zbyt szybkiego przepełniania. Wiemy też, że nieczystości nie przenikną po drodze do gruntu.
Jeżeli chodzi o wydajność, to szybkozłączka działa dobrze w odległości kilku metrów od zbiornika. Wszystko zależy od wydajności pompy w szambiarce, ale raczej nie ma sensu odprowadzać szybkozłączki na odległość 20-25 metrów. Sprawdź także ten artykuł na temat wymogu umowy na wywóz szamba.
Jak zrobić odpływ z szamba?
Materiały do budowy odpływu z szamba
Jak zrobić odpływ z szamba wykorzystując odpowiednie materiały? Dobór materiałów ma duże znaczenie w przypadku szamba. Muszą spełniać wymogi odgórne, zapewniać szczelność, długotrwałą pracę w złożonych warunkach i nadawać się do swoich zadań. Do wyboru jest najczęściej beton i tworzywa sztuczne. Tutaj bardzo dużo zależy od wybranej konstrukcji i warunków na danej działce. Szamba trzykomorowe, to właściwie już oczyszczalnie, w których dwie komory dzielą nieczystości na płynne i stałe, a trzecia jest studnią chłonną. Zwykle robi się je z betonu. Jak odprowadzić wodę z szamba trzykomorowego? Na dwa sposoby – rura perforowana powoli przepuszcza wodę z drugiego zbiornika do gruntu. Nadmiar wody jest przelewany przez tą samą rurę do studni chłonnej, z której również powoli wsiąka do gruntu. Zbiorniki są ze sobą połączone rurami PCV.
Szambo trzykomorowe to spora konstrukcja, ze studnią zajmuje około 10m3. Nie można go stosować na działce, gdzie woda znajduje się wyżej niż 1 m poniżej poziomu gruntu.
Odpływ za pomocą szybkozłączki zwykle wykonuje się z użyciem zbrojonej rury polietylenowej o średnicy 110 mm. Rura jest giętka i łatwiej wykonuje się przyłącze. Na wprowadzeniu rury (która znajdzie się w podmurówce) montuje się szybkozłączkę z pokrywą. Jeżeli podłączamy ją do zbiornika betonowego, to uszczelnianie powinno być wykonane z masy uszczelniającej. W przypadku zbiorników z tworzywa sztucznego wykorzystuje się uszczelki i zaciski.
Czy warto zakładać szybkozłączkę?
Wszędzie gdzie inne rozwiązania nie są możliwe i gdzie da się to zrobić podłączenie szybkozłączki jest lepsze niż jego brak. To nie tylko duże udogodnienie dla właściciela działki i operatorów szambiarki, ale zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu na terenie posesji. W dodatku, jeżeli miałaby nam grozić kara za brak wywozu szamba, tylko dlatego, że nie ma nas w domu, to szybkozłączka rozwiązuje problem.
W pewnych przypadkach dobrze jest też zdecydować się na szambo dwu- lub nawet trzykomorowe. Wtedy tylko podczas budowy zastanawiamy się jak odprowadzić wodę z szamba, a potem system działa samodzielnie. Trzeba tylko kontrolować jego sprawność.
Pytanie jak zrobić odpływ z szamba otwarło przed nami wiele możliwości. Od szybkozłączki i udogodnienia dla szambiarki, po rozwiązania nie gorsze niż przydomowa oczyszczalnia. Warto rozważyć każdą opcję i sprawdzić jaka będzie najlepsza w przypadku naszej działki.
Źródła:
- Agata Kosiarska, Szambo, czyli zbiornik na ścieki. Pojemność, przepisy, koszty, https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-kanalizacyjna/szambo-gdy-nie-ma-kanalizacji-aa-DTF1-zPEn-8mBh.html
- Małgorzata Drobnik, Szybkozłączka do szamba: sprytny sposób na pozbycie się ścieków, https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-kanalizacyjna/szybkozlaczka-do-szamba-sprytny-sposob-na-pozbycie-sie-sciekow-czy-montaz-szybkozlaczek-wystarczy-aa-o3ni-Fxm3-YHDX.html
- Szambo – usytuowanie, formalności, pozwolenia, https://www.tooba.pl/porady/szambo-usytuowanie-formalnosci-pozwolenia
- Kiedy szambo dwukomorowe, https://archiwnetrze.pl/kiedy-szambo-dwukomorowe/