Jakie tabletki do szamba wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty
W codziennym życiu właścicieli domów położonych w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia do centralnej sieci kanalizacyjnej, preparaty do szamba na dobre ugruntowały swoją pozycję. Szambo na działce spełnia funkcję gromadzenia ścieków, ale gdyby nie specjalne biopreparaty byłoby tylko zwykłym zbiornikiem uprzykrzającym ludziom życie nieprzyjemnymi zapachami. Bakterie do szamba w odpowiednich zestawach zamieniają taki zbiornik w prawdziwie ekologiczną oczyszczalnię ścieków w domowym wymiarze.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skuteczne wprowadzenie mikroorganizmów do oczyszczalni ścieków
Preparaty do szamba – podstawowe kryteria wyboru
Naturalnie występujące w środowisku bakterie, które rozkładają tłuszcze, celulozę i inne zanieczyszczenia, rozmnażają się zbyt wolno, a ich cykl życiowy nie pozwala skutecznie „przerobić” dużych ilości ścieków. Biopreparaty wytwarzane przemysłowo zawierają różne gatunki bakterii i grzybów (np. drożdże) oraz specjalne dodatki wspierające rozmnażanie i rozrost kolonii. Taka kombinacja umożliwia wydajne i skutecznie oczyszczanie ścieków.
Biologiczny środek do szamba to neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, udrożnienie rur kanalizacyjnych, a przede wszystkim prawie zupełna rezygnacja z wywozu nieczystości płynnych. Istotne znaczenie ma odpowiedni wybór biopreparatu do oczyszczalni. Uwagę należy zwracać na:
- Skuteczność – środek do szamba musi zawierać bakterie, które będą w stanie samodzielnie szybko się rozmnażać i tworzyć w zbiorniku swego rodzaju trwały bakteryjny ekosystem.
- Sposób zastosowania – proszek, pastylki czy tabletki do szamba powinny mieć dokładną instrukcję stosowania. Kostki do szamba ekologicznego nie zadziałają albo będą mało skuteczne, jeśli zostaną użyte niezgodnie ze wskazaniami firmy produkującej.
- Rodzaj preparatu – bakterie do szamba w pierwszej fazie mogą wymagać wsparcia aktywatora albo środka ułatwiającego rozkład tłuszczu. Pod uwagę bierze się konkretne potrzeby, jako że uniwersalne kostki do szamba ekologicznego mogą czasem nie spełnić swojej roli.
- Przeznaczenie preparatu – w pewnych sytuacjach, kiedy potrzebna jest całkowita neutralizacja i oczyszczenie szamba, stosowany jest preparat do dezynfekcji. Zwykle jest to chemia sanitarna, która likwiduje wszystkie bakterie ściekowe. Chemia jest stosowana doraźnie i na krótko, aby ponownie wprowadzić i osiedlić właściwe bakterie do szamba.
- Skład biopreparatu – poza bakteriami, które rozkładają większość ściekowych zanieczyszczeń, potrzebne są enzymy wspomagające degradację niektórych związków. Nie wymagają one ciągłego użycia, niemniej jednak powinny być stosowane okresowo.
- Cena preparatu – wprawdzie wartość każdego towaru zależy od jakości (a więc gwarantowanej skuteczności) składników, to jednak wiele wyrobów o podobnych właściwościach znacznie różni się ceną. Dobrze jest zachować pod tym względem zdrowy rozsądek i kierować się również opiniami znajomych albo sprzedawców.
Formy biopreparatów do szamba dostępne w sprzedaży
Preparaty do szamba mogą być produkowane w różnych formach w zależności od ich składu, przeznaczenia i częstości stosowania. W zasadzie forma preparatu nie ma wpływu na jego działanie; może mieć znaczenie dla użytkowników ze względu na sposób dawkowania i przechowywania.
- Proszek do szamba – często stosowana forma biopreparatu. Dostępna w opakowaniach typu worki, wiaderka albo saszetki. Mikrobiologiczny koncentrat stanowi tylko około 10% zawartości. Reszta to wypełniacz w postaci dolomitu albo sacharozy.
- Tabletki do szamba – wygodna i popularna forma preparatu do oczyszczalni. Skład ma podobny do proszku do szamba, a różni się zwykle wypełniaczem. Zaletą jest wygodne dawkowanie preparatu, ponieważ tabletki mają proporcje dokładnie wyważone.
- Płyn do szamba – płynna forma jest równie efektywna jak proszek i tabletki. Wadą jest pewien problem z przechowywaniem (pojemnik musi być szczelny) oraz z niewygodnym odmierzaniem do dawkowania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze zbiornika na szambo.
Najlepsze preparaty do szamba
Rozruch i odpowiednie dawkowanie biopreparatu
Przydomowe szambo ekologiczne jest instalacją zapewniającą neutralizację ścieków poprzez skomplikowane procesy, w których najistotniejszą rolę odgrywają wybrane mikroorganizmy. W przypadku braku możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, szambo jest doskonałym rozwiązaniem problemu ścieków.
Wysokiej jakości biopreparaty regularnie stosowane zapewniają skuteczną pracę oczyszczalni. Rozruch nowego szamba ekologicznego wymaga zaszczepienia instalacji odpowiednim preparatem. Wzbogacony o właściwe podłoże i dodatki umożliwia sprawny rozwój mikroflory. Niewłaściwy przebieg początkowego etapu działania szamba ekologicznego może skutkować przepływem do rur drenażowych niedostatecznie oczyszczonych ścieków.
Dla właściwej pracy oczyszczalni konieczne jest regularne i odpowiednie dawkowanie wybranego biopreparatu. Należy przestrzegać zaleceń podanych przez producenta. Ważne jest również zachowanie odpowiednich warunków przechowywania bakterii do szamba.
Popularni producenci i ich preparaty do szamba
Profesjonalne biopreparaty do szamba są produkowane przez kilka firm, między innymi:
- BROS – proszek, saszetki i tabletki
- Aquafor – granulat, proszek, saszetki
- Biozym – proszek, saszetki
- Bio7 – płyn, kapsułki, proszek
- Biobakt – proszek, tabletki
Tabletki do szamba – działanie szybie i skuteczne
Każdy użytkownik ekologicznego szamba, czy przydomowej oczyszczalni ścieków jest zainteresowany możliwie najbardziej przyjaznym dla środowiska działaniem. Naturalne procesy rozkładu nieczystości przebiegają zbyt wolno, aby mogły być wykorzystane w codziennej praktyce. Zdecydowane przyspieszenie działania oraz wysoką skuteczność zapewniają różnego rodzaju tabletki do szamba.
Biopreparaty zawierają kombinacje bakterii, grzybów (drożdże) i enzymów, które skutecznie rozkładają nieczystości, neutralizują zapachy i zapobiegają powstawaniu osadów w rurach. Aby mikroorganizmy mogły wypełniać swoje zadanie, należy zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Są wrażliwe na mocne kwasy, zasady, fenole, chlor i inne antybiotyczne substancje.