Budowa i zasada działania

Jak działa oczyszczalnia tunelowa

W największym skrócie oczyszczalnia tunelowa jest specyficzną odmianą oczyszczalni drenażowej. Jednak w tunelu drenażowym zachodzi również bardziej zaawansowane tlenowe oczyszczanie biologiczne.

Podobnie jak w oczyszczalni drenażowej pierwszym etapem jest osadnik gnilny. To tutaj stałe części ścieków zostają oddzielone od płynnych, a tłuszcze i elementy lżejsze od wody tworzą kożuch na powierzchni. Zwykle stosuje się dwu lub nawet trzykomorowy osadnik, co pozwala dokładnie oddzielić część stałą ścieków od części płynnej.

Część płynna przechodzi do tuneli rozsączających, gdzie następują dalsze etapy czyszczenia tlenowego i filtracji. Ważne jest tu zastosowanie odpowiednich preparatów biologicznych, które wzbogacą mikroflorę systemu i natlenianie za pomocą kominków oraz studzienki zamykającej.

Budowa tuneli rozsączających

Tunele rozsączające to podstawowa różnica między oczyszczalnią drenażową a tunelową. Tunele nie są nowym wynalazkiem. Pierwszą funkcją tej technologii było rozprowadzanie wody deszczowej pod utwardzonymi drogami, wybrukowanymi podwórzami i w miejscach gdzie grunt jest słabo przepuszczalny. Do dziś stosuje się je głównie do rozprowadzania deszczówki w miejscach, gdzie ma tendencję do zalegania.

Tunele filtracyjne mogą jednak pełnić też rolę drenażu w przydomowej oczyszczalni. Chociaż można się spotkać z tunelami z betonu, w przeważającej mierze są to moduły z tworzywa sztucznego. Tunele o łukowatym kształcie, bez dna mają po bokach perforację, pozwalającą na powolne przedostawanie się oczyszczonej wody do gruntu. Ich rolę można porównać do roli rur perforowanych w klasycznej oczyszczalni drenażowej.

W zależności od tego jak duża ma być przydomowa oczyszczalnia ścieków łączy się dwa lub więcej modułów w tunel o odpowiedniej pojemności. Dodatkowo prefabrykowana budowa modułów pozwala na łatwe przyłączenie kominka wywietrzającego. Całość nakłada się na przygotowane wcześniej korytarze wypełnione żwirem, przykrywa się geowłókniną i przysypuje ziemią na wysokość około 30 cm. Między warstwą żwiru a sklepieniem tunelu powinna być przestrzeń (tak jak we wnętrzu rury drenażowej).

Zalety i wady oczyszczalni tunelowej

Każdy rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków ma zwoje zalety i wady. Oczyszczalnia tunelowa nie jest wyjątkiem. Na pewno rozwiązuje wiele problemów w porównaniu z klasyczną drenażową, czy jednak zawsze jest najlepszym wyborem?

Budowa łatwa do modyfikacji

Oczyszczalnia tunelowa ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tunele rozsączające w przydomowej oczyszczalni ścieków. Podstawowe zalety to:

  1. Przystępna cena – dokładny cennik przydomowych oczyszczalni ścieków zależy od wielkości modułu i wybranej firmy,
  2. Duża tolerancja na zmienną ilość ścieków (oryginalnie przystosowane do łapania deszczówki, są pod tym względem bardzo elastyczne),
  3. Wytrzymałość na obciążenia i korozję,
  4. Łatwy montaż i dobór wielkości, dzięki modułowej budowie,
  5. Możliwość dalszej rozbudowy lub łatwej wymiany uszkodzonych części,
  6. Brak problemu z zamulaniem przez żwir.

Dużą zaletą tuneli filtracyjnych jest ich konstrukcja, która jest dużo łatwiejsza do montażu i rozbudowy. Sprawdzi się zarówno w przydomowej oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego jak i na działce rekreacyjnej. Dzięki dużej pojemności tuneli, zdecydowanie większej niż w przypadku rur drenażowych, oczyszczalnia tunelowa nie ulega zamuleniu. Jeżeli jednak nastąpi jakiekolwiek uszkodzenie modułu, to można go łatwo wymienić. 

Wytrzymałość konstrukcji

Wymyślona oryginalnie jako sposób na odprowadzanie wody z dróg utwardzanych oczyszczalnia tego typu odznacza się dużą wytrzymałością. Tunele rozsączające mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu działki – oczywiście przy zachowaniu przepisowych odległości od domu, ujęcia wody pitnej i przewodów. Nie ma natomiast dużych ograniczeń co do zagospodarowania ziemi nad tunelami. To ostatnie niewątpliwie trzeba zaliczyć do zalet systemu.

Jakie są wady oczyszczalni tunelowej?

Jak każdy system oczyszczalnia tunelowa ma również swoje wady. Mimo, że cena nie jest wygórowana, to nadal w tej konkurencji wygrywa klasyczna oczyszczalnia drenażowa. Poza tym oczyszczalnia tunelowa wymaga biologicznego startera, ponieważ łączy w sobie elementy oczyszczalni biologicznej. Chociaż tunele filtracyjne wykonują podobne zadanie jak drenaż, wykorzystując mniejszą powierzchnię, to nie nadają się do każdego gruntu. Oczyszczalnia tunelowa czy drenażowa nie posłużą długo na podłożu gliniastym lub z wysoko położonym lustrem wód gruntowych. Alternatywą jest tu oczyszczalnia biologiczna lub drenaż w nasypie, który ma trochę bardziej skomplikowaną budowę. Mimo to opinie na temat tego typu oczyszczalni są raczej pozytywne. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak ją zamontować.

Kiedy warto założyć oczyszczalnię tunelową?

Na temat wyboru oczyszczalni przydomowej na pewno usłyszycie różnorodne opinie. Zwykle zalety przeważają nad wadami, zwłaszcza jeżeli możecie sobie pozwolić na nieco większą inwestycję początkową. W dłuższej perspektywie jest to oszczędny i prawie bezobsługowy sposób na pozbycie się nieczystości bytowych. Dużo zależy od tego na jakiej działce ma powstać i za ile chcecie montować system oczyszczania ścieków.

Ile kosztuje oczyszczalnia tunelowa

Oczyszczalnia drenażowa wymaga podobnych prac budowlanych, ale materiały są zwykle tańsze. Jak mniej więcej wygląda cennik w przypadku oczyszczalni tunelowej?

W ofercie wielu firm dostaniemy pełny zestaw do budowy oczyszczalni – osadnik, tunele, elementy kominka wywietrzającego, nawet włókninę. Cena takich zestawów najczęściej waha się od 2 do 4-5 tys. zł. Jednak większość ceny stanowi sam zbiornik na osadnik. Cennik pojedynczych modułów waha się w granach 100-110 zł za jeden moduł 150 litrów. Zestaw tuneli z akcesoriami do odpowietrzania to od 600 do 1500 zł, zależnie od pojemności i ilości elementów.

Kiedy warto wybrać ten rodzaj oczyszczalni?

Większość opinii na temat oczyszczalni tunelowej jest pozytywna. Zwykle jednak buduje się ją na niedużych działkach, gdzie nie da się zamontować oczyszczalni z drenażem tradycyjnym. Pracę, do której rury drenażowe potrzebują kilku, a nawet kilkunastometrowych koryt, tunele rozsączające wykonują na dużo krótszym odcinku. Dzięki temu, że nie są oddzielone od warstwy żwiru nie ma problemu zatykania perforacji. Są dobrze napowietrzone, dzięki czemu bio-oczyszczanie zachodzi sprawniej, z mniejszą szansą na zaleganie osadu. Oczywiście, tak jak w przypadku oczyszczalni drenażowych, osad powinien być usuwany przynajmniej raz do roku.

Główną przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu oczyszczalni tunelowej może być niewłaściwy rodzaj gruntu. Przede wszystkim odradza się ich umieszczanie w gruncie gliniastym. Ponieważ cena tuneli i całego zestawu jest porównywalna z ceną oczyszczalni biologicznej, to w przypadku gliniastego gruntu warto przeznaczyć te same pieniądze na bezpieczniejsze rozwiązanie. W każdym innym wypadku oczyszczalnia tunelowa powinna się sprawdzić i działać sprawnie przez długie lata.

Czy trzeba zgłosić projekt?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na przydomowy system oczyszczania ścieków, to pojawia się pytanie czy trzeba mieć projekt na przydomową oczyszczalnię. W zasadzie nie jest konieczny dokładny projekt – ten robimy raczej dla własnych potrzeb. Jednak zgłaszając oczyszczalnię do lokalnego urzędu powinniśmy zaznaczyć w projekcie zabudowy jej poszczególne elementy. Przede wszystkim gdzie i na jakiej powierzchni będzie się znajdować drenaż. Jeżeli zachowamy wszystkie przepisowe odległości i dobrze wyliczymy potrzeby domu, to oczyszczalnia tunelowa powinna działać przez długie lata.

Źródła:

  1. Agnieszka Zygmunt, Zgłoszenie budowy oczyszczalni krok po kroku, https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/woda-i-kanalizacja/7814-zgloszenie-budowy-oczyszczalni-krok-po-kroku, dostęp 11.12.2023
  2. Oczyszczalnie ekologiczne drenażowe i tunelowe – czym się różnią?, https://ekspert-budowlany.pl/oczyszczalnie-ekologiczne-drenazowe-i-tunelowe-czym-sie-roznia/, dostęp 11.12.2023
  3. Oczyszczalnia tunelowa – najważniejsze informacje, https://haba.pl/blog/oczyszczalnia-tunelowa-najwazniejsze-informacje, dostęp 11.12.2023
ikona podziel się Przekaż dalej