Żwir do drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak działa filtracja, jakie są jej zalety?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsądzającym wymaga odpowiednich warunków gruntowych. Tego typu instalacje wykonamy jedynie na odpowiednio dużych posesjach z niskim poziomem wód gruntowych. Podstawowym warunkiem budowy jest również uwzględnienie możliwości budowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli spełniamy podstawowe warunki, możemy zdecydować się na montaż oczyszczalni z drenażem żwirowym. Głównym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena inwestycji (oczyszczalnia z drenażem rozsączającym jest znacznie mniej kosztowana niż budowa przydomowej oczyszczalni ze złożem biologicznym lub roślinnym). Dodatkowym atutem okazuje się niska cena eksploatacji oraz duża wydajność systemów drenażowych.

Ścieki przedostają się z budynku do osadnika gnilnego, w którym zachodzi pierwszy proces fermentacji beztlenowej. Frakcja wstępnie oczyszczonych ścieków wędruje do studzienki rozdzielczej, a z niej do systemu filtracji. Są to perforowane rury drenarskie ułożone na odpowiedniej warstwie żwiru.

To, ile żwiru będzie potrzeba do budowy przydomowej oczyszczalni, będzie uzależnione od specyfiki i wydajności instalacji. Przyjmuje się, że oczyszczalnia z drenażem rozsączającym może być przyłączona do budynku, w którym produkuje się maksymalnie 5 metrów sześciennych ścieków na dobę.

Jaki kamień pod drenaż oczyszczalni przydomowej? Gradacja żwiru

Znamy już podstawową zasadę działania przydomowej oczyszczalni. Możemy teraz odpowiedzieć na pytanie, jaki kamień pod drenaż oczyszczalni sprawdzi się najlepiej. Wybór odpowiedniego żwiru wpłynie na koszt inwestycji. Dlatego warto wiedzieć, ile kruszcu potrzebujemy i jaka powinna być jego wielkość.

Sieć rozsączająca w przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga wykonania odpowiednich wykopów. Ich szerokość to około 50 cm, a głębokość do 1 metra (należy dopasować głębokość do specyfiki ukształtowania terenu oraz lokalizacji rur kanalizacyjnych, które powinny być montowane ze spadkiem 1 – 2%). Nie zaleca się montażu rur drenarskich poniżej poziomu 1 metra, bowiem utrudniłoby to doprowadzenie tlenu.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

W przygotowanym wykopie układamy żwir filtrujący. Jaki kamień pod drenaż oczyszczalni sprawdzi się najlepiej? Możemy wybrać dowolny żwir lub kamienie o średnicy 4 do 6 centymetrów. Cena kamienia będzie uzależniona od lokalizacji inwestycji, a także od specyfiki produktu. Najtańszy materiał to na ogół kamień polny.

Pamiętajmy, że kamień lub żwir pod filtrację ścieków nie powinien być zbyt drobny. Zastosowanie nadmiernie drobnej frakcji mogłoby spowodować szybkie zapchanie się systemu drenażowego. Odpychanie filtracji oznacza dodatkowe koszty, ale i spore niedogodności związane z koniecznością rozkopania całej instalacji przydomowej. Dlatego warto wykonać drenaż w sposób profesjonalny. W wykopie układamy minimum 30-centymetrową warstwę filtracyjną. Następnie układamy perforowane rury, które będą rozsączać ścieki. Rury muszą być ułożone z niewielkim spadkiem. Podłączamy je do studzienki rozdzielczej i przysypujemy żwirem. Nad rurami drenarskimi możemy zastosować kruszywo o drobniejszej frakcji. Nie zaleca się jednak wykorzystywania żwiru drobniejszego niż 1 cm. Na ogół wybiera się żwir 5 – 10 cm. Instalacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zamuleniem. Dlatego na powierzchni drenażu układamy geowłókninę. Dopiero na nim wysypujemy niewielką warstwę gruntu rodzimego.

Wiemy już, jaki kamień pod drenaż oczyszczalni przydomowej sprawdzi się najlepiej. Pamiętajmy także, że przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym powinna być wyposażona w system napowietrzania. Na ogół jest to specjalny kominek zamontowany przy ostatnim punkcie drenażu. W osobnym artykule przeczytasz, ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków i dowiesz się, gdzie zgłosić nielegalne wylewanie szamba. Sprawdź także ten artykuł na temat oczyszczalni drenażowych.

Budowa przydomowej oczyszczalni, a może szczelne szambo?

Wybór pomiędzy ekologiczną, przydomową oczyszczalnią ścieków, a szczelnym szambem nie jest sprawą oczywistą. W niektórych lokalizacjach nie ma możliwości budowania oczyszczalni (wymagania nakładane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, niewielka działka lub wysoki poziom wód gruntowych). Wybór pomiędzy szambem a oczyszczalnią powinien być także uzależniony od indywidualnych potrzeb domowników. Warto wiedzieć, ile zanieczyszczeń będziemy produkować i jak często użytkować budynek.

Budowa szczelnego szamba to atrakcyjna cena inwestycji, ale i wyższy koszt eksploatacji. To, ile zapłacimy za wywóz nieczystości, będzie podyktowane naszą lokalizacją i stawką podmiotów uprawnionych do wywozu nieczystości. Szambo należy opróżniać co dwa, trzy tygodnie. Dlatego przydomowa oczyszczalnia ścieków oznacza się niższymi wydatkami eksploatacyjnymi. Wyższa cena inwestycji zwraca się już po kilku latach. Jeśli zdecydujesz się na budowę szczelnego zbiornika na ścieki, przeczytaj, jak zrobić szambo z beczki.

ikona podziel się Przekaż dalej