Informacje ogólne

Szambo to innymi słowy bezodpływowy zbiornik na ścieki. Najczęściej tworzy się go z betonu i żelbetonu, jednak w ofertach handlowych znajdziemy także zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Jednym z najważniejszych warunków, które musi spełniać szambo, jest szczelność.

Pamiętajmy też, że zbiorniki bezodpływowe nie mogą być budowane w miejscach narażonych na powodzie bądź zalewanie wodami opadowymi. Wielkość zbiornika jest uzależniona od ilości ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym. Według orientacyjnych kalkulacji, jedna produkuje w ciągu doby od 100 do 200 litrów nieczystości.  Szambo powinno pomieścić ścieki na okres przynajmniej 2 tygodni. Zatem dla przykładowej, trzyosobowej rodziny należy stworzyć zbiornik mieszczący przynajmniej 4 200 litrów ścieków. Podczas obliczania pojemności zbiornika warto trzymać się zasady mówiącej, że lepiej wybudować zbyt duże szambo, niż zbyt małe.

Zbiornik betonowy czy z tworzyw sztucznych?

Niegdyś bezodpływowe zbiorniki na ścieki były wykonywane na miejscu budowy. Murowano je bądź tworzono z kręgów betonowych. Niestety przy takim sposobie budowy trudno jest zachować pełną szczelność spoin. Dlatego w ostatnich latach coraz większe grono inwestorów decyduje się na zakup gotowych zbiorników. Do dyspozycji mamy:

Szambo betonowe – wykonane z mieszanin betonu o zmniejszonej nasiąkliwości. Odznacza się dużą masą, co może być korzystne podczas montażu na podmokłych gruntach. Wysoki ciężar sprawia, że zbiornik nie zostaje wypchnięty do góry po jego opróżnieniu. Transport i montaż gotowego szamba betonowego wymaga użycia dźwigu. To z kolei może dodatkowo podnosić koszty inwestycji. 

Szambo z tworzywa sztucznego – jest znacznie lżejsze niż jego betonowe odpowiedniki. Niewielka waga stanowi duże ułatwienie podczas transportu oraz późniejszego montażu. Jednak zbiorniki z tworzyw sztucznych nie powinny być montowane na terenach mocno podmokłych. Niewielka waga może się wiązać z wypychaniem pustego szamba do góry. Dlatego bardzo ważny będzie odpowiedni montaż, polegający na zakotwiczeniu szamba w gruncie. W niektórych przypadkach zaleca się też, by zbiornik z tworzywa sztucznego nie był do końca opróżniany. Dzięki temu jego waga będzie nieco wyższa, co zapobiegnie wypychaniu ku górze.

Oba typy zbiorników mogą być montowane przy gospodarstwach domowych. Dobrze wykonane zapewniają wysoką żywotność i szczelność. Warto jednak pamiętać, że to nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych charakteryzują się większą trwałością.

Szambo z tworzywa sztucznego może być dość kosztowne. Cena zależy od wielkości i pojemności. Jest to jednak bardzo żywotne i szczelne rozwiązanie.
Szamba betonowe czy ekologiczne? Porównujemy koszty i wygodę użytkowania

Jakie są koszty budowy gotowego szamba?

Za gotowy, jednokomorowy zbiornik betonowy o pojemności 8 – 10 tysięcy litrów zapłacimy od 1 500 do 2 200 zł. Szamba o pojemności 10 – 12 tysięcy litrów będą już kosztowały od 2 500 zł w górę. Nieco więcej zapłacimy za produkty dwukomorowe. Orientacyjna cena zakupu dwukomorowego szamba o pojemności 12 tysięcy litrów to 3 000 – 3 500 zł.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych przeważnie posiadają mniejszą pojemność. Atestowany zbiornik o pojemności 2 tysięcy litrów nabędziemy od ok. 1 500 zł. Za szamba o pojemności 4 – 6 tysięcy litrów trzeba zapłacić od 2 200 do 4 500 zł. W ofertach producentów znajdują się też duże zbiorniki dwukomorowe, których pojemność dochodzi do 12 000 litrów. Jednak cena ich zakupu jest dość wysoka i przeważnie przekracza kwotę 5 000 zł.

Zakup zbiornika nie oznacza końca wydatków. Trzeba jeszcze wykonać wykopy, połączyć zbiornik z kanalizacją domu, zakotwiczyć szambo (w przypadku zbiorników plastikowych), wykonać zabezpieczenia i zasypać wykopy. Koszt montażu gotowego zbiornika będzie uzależniony między innymi od specyfiki gruntu, rodzaju szamba oraz wielkości wykopu. Jednak w większości przypadków nie przekroczy kwoty 2 000 zł. Niektórzy producenci zbiorników zamkniętych oferują montaż wliczony w cenie zakupu. Jednak inwestor poniesie w tym wypadku koszty transportu.

Możemy zatem przyjąć, że sumaryczny koszt budowy szamba gotowego to 3 500 do 6 500 zł.

Koszty wykonania szamba z kręgów

Szambo z kręgów jest jednym z najtańszych, ale zarazem najmniej trwałych rozwiązań. Dodatkowym mankamentem jest utrzymanie jego szczelności. Budowa rozpoczyna się od  wykonania wykopu. Wykop tworzymy metodą studniarską i niezbędne będzie wynajęcie koparki. Załóżmy, że prace nad wykopami będą trwały 3 godziny. Uśredniona stawka wynajęcia koparki to 100 zł/h. Zatem za prace zapłacimy ok. 300 zł.

Kolejnym wydatkiem jest zakup kręgów. Zakładamy, że szambo będzie dwukomorowe, a każda komora będzie zawierała po 4 kręgi. Orientacyjny koszt zakupu pojedynczego kręgu to 110 - 150 zł. Łączna cena zakupu wszystkich kręgów powinna zamknąć się w kwocie 880 - 1 200 zł.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Dno szamba musi być dodatkowo zabezpieczone lepikiem oraz zalane betonem klasy B 20. Zaleca się też, by pomiędzy kolejnymi kręgami znajdowała się warstwa wodoszczelnej zaprawy cementowej. Jest to konieczne dla prawidłowego uszczelnienia zbiornika. Powyższe zabezpieczenia zwiększą nasze wydatki o kolejne 400 – 800 zł.

Koszty wykonania szamba betonowego z kregów obejmują zarówno podłączenie, same materiały, jak i wynajem koparki.
Szamba betonowe czy ekologiczne? Porównujemy koszty i wygodę użytkowania

Ważnym wydatkiem pozostaje także podłączenie szamba, montaż żeliwnych rur przelewowych oraz zakup dwóch płyt stropowych z żeliwnym włazem. Orientacyjna cena to 1 000 – 1 500 zł.

Podsumowując, łączny koszt budowy szamba z kręgów to 2 580 – 3 800 zł. Jeżeli chcesz znaleźć firmę, która wybuduje dla Ciebie szambo, wypełnij ten formularz lub znajdź firmę na naszej wyszukiwarce.

Niezbędne formalności przy budowie szamba

Lokalizacja szamba musi zostać oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego działki. W większości przypadków jest to już wykonane na etapie zgłoszenia budowy domu bądź uzyskiwania pozwolenia budowlanego. Jeśli jednak lokalizacja szamba nie jest jeszcze ujęta w żadnej dokumentacji, konieczne będzie zgłoszenie zamiaru budowy do starostwa powiatowego. Zgłoszenie należy przedłożyć najpóźniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych. Brak odpowiedzi ze strony starostwa oznacza tzw. milczącą zgodę na wykonanie robót.  Na koniec trzeba jeszcze wykonać inwentaryzację powykonawczą.

Przed budową szamba warto zapoznać się z prawnymi zapisami, które dotyczą jego lokalizacji. Według aktualnych zapisów prawnych zamknięty zbiornik na ścieki musi znajdować się w odległości minimum 5 metrów od drzwi i okien domów mieszkalnych, 15 metrów od studni oraz przynajmniej 7,5 metra od granicy działki. Zmniejszenie powyższych odległości jest możliwe jedynie za zgodą wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego oraz urzędu gminy.

Koszty eksploatacyjne

Budowa bezodpływowych zbiorników ścieków nie wiąże się z dużymi wydatkami. Jednak trzeba pamiętać, że ścieki muszą być regularnie wypompowywane. Średnia cena odbioru ścieków to 150 – 200 zł. Załóżmy teraz, że szambo będzie wybierane co trzy tygodnie. W skali roku będzie to 17 cykli. Zatem coroczna eksploatacja zbiornika zamkniętego poniesie ze sobą dodatkowe wydatki rzędu 2 550 – 3 400 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej