Bakterie do oczyszczalni – podstawowe informacje

Do niedawna bakterie były kojarzone głównie z tymi nieprzyjemnymi organizmami, które wywołują zakażenia i choroby. Dziś wiemy, że bakterie mogą być też naszymi sojusznikami prawie w każdej dziedzinie życia. Pomagają nam trawić jedzenie, produkować pieczywo czy kiszonki, użyźniać ziemię i wspomagać rozwój roślin. Nieocenione są też bakterie do oczyszczalni.

Rola bakterii w oczyszczalniach ścieków

Bakterie, które nadają się do oczyszczalni biologicznych, to nie jeden gatunek, ale cały ekosystem. Na przykład w kłaczkach tzw. osadu czynnego znajdziemy poza bakteriami inne mikroorganizmy. Dzięki temu mamy pewność, że rozłożone zostaną różne rodzaje substancji. Mimo niesamowitych zdolności tych organizmów są one – jak każde życie – wrażliwe na pewne substancje chemiczne. Dlatego należy uważać co i w jakich ilościach ląduje w naszej kanalizacji.

Poza tym w ekologicznej i biologicznej oczyszczalni ścieków wykorzystywane są dwa zasadnicze rodzaje bakterii – tlenowe i beztlenowe. Te ostatnie bez problemu poradzą sobie na pierwszym etapie rozkładu. Niestety ich produktem ubocznym są toksyczne substancje, które nie powinny trafiać bezpośrednio do gruntu. Dlatego w procesie oczyszczania tak kluczowe jest natlenianie i wykorzystanie bakterii tlenowych. To właśnie bakterie tlenowe (w tym utleniające bakterie żelazowe) są naszymi głównymi pomocnikami w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Rodzaje preparatów

Bakterie do oczyszczalni można kupić w postaci różnych substancji. Ze względu na łatwość użycia dużą popularnością cieszą się tabletki. Inna postać to proszek, którego odpowiednią ilość należy rozpuścić w roztworze z wodą. Oprócz tego można się spotkać z preparatami w postaci koncentratów płynnych. Każdy preparat należy sprawdzić pod kątem wydajności, zawartości konkretnych bakterii i dodatkowych enzymów oraz sposobu użytkowania. Wszystkie informacje dotyczące sposobów stosowania i wydajności powinny się znajdować na opakowaniu lub na stronie producenta. Jednak producent nie dostarczy nam dokładnych instrukcji jak dbać o bakterie do oczyszczalni i zapewnić ich optymalne działanie. Tego trzeba się nauczyć.

Firmy, ceny i rodzaje

Wybierając bakterie do oczyszczalni możemy się zastanawiać jakie czynniki powinno się brać pod uwagę. Jakie bakterie są dobre do oczyszczalni ścieków? Czy tabletki w jakiś sposób są lepsze niż proszek, czy raczej zwrócić uwagę na skład preparatu a nie jego postać? A może kierować się ceną?

Firmy i marki do wyboru

Rynek preparatów do oczyszczalni biologicznych i szamba jest dość w Polsce dobrze rozwinięty. Bez problemu znajdziemy duży wybór rodzimych i zagranicznych marek. Większość jest produkowana przez firmy wyspecjalizowane w całej gamie preparatów i urządzeń ekologicznych. Na uwagę zasługuje m.in. Bioires – polska firma, która działa od 2006 roku w branży. W ofercie można znaleźć wiele różnorodnych preparatów. Największą popularnością na rynku i w rankingach cieszą się tabletki o uniwersalnym zastosowaniu. Można je stosować do każdego typu oczyszczalni oraz jako bakterie do szamba. Są wydajne i niedużo kosztują, a przede wszystkim mają dobre opinie użytkowników. Cena opakowania 48+8 tabletek, to około 60 zł. Takie opakowanie, według zapewnień producenta powinno wystarczyć na dwa lata.

Innym znanym producentem cenionych preparatów jest Bio7/Graf. Preparaty Bio7 to wynik współpracy francusko-polskiej, obu firm z długotrwałym doświadczeniem w biotechnologii. Najpopularniejszy produkt to proszek w saszetkach. Działa nie tylko przeciw odorowi i szkodliwym organizmom, ale rozpuszcza tłuszcze. Preparat Bio7 Max, zawierający dodatkowo drożdże i enzymy, kupimy w opakowaniu 2 kg za 175 zł. Powinno wystarczyć na rok użytkowania dla czteroosobowej rodziny.

Produkty firmy Biobakt można wykorzystać nie tylko do szamba i oczyszczalni ekologicznej, ale też gnojówki i gnojowicy. Przykładem jest zestaw tabletek Sanidenn – wydajne i łatwe w aplikacji, sprzedawane w wygodnej formie. Preparat można kupić w opakowaniu 24 sztuki w cenie 33,50 zł. Taka ilość wystarczy na około 0,5 roku.

Wybór produktów jest tak naprawdę duży. Szukając najlepszego preparatu do naszej oczyszczalni musimy wziąć pod uwagę skład, wydajność, cenę i osobiste preferencje. Może też decydować specjalne zapotrzebowanie np. na substancje rozkładające tłuszcze.

Jakie bakterie do oczyszczalni?

Nie wszystkie produkty nadają się do wszystkiego. Często preparaty, które kosztują drożej są też bardziej uniwersalne, z dodatkiem enzymów do rozpuszczania tłuszczu i dodatkowych mikroorganizmów. Jeżeli preferujemy tańszą opcję, to powinniśmy wybrać preparat, który dobrze spełni podstawowe zadanie – rozkład resztek organicznych.

Bardzo ważnym aspektem dobrego produktu jest stosunek ceny do wydajności. Kupując produkt sprawdzajmy koniecznie, ile i jak często się go aplikuje. Zwykle producenci dodają informację o tym na ile powinien starczyć przy konkretnej pojemności osadnika.

Osobiste preferencje dotyczą przede wszystkim sposobu aplikacji produktu. Tabletki są łatwe w użytkowaniu i przechowywaniu, dlatego cieszą się dużą popularnością. Proszek, który trzeba mieszać lub rozpuścić przed użyciem może się wydawać mniej atrakcyjny, ale jego skuteczność może być większa. Poza tym pozwala na lepszą regulację dawkowania (nie trzeba zużywać całej saszetki). Podobną zaletę mają koncentraty w płynie, można je aplikować w większych lub mniejszych porcjach, zależnie od potrzeb.

Przed zakupem konkretnego preparatu warto sprawdzić opinie na forach i aktualne rankingi produktów.

Gdzie sypać bakterie i jak je dawkować?

Każdy produkt powinien zawierać opis sposobu i częstotliwości stosowania. Jednak istnieją pewne wskazówki ogólne, które warto znać, żeby rozumieć cały proces.

Częstotliwość stosowania

Jak często dodawać bakterie do oczyszczalni ścieków? Odpowiedź nie jest łatwa. Najczęściej spotkamy się z trzema rodzajami produktów – stosowanymi raz na tydzień, raz na dwa tygodnie i raz na miesiąc. Częstotliwość zależy nie tylko od wydajności preparatu, ale od rodzaju oczyszczalni czy szamba. Teoretycznie do oczyszczalni ekologicznej typu roślinno-stawowego w ogóle nie powinniśmy potrzebować preparatów. Do oczyszczalni drenażowej zwykle potrzebne jest dostarczanie bakterii co 2-4 tygodnie. Do oczyszczalni biologicznych powinno wystarczyć dostarczenie tzw. startera, czyli szczepionki bakteryjnej na początku użytkowania systemu. Dobrze zaprojektowana i właściwie eksploatowana oczyszczalnia powinna przez dłuższy czas radzić sobie bez dodawania tabletek czy proszku z bakteriami. Jednak może się to okazać konieczne, kiedy np. długo nie używaliśmy ścieków (sytuacja na działkach rekreacyjnych, w domkach letniskowych) lub użyliśmy za dużo szkodliwych detergentów.

Jeżeli nie stosujemy tabletek regularnie, to można się kierować zapachem ze zbiornika. W razie zwiększonego odoru należy zasilić system oczyszczalni ekologicznej lub szamba dawką bakterii według zaleceń producenta.

Czy można przedawkować bakterie do oczyszczalni? Jeżeli stosujemy się do instrukcji na opakowaniu, to raczej nie. Częstszym problemem bywa raczej dostarczenie zbyt małej ilości bakterii w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. Wsypanie nadmiaru bakterii do oczyszczalni nie powinno być problemem, bo nie są one szkodliwe dla środowiska. Będzie to jednak niepotrzebny nadmiarowy wydatek. Niektóre preparaty sporo kosztują i szkoda je marnować bez potrzeby. Przedawkowanie raczej uderzy nas po kieszeni niż zaszkodzi oczyszczalni czy lokalnemu środowisku i dlatego nie powinniśmy przesadzać z nadużywaniem preparatów z bakteriami.

Gdzie sypać bakterie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej instrukcje, gdzie sypać bakterie do oczyszczalni znajdziemy na opakowaniu lub stronie producenta. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę po co i do jakiej oczyszczalni je stosujemy. W niektórych przypadkach wystarcza wrzucenie tabletki do toalety, w innych musimy się pofatygować do zbiornika.

W przypadku oczyszczalni biologicznych bakterie są potrzebne przede wszystkim w komorze napowietrzającej i tam bezpośrednio wrzucamy starter lub porcję odnawiającą florę bakteryjną. Do WC, umywalki lub wanny sypie się bakterie w przypadku szamba i oczyszczalni drenażowej. Ze względu na powszechnie stosowaną formę dość dużych tabletek i potrzebę częstego uzupełniania bakterii w tego typu systemie zaleca się aplikowanie przez WC.

Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku preparatów w nietypowej postaci. Szczególnie jeżeli są to substancje dwuskładnikowe lub wymagające rozcieńczenia. Droga aplikacji zwykle jest ta sama, ale dobrze jest sprawdzić dawkowanie.

Bakterie są najważniejszym elementem przydomowych oczyszczalni, zwłaszcza biologicznych. To one są odpowiedzialne za rozkład nieczystości. Jeżeli odpowiednio wybierzemy i będziemy właściwie stosować preparaty z mikroorganizmami to nasza oczyszczalnia będzie dłużej i lepiej funkcjonować.

Źródła:

  1. Jakie bakterie do przydomowych oczyszczalni biologicznych i szamb ekologicznych stosować? https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/aktualnosci/103274-jakie-bakterie-do-przydomowych-oczyszczalni-biologicznych-i-szamb-ekologicznych-stosowac, dostęp 01.02.2024
  2. Piotr Majchrowski, Jakie bakterie do oczyszczalni wybrać w 2024 roku – nasze opinie i ranking, https://przemianydomowe.pl/bakterie-do-oczyszczalni-opinie-ranking/, dostęp 01.02.2024
  3. Bakterie tlenowe do oczyszczalni: klucz do skutecznego procesu oczyszczania https://metalpedia.pl/bakterie-tlenowe-do-oczyszczalni-klucz-do-skutecznego-procesu-oczyszczania/, dostęp 01.02.2024
ikona podziel się Przekaż dalej