Jak zrobić szambo z beczki? Praktyczny poradnik krok po kroku
Niektóre domki letniskowe i budynki tymczasowe nie posiadają podłączenia do kanalizacji. W ich przypadku warto wykonać ekologiczne szambo, które umożliwi korzystanie z toalety. Jednym z możliwych rozwiązań jest szambo z beczki, które możemy wykonać samodzielnie. Jak zrobić szambo z beczki? Prezentujemy praktyczny sposób na mini ekologiczne szambo na działce.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Elementy i zasada działania ekologicznego mini szamba na działce
Mini szambo z beczki posiada ograniczoną pojemność przez co nie sprawdzi się przy domach jednorodzinnych. Instalacje tego typu świetnie sprawdzają się na działce z domkiem letniskowym lub budynkami tymczasowymi, w których toaleta jest wykorzystywana z mniejszą częstotliwością. Ekologiczne szamba zazwyczaj składają się z minimum dwóch beczek, co pozwala na wstępną filtrację i zwiększenie pojemności. Na końcu instalacji możemy wykonać studnie drenażową. Dzięki zastosowaniu systemu filtracji wykonamy przydomową oczyszczalnię ścieków.
Pierwszym punktem instalacji jest ubikacja. Toaleta musi być wyposażona w otwór odpływowy, z którego spływają ścieki. Rury kanalizacyjne wykorzystują zasadą grawitacji, a nieczystości spływają bezpośrednio do pierwszej beczki, która pełni rolę osadnika gnilnego. W pierwszej beczce dochodzi do osadzania się lekkich zanieczyszczeń i wytrącenia się ciężkich cząsteczek (beztlenowy rozkład zanieczyszczeń). Ścieki w postaci płynnej wędrują do drugiej beczki za pomocą rury przelewowej. Druga beczka posiada rurę wentylacyjną, która odprowadza ulatniające się gazy. Ścieki ulegają rozkładowi poprzez drobnoustroje. W efekcie uzyskujemy wstępnie oczyszczoną ciecz, która może trafić do trzeciej beczki, pełniącej funkcję studni magazynowej lub studni filtracyjnej. W pierwszym przypadku (dwie szczelne beczki) wydobywamy wstępnie oczyszczone ścieki, w drugim dochodzi do dalszej filtracji, a większość oczyszczonych, przefiltrowanych ścieków wchłania się w glebę.
Warto zauważyć, że szambo ze studnią filtracyjną sprawdza się jedynie przy niskim poziomie wód gruntowych. W przypadku podmokłych terenów, jedynym rozwiązaniem będzie montaż szczelnego szamba z beczki (możemy wykorzystać jedną lub dwie zamknięte komory). W osobnym artykule dowiesz się, co sprawdzi się najlepiej, szambo czy oczyszczalnia?
Jak zrobić szambo z beczki? Toaleta na działce podłączona z mini szambem
Ubikacja i rury kanalizacyjne
Wiemy już, że nasze ekologiczne szambo na działce wykorzystuje zjawisko grawitacji. Ubikacja będzie efektywnie spłukiwała ścieki, jeśli zapewnimy odpowiedni spadek rur. Minimalny spadek rur ściekowych to 2 – 3 %. Oznacza to, że każdy metr rury powinien być wykonany ze spadkiem minimum 2 – 3 centymetry. Dzięki temu nasza toaleta nie będzie wybijała nieczystości.
Jak zrobić szambo z beczki? Ubikacja łączy się z pierwszą komorą przy pomocy ułożonych ze spadkiem rur kanalizacyjnych. Zaleca się, by mini ekologiczne szambo nie znajdowało się w zbyt dużej odległości od budynku. Dzięki temu unikniemy żmudnego doprowadzania rur kanalizacyjnych do beczki, a jednocześnie ograniczymy ryzyko zamarzania ścieków w rurach podczas silnych mrozów.
Optymalna odległość ekologicznego szamba od budynku to około 8 – 10 metrów. Jeśli na działce znajduje się studnia, a my planujemy wykonanie szamba z systemem filtracji, musimy umieścić beczki w odległości minimum 30 – 40 metrów od ujęcia wody. Do montażu mini szamba stosujemy rury Ø110mm. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Montaż mini ekologicznego szamba na działce
Ubikacja wykorzystywana przez dwie, trzy osoby może być wyposażona w ekologiczne szambo z beczek o pojemności około 200 litrów. Im większe beczki, tym większa pojemność ścieków, ale i większe trudności z wykonaniem wykopu. Do prac potrzebujemy głębokiego wykopu, który umożliwi montaż rur ze spadkiem i umieszczenie beczek. Prace możemy wykonać samodzielnie lub zatrudnić operatora z koparką. W przypadku beczek metalowych musimy jeszcze zabezpieczyć ich powierzchnie preparatami antykorozyjnymi. Zaleca się też zabetonowanie dna wykopu.
Rura kanalizacyjna powinna doprowadzać ścieki do pierwszej beczki. Druga beczka powinna znajdować się nieco niżej od pierwszej (około 10 centymetrów), co ułatwi proces oczyszczania. Ewentualna trzecia beczka powinna znajdować się kolejne 10 centymetrów niżej od poprzedniej.
Pierwsze dwie beczki układamy na 10 centymetrowej warstwie piasku. Trzecia beczka może pełnić rolę filtracyjną. Na jej dnie znajdują się otwory (w niektórych przypadkach stosuje się beczkę bez dna). W miejscu przesączania warto wyłożyć warstwę filtracyjną z drobnego żwiru i około 50 centymetrową warstwę piasku.
Jak zrobić szambo z beczki? System montażu i zakopywanie zbiorników
Ekologiczne mini szambo wymaga jeszcze umiejętnego podłączenia. W pierwszej beczce wykonujemy otwór w odległości około 20 cm od pokrywy zbiornika. Będzie on doprowadzał ścieki z rury kanalizacyjnej. Po drugiej stronie beczki wykonujemy następny otwór z przesunięciem o około 10 centymetrów w dół. Pamiętajmy też, że druga beczka wymaga wykonania przewodu wentylacyjnego.
Druga beczka powinna być szczelnie połączona z pierwszą (rury montujemy ze spadkiem). Następnie tworzymy połączenie do trzeciej beczki ustawionej na przygotowanym wcześniej podłożu filtracyjnym. Wszystkie beczki obsypujemy mieszanką piasku i cementu. Zaleca się wypełnienie beczek wodą (w celu uniknięcia deformacji) i zasypywanie wykopu suchą mieszanką proszku i cementu. Dla uzyskania najlepszego efektu, zasypujemy beczki warstwami mieszanki po 20 – 30 centymetrów. Po wysypaniu danej warstwy dokładnie ją ugniatamy. Tak zasypana beczka nie będzie ulegała przemieszczaniu.
Ciekawym rozwiązaniem jest też częściowe wypełnienie trzeciej beczki filtracyjnej. Możemy umieścić w niej drobny żwir do jednej trzeciej pojemności. W ten sposób dodatkowo usprawnimy system filtracji wstępnie oczyszczonych ścieków.
Jeśli na naszej działce znajduje się wyższy poziom wód gruntowych, warto zastosować szczelne szambo. W tym celu wykorzystujemy jedną lub dwie beczki ustawione na betonowej wylewce. Możemy je też przytwierdzić do wylewki za pomocą specjalnych pasów. Dzięki temu zabezpieczymy instalację przed wypieraniem do góry.
Wiesz już, jak zrobić szambo z beczki. Twoja toaleta w domku letniskowym lub budynku tymczasowym może być w pełni funkcjonalna. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiadamy w nich między innymi, ile kosztuje budowa basenu i wskazujemy, jak odczytać licznik wody.